Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΥΦΑΛΜΥΡΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ. :thumbup:

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. :o

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ CAREFUR ΨΙΛΟΜΕΝΟ ΚΑΤΑ 5 ΠΟΝΤΟΥΣ.

ΕΚΕΙ ΦΙΛΟΞΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (180 ΛΙΤΡΑ) ΕΝΑ ΣΚΑΤΟΦΑΓΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΥΦΑΛΜΥΡΟ. ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΕΣΑ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ :ΖΕΜΠΡΑ ΝΤΑΝΙΟ ΡΕΝΤ ΑΙ ΤΕΤΡΑ ΡΟΖΥ ΜΠΑΡΜΠ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟΣ ΚΟΡΥΝΤΟΡΑΣ ΝΕΟΝ ΓΚΑΠΥ ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΥΜΠΙΑ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες υφάλμυρο, τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις σε αυτό το ενυδρείο? Αν δεν κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποιος οι ενήλικοι μονοδάχτυλοι θέλουν υφάλμυρο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το Skatophagus και ο Monodactylus δεν θα έχουνε πρόβλημα. Τα υπόλοιπα δεν είναι για υφάλμυρο νερό. Με πολύ αργή προσαρμογή πιθανόν να την βγάζανε καθαρή τα guppies αλλά με πολλά προβλήματα. Αρα, μάλλον θα ξεκινήσεις το καινούργιο σου ενυδρείο με 2 μόνον ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Το Skatophagus και ο Monodactylus δεν θα έχουνε πρόβλημα. Τα υπόλοιπα δεν είναι για υφάλμυρο νερό. Με πολύ αργή προσαρμογή πιθανόν να την βγάζανε καθαρή τα guppies αλλά με πολλά προβλήματα. Αρα, μάλλον θα ξεκινήσεις το καινούργιο σου ενυδρείο με 2 μόνον ψάρια..

23939[/snapback]

Να βάλεις ένα puffer. Υπάρχουν αρκετά που ζούν στο υφάλμυρο νερό και είναι πανέμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Δυστυχώς κανένα ψαράκι από αυτά που έχεις ούτε καν τα guppies λόγο του υψηλού ρίσκου που διατρέχουν όπως σωστά επισήμανε ο Γιώργος δεν θα μπορέσουν να ζήσουν στο νέο υφάλμυρο ενυδρείο σου.

Πάντως υπάρχουν πολλές επιλογές ψαριών όπου θα μπορέσεις να βάλεις σε αυτο.Αν θέλεις μπορούμε να σου προτείνουμε κάποια είδη. :thumbup:

Για αρχή θα χρειασθείς ένα σαλινομετρο για να μετράς την αλατοτητα του νερού σου. Αλάτι καλής ποιότητας για θαλασσινό ενυδρείο, αραγονιτη η σπασμένο κοράλλι για υπόστρωμα καθώς και Buffer για να σταθεροποιήσεις το ph σου στο 8.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,

ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΝΑ ΠΑΦΕΡ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΑΤΟΦΑΓΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟ? ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 3-5 ΨΑΡΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΚΙΜΕΡ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΦΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΕΕ? ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ???ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΩΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 120 - 130 ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ???

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειασθείς σκιμμερ μιας και η αποτελεσματικότητα του σε χαμηλές αλατοτητες μειώνεται δραματικά Θα χρειαστείς καλό χημικό φιλτράρισμα με μπόλικο άνθρακα καλής ποιότητας.Buffer μπορείς να βρεις σε όλα τα μαγαζιά Οι σκατοφάγοι μεγαλώνουν αρκετά κάτι που θα σε αναγκάσει μελλοντικά να πας σε περισσότερα λίτρα καθώς και οι μονοδαχτιλοι πρέπει να είναι σε γκρουπ τουλάχιστον τεσσάρων ψαριών..Μπορείς να βάλεις κάποιο puffer από αυτά

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=227

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=229

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=149

καθώς και τοξότη αν σε ενδιαφέρει και σκέφτεσαι στο άμεσο μέλλον για περισσότερα λίτρα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=169

Επίσης υπάρχει πληθώρα από υφάλμυρα goby.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ,

ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΑΤΟΦΑΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:;);););)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση φίλε chrisbouzinis....

ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΑΤΟΦΑΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ

Αυτό γίνεται ανάλογα το μέγεθος και την ηλικία τον ψαριών. Μέχρι τα 6-7cm και τα δυο είδη ζούνε σε γλυκό νερό. Μετά τα 7cm και μέχρι τα 12-13cm σε υφάλμυρο αρχικά με αλατότητα 1.002 έως 1.016 που είναι και το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μετά τα 13cm είναι αίτημα για συνθήκες θαλασσινού ενυδρείου με αλατότητα 1.019-1.025 και PH 8-8.3......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οκ πολλές πληροφορίες ωραία μαζεμενες εδώ... Θα ήθελα όμως από κάποιον που πραγματικά γνωρίζει, τα puffer δεν είναι αρκετά επιθετικά; Με τους μονοδακτυλους τα πανε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Οκ πολλές πληροφορίες ωραία μαζεμενες εδώ... Θα ήθελα όμως από κάποιον που πραγματικά γνωρίζει, τα puffer δεν είναι αρκετά επιθετικά; Με τους μονοδακτυλους τα πανε καλά;

Τα περισσότερα υφάλμυρα ειδη puffer παρουσιάζουν ήπιο χαρακτήρα αλλα σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.Οι μονοδάχτυλοι δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα καθώς είναι ταχύτατα ψάρια που μπορούν να σταθούν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπόστρωμα εκτός από κοραλλι ή αραγωνιτη θα μπορούσα να βάλω τίποτε άλλο; Θέλω να θυμίζει ποτάμι... Και θέλω να κρατώ και το ph ψηλά με τη βοήθεια του...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;; Έστω κάποιος reefας να μου πει τις ιδιότητες του αραγωνιτη; Υπάρχει ζωντανός και νεκρός αραγωνιτης; Έτσι μου είπαν σε καταστημα...

Βασικά θέλω να κρατάω το ph στο 8. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;; Αφρικανοι θέλω τα φώτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

O Αραγωνιτης εχει την ιδιοτητα να ανεβαζει την σκληροτητα του νερου και επομενος και το Ph...

Επειδης τις ιδιες ικανοτητες αλλα σε καποιο μικροτερο βαθμο εχει και η αμμος θαλασσης...

Για να ανεβασεις το Ph σου στο 8 μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα απο τα 2 παραπανω υλικα για βηθο,μπορεις να χρησιμοποιησεις ασβεστολιθικες πετρες που και αυτες ανεβαζουν τις σκληροτητες του νερου σου και επομενος το Ph σου..

Τελος μπορεις να χρησιμοποιησεις σοδα-ενυδριακο αλατι για να φτασεις το νερο στις τιμες που θελεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, σκληρωτητα κ ph δεν είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα; Υπαρχει τελικά και «ζωντανός» αραγωνιτης; Άμμο θαλάσσης από που μπορώ να βρω; Την αγοράζω ή τη μαζεύω; Σοδα οκ αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να βάζω σε κάθε αλλαγή. Το ενυδριακο είναι αυτό για το γλυκό νερό; Απ' όσο ξέρω αυτό προσθέτει ηλεκτρολυτες, δεν ανεβάζει την αλατοτητα και δεν έχει καμία επιρροή στο ph; Επειδή ήδη έχω βάλει και το ph είναι σταθερό 7αρι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...