Jump to content

Νεο ενυδρείο - Βοηθεια για την ρυθμιση των παραμετρων του νερου.


Marou

Recommended Posts

Αρχικα γεια σας και χρονια πολλα σε ολους... Ειμαι νεος στο φορουμ.

Πριν 2 μερες εγινα κατοχος ενος Juwel Rekord 800 (110L). Το ενυδρειο θα γινει φυτεμενο και οι κατοικοι του θα ειναι 2 μονο δισκοι. Θα σας περιγραψω λιγο την διαδικασια με την οποια ξεκινησα το "στησιμο" του. Αρχικα εβαλα το DeponitMix (4.7Κg Dennerle, 2 ποντους) αμεσως μετα τον ενεργοποιητη(βακτηρια) και απο πανω το χαλικι (1-2mm Dennerle, 6 ποντους συν το υποστρωμα). Αμεσως μετα το γεμισα με νερο που είχε μεσα την σωστη δοσολογια Dennerle Avera (αντιχλωριο) αμεσως μετα ενεργοποιησα το φιλρο τον θερμοστατη. Θέλοντας να ρίξω το PH του νερου χρησιμοποιώ CO2 με σετ της RedSea με Diffuser Pump αν και το ενυδρείο δεν εχει ακομα φυτα. To νερο μου εχει PH:7.5 GH:7 KH:6. To ενυδρειο τρεχει ετσι εδω και 2 μερες καμια ομως αλλαγη στο PH. Θελω να μου πειτε αν οι κινησεις μου ειναι σωστες και αν γινετε να πεσει το PH χρησιμοποιώντας μονο το CO2, υπάρχει πρόβλημα που δεν υπαρχουν ακομα φυτα μέσα; Ποιές πρεπει να ειναι οι επομενες κινησεις μου μέχρι να μπορω να βάλω φυτα; Ψάρια δεν εχω σκοπο να βάλω ακόμα μέχρι το ενυδρειο να ειναι ετοιμο φυτεμενο και "στρωμενο". Συγνωμη για την πολυλογια αλλα ηθελα να σας περιγραψω ακριβως την περιπτωσή μου. Ευχαριστω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σαν στησιμο για φυτεμενο, καλο μου κανει. οσον αφορα στον φωτισμο, εχει μια ή δυο λαμπες? Γιατι με μια........ :welcome:

Τωρα για τη διαδικασια που ακολουθεις, δεν εχω να προσθεσω κατι. Τα φυτα αν θες βαλτα και αυριο.

Το Co2 θα κανει δουλεια. Το θεμα ειναι το για τι CO2 μιλαμε? Μπουκαλα ή κατι αλλο?

Το καλυτερο ομως το αφηνω για το τελος: Τους δισκους, ξεχνα τους!!! Τα λιτρα ειναι πολυ λιγα. Για περισσοτερες λεπτομερειες για τους δισκους, ριξε ενα διαβασμα στην κατηγορια τους.

Θα μπορουσες καλιστα να βαλεις κανα δυο κοπαδακια τετρα.

Αυτα για αρχη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλη χρονια και ευχαριστω που απαντησες! Το CO2 ειναι το απλο (μαγια+ζαχαρη) οχι μπουκαλα... Οι λαμπες ειναι 2x18w Fluresent, που αν δεν ειναι αρκετες θα αντικατασταθουν με 2 high output ;) το diffuser ειναι pump με venturi outlet... καμια αλλαγη σε PH ακομα αλλα παρατηρησα οτι oι φυσσαλιδες CO2 που βγαινουν απο το diffuser πλεον ειναι πιο μικροσκοπικες και μενουν πιο πολυ ωρα μεσα στο νερο μεχρι να βγουν στην επιφανια... αυτο ισως σημαινει οτι γινετε καλυτερη διαλυση του CO2 στο νερο πλεον; Ποσες μερες μπορει να κανει να επιρεαστει το PH απο το CO2 αφου το νερο ειναι ακομα πολυ καινουργιο; Οι τιμες GH=7 KH=6 ειναι σωστες; Απο δευτερα λοιπον αγοραζω φυτα και μερικα ξυλα...

Υ.Γ. Και ενα κοπαδακι τετρα δεν με χαλαει :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλη χρονια και ευχαριστω που απαντησες! Το CO2 ειναι το απλο (μαγια+ζαχαρη) οχι μπουκαλα... Οι λαμπες ειναι 2x18w Fluresent, που αν δεν ειναι αρκετες θα αντικατασταθουν με 2 high output ;) το diffuser ειναι pump με venturi outlet... καμια αλλαγη σε PH ακομα αλλα παρατηρησα οτι oι φυσσαλιδες CO2 που βγαινουν απο το diffuser πλεον ειναι πιο μικροσκοπικες και μενουν πιο πολυ ωρα μεσα στο νερο μεχρι να βγουν στην επιφανια... αυτο ισως σημαινει οτι γινετε καλυτερη διαλυση του CO2 στο νερο πλεον; Ποσες μερες μπορει να κανει να επιρεαστει το PH απο το CO2 αφου το νερο ειναι ακομα πολυ καινουργιο; Οι τιμες GH=7 KH=6 ειναι σωστες; Απο δευτερα λοιπον αγοραζω φυτα και μερικα ξυλα...

Υ.Γ. Και ενα κοπαδακι τετρα δεν με χαλαει :welcome:

Δεν θεωρω οτι το Co2 που παραγεται απο το ζαχαρονερο, ειναι ικανο να επιρρεασει το ph. Τουλαχιστον οχι σε καινουργιο ενυδρειο. Γιατι δεν βαζεις λιγη τυρφη στην αρχη να το κατεβασεις? Η τυρφη θα σε βοηθησει να κατεβασεις και λιγακι το Kh. Η Gh ειναι οκ.

Οσον αφορα στο φωτισμο, βλεποντας και κανοντας. Αν και αν σε παιρνει να πας σε Τ5 (High output) ακομα καλυτερα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με τυρφη... Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ηταν πολυτιμη ;) θα επανελθω συντομα με νεες αποριες :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...