Jump to content

πολυ θολωμα


Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια,πως παει?ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!!

Εχω ξεκινισει να στηνω το ενυδρειο μου,,επλυνα το χαλικι(λαβας μου το ειπαν) πολυ καλα σε σημειο που να μην εχει καθολου σχεδον χωμα,,μουλιασα το ξυλο μου για 2 μερες στο νερο αλλαζοντας το 2 φορες.

Σημερα λοιπον εβαλα το νερο αλλα καθως το εβαζα παρατηρουσα οτι ειχε μια θολουρα,,συνεχισα προσθετοντας sera nitrivec και acutan οπως μου ειχαν προτεινει και το νερο εγινε ακομα πιο θολο.......τι να κανω??

υπαρχει καποιο προβλημα πιστευετε και πως διορθωνεται??

Link to comment
Share on other sites

πηρα πριν λιγες ωρες 2 σκαλαρια στο νεοστρωμμενο ενυδρειο μου και απο την ωρα που τα εβαλα μεσα κουνιουνται πολυ λιγο και στα χαμηλα στρωματα του ενυδρειου,,ειναι φυσιολογικο επειδη μπηκαν σε νεο περιβαλλον η λετε να φταιει κατι? ευχαριστω προκαταβολικα.. :P

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν παρεις τα ψαρια και τα ριξεις στο ενυδρειο σου, εκανες μετρισεις στο νερο σου να δεις αν ειναι ολα οκ για να υποδεχτει ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους????

2. Εκανες καλη προσαρμογη ή πηρες τα ψαρια και τα εριξες απλα μεσα???

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν παρεις τα ψαρια και τα ριξεις στο ενυδρειο σου, εκανες μετρισεις στο νερο σου να δεις αν ειναι ολα οκ για να υποδεχτει ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους????

2. Εκανες καλη προσαρμογη ή πηρες τα ψαρια και τα εριξες απλα μεσα???

:P

Link to comment
Share on other sites

1. τι φίλτρο έχεις; τι έχει μέσα;

2. διαστάσεις ενυδρείου;

3. πάρε υγρά τεστ ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, GH, ΚΗ, pΗ, υγρά όχι στικς, ούτε σετ με βαλιτσάκια (δες στο forum ποια είναι τα πιο αξιόπιστα)

4. ανέβασε και μια φωτογραφία

κάνε αυτά για να καταλάβουμε λίγα περισσότερα πράγματα, να δεις κ εσύ τι φταίει και σιγά σιγά να γίνεις αστέρι που δεν θα χρειάζεσαι βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.κανε μετρησεις για να δεις σε τι κατασταση ειναι.η θολουρα πρεπει να ωφηλετε σε υψηλη αμμωνια, βγαλε τα ψαρακια σου γιατι το πηθανοτερο ειναι να τα χασεις και ειναι κριμα.ασε το ενυδρειο σου να κανει το κυκλο του αζωτου και σιγα σιγα βαζεις ψαρια μεσα.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλε μου φιλε καταρχην πες μας στοιχεια για το ενυδρειο σου ...

επειτα παρε και κανε ολα τα τεστ το σιγουρο ειναι οτι ειναι αστρωτο και οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρια

επειτα πες μας το υψος του ενυδρειου ...

μετα αν θελεις πες μας αν εκανες καθολου προσαρμογη στα ψαρακια...

Απαντησε σε αυτα και ειμαστε εδω!! :P

Link to comment
Share on other sites

Η λάβα είναι ακατάλληλο υλικό βυθού καθώς τα σκαλάρια τρέφονται ψάχνοντας στον βυθό και αν θελήσεις να βάλεις φυτά θα έχεις θέμα. Όσο για τα ψάρια, βιάστηκες πάααααρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

-δεν υπηρχε τεστ για αμωνια στο μαγαζι και ετσι πηρα μονο υγρο τεστ για ph,,τ εκανα και ηταν στο 7 (1 χαρα νομιζω)

-η θολουρα εξαφανιστηκε μετα απο 15 περιπου ωρες

-τα ψαρια τα αφησα 5' στη σακουλα προσθετοντας λιγο νερο απο το ενυδρειο και μετα τα εβαλα μεσα.

-χθες το βραδυ ηταν περισσοτερο δραστηρια τα ταισα και γενικα κινουνταν αλλα σημερα παλι καθονται κατω απο το φιλτρο.. :lmao:

-για το χαλικι που μου ειπες..τα ειδα χθες να ψαχνουν σε αυτο και κατι μασουλησαν.. :lmao: δεν νομιζω οτι εχουν προβλημα με αυτο..

-τωρα τεστακια αμμωνιας θα παρω αυριο..

-εχω βαλει και 1 anubia μεσα που μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται υποστρωμα..

-θελω επισης να ρωτησω ποσες ωρες πρεπει να αναβω τις λαμπες,αν πρεπει να κλεινω καθολου το φιλτρο και ποσες φορες και απο ποσο πρεπει να τα ταϊζω..

ευχαριστω για την βοηθεια.. :P Α,,εδω θελω να σημειωσω οτι για το στρωσιμο απ το μαγαζι μου εδωσαν μονο sera nitrivec + acutan και μου ειπαν οτι στς 2 μερες μπορω να βαλω ψαρια,,αλλα εγω εβαλα σε 5 περιπου..αυτα..

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο ειναι 80χ35χ40

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα?? (ελπιζω να το δει καποιος..)

το επρεπε να το βαζω 10 μερες απο τοτε που ξεκινησε το στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...