Jump to content

απορίες σχετικά με το Co2


Recommended Posts

Γειά σας

Οι απορίες μου σήμερα έχουν σχέση με το CO2

Περιληπτικά μπορώ να σας πω ότι έχω δύο ενυδρεία ένα 60 lit άδειο και ένα 180Lit με ζωοτόκα ( 4 guppy και 1 πλακόστομο) και τώρα τελευταία έβαλα και φυτά, κερατόφυλα και anubia. Με το σκεπτικό ότι αργότερα θα ασχοληθώ με περισσότερα φυτά είπα να ψάξω λίγο το θέμα του CO2. Τα λέω όλα αυτά για να προλάβω κάποιους που θα μου απαντήσουν στο στυλ. «και πιες είναι οι μετρήσεις σου;» «και το PH κατεβαίνει με τύρφη» «και τι θέλεις να κάνεις;» κλπ.κλπ. Δεν θέλω να κάνω τίποτα οι απορίες μου είναι γενικές δεν έχουν σχέση με το ενυδρείο μου.

Λοιπόν το πρώτο που θέλω είναι το εξής, στο άδειο το 60λιτρο έβαλα νερό και του έριξα μια ταμπλέτα της sera για co2 το PH από 8 που ήταν σε 10 λεπτά πήγε 6,4 αλλά την άλλη μέρα ήταν πάλι 8. Να υποθέσω ότι το co2 δεν είναι τρόπος να ρίχνεις το ph; (τουλάχιστον μόνιμα όπως με την αντίστροφη όσμωση). Αν βάλω co2 για να ρίξω το PH σε ένα ενυδρείο που δεν έχει φυτά , είναι λάθος; CO2 και φυτά πάνε πάντα μαζί; Και ένα τελευταίο υπάρχουν πολλών ειδών co2; Αν φτιάξω μια πατέντα για μπουκάλα αλλά πάρω από μαγαζί (π.χ. ακόμα και οι μπουκάλες του paintball με co2 δουλεύουν) άσχετο με ενυδρεία, κάνει;

Αυτά….. ελπίζω να μην σας μπερδεψα……

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει ταμπλέτες παλιότερα αλλά όπως είπες κι εσύ μεταβάλουν πολύ και απότομα το PH του νερού. Τέτοιες απότομες πτώσεις του PH είναι επικίνδυνες για τα ψάρια και σίγουρα τα στρεσάρουν άρα τις θεωρώ ακατάλληλες για ενυδρείο που κατοικείται από ψάρια. Αν θες να ρίξεις το PH σου προτείνω μπουκάλα CO2. Είτε του εμπορίου είτε η αυτοσχέδια που φτιάχνεις με ζουμιά κάνουν δουλειά. Για μεγάλο ενυδρείο προτείνω μπουκάλα εμπορίου. Σε συνδυασμό με αντίστροφη όσμωση θα δεις καλύτερα αποτελέσματα ανάλογα πάντα με το τι θες να κάνεις. Σε κάθε περίπτωση πρόσεχε την μεταβολή στην τιμή του PH. Να γίνεται αργά-αργά μέχρι 2 δέκατα τις μονάδας ανά ημέρα. Όσων αφορά την λίπανση για κερατόφυλλο και anubia το CO2 είναι περιττό.

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι σε μεγαλα ενυδρεια χρειαζεσαι ph controler για να εχεις το ph σταθερο.προσεξε ομως γιατι καμια φορα οι ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες κολανε με αποτελεσμα μεγαλη αυξηση του co2 αι τα ψαρια να ναεβαινουν ολα στην επιφανεια για οξυγονο.αν δεν το παρεισ ειδηση νωρισ μπορει να εχεις μεγαλες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

οκ αυτά αλλά....

Σε ένα ενυδρείο που δεν εχει φυτά και δεν θέλω να βάλω ουτε τυρφη ουτε εχω αντιστριφη όσμοση, μπορώ να βάλω Co2 για να ρίξω το PH ;

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα δεν θα στο προτεινα.μιλαω παντα προσωπικα και οχι εχωντας καποια ιδιαιτερη γνωση απο βιβλια για το θεμα.παντως υπερβολικο co2 τα ψαρια παθαινουν ασφυξια

Link to comment
Share on other sites

........παντως υπερβολικο co2 τα ψαρια παθαινουν ασφυξια

Δεν υπάρχει τρόπος να το μετράω ;;;

Link to comment
Share on other sites

o controler απο το ph του ενυδρειου .το ποσο co2 εχεις μεσα αυτο δεν το μετραει.δεν ειμαι απολυτος σε αυτο αλλα ετσι τουλαχιστον νομιζω

Link to comment
Share on other sites

o controler απο το ph του ενυδρειου .το ποσο co2 εχεις μεσα αυτο δεν το μετραει.δεν ειμαι απολυτος σε αυτο αλλα ετσι τουλαχιστον νομιζω

Απο αυτα που έχω καταλάβει ο controler του Ph απλα δινει εντολή στην ηλεκτροβάνα της μπουκαλας να δώσει Co2 ωστε να πέσει το Ph.

Εγω δεν έχω καταλάβει πως ξέρεις ποσο Co2 πρεπει να βάλεις, και τη σχεση έχει με τις φυσαλίδες!!!! γιατί πρέπει να μετρας τις φυσαλιδες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις φυσαλίδες τις μετράς γιατί δίνουν μια σχετική ένδειξη. Το πόσο CO2 χρειάζεσαι εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου, την ποσότητα των φυτών και το πόσο καλό σύστημα διάχυσης έχεις. Άρα η μέτρηση φυσαλίδων είναι εμπειρικός κανόνας. Υπάρχει και απλό σύστημα μέτρησης που τοποθετείται μέσα στο ενυδρείο και σου δείχνει αν επαρκεί ή όχι το CO2 που χορηγείς αλλάζοντας χρώμα.

Αν δεν θες φυτά σου προτείνω τύρφη. Είναι πιο απλή και οικονομική από το CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος πινάκας που να λέει τόσες το λεπτό, την ώρα, δεν ξέρω, λέω εγώ. Απλά αν εσύ βλέπεις στο μετρητή 10 φυσαλίδες το λεπτό και χρειάζεσαι περισσότερο το πας στις 15 και βλέπουμε….

Και το άλλο ;;;;

Γιατί ενώ έπεσε το ph μου στο 6,4 μόλις τελείωσε η ταμπλέτα ξαναπήγε στο 8 !!!!

Αν πάρω νερό από αντίστροφη όσμωση που είναι 7 και το αφήσω κανά δυο μέρες θα πάει 8;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ έπεσε το ph μου στο 6,4 μόλις τελείωσε η ταμπλέτα ξαναπήγε στο 8 !!!!

Αν πάρω νερό από αντίστροφη όσμωση που είναι 7 και το αφήσω κανά δυο μέρες θα πάει 8;

Το CO2 δεν κάνει μόνιμη αλλαγή του PH. Μόλις τελειώσει η επίδραση της ταμπλέτας και εξαντληθεί το CO2 το PH επιστρέφει στις αρχικές του τιμές.

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...