Jump to content

Τι γίνεται με το φίλτρο βυθού;


Recommended Posts

Γεια σας.

Έχω ένα 100άρι ενυδρείο όπου έχω φίλτρο βυθού (και μόνο αυτό από φίλτρα). Θα ήθελα να μου πείτε αν συμφωνείτε με την επιλογή μου αυτή κι αν τελικά έχουν νόημα τα φίλτρα βυθού ειδικά σε φυτεμένα κοινωνικά ενυδρεία όπως το δικό μου.

Και μια δεύτερη ερώτηση.... μου ήρθε μια ιδέα σχετικά με το φίλτρο βυθού που έχω. Σκέφτομαι να στρώσω το βυθό (πάνω απ' τη σχάρα του φίλτρου) με άφθονο βιολογικό υλικό siporax ή κάποιο άλλο, και από πάνω να ρίξω το χαλικάκι μου. Μιας και περνάει όλο το νερό από τον πάτο για να πάει στο εξωτερικό φίλτρο, θα λειτουργεί σαν καλό βιολογικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε georgym στην αρχη γραφεις οτι εχεις ενα φιλτρο βυθου μονο για φυλτρανση και μετα αναφερεσαι και σε ενα εξωτερικο φιλτρο. Υπαρχει η οχι τελικα εξωτερικο φιλτρο?

Το φιλτρο βυθου απο μονο του δε μπορει να σου παρεχει τη σωστη φιλτρανση που θελει ενα ενυδρειο 100 λιτρων (για να μη πω οτι ειναι αχρηστο), χρειαζεσαι ενα εσωτερικο η καλυτερα εξωτερικο φιλτρο με τα καταλληλα υλικα, αλλιως θα εχει MEGA προβλημα με το ενυδρειο.

Αν βαλεις το siporax και απο πανω το χαλικι και το τινγκαρεις και στα φυτα και μετα αποφασισεις να αλλαξεις το υλικο σου με νεο siporax φανταζεσαι τι γινει? Θα πρεπει να το ξαναστησεις απ την αρχη τοτε.

Κατ' εμε βγαλε τελειως το φιλτρο βυθου γιατι μονο χωρο πιανει ειδικα σε φυτεμενο που θελει αρκετο χαλικι και αν δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο προμηθευσου ενα και βαλε το siporax εκει οπου ανηκει( μεσα στο φιλτρο δηλαδη :bowdown: )

Επισης το νερο πριν παει στο βιολογικο υλικο θα πρεπει να ειναι καθαρο απο διαφορες ακαθαρσιες και σωματιδια (αυτη τη δουλεια την κανει το μπλε σφουγκαρακι), το δικο σου υλικο θα ειναι εκτεθειμενο χωρις καμια προγουμενη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε georgym στην αρχη γραφεις οτι εχεις ενα φιλτρο βυθου μονο για φυλτρανση και μετα αναφερεσαι και σε ενα εξωτερικο φιλτρο. Υπαρχει η οχι τελικα εξωτερικο φιλτρο?

Το φιλτρο βυθου απο μονο του δε μπορει να σου παρεχει τη σωστη φιλτρανση που θελει ενα ενυδρειο 100 λιτρων (για να μη πω οτι ειναι αχρηστο), χρειαζεσαι ενα εσωτερικο η καλυτερα εξωτερικο φιλτρο με τα καταλληλα υλικα, αλλιως θα εχει MEGA προβλημα με το ενυδρειο.

Αν βαλεις το siporax και απο πανω το χαλικι και το τινγκαρεις και στα φυτα και μετα αποφασισεις να αλλαξεις το υλικο σου με νεο siporax φανταζεσαι τι γινει? Θα πρεπει να το ξαναστησεις απ την αρχη τοτε.

Κατ' εμε βγαλε τελειως το φιλτρο βυθου γιατι μονο χωρο πιανει ειδικα σε φυτεμενο που θελει αρκετο χαλικι και αν δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο προμηθευσου ενα και βαλε το siporax εκει οπου ανηκει( μεσα στο φιλτρο δηλαδη :bowdown: )

Επισης το νερο πριν παει στο βιολογικο υλικο θα πρεπει να ειναι καθαρο απο διαφορες ακαθαρσιες και σωματιδια (αυτη τη δουλεια την κανει το μπλε σφουγκαρακι), το δικο σου υλικο θα ειναι εκτεθειμενο χωρις καμια προγουμενη φιλτρανση.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με κάλυψες απόλυτα σε ό,τι ήθελα να μάθω.

Τώρα για το άλλο που λες είχα την εντύπωση πως ήμουν σαφής. Έχω εξωτερικό φίλτρο της Eheim όπου μέσα έχω siporax, ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα γαι τα χοντρά. Στον πάτο του ενυδρείου έχω τη σχάρα του φίλτρου βυθού κι από πάνω χαλίκι και φυτά. Από τη σχάρα ανεβαίνει σωλήνας που οδηγεί στο εξωτερικό μου φίλτρο και από εκεί επιστρέφει σαν βροχή μέσα στο ενυδρείο με ένα διάτρητο σωλήνα πιασμένο από ψηλά. Έτσι δε λειτουργούν τα φίλτρα βυθού;

Link to comment
Share on other sites

Στον σωληνα που ειναι πιασμενος στην σχαρα βαζουμε ενα κυκλοφορητη ο οποιος τραβαει

το νερο απο τον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς το undergravel filter bed σου σαν βιολογική και μηχανική φιλτρανση σε συνδυασμό με το εξωτερικό σου το οποίο σου προσφέρει έξτρα βιολογία. Οκ τα θετικά είναι ότι έχεις αύξηση την βιολογία σου κατά πολύ, τα αρνητικά ότι θα συσσωρευτούν στο filterbed σου βρομιές οι οποίες σε βάθος χρόνου θα μπουκώσουν και θα δημιουργούν εστίες με ανεπιθύμητα συστατικά. Βέβαια πολλοί παλιοί (λέμε τώρα) που χρησιμοποιουν αυτήν την μέθοδο δεν είχαν ποτέ θέμα λόγο της μεγάλης επιφάνειας που προσφέρει αυτό το είδος φιλτραρίσματος και οι διαδρομές ροής νερού είναι πολλές. (Να κάνεις χρήση σκούπας βυθού κτλ.)

Αν και υπάρχει και κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις αν και δεν μου έχει δουλέψει έμενα με επιτυχία, να αντιστρεψεις τα πράγματα να βάλεις μερικά σφουγγάρια στο εξωτερικό φίλτρο και να περνάει το νερό πρώτα από κει (mechanical filtration) και να βγαίνει από το filter bed οπότε να έχεις δημιουργησεί ένα reverse undergravel filter. Το πρόβλημά που αντιμετώπισα ήταν επειδή ίσως το φίλτρο μου έχει δυνατή ροή και επειδή ίσως έχω και χώμα με τα χαλίκια το νερό δεν έβρισκε την συντομότερη διαδρομή οπότε μπούκωνε και το έβγαζε (το νερό) απο αλλού (είσοδο εξωτερικού).

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα, όπως έκανα και εγώ + μετά συνειδητοποίησα ότι μου έτρωγαν πολύ χρόνο όλα αυτά και χαιρόμουν τα ψάρια μου λιγότερο, όπως κ άλλα σημαντικά πράγματα (κοπέλα + κιθάρα :bowdown: ) και είπα στον εαυτό μου αφού το εξωτερικό φίλτρο τα πάει μια χαρά και καθαρίζετε και εύκολα γιατί ταλαιπωρούμε... αλλά αυτό είναι ένα ζήτημα τελείως διαφορετικό για τον καθένα μας. Best of luck με τους πειραματισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα.τα φιλτρα βυθου δεν χρεισιμοπειουνται σε φυτεμενα ενυδρεια γιατι φανταζεσε τι εχει να γινει οταν χρειαζεται να το καθαρισεις.ξηλωμα ολο το ενυδρειο και φτου απο την αρχη.τα φιλτρα βυθου δεν χρεισιμοπειουνται πλεον στα ενυδρεια.ενα καλο εξωτερικο με καλα βιολογικα υλικα(σφουγγαρια siporax κλπ)ειναι μια χαρα για το ενυδρειο σου και για τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα.τα φιλτρα βυθου δεν χρεισιμοπειουνται σε φυτεμενα ενυδρεια γιατι φανταζεσε τι εχει να γινει οταν χρειαζεται να το καθαρισεις.ξηλωμα ολο το ενυδρειο και φτου απο την αρχη.τα φιλτρα βυθου δεν χρεισιμοπειουνται πλεον στα ενυδρεια.ενα καλο εξωτερικο με καλα βιολογικα υλικα(σφουγγαρια siporax κλπ)ειναι μια χαρα για το ενυδρειο σου και για τα φυτα σου.

και τα φελιζολ που ακουμπανε οι πετρες,δεν χρειαζετε να βγουν για να καθαριστουν?(για ενυδρεια χωρις φιλτρο βυθου οπου οι πετρες ακουμπανε πανω σε φελιζολ*

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

και τα φελιζολ που ακουμπανε οι πετρες,δεν χρειαζετε να βγουν για να καθαριστουν?(για ενυδρεια χωρις φιλτρο βυθου οπου οι πετρες ακουμπανε πανω σε φελιζολ*

:bowdown: ... όχι... αυτά μένουν μέσα δεν αποτελούν κομμάτι φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ... όχι... αυτά μένουν μέσα δεν αποτελούν κομμάτι φιλτρανσης.

νομιζω λαθος βρε παιδια?αν το φελιζολ δεν το βγαζουμε ,πως θα καθαρισουμε τον βυθο .στο σημειο εκεινο θα πρεπει να εχει μαζευτει πολλη βρομα.αν για καποιο λογο το φελιζολ μαδαει ,εστω και ελαχιστα ,και το φανε,τι γινεται?????????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις φίλτρο βυθού να ρουφάει το νερό μέσα από το χαλίκι, και απλά φοβάσαι ότι θα μαζευτεί βρομιά στο πάτο του ενυδρείου (φελιζολ και γυαλι) λόγω βαρύτητας μπορείς να το αφαιρέσεις με σκούπα βυθού (που δεν το συνιστώ εξάλλου την χρησιμοποιούμε ελαφρά). Αν ποτέ φτάσει η βρομιά εκεί κάτω, μετά από την πάροδο χρόνου δεν θα την πείραζα γιατί θα μπλέξεις με ανερόβιες συνθήκες κτλ εκτός αν το ξεθάψουν τα ψάρια σου. Χρησιμοποιούμε συμπαγές φελιζολ (το μπλε/πράσινο πχ μάρκα dow) με μεγάλο όριο ζωής για να μην ανυσηχουμε αν θα αποσυνθέθει. Μπορείς να βάλεις και άλλο υλικό σαν προστατευτικό απλά θέλεις κατι που να αποροφα κρανδασμους

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούω από τους περισσότερους, οδηγούμαι στο να καταργήσω το φίλτρο βυθού.

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο για πρώτη φορά (προ αμνημονεύτων) θυμάμαι πως το παίνευαν πάρα πολύ και ήταν και κάτι extreme στην τότε τεχνολογία.

Τώρα απ' ό,τι βλέπω μάλλον άχρηστο είναι..

Τέλος πάντων και μιας και ανοίξαμε κουβέντα περί φίλτρανσης θα ήθελα να σας κάνω ακόμα μια ερώτηση:

Επειδή πρόκειται να φτιάξω sump κάποια στιγμή, μου έχει δημιουργηθεί η απορία μήπως το "καθαρό" νερό που έρχεται στο ενυδρείο απ' το φίλτρο, το ξανατραβά η υπερχείλιση και πως η πολύ βρωμιά παραμένει σε χαμηλότερη στάθμη ή στον πάτο και πως δε φτάνει ποτέ στην υπερχείλιση που βρίσκεται στο πιο ψηλό σημείο του ενυδρείου.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούω από τους περισσότερους, οδηγούμαι στο να καταργήσω το φίλτρο βυθού.

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο για πρώτη φορά (προ αμνημονεύτων) θυμάμαι πως το παίνευαν πάρα πολύ και ήταν και κάτι extreme στην τότε τεχνολογία.

Τώρα απ' ό,τι βλέπω μάλλον άχρηστο είναι..

Τέλος πάντων και μιας και ανοίξαμε κουβέντα περί φίλτρανσης θα ήθελα να σας κάνω ακόμα μια ερώτηση:

Επειδή πρόκειται να φτιάξω sump κάποια στιγμή, μου έχει δημιουργηθεί η απορία μήπως το "καθαρό" νερό που έρχεται στο ενυδρείο απ' το φίλτρο, το ξανατραβά η υπερχείλιση και πως η πολύ βρωμιά παραμένει σε χαμηλότερη στάθμη ή στον πάτο και πως δε φτάνει ποτέ στην υπερχείλιση που βρίσκεται στο πιο ψηλό σημείο του ενυδρείου.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Για τα ιζήματα ισχύει, για τους διαλυτούς ρύπους δεν ισχύει αφού βρίσκονται εξίσου κάτω και πάνω, πάντως αν θες να τραβάς νερό και από χαμηλά είχα σκεφτεί παλιότερα έναν τρόπο αλλά θέλει εσωρερικό overflow box και είναι λίγο ιστορία: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21216&hl= Οι υπόλοιποι δισκάδες πάντως δεν νομίζω να έχουν θέμα με τα ιζήματα, το πολύ-πολύ μια σκουπίτσα μια στο τόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...