Jump to content

Οδηγιες φυτεματος


Giannhs21

Recommended Posts

Καλησπερα!

Σημερα εβαλα στο πρωτο μου ενυδρειο μου τα πρωτα μου φυτα! και εχω καποιες αποριες ως προς το φυτεμα το καθε φυτου

Κερατοφυλλο-καμπομα-μπακοπα: ξερω οτι ειναι φυτα επιφανειας αλλα δεν γινεται να φυτευτουν; και αν γινεται με ποιο τροπο απλα βαζοντας τα "κοτσανια" τους μεσα στο χαλικακι ισα ισα να τα κραταει? η πρεπει τα δεσω με κατι?

Ανουμπια bart.nana: την δενω με (μ)πετονια(:bowdown: πανω στο ξυλο-πετρα, και αν θελω να την φυτεψω βαζω μεσα στο χαλικι τις ριζες μονο και αφηνω εξω τον "κορμο" της σωστα;

Εχινοδορος: Αυτο φυτευετε κανονικα ετσι? το βαζω μεσα στο χαλικι βαθεια και μετα το σηκωνω λιγο για να ισιοσουν η ριζες;

Επισης τις καψουλες για τις ριζες(dannerle deponit nutriballs) πως τις βαζω και σε ποια φυτα; αν θυμαμαι καλα το παιδι στο water inn μου ειχε πει στο εχινοδορο σιγουρα να βαλω και στα υπολοιπα να βαλω απο μιση καψουλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σημερα εβαλα στο πρωτο μου ενυδρειο μου τα πρωτα μου φυτα! και εχω καποιες αποριες ως προς το φυτεμα το καθε φυτου

Κερατοφυλλο-καμπομα-μπακοπα: ξερω οτι ειναι φυτα επιφανειας αλλα δεν γινεται να φυτευτουν; και αν γινεται με ποιο τροπο απλα βαζοντας τα "κοτσανια" τους μεσα στο χαλικακι ισα ισα να τα κραταει? η πρεπει τα δεσω με κατι?το πρωτο ναι.τα αλλα οχι,φυτευονται κανονικα.

Ανουμπια bart.nana: την δενω με (μ)πετονια(:bowdown: πανω στο ξυλο-πετρα, και αν θελω να την φυτεψω βαζω μεσα στο χαλικι τις ριζες μονο και αφηνω εξω τον "κορμο" της σωστα;ναι

Εχινοδορος: Αυτο φυτευετε κανονικα ετσι? το βαζω μεσα στο χαλικι βαθεια και μετα το σηκωνω λιγο για να ισιοσουν η ριζες; ναι

Επισης τις καψουλες για τις ριζες(dannerle deponit nutriballs) πως τις βαζω και σε ποια φυτα; αν θυμαμαι καλα το παιδι στο water inn μου ειχε πει στο εχινοδορο σιγουρα να βαλω και στα υπολοιπα να βαλω απο μιση καψουλα;

μαλλον ναι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω και εγω κατι εδω γιατι δεν παιρνω απο πουθενα απαντηση!!! ;):hysterical: Ποσες ωρες θελει φωτισμο το κερατοφυλλο??

Link to comment
Share on other sites

Και με 8 ωρες κανονικα θα αναπτυχθει και με 12 επισης....

Μην αλλαξεις το ωραριο του ενυδρειου σου :hysterical:

Εξαλου κατα την γνωμη μου ισως ειναι το λιγοτερο απαιτητικό φυτο απο ολα τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα μερη του κοσμου οπου υπαρχει βλαστιση οπως το κερατοφυλο φωτιζονται στην διαρκεια της ημερας 2 ωρες..??

Ζωντανα εχεις μεσα..?? ;)

Συνηθως ο φωτισμος σε ενα ενυδρειο κυμαίνεται απο τις 8-12 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα χα!! Μαλλον δεν ημουν σαφης(παλι)!! ;)!! Δεν εχω ακομα καποιο ζωντανο φυτο μεσα! Τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω με κερατοφυλλο!! Απλα 8 ωρες μου φαινονται υπερβολικες!!!!! Τελος παντων! Σημερα θα παω να παρω κερατοφυλλο και θα αρχιζω σταδιακα να φωτιζω περισσοτερο! Ξεκιναω απο τωρα το φωτισμα στις 3 ωρες και θα το ανεβαζω δηλαδη σταδιακα!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες ωστε να μην εχεις ξεσπασμα αλγης...

Σταδικα ανεβασε το αφου δεν εχει ζωντανα μεσα στις 8 ωρες ...καθε μερα η καθε 2 μερες να προσθετεις μιση ωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω και βλεπουμε! αλλα να ρωτησω! εκανα πριν 2 ωρες μια αλλαγη νερου και το ενυδρειο μου φαινεται καπως θολο(δεν μου φαινεται ειναι!) ;) τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω και βλεπουμε! αλλα να ρωτησω! εκανα πριν 2 ωρες μια αλλαγη νερου και το ενυδρειο μου φαινεται καπως θολο(δεν μου φαινεται ειναι!) ;) τι να κανω????

αυτην την απορια την εβαλα σε αλλο θεμα... δεν γινεται να επεξεργαστω αυτο το σχολιο!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...