Jump to content

Τρόπος αλλαγής νερού


Recommended Posts

καλησπερα και παλι......θα θελα να μου πειτε ενα πρακτικο τροπο μεταγγισης του καινουριου νερου αλλαγης που φτιαχνω σε ενα βαρελακι..........λογω διαφορας υψους οπως ξερετε ειναι δυσκολο να ξαναγεμισω το ενυδρειο....υπαρχει καποια αντλιουλα ειδικη η κατι αλλο???και που μπορω να το βρω και πως να το τοποθετησω............

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι......θα θελα να μου πειτε ενα πρακτικο τροπο μεταγγισης του καινουριου νερου αλλαγης που φτιαχνω σε ενα βαρελακι..........λογω διαφορας υψους οπως ξερετε ειναι δυσκολο να ξαναγεμισω το ενυδρειο....υπαρχει καποια αντλιουλα ειδικη η κατι αλλο???και που μπορω να το βρω και πως να το τοποθετησω............

Εγω φιλε μου εχω τοποθετησει μια αντλια μεσα.

Η αντλια αυτη... κανει 2 δουλειες.

1. Γυρναει το νερο με το αντιχλωριο και το θερμοστατη.

2. Ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο.

Απλα... μετρα το υψος που ειναι η διαδρομη και επελεξε την αντλια με την αντιστοιχη δυναμη.

Στη συνεχεια παρε και ενα λαστιχο και εισαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι......θα θελα να μου πειτε ενα πρακτικο τροπο μεταγγισης του καινουριου νερου αλλαγης που φτιαχνω σε ενα βαρελακι..........λογω διαφορας υψους οπως ξερετε ειναι δυσκολο να ξαναγεμισω το ενυδρειο....υπαρχει καποια αντλιουλα ειδικη η κατι αλλο???και που μπορω να το βρω και πως να το τοποθετησω............

για να αποφύγουμε τις... διαφημίσεις έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αντλία που μπαίνει σε δραπανοκατσάβιδο και έχει απίστευτες ικανότητες σε ύψος αναρρόφησης και σε ύψος κατάθλιψης!13 ευρώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αντλία που μπαίνει σε δραπανοκατσάβιδο και έχει απίστευτες ικανότητες σε ύψος αναρρόφησης και σε ύψος κατάθλιψης!13 ευρώ... :hysterical:

Δε διαφωνω... αλλα ας ριξει μια ματια στις αγγελειες... και θα δει οτι εχει πολλες αντλιες-κυκλοφορητες σε καλη τιμη.

Αλλωστε... ποσο θα δουλευει.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι είναι το καλύτερο... ;)

Απλά δίνω μια "άλλη λύση"

Υ.Γ. Τα moonlight θα σαπίσουν... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την δεξαμενή στο πατάρι οπότε δεν χρειάζεται ούτε αντλία....φυσική ροή ;) ανοίγω την βάνα της δεξαμενής και με ένα λάστιχο κατ ευθείαν στο ενυδρείο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την δεξαμενή στο πατάρι οπότε δεν χρειάζεται ούτε αντλία....φυσική ροή ;) ανοίγω την βάνα της δεξαμενής και με ένα λάστιχο κατ ευθείαν στο ενυδρείο :hysterical:

Είσαι χρόνια μπροστά...Άμα κλείσω και το πατάρι θα με χωρίσει! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι χρόνια μπροστά...Άμα κλείσω και το πατάρι θα με χωρίσει! :hysterical:

για καθε νεο ενυδρειο θα εχεις αγορασει ηδη μια click! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην αντλια για την αλλαγη νερου θα προσεξεις :

1. Το μανομετρικο (δηλ ποσο ψηλα σηκωνει το νερο και οχι ποσα λιτρα κυκλοφορει) για να φτανει το νερο στο ενυδρειο σου

2. Και μετα θα κοιταξεις να εχει ρυθμιση ροης για να "κοβεις" και να γινεται αργα η αλλαγη (ως γνωστον οι αποτομες αλλαγες συνθηκων κανουν κακο)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω και εγω αντλια...Μπορειται να μου στειλεται σε πμ καλες σχετικα αντλιες αλλα φτηνες?Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω και εγω αντλια...Μπορειται να μου στειλεται σε πμ καλες σχετικα αντλιες αλλα φτηνες?Ευχαριστω :)

το φτηνές είναι σχετικό φίλε μου ανάλογα την απόσταση και το ύψος που θα έχει το ενυδρείο από την

αντλία

πρέπει να διευκρινίσεις τι ύψος έχεις το απόσταση θέλεις και πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις (όχι τόσο απαραίτητο)

και με αυτά τα κριτήρια ψάχνεις αντλία που καλύπτει της απαιτήσεις σου

και το γράφω εδώ για να καταλάβει και ο ιδιοκτήτης του ποστ και όχι σε ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξερω αν ανακαλυψα την αμερικη που λενε ...ΑΛΛΑ

Το εν λογο φιλτρο

Συκωνει το νερο μεχρι 1.25cm και κανει γυρω στα 15 ευρο

και αυτο μεχρι σχεδον 2 μετρα

Το εχω βρει 18 ευρο ...αντε να κανει 20 ....

και την δουλεια σου κανεις και εχεις και ενα φιλτρακι να σου γυριζει το νερο στο βαρελακι ... :D

Φυσικα θελω να πω οτι οι αντλιες των φιλτρων εχουν αυτη την δυνατοτητα ... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να αγοράσεις μια αντλία απ αυτές που βάζουν στα τροχόσπιτα και στα σκάφη αναψυχής... τις πουλάνε σε ναυτιλιακά είδη γύρω στα 10 ευρώ.

Είναι 12 ή 24 volt και μπορείς να προσαρμόσεις λεπτό σχετικά σωληνάκι ώστε να γίνονται και οι αλλαγές σε αργό ρυθμό όπως σου είπε και ο Σπύρος.

(παρόμοια αντλία έχει και η αναπλήρωση της TUNZE).

Εγώ έχω τοποθετήσει μια τέτοια (με τροφοδοτικό των 3-4 ευρώ) στο δοχείο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τοποθετήσει μια τέτοια (με τροφοδοτικό των 3-4 ευρώ) στο δοχείο συλλογής νερού Α/Ο και με σωληνάκι μεταφέρω το νερό σε 10 μέτρα απόσταση και 1.5 μέτρο ύψος.

Μπορείς να την χρησιμοποιείς και σαν κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ανακαλυψα την αμερικη που λενε ...ΑΛΛΑ

Το εν λογο φιλτρο

Συκωνει το νερο μεχρι 1.25cm και κανει γυρω στα 15 ευρο

και αυτο μεχρι σχεδον 2 μετρα

Το εχω βρει 18 ευρο ...αντε να κανει 20 ....

και την δουλεια σου κανεις και εχεις και ενα φιλτρακι να σου γυριζει το νερο στο βαρελακι ... :D

Φυσικα θελω να πω οτι οι αντλιες των φιλτρων εχουν αυτη την δυνατοτητα ... :thumbup:

10 και 20 watt αντοιστοιχα η καταναλωση ρευματος ειναι πολλα για να σου γυριζει απλα το νερο.

Αν ειχε χωρο να εβαζε καποιος μεσα αρκετη τυρφη κλπ να το βλεπαμε.

Για απλο γυρισμα του νερου προτιμησε μια αεραντλια με χαμηλη καταλωση εως 5W.

Ειναι χαρακτηριστικο οτι οι ανλτιες που εχουν καλο μανομετρικο καινε και πολυ ρευμα.

Σε ενα εσωτερικο φιλτρο ειναι περιττο να εχει καλο μανομετρικο αφου δεν χρειαζεται να σηκωνει το νερο ψηλα.

Χρειαζεται να εχουν απλα δυναμη να γυριζουν το νερο και οχι να το σηκωνουν. Ετσι κανουν οικονομια ρευματος.

20watt για μικρο εσωτερικο φιλτρο ειναι πολλα.

Εδω το 2080 που εχω και ειναι σαν πλυντηριο (12 λιτρα υλικα, 33 Χ 33 Χ 57υψος) και καιει 30W.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να μην αγορασεις καμια αντλια. Να βαλεις το βαρελι σε καποιο ψηλο σημειο, ψηλοτερο απο το ενυδρειο πχ στο πανω μερος καποιας ντουλαπας στο μπαλκονι, παταρι που ειπε ο φιλος πιο πανω. Θα γεμιζεις το βαρελι με την πιεση της ΕΥΔΑΠ και θα κατεβαινει το νερο προς το ενυδρειο με την βαρυτητα.

Link to comment
Share on other sites

10 και 20 watt αντοιστοιχα η καταναλωση ρευματος ειναι πολλα για να σου γυριζει απλα το νερο.

Αν ειχε χωρο να εβαζε καποιος μεσα αρκετη τυρφη κλπ να το βλεπαμε.

Για απλο γυρισμα του νερου προτιμησε μια αεραντλια με χαμηλη καταλωση εως 5W.

Ειναι χαρακτηριστικο οτι οι ανλτιες που εχουν καλο μανομετρικο καινε και πολυ ρευμα.

Σε ενα εσωτερικο φιλτρο ειναι περιττο να εχει καλο μανομετρικο αφου δεν χρειαζεται να σηκωνει το νερο ψηλα.

Χρειαζεται να εχουν απλα δυναμη να γυριζουν το νερο και οχι να το σηκωνουν. Ετσι κανουν οικονομια ρευματος.

20watt για μικρο εσωτερικο φιλτρο ειναι πολλα.

Εδω το 2080 που εχω και ειναι σαν πλυντηριο (12 λιτρα υλικα, 33 Χ 33 Χ 57υψος) και καιει 30W.

Ναι εχεις δικαιο ...αλλα το αναφερα για την οικανοτητα που εχει η αντλια να συκωσει το νερο μεχρι το ενυδρειο..

και τελος παντων οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και για γυρσιμα του νερου(μιας και το εχεις)

Φυσικα αυτα που λες ειναι σωστα ......για την αντλια του φιλτρου ελεγα που εχει την δυναμη να το κανει :D

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγορασεις καμια αντλια. Να βαλεις το βαρελι σε καποιο ψηλο σημειο, ψηλοτερο απο το ενυδρειο πχ στο πανω μερος καποιας ντουλαπας στο μπαλκονι, παταρι που ειπε ο φιλος πιο πανω. Θα γεμιζεις το βαρελι με την πιεση της ΕΥΔΑΠ και θα κατεβαινει το νερο προς το ενυδρειο με την βαρυτητα.

Καλα τα πας με τους φυσικους νομους :D

Το εχεις κανει ποτε αυτο ομως?

Ξερεις τις δυσκολιες (πχ καθαρισμος, ελεγχος νερου) που εχει η διαδικασια, οταν ειναι το βαρελι σε δυσπροσιτο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...