Jump to content

Ερωτηση!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

ΦΙλοι μου συνχομπυστες η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω καποια κομματια σταλακτιτες και σκευτωμαι να τα βαλω στο ενυδρειο μου (120Χ40Χ50)μπορω?Ξερω οτι ειναι ασβεστολιθικες και τα ψαρακια που εχω ειναι Γκαμπυ και Μολλυ Μπαλλουν

Link to comment
Share on other sites

οι σταλακτίτες, εκτός από το ανθρακικό ασβέστιο, περιέχουν και διάφορα οξείδια μετάλλων...

έχουν κάποιο χρώμα? (εννοώ κάποιο άλλο από το χαρακτηριστικό χρώμα του ασβεστολίθου...πχ.κόκκινο...)

Link to comment
Share on other sites

οι σταλακτίτες, εκτός από το ανθρακικό ασβέστιο, περιέχουν και διάφορα οξείδια μετάλλων...

έχουν κάποιο χρώμα? (εννοώ κάποιο άλλο από το χαρακτηριστικό χρώμα του ασβεστολίθου...πχ.κόκκινο...)

Εχουν ασπρο χρωμα και τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ασπρο χρωμα και τιποτα αλλο

οκ! :bowdown:

συνήθως όταν οι σταλακτίτες έχουν κάποια ποσότητα μετάλλων, παίρνουν χαρακτηριστικό χρώμα...

λογικά αυτός που έχεις θα είναι "καθαρός".

μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα που βρισκει καποιος σταλακτιτη?

βασικά σε σπήλαια...(με την στενή έννοια του όρου "σταλακτίτης")

αλλά υπάρχουν κάποια ανθρακικά ορυκτά τα οποία εμφανίζονται σε σταλακτιτοειδή μορφή (πχ αραγωνίτης)

Link to comment
Share on other sites

βασικά σε σπήλαια...(με την στενή έννοια του όρου "σταλακτίτης")

αλλά υπάρχουν κάποια ανθρακικά ορυκτά τα οποία εμφανίζονται σε σταλακτιτοειδή μορφή (πχ αραγωνίτης)

Γεια σου φιλε γεωλογε!!!

Παντως... το να σπασεις ενα σταλακτητη,.... για να τον παρεις.... ειναι παρανομο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε γεωλογε!!!

Παντως... το να σπασεις ενα σταλακτητη,.... για να τον παρεις.... ειναι παρανομο!!!

[/quot

Εγω παιδια τον βρηκα πεταμενο στην χωματερη οταν πηγα να πεταξω σκουπιδια (πριν δυο χρονια περοπου)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε γεωλογε!!!

Παντως... το να σπασεις ενα σταλακτητη,.... για να τον παρεις.... ειναι παρανομο!!!

:bowdown:

το γνωρίζω...

γιαυτό και είπα "με την στενή έννοια του όρου..." :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...