Jump to content

Στρωσιμο με Jbl Denitrol


Recommended Posts

Μια ερωτηση,

Εχει κανεις προσπαθήσει να στρωσει με το JBL Denitrol (http://www.jbl.de)

αυτο μου έδωσε το pet shop .. και μου ειπε να ακολουθησω τις οδηγίες .. !!!

Καθαρισα το νερο με JBL Biotopol και μετα απο 2 ώρες εβαλα τα 10 ml που λενε οι οδηγίες

για τα 110 λιτρα μου.

Τη δεύτερη μερα .. εβαλα τα 3,5 ml οπως νααφέρουν οι οδηγίες.

Αυτο θα γίνετε μεχρι και 9 ημέρες μετα.

Βεβαια δεν μου ανεφεραν ποτε να βαλω ψαρια ..

Συμφωνα με τις οδηγίες (του site) και οσα διαβασα εδω μεσα .. .μετα την 4 μερα κανονικα βαζω ψαρια ..

η μήπως δεν κατάλαβα καλα .. ?

Παραθετω τις οδηγίες

" Standard dose: Outside screw top for 100 litres; inside screw top for 225 litres, added regularly every 2 weeks after water changes to enhance the bacterial cleaning process.

In new aquariums and after disease treatment: add triple dose on the first day and a standard daily dose for the next 9 days. Overdosing without harmful effects. Stock with fish after 3-4 days.

This product contains live bacteria. Ideal storage temperature range +4 to +15°C, but not above +30°C and not below 0°C. "

Αυτο το stock with new fish after 3-4 days .. .σημαινει την 4-5 ημέρα .. η 9 ημερες + 3-4 ημερες ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέτεις βακτήρια για 2 εβδομάδες,48 ωρες απο την πρωτη χορήγηση βακτηρίων μπορεις να προσθέσεις ψάρια..για τα λίτρα σου 3 μικρά,οχι παραπάνω και καλο θα ειναι να μετράς με tets ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέτεις βακτήρια για 2 εβδομάδες,48 ωρες απο την πρωτη χορήγηση βακτηρίων μπορεις να προσθέσεις ψάρια..για τα λίτρα σου 3 μικρά,οχι παραπάνω και καλο θα ειναι να μετράς με tets ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3

Εγώ πάλι διαφωνώ με την παραπάνω άποψη με τη λογική ότι θα ταλαιπωρήσεις τα ψαράκια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Προμηθεύσου τα τεστάκια που σου είπε ο Νίκος παραπάνω, έλεγχε καθημερινά και όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου βάζει τα ψάρια σου σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο. εγω εβαζα για 9 μερες οσο δηλ λεει. αφησα το ενυδρειο για 15 μερες αλλα το ενυδρ δεν ειχε αλομη στρωσει και ειχα 0,6 αμωνια. εβαλα μετα 2 χρυσοψ για να στρωσει και καλα. αλλα μετα απο 4 μερες μου ψψφισαν και η αμωνια ειχε φτασει στο 1. τωρα πηρα κατι αλλα βακτηριδια της API και περιμενω να δω......

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο. εγω εβαζα για 9 μερες οσο δηλ λεει. αφησα το ενυδρειο για 15 μερες αλλα το ενυδρ δεν ειχε αλομη στρωσει και ειχα 0,6 αμωνια. εβαλα μετα 2 χρυσοψ για να στρωσει και καλα. αλλα μετα απο 4 μερες μου ψψφισαν και η αμωνια ειχε φτασει στο 1. τωρα πηρα κατι αλλα βακτηριδια της API και περιμενω να δω......

Σου ψόφησαν πολύ γρήγορα για τόση λίγη αμμωνία. ΝΟ2 μέτρησες? Λογικά από αυτό "πήγαν".

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ 0. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΑ ΨΑΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...