Jump to content

Α/Ο και προσθηκη ιχνοστοιχειων...


Recommended Posts

Προσφατα αγορασα μια συσκευη ΑΟ. Επειδη λοιπον οπως διαβασα η συσκευη βγαζει 100% καθαρο νερο και αφαιρει απο αυτο καποια πολυτιμα συστατικα οπωσ πχ ιχνοστοιχεια ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

1) Eνας τροπος για να τα αναπληρωσουμε ειναι η προσθηκη νερου βρυσης σε αυτο της ΑΟ. Σε τι αναλογια γινεται συνηθως αυτο?

2)Υπαρχουν στο εμποριο καποια σκευασματαπου ριχνουμε στο καθαρο νερο.Γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο για αυτη την χρηση?

3)Διαβασα καπου οτι μπορει κανεις να προσθεσει στην εξοδο της ΑΟ μετα την μεμβρανη μια "μπουκαλα"(η αλλιως αλλο ενα σταδιο στην ΑΟ) για την προσθηκη στο νερο ολων αυτων των πολυτιμων συστατικων. Ισχυει κατι τετοιο? Τι γνωμη εχετε?

Για την ιστορια και επειδη μπορει να ερωτηθω (οσον αφορα την ερωτηση 1) σας δινω τα παρακατω στοιχεια-μετρησεις:

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ αυτη την στιγμη

PH=7,3

KH=6

GH=13

EΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΝΕΡΟΥ

PH=6,8

KH=3

GH=8-10

Σας ευχαριστω προκαταβολικα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια που γραφεις γινονται.

Το 3 ομως αν το βαλεις θα εχεις παλι νερο βρυσης (απο σκληροτητες) και εσυ θελει να το μαλακωσεις.

Για να πετυχεις τις τιμες που θελεις μπορεις να κανεις το 1 ή το 2.

Με το 1 κανεις οικονομια, με το 2 εχεις απολυτα καθαρο και ελεγχομενο νερο.

Μπορεις να κανεις αναζητηση στο φορουμ για ηλεκτρολυτες ή αλλιως μεταλικα αλατα ή μακροστοιχεια (macronutrients).

Αλλα συστατικα που χανονται ειναι τα ιχνοστοιχεια ή μικροστοιχεια (micronutrients) τα οποια ομως δινονται και μεσω της τροφης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1) Eνας τροπος για να τα αναπληρωσουμε ειναι η προσθηκη νερου βρυσης σε αυτο της ΑΟ. Σε τι αναλογια γινεται συνηθως αυτο?...

Αναλογα τις τιμες τη βρυσης σου.

Το νερο της ΑΟ εχει (αν λειτουργει σωστα) μηδενικες σκληροτητες kH gH,

Αν κανεις απλη μαθηματικη πραξη θα βρεις τι ποσοστο μιξης χρειαζεσαι.

Ενα παραδειγμα : η βρυση εχει gH 12, kH 6 και θελεις gH 6, kH 3 τοτε θα βαλεις 50% βρυση 50% ΑΟ.

Αν θελεις διαφορετικη αναλογια πχ μεγαλυτερη κΗ θα την ανεβασεις με ελαχιστη μαγειρικη σοδα (διττανθρακικό νατριο - βαζεις στη μυτη του κουταλιου διαλυεις πρωτα καλα σε λιγο νερο το ρινεις στο νερο και μετρας μετα απο ωρα και ετσι υπολογιζεις ποσο θελεις)

Αν θελεις πιο ψηλη gH ριχνεις ηλεκτρολυτες (τετοιους ομως που δεν επιιρραζεουν και kH, γιατι υπαρχουν στο εμποριο και τετοιοι)

Ηλεκτρολυτες που εχω χρησιμοποιησει και δεν επιρρεαζουν kH ειναι οι seachem equilibrium, ενω αυτοι που ανεβαζαν και kH ηταν oι dennerle remineral+ σε αναλογια αν θυμαμαι καλα, 2 gH προς 1.3 την kH

Τo pH μη τo μετρας (αν και ειναι εχει), γιατι οτι και να σου δειξει, οταν αναμιχθει με αλλο νερο θα παρει το pH του αλλου νερου κι αυτο γινεται γιατι το νερο της ΑΟ εχει μηδενικη kH που ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας του pH, οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο πιο ευκολα μεταβαλεται το pH.

Με το χαμηλο kH θα πετυχεις και το χαμηλο pH σταδιακα.

Οπως θα καταλαβες το kH που επιθυμεις δεν μπορει να ειναι ανεξαρτητο απο το pH που επιθυμεις.

Ετσι λοιπον θα ρυθμισεις το kH εκει οπoυ βγαζει τo pH 6.8.

Εμπειρικα υπολογιζω γυρω στο 3-4 οπως ειπες.

Τις διαφορες στο pH μπορει να κανεις λιγο καιρο για να τις δεις, μη τις περιμενεις αμεσως.

Γι'αυτο μη βιαστεις να κατεβασεις κι αλλο το kH, αν δεν δεις πτωση του πεχα αμεσα.

YΓ σημαντικο: δεν αλλαζεις; αποτομα τις τιμες του νερου στο ενυδρειο. Αν αρχισεις να κατεβαζεις σκληροτητες με ΑΟ, θα το κανεις σταδικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε DELTA66 (Σπυρο οπως εχω συμπερανει απο αλλα post) για αλλη μια φορα ευχαριστω!!! :bowdown:

(Υ.Γ. Η πιο πανω παραθεση εγινε κατα λαθος. Οι υπευθυνει μπορουν να την διαγραψουν αν το κρινουν)

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό σκεύασμα που τα εμπεριέχει όλα και το χρησιμοποιώ και εγώ είναι αυτό:

http://www.preis-aquaristik.de/eng/hauptse...mineralien.html

Ανεβαζει gH και kH?

αν ναι σε τι αναλογια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό σκεύασμα που τα εμπεριέχει όλα και το χρησιμοποιώ και εγώ είναι αυτό:

http://www.preis-aquaristik.de/eng/hauptse...mineralien.html

Οταν λες .... ολα; :bowdown:Μηπως κανεις καποιο λαθος; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες .... ολα; :hysterical:Μηπως κανεις καποιο λαθος; :rasp:

Εννοώ ότι εμπεριέχει όλα τα ιχνοστοιχεία και όλα τα μέταλλα :bowdown:

Ενώ άλλα σκευάσματα είναι μεμονωμένα έχουν ή μόνο ιχνοστοιχεία, ή μόνο μέταλλα

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζει gH και kH?

αν ναι σε τι αναλογια?

Έχει δοσολογία να κάνεις μαλακό νερό για δίσκους, μέτριο και σκληρό.

Το GH και KH θα το ανεβάσει εάν βάλεις στο νερό Α/Ο δοσολογία για σκληρό.

Έγινε επεξεργασία - giannisaek
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αυτο χρησιμοποιω στους Δισκους μου,αλλα απο θεμα ph-kh δεν τα ανεβαζει καθολου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοσολογία να κάνεις μαλακό νερό για δίσκους, μέτριο και σκληρό.

Το GH και KH θα το ανεβάσει εάν βάλεις στο νερό Α/Ο δοσολογία για σκληρό.

Το σκευασμα που εβαλες ανεβαζει ΜΟΝΟ την GH.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...