Jump to content

ΠΩΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΕΟΝ;


Recommended Posts

Καλημέρα

ph=7.2

gh=20

παροχή δοξειδίου

60 λτ

υπάρχει περίπτωση να αναπαράγω τα νεον μου;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω; θέλω να φτιάξω ένα καινούριο ενυδρείο και οι διαστάσεις είναι 1.10Χ30Χ40. Το πλάτος που είναι 0.30 υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

με γενικη σκληροτητα 20 δεν νομιζω να πετυχεις κατι.....

επισης τα μωρα νεον ειναι φωτοφοβικα οποτε και αυτο ειναι αρκετα δυσκολο,αφου οι γονεις τα παρατανε αμεσως αφου γεννηθουνε,και το περιβαλλον πρεπει να ειναι αρκετα σκοτεινο,και σε κοινωνικο ενυδρειο δεν νομιζω να πετυχεις τιποτε.....

οσο για το ενυδρειο,εκτος απο το πλατος που ειναι οντως πολυ στενο,δες και το μηκος του.το 110 δεν θα σε βολεψει στον φωτισμο,αφου οι λαμπες που βγαινουν ειναι στα 90 η στα 120 εκατοστα.προταση μου ειναι στο μινιμουμ 40 εκ το πλατος και στο μηκος 1 μετροη 1,20.

αυτα... :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Δεν μπορώ να κάνω παραπάνω το πλάτος γι αυτό ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω 8αρια τζάμια θα ήταν καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Δεν μπορώ να κάνω παραπάνω το πλάτος γι αυτό ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω 8αρια τζάμια θα ήταν καλά;

με 8αρι θα εισαι καλα.

προσπαθησε παντως να το κανεις τουλαχιστον 40 το πλατος.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου και πιο γενικα, με ph<7 μπορουν να υπαρξουν πιθανοτητες για γεννα.Συγκεκριμενα για τα νεον αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος πιο ειδικος.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γεννα καποτε σε νερο βρυσης με ΡΗ 7,2, ΚΗ 9 και DH 12. Πηρα τα αυγα και τα εβαλα σε μικρο ενυδρειακι (σκετα τζαμια). Το σκεπασα με ενα ρουχο για να ειναι εντελως σκοτεινο και την επομενη μερα ειχα ουριτσες. Τα εχασα ομως ολα απο μια ατυχια με το θερμαντικο. Κολλησε στους 32 βαθμους και τα σκοτωσε.

Ειναι απλα απιστευτο ποσο μικρα ειναι τα διαφανα μωρα !! μονο με μεγενθυντικο φακο τα εντοπιζεις και μονο αν κουνηθουν. Φυσικα θελουν και την αναλογη μικροσκοπικη τροφη.. infusorians, rotorians κλπ

Δυσκολο ειδος να αναπαραγει κανεις με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πως πήρες τα αυγά φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Με αναροφηση, με ενα λαστιχο. Το ενυδρειο ηταν φρεσκοστημενο και τα Νεον γεννησαν με το που μπηκαν μεσα, οποτε ευκολα ρουφηξα τα αυγα μιας και δεν υπηρχαν ακομα πολλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα ακούσει ότι αυτό το είδος το φέρνει ο πελαργος.......

Μάλλον με είχαν κοροϊδέψει ε; :lmao::P

(πλακιτσα να γελάσουμε λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...