Jump to content

Γέννα Παπαγαλόψαρων - Salvini


Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι νέος στον χώρο του ενυδρείου και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με δύο παπαγαλόψαρα, ένα salvini και ένα γλύφτη. Πριν 2-3 μέρες το salvini δεν αισθανόταν καλά και μας άφησε χρόνους... Το ψάρι αυτό είχε για φωλιά ένα πυθάρι που είχα τοποθετήσει στο ενυδρείο. Με το που ψόφησε τα παπαγαλόψαρα μπηκανε στο πυθαρι και δεν ξεκολάνε... Πήγα να κανω αλλαγη νερου και εβγαλα όλες τις πέτρες απο μεσα μαζί με το πυθάρι. Περιέργως άρχισαν να μου επιτίθενται τα παπαγαλόψαρα και παραξενεύτηκα γιατι τα συγκεκριμενα δεν το είχανε κάνει ποτέ ξανα... Πέρασαν διάφορα απο το μυαλο μου αμέσως πήγε το ματι μου στο εσωτερικό του πυθαριου που είχε γεμίσει από μικρές άσπρες βούλες. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατι έχω ενθουσιαστεί με τα αυγά αλλά φοβάμαι και αναρωτιέμαι για πολλά... :bowdown:

1) Τα αυγά σε ποιον ανήκουν; Το salvini ήταν μονο του και δεν ειχε ξαναγεννήσει ποτέ... Τα παπαγαλόψαρα από όσο ξέρω δεν αναπαραγονται... Ομως ειχα δει το ένα να έχει μία προεξωχή στο κάτω μέρος τελευταία...

2) Ξέρω ότι πολλά είδη τρώνε τα ίδια τους τα παιδιά μόλις γεννηθούνε... Τι πρέπει να κάνω για να τα προφυλλάξω και να γεννηθούνε; Ποιός είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης μιας γέννας;

3) Το πυθάρι με τα αυγά παρέμεινε μερικά λεπτά έξω από το νερό... Υπάρχει περίπτωση να χάλασαν;

Link to comment
Share on other sites

Την κατασταση που επικρατει με τα παπαγαλοψαρα υποθετω την ξερεις..(αναφερομαι για τα υβριδια).

Προφανως τα αυγα ειναι απο τα παπαγαλοψαρα σου γι αυτο και αρχισαν να σου επιτιθενται μολις εβαλες τα χερια σου μεσα, αν και γενικοτερα εχουν μια επιθετικη συμπεριφορα οταν "εγκατασταθουν" καλα στο ενυδρειο. Δυστυχως τα νεα ομως ειναι κακα.

Αν προσεξεις τα αυγα σου τωρα εχουν ενα γυαλιστερο σχεδον διαφανες χρωμα, επειδη ομως δε μπορει να τα γονιμοποιησει ο αρσενικος (επειδη αυτα τα παπαγαλοψαρα ειναι υβριδια) αυτα θα αρχισουν να πεθαινουν σιγα σιγα με αποτελεσμα να γινονται ασπρα και να φευγει η γυαλαδα που εχουν, μεχρι που θα φαγωθουν.

Θα ερχεις αρκετες γεννες αυγων (σχεδον καθε μηνα) αλλα δε θα μπορουν να γονιμοποιηθουν.

Τωρα που εμεινε ενα ζευαρι μεσα δε θα δεχτει σχεδον κανενα αλλο ψαρι ειδικα οταν υπαρχουν αυγα μεσα, αν και τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα εστω και γι αυτα.

Δε νομιζω να παθανε τπτ τα αυγα που εμειναν για λιγο εξω..υποθετω να μη στεγνωσαν ομως..αν και τι σημασια εχει...:bowdown:

Επειδη εχουν αναφερθει καποιες σπανιες επιτυχης αναπαραγωγες αμα δεις καμια ουριτσα ενημερωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έμαθα την κατάσταση με τα παπαγαλόψαρα και δέν πρόκειται να αγοράσω ξανά... Τώρα όπως λες και εσύ είναι απίθανο να γονιμοποιηθούν τα αυγά. Αν όμως τα αυγά είναι του Salvini που ψόφησε υπάρχει περίπτωση να ήταν γονιμοποιημένα εφόσον δεν υπήρχε αρσενικό salvini; Επίσης αν καταφέρουν τα παπαγαλόψαρα να γονιμοποιήσουν τα αυγά υπάρχει περίπτωση να φάνε τα νεογνά; Έχω ακούσει για κάτι δίκτυα που βάζεις αλλά πως συλλέγεις τα αυγά για να το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν αρκετά χρόνια,είχα και γω ένα ζευγάρι παπαγαλόψαρα(μου τα είχαν κάνει δώρο)σε ένα 80άρι...είχα 2 φορές γέννες,είδα ουρίτσες,αλλά χάθηκαν μέσα σε 4 μέρες προφανώς από τους ίδιους τους γονεις...σπάνιο μεν αλλά όχι ακατόρθωτο τελικά....καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να φαγγανε τα αυγά; Δεν τα βρίσκω εκεί που ηταν παρόλο που ακόμη τα παπαγαλόψαρα φυλλάνε την φωλιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξεις τα αυγα σου τωρα εχουν ενα γυαλιστερο σχεδον διαφανες χρωμα, επειδη ομως δε μπορει να τα γονιμοποιησει ο αρσενικος (επειδη αυτα τα παπαγαλοψαρα ειναι υβριδια) αυτα θα αρχισουν να πεθαινουν σιγα σιγα με αποτελεσμα να γινονται ασπρα και να φευγει η γυαλαδα που εχουν, μεχρι που θα φαγωθουν.

Προφανως επειδη θα αρχισαν να χαλανε τα αυγα και επειδη δεν εχουν γονιμοποιηθει, τα εφαγαν. Λογικα σε κανα μηνα θα ξαναδεις παλι αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...