Jump to content

<<κανουργιο>> ενυδρειο


Recommended Posts

Καλως ηρθες!

Το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο ακομα! Με ποιο τροπο το εστρωσες?

Μετρησεις εχεις κανει? Οι παγκασιους που σου εδωσε δεν κανουν για ενυδρεια γιατι γινονται 2 μετρα,να τους δωσεις πισω.

Δωσε και διαστασεις του ενυδρειου σου γιατι και τα σκαλαρια θελουν μεγαλητερο ενυδρειο.

το ενυδρειο μου ειναι 100*41*36

το εστρωσα με τα βακτηρια τις sera (με το bionitrivec) και φυσικα αντιχλωριο (τις sera παλι)

εχω εσωτερικο φιλτρο για μεχρι 200 λιτρα και επισης θερμοστατη για μεχρι 170 λιτρα.

εχουμε κοψει το σφουγκαρι του φιλτρου στα 3 και ενδιαμεσα εχουμε βαλει μετα το πρωτο σφουγκαρι βαλαμε ενα υλικο που ειναι ασπρο και μοιαζει με φασολια ασπρα, μετα βαλαμε σφουγαρι που καθονται επανω του 4 τεμαχια απο ενα υλικο που μοιαζει με αστερακι και απο πανω ανθρακα.

οι μετρησεις μου σημερα ειναι

θερμοκρασια 26,7

ph 6,8

kh 4

gh 8

no2 0.2

no3 10

οργανισμοι σημερα

2 σκαλαρια

2 καρχαριες

2 γκουραμι

7 σαλλιγκαρια (κατι πορτοκαλι δεν θυμαμαι ονομα)

3 γαριδες (που παλι δεν ξερω ονομα, απλα ειναι πολυ μικρες ασημι χρωματος με μια ελαφρια κοκκινη γραμμη απο επανω)

1valisneria

1egeria densa

1anubia barteri

Υ.Γ. εχω και ενα σαλλιγκαρι επισκεπτη κωνικο μαυρο που δυστυχως θα παει σε καποια γλαστρα στο μπαλκονι οπως και ο προηγουμενος.

Υ.Γ. οι καρχαριες λεγονται siamese shark το ιδιο ισχυει αν καταλαβαινω καλα ετσι?

γιατι μου ειπες οτι λεγονται παγκασιους.

ευχαριστω για την υπομονη σας αλλα φανταζομαι ολοι εισασταν καποτε στη θεση μου!

Έγινε επεξεργασία - storki1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τα ψαρια που εχεις.Παγκασιους και siamese shark ειναι το ιδιο και δεν ειναι καρχαριες αλλα γατοψαρα. Αυτα τα γατοψαρα που λες γινονται 2 μετρα, καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν μπιανουν σε κανενα ενυδρειο. Τα σκαλαρια θελουν κοπαδι,ενυδρειο με υψος πανω απο 40cm καθαρα αλλα και πολλα περισσοτερα λιτρα για το κοπαδι.

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Καλητερα να δωσεις τα ψαρια σο πισω γιατι ταλαιπορουνται εκει μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...