Jump to content

Firemouth


alex_mar

Recommended Posts

Καλησπερα

Πηρα προχθες απο ενα παιδι ενα firemouth που εδινε.

Στο δικο του ενυδρειο ειχε γκρι χρωμα στο σωμα εντονο κοκκινο κατω απο το στομα και μια λεπτη κοκκινη γραμμη στο ραχιαίο πτερύγιο.

Κατα την μεταφορα στην σακουλα δεν αλλαξε καθολου χρωματισμο και οταν το εβαλα στο δικο μου ενυδρειο μετα απο 15 λεπτα εχασε ολα τα χρωματα του.

Θελω να μου πειτε γιατι συνεβει αυτο?

Οι υποθεσεις που κανω εχω ειναι οι εξης

1 εκεινος ειχε μαυρο χαλικι και χαμηλο φωτισμο σε αντιθεση με το δικο μου που ειναι με λευκο-μπεζ χαλικι με εντονο φωτισμο (οταν κλεινουν τα φωτα μου περνει ελαχιστο κοκκινο χρωμα απο κατω αλλα το σωμα του καθολου).

2 να ειναι φοβισμενο αν και λιγο απιθανο γιατι ο αλλος το ειχε με τερατα μεσα.

3 να εχω διαφορετικες τιμες νερου απο οτι ειχε μαθει.

Εγω κλεινω προς την περιπτωση Νο1 εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πηρα προχθες απο ενα παιδι ενα firemouth που εδινε.

Στο δικο του ενυδρειο ειχε γκρι χρωμα στο σωμα εντονο κοκκινο κατω απο το στομα και μια λεπτη κοκκινη γραμμη στο ραχιαίο πτερύγιο.

Κατα την μεταφορα στην σακουλα δεν αλλαξε καθολου χρωματισμο και οταν το εβαλα στο δικο μου ενυδρειο μετα απο 15 λεπτα εχασε ολα τα χρωματα του.

Θελω να μου πειτε γιατι συνεβει αυτο?

Οι υποθεσεις που κανω εχω ειναι οι εξης

1 εκεινος ειχε μαυρο χαλικι και χαμηλο φωτισμο σε αντιθεση με το δικο μου που ειναι με λευκο-μπεζ χαλικι με εντονο φωτισμο (οταν κλεινουν τα φωτα μου περνει ελαχιστο κοκκινο χρωμα απο κατω αλλα το σωμα του καθολου).

2 να ειναι φοβισμενο αν και λιγο απιθανο γιατι ο αλλος το ειχε με τερατα μεσα.

3 να εχω διαφορετικες τιμες νερου απο οτι ειχε μαθει.

Εγω κλεινω προς την περιπτωση Νο1 εσεις τι λετε?

Εγω φίλε μου πιστευω πως οφείλεται κυρίως στο νερο ή και στην διαδικασία προσαρμογής.Δώσε μας κάποια στοιχεία για το ενυδρείο και το νερό σου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου πιστευω πως οφείλεται κυρίως στο νερο ή και στην διαδικασία προσαρμογής.Δώσε μας κάποια στοιχεία για το ενυδρείο και το νερό σου :rolleyes:

Προσαρμογη του εκανα αρκετη ωρα το ψαρι πριν απο εμενα συγκατοικουσε με αυτα τα ψαρια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35346 (σε περιπου 240 λιτρα νερου) δεν ξερω ομως σε τι τιμες νερου τα ειχε ο φιλος.

Η δικες μου τιμες ειναι:

PH 7,8

GH 10

KH 4

NH3 0,05

NO2 0

NO3 5

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 26 ΒΑΘΜΟΙ

Το ενυδρειο μου ειναι 320 λιτρα ονομαστικα και γυρο στα 270 καθαρα τα ψαρια που εχω μεσα ειναι ολα σε μικρη ηλικια και εκτος απο το firemouth εχω 1 oscar 2 green terror 1 blue dempsey

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...