Jump to content

σκαλαρια σε μαχη


xeni@

Recommended Posts

λοιπον παιδια εδω και 2 ημερες εχει παρουσιαστει ενα προβλημα στο ενυδρειο μου...

2 χρονια περιπου εχω ενα ζευγαρι σκαλαρια με μερικα corrys σε 120 λιτρα ενυδρειο ,και λεω ζευγαρι γιατι εχουνε κανει αυγα τα οποια ηταν γονιμοποιημενα(αλλο αν φαγωθηκαν απο τους συγκατοικους :D )

το θεμα ειναι οτι εκει που ολα ηταν ροδινα παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες πεφτει πολυ ξυλο αναμεσα στο ζευγαρι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι...μια στο τοσο ριχνανε κανα κυνηγητο αλλα λιγα πραγματα ,τωρα το ενα στριμωχνει το αλλο στην γωνια παιρνει φορα και χτυπιουνται με μανια ,αφου το ενυδρειο γινεται ανω κατω με αποτελεσμα το ενα να ειναι μονιμως κρυμενο στα φυτα και το αλλο να καραδωκει απο πανω ποτε θα βγει να το χτυπησει..........

ξερει κανεις τι παιζει να γινεται?

υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιου ειδους φλερτ?

αα και το ενυδρειο τον τελευταιο 1 χρονο δεν εχει υποστει καμια αλλαγη και δυλευει μια χαρα χωρις κανενα προβλημα

ευχαριστω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: ρε παιδια .......τι να κανω να τα χωρισω?

τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εδω και 2 ημερες εχει παρουσιαστει ενα προβλημα στο ενυδρειο μου...

2 χρονια περιπου εχω ενα ζευγαρι σκαλαρια με μερικα corrys σε 120 λιτρα ενυδρειο ,και λεω ζευγαρι γιατι εχουνε κανει αυγα τα οποια ηταν γονιμοποιημενα(αλλο αν φαγωθηκαν απο τους συγκατοικους :hysterical: )

το θεμα ειναι οτι εκει που ολα ηταν ροδινα παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες πεφτει πολυ ξυλο αναμεσα στο ζευγαρι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι...μια στο τοσο ριχνανε κανα κυνηγητο αλλα λιγα πραγματα ,τωρα το ενα στριμωχνει το αλλο στην γωνια παιρνει φορα και χτυπιουνται με μανια ,αφου το ενυδρειο γινεται ανω κατω με αποτελεσμα το ενα να ειναι μονιμως κρυμενο στα φυτα και το αλλο να καραδωκει απο πανω ποτε θα βγει να το χτυπησει..........

ξερει κανεις τι παιζει να γινεται?

υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιου ειδους φλερτ?

αα και το ενυδρειο τον τελευταιο 1 χρονο δεν εχει υποστει καμια αλλαγη και δυλευει μια χαρα χωρις κανενα προβλημα

ευχαριστω :D

Εδω είναι το πρόβλημα.Καλό θα είναι να μείνουν μόνα τους αν θέλεις τα αυγά να έχουν ελπίδες.Κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου(ρουτίνες,φίλτρανση,κάτοικοι...) για να το συζητήσουμε.Διάβασε επίσης παλιά θέματα στις ''Κιχλίδες Αμερικής'' να πάρεις κάποιες ιδέες :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου τα σρεσάρουν τα άλλα ψάρια και μόνο με την παρουσία τους, επίσης έχουν "τσακωθεί" λόγω της αποτυχημένης γέννας, το καλύτερο είναι να μείνουν μόνα τους ή σε μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να πετύχει η γέννα, για αυτά είναι αναπαραγωγική περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου τα σρεσάρουν τα άλλα ψάρια και μόνο με την παρουσία τους, επίσης έχουν "τσακωθεί" λόγω της αποτυχημένης γέννας, το καλύτερο είναι να μείνουν μόνα τους ή σε μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να πετύχει η γέννα, για αυτά είναι αναπαραγωγική περίοδος.

μετα απο τι γεννες που ειπες, βλεπει η θυληκια οτι ο αρσενικος δεν μπορει να προστατευσει τα αυγα απο τα υπολοιπα ψαρια και δεν το θελει πια. δεν εχω αλλη εξηγηση. ισως βοηθησει αυτο που λεει ο βισιους.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τι γεννες που ειπες, βλεπει η θυληκια οτι ο αρσενικος δεν μπορει να προστατευσει τα αυγα απο τα υπολοιπα ψαρια και δεν το θελει πια. δεν εχω αλλη εξηγηση. ισως βοηθησει αυτο που λεει ο βισιους.

τσ τσ τσ... :D Γυναίκες..... :bowdown:

:bowdown::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρακια μου γεννησαν,οπως και τις αλλες φορες τα αυγα δεν μεινανε για πολυ στο ενυδρειο :bowdown:

ξερω οτι το ζευγαρι πρεπει να το βαλω μονο του σε αλλο ενυδρειο αλλα δεν εχω την δυνατοτητα και για 4 ενυδρειο......τωρα πια εχουν ηρεμισει αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα αργησει να εμφανιστει ξανα αυτη η συμπεριφορα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...