Jump to content

ΓΙΝΕΤΑΙ???????


GKAZI

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας σε δύο θέματα, που με απασχολούν:

1.- Οι γαρίδες μπορούν να ζήσουν με κάποια ψάρια χωρίς να τις φάνε; :bowdown:

2.- Αν υπάρχουν δύο ενυδρεία (70 και 50 λίτρα καθαρά αντίστοιχα) με ψάρια, που απαιτούν ίδιες συνθήκες νερού, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα φίλτρο (για 200 καθαρά), που με πατέντα να τραβάει και στέλνει νερό και στα δύο; :bowdown:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

και αν κανοντας τη πατεντα αυτη που λες γινει κατι με ασθενεια στο ενα σου το ενυδρειο δεν θα αρωστησουν και στο αλλο ? :bowdown: αφου το νερο που ειναι στο αρρωστο θα μεταφερεται και στο αλλο σου ενυδρειο ....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν μήπως στο ένα ενυδρείο έχω τις γαρίδες και στο άλλο ψάρια, αφού όπως έχω διαβάσει οι ασθένειες από τα ασπόνδυλα δεν μεταφέρονται στα ψαρια και το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσεις με χοντρή σωλήνα τα 2 ενυδρεία χωρίς κίνδυνο να αδειάσει το νερό απο τη σωλήνα ή να βουλώσει, τότε μπορεί το φίλτρο να τραβάει από το ένα ενυδρείο και να ρίχνει στο άλλο, η στάθμη θα τείνει να ισορροπήσει μέσω της σωλήνας.

Βέβαια αν γίνει το κακό και δεν είσαι εκεί άντε γειά... τα έχω κάνει και έχω πάθει λόγω στενής σωλήνας και προφίλτρου που βούλωσε... :bowdown: Με χοντρή σωλήνα και μια δόση πατέντας στο αίμα σου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

μην παιζουμε με μικρες πιθανοτητες,αν αντιμετωπισεις καποια ασθενεια απομονωσε το ψαρι.

μπορεις να χρησημοποιησεις ενα μεγαλο φιλτρο που να καληπτει και τα δυο ενυδρεια και να βαλεις Τ

σε εισοδο και εξοδο.

κανενο ψαρι με μεγοθος γαριδας,δεν θα φαει την γαριδα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να χρησημοποιησεις ενα μεγαλο φιλτρο που να καληπτει και τα δυο ενυδρεια και να βαλεις Τ

σε εισοδο και εξοδο.

Τσου, Τζιζ, Κακό! :bowdown: Δεν μπορείς να ελέγξεις οτι θα τραβάει και από τα όσο ακριβώς τους επιστρέφει, όσο καλά και να ρυθμίσεις το Τ, εγγυημένα κάποιο και αδειάσει και κάποιο θα ξεχειλίσει, σκέψου το μαθηματικά, ακόμα και να έχεις κάνει την τέλεια ρύθμιση, βουλώνει λίγο η είσοδος στο ένα ενυδρείο, το φίλτρο θα συνεχίσει να μοιράζει το νερό που τραβάει από το άλλο και στα 2 οπότε το πρώτο θα παίρνει περισσότερο από ότι θα δίνει και θα ξεχειλίσει. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα υδραυλικών μπορείς να πάρεις PVC ένωση σωλήνων "Π" 2 ιντσών ή 2 "Γ" που θα τα ενώσεις και θα κάνεις το "Π". Στα 2 ποδαράκια του "Π" θα βάλεις ένα δίχτυ (όχι τούλι) που να μην επιτρέπει στα ψάρια και στις γαρίδες να περνάνε από τη μία γυάλα στην άλλη. Προσωπικά θα έπερνα και ένα φλοτεράκι έτσι ώστε αν πέσει η στάθμη κάποιου ενυδρείου πιο χαμηλά να δίνει εντολή να σταματάει η λειτουργία του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα υδραυλικών μπορείς να πάρεις PVC ένωση σωλήνων "Π" 2 ιντσών ή 2 "Γ" που θα τα ενώσεις και θα κάνεις το "Π". Στα 2 ποδαράκια του "Π" θα βάλεις ένα δίχτυ (όχι τούλι) που να μην επιτρέπει στα ψάρια και στις γαρίδες να περνάνε από τη μία γυάλα στην άλλη. Προσωπικά θα έπερνα και ένα φλοτεράκι έτσι ώστε αν πέση η στάθμη κάποιου ενυδρείου πιο χαμηλά να δίνει εντολή να σταματάει η λειτουργία του φίλτρου.

λαθος ... σβηστε το παρακαλω.

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

λαθος ... σβηστε το παρακαλω.

Λάθος το δικό μου ή λάθος η απάντησή σου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το δικό μου ή λάθος η απάντησή σου... :bowdown:

ηθελα να γραψω απαντηση σε σενα αλλα το ξαναδιαβασα και θα εγραφα λαθος ... οποτε λαθος δικο μου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα υδραυλικών μπορείς να πάρεις PVC ένωση σωλήνων "Π" 2 ιντσών ή 2 "Γ" που θα τα ενώσεις και θα κάνεις το "Π". Στα 2 ποδαράκια του "Π" θα βάλεις ένα δίχτυ (όχι τούλι) που να μην επιτρέπει στα ψάρια και στις γαρίδες να περνάνε από τη μία γυάλα στην άλλη. Προσωπικά θα έπερνα και ένα φλοτεράκι έτσι ώστε αν πέσει η στάθμη κάποιου ενυδρείου πιο χαμηλά να δίνει εντολή να σταματάει η λειτουργία του φίλτρου.

Αν υποτεθεί, ότι βάζω το "Π", που θεωρητικά η πάνω πλευρά του πρέπει να είναι πάνω από τη γυάλα.

Αυτό δεν σημαίνει, ότι για να περάσει το νερό από το ένα στο άλλο ενυδρείο θα περάσει πάνω από το γυαλί, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω το βλέπεις να τραβάει το φίλτρο νερό από το ένα ενυδρείο και να επιστρέφει στο άλλο, οπότε να λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία.

Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

μην παιζουμε με μικρες πιθανοτητες,αν αντιμετωπισεις καποια ασθενεια απομονωσε το ψαρι.

μπορεις να χρησημοποιησεις ενα μεγαλο φιλτρο που να καληπτει και τα δυο ενυδρεια και να βαλεις Τ

σε εισοδο και εξοδο.

κανενο ψαρι με μεγοθος γαριδας,δεν θα φαει την γαριδα! :bowdown:

φυσικά και αν υπάρξει ασθένεια θα απομονωθεί ο ασθενής, εξάλλου γι' αυτό το λόγο έχω και μικρή καραντίνα, απλώς λέω, ότι αν ασθενήσει ένα ψάρι και το αντιληφθώ έγκαιρα δεν υπάρχει φόβος να μεταδοθεί και σε ασπόνδυλα, τουλάχιστον όπως έχει γραφτεί...

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και αν υπάρξει ασθένεια θα απομονωθεί ο ασθενής, εξάλλου γι' αυτό το λόγο έχω και μικρή καραντίνα, απλώς λέω, ότι αν ασθενήσει ένα ψάρι και το αντιληφθώ έγκαιρα δεν υπάρχει φόβος να μεταδοθεί και σε ασπόνδυλα, τουλάχιστον όπως έχει γραφτεί...

Όλα εξαρτώμενα από διάφορους παράγοντες είναι... Δηλαδή αν είχες ένα ενυδρείο 5000 λίτρα ποιος θα σου απαγόρευε να βάλεις και ψάρια και γαρίδες? Εκεί δεν είναι το ίδιο νερό?

Απλά γενικώς λέμε να μην μπλέκουμε 2 ενυδρεία μαζί γιατί ΑΝ συμβεί κάτι στο ένα αυτομάτως μεταφέρεται και στο άλλο. Με άλλα λόγια είναι σαν να έχεις ένα ενυδρείο με διαχωριστικό.

Για μένα από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις κάντο. Αν και για να είμαστε ειλικρινείς, οι γαριδούλες μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς φίλτρο με μία απλή πατέντα με κυκλοφοριτή και σφουγγάρι!

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώμενα από διάφορους παράγοντες είναι... Δηλαδή αν είχες ένα ενυδρείο 5000 λίτρα ποιος θα σου απαγόρευε να βάλεις και ψάρια και γαρίδες? Εκεί δεν είναι το ίδιο νερό?

Απλά γενικώς λέμε να μην μπλέκουμε 2 ενυδρεία μαζί γιατί ΑΝ συμβεί κάτι στο ένα αυτομάτως μεταφέρεται και στο άλλο. Με άλλα λόγια είναι σαν να έχεις ένα ενυδρείο με διαχωριστικό.

Για μένα από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις κάντο. Αν και για να είμαστε ειλικρινείς, οι γαριδούλες μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς φίλτρο με μία απλή πατέντα με κυκλοφοριτή και σφουγγάρι!

Για να πω την αλήθεια έτσι τις έχω. Με ένα μικρό φίλτρο - κυκλοφορητή με ελεγχόμενη ροή, αλλά έλεγα για κάτι καλύτερο.

Βλέπεις αν και δεν τις έχω "περιποιημένες" όπως τα υπόλοιπα ενυδρεία μου, αυτές επιμένουν να πολλαπλασιάζονται και να ζουν άνετα και ωραία.

Απλώς είπα για κάποια αναβάθμιση, αλλά δεν με παίρνει και για ένα ακόμη φίλτρο, οπότε αφού το ήδη υπάρχον είναι για μεγαλύτερο ενυδρείο έλεγα να το συνδέσω σε δύο μέρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...