Jump to content

Αποριες αρχαριου


Recommended Posts

Καλησπερα! Ανοιγω αυτο το θεμα για να βαζω εδω τις αποριες μου(ελπιζω να μην ειναι πολλες) γιατι μεχρι τωρα τις εβαζα στην κατηγορια Καλως ηλθατε

και θεωρω οτι ειναι καλυτερο να τις βαζω εδω πλεον.

1)Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την επιφανεια του νερου... Εχει μαζευτει κατι σαν ταινια απο σκονη... Αρχικα θεωρησα οτι ηταν απλη σκονη αλλα αργοτερα οταν δοκιμαζα μια αεραντλια για κανα 10λεπτο διαπιστωσα οτι οι περισοτερες φυσαλιδες δεν εσκαγαν και εμεναν στην επιφανεια και το εψαξα στην αναζητηση και διαβασα οτι μαλλον ειναι μια ταινια βακτηριων η οποια συνηθως δημιουργειτε απο τις καψουλες για τις ριζες των φυτων οταν ερχονται σε επαφη με το νερο και δεν ειναι κατω απο το χαλικι και πιθανον απο αυτο να ειναι και εμενα γιατι οταν εβαζα τις καψουλες εγω ειχα σπασει μια στην μεση για να την βαλω μιση και μιση σε δυο φυτα και οταν τις βυθιζα αρχιζαν και ελιωναν σαν ντεπον αναβραζων...(λαθος μου που τις εσπασα ε;):hysterical:

Τι μπορω να κανω για να φυγει;

2)Σε μερικα σημεια του ξυλου που εχω στο ενυδρειο εχει βγει ενα διαφανες-ασπρο σαν "Γλιτσα". Αυτος ειναι ο μυκητας μου φευγει μονος του μετα απο καμια 10αρια μερες σωστα;

Φωτο:

Οι Φυσαλιδες

th_030220101275.jpg

Η επιφανει του νερου με αυτην την "ταινια" που φαινετε σαν κυλιδα πετρελαιου μεσα στο νερο. Πανω απο την αντανακλαση της λαμπας φαινετε καλυτερα

th_030220101277.jpg

Υγ1. Το ενυδρειο Τρεχει 1 βδομαδα και ειμαι στην 5 μερα στρωσιματος χωρις ζουμια κτλπ μονο με τροφη

Υγ2. Υπαρχει δυνατοτητας συνθετης αναζητησης στο φορουμ;

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβώς προϊόν εννοείς όταν λες κάψουλες?

Το ξεχασα να το γραψω συγνωμη ηταν το Deponit Nutriballs της Dannerle μου το προτεινε ενα παλικαρι απο το water inn.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει λεει οτι αυτο το "φιλμ" πανω στ νερο ειναι ενα ειδος αλγης το οποιο δημιουργειται λογο πρωτεινων της τροφης και λογο μη καλης αναταραχης της επιφανειας του νερου.. Το αφαιρεις με χαρτι κουζινας... Και το δικο μου εχει το καθαρισα μια φορα και ξαναβγηκε και το αφησα τελικα...

Οι φουσκες αυτες νομιζω πως θα φυγουν μετα απο καποιο διαστημα επειδη κι εγω τις ειχα και δεν εβαζα το λιπασμα που αναφερεις....

Ελπιζω να βοηθησα!!!! Ας μηλισουν ομως και οι πιο εμπειροι ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει λεει οτι αυτο το "φιλμ" πανω στ νερο ειναι ενα ειδος αλγης το οποιο δημιουργειται λογο πρωτεινων της τροφης και λογο μη καλης αναταραχης της επιφανειας του νερου.. Το αφαιρεις με χαρτι κουζινας... Και το δικο μου εχει το καθαρισα μια φορα και ξαναβγηκε και το αφησα τελικα...

Οι φουσκες αυτες νομιζω πως θα φυγουν μετα απο καποιο διαστημα επειδη κι εγω τις ειχα και δεν εβαζα το λιπασμα που αναφερεις....

Ελπιζω να βοηθησα!!!! Ας μηλισουν ομως και οι πιο εμπειροι :hysterical:

Αναταραχη της επιφανειας υπαρχει αρκετη. Το αφαιρεσα και εγω οπως ειπες με το χαρτι κουζινας και καθαρισε...(ελπιζω οχι Προσωρινα) ;)

Μπορει ο ανθρακας που εχει μεσα το φιλτρο να δημιουργει κατι σαν σκονη μεσα στο νερο; Ρωταω γιατι οταν εβγαλα το σφουγκαρι απο το φακελακι του ηταν γεματο με μαυρη σκονη σαν καρβουνο...

Απ'οτι μου ειπαν αλλα μελη του φορουμ δεν τον χρειαζομαι. Με τι μου προτεινετε να τον αντικαταστησω;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα, ανθρακας και φυτεμενο ενυδρειο δεν συμβαδιζουν.

Κατακρατα μαζι με τις βαλαβερςς; ουσιες και τις χρησιμες (πχ λιπασματα και θρεπτικα για τα φυτα).

Τον βαζουμε σε ειδικες περιπωσεις μετα απο θεραπεια με φαρμακα κλπ

Το φιλμ που βλεπω μου φαινεται για iron bacteria και οχι πρωτεϊνικό φιλμ.

Χαρτι για μαζεμα τα πολλα, μερικες συχνες και πιο μεγαλες αλλαγες νερου (σωστες ομως), προσοχη στη λιπανση (ειναι νεο το ενυδρειο δεν χρειαζεται λιπασματα ακομα) και με καλυτερη αναταραξη πιστευω να βρει λυση.

http://aquariumalgae.blogspot.com/2007/06/...icle-algae.html

Καλη επιτυχια και ενημερωσε στην πορεια ;)

Link to comment
Share on other sites

1)Πρωτα απ'ολα, ανθρακας και φυτεμενο ενυδρειο δεν συμβαδιζουν.

Κατακρατα μαζι με τις βαλαβερςς; ουσιες και τις χρησιμες (πχ λιπασματα και θρεπτικα για τα φυτα).

Τον βαζουμε σε ειδικες περιπωσεις μετα απο θεραπεια με φαρμακα κλπ

2)Το φιλμ που βλεπω μου φαινεται για iron bacteria και οχι πρωτεϊνικό φιλμ.

Χαρτι για μαζεμα τα πολλα, μερικες συχνες και πιο μεγαλες αλλαγες νερου (σωστες ομως), προσοχη στη λιπανση (ειναι νεο το ενυδρειο δεν χρειαζεται λιπασματα ακομα) και με καλυτερη αναταραξη πιστευω να βρει λυση.

http://aquariumalgae.blogspot.com/2007/06/...icle-algae.html

Καλη επιτυχια και ενημερωσε στην πορεια ;)

1)Τον εβγαλα τον ανθρακα και εβαλα στην θεση του εναν ακομα υαλοβαμβακα.

2)Το μαζεψα εχτες με χαρτι και σημερα εχει ξανα μαζευτει... Αρα συνεχιζω το μαζεμα με χαρτι.

Για Αναταραξη εχω βαλει την εξοδο του φιλτρου να "φυσαει" σχεδον καθετα με την επιφανεια. κοιταξα και σε αλλες θεσεις αλλα εκει εκανε την καλυτερη αναταραξη

Αλλαγες νερου μπορω να κανω συχνες και μεγαλες τωρα που ειναι σε φαση στρωσιματος το ενυδρειο;

Λιπασματα εκτος απο αυτες τις καψουλες δεν βαζω τιποτα αλλο..

Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σε νεο ενυδρειο δεν βαζουμε λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε νεο ενυδρειο δεν βαζουμε λιπασματα.

Εννοεις οτι δεν επρεπε να ειχα βαλει ουτε τις καψουλες; ή να μην βαλω λιπασματα στη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι δεν επρεπε να ειχα βαλει ουτε τις καψουλες; ή να μην βαλω λιπασματα στη συνεχεια

Οι καψουλες στην παρουσα φαση δεν χρειαζονταν.Αργοτερα εαν τα φυτα σου δειχνουν να

χρειαζονται λιπασμα ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

διακρίνω στο ενυδρείο σου φυτά ανούμπιες και κερατόφυλλο. Ειδικά τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται λίπασμα. Να σημειώσω κιόλας ότι τρέφονται απευθείας από το νερό και όχι από τις ρίζες τα συγκεκριμένα. Οπότε τσάμπα οι κάψουλες..

Υ.Γ.

Ας μου επιτραπεί 1 σχόλιο για το κατά τα υπόλοιπα πολύ καλό κατάστημα: κάποια παιδιά (όχι όλα) έχουν το new tank syndrom και είναι άσχετα. Μιλάω για το προσωπικό και όχι για το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

διακρίνω στο ενυδρείο σου φυτά ανούμπιες και κερατόφυλλο. Ειδικά τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται λίπασμα. Να σημειώσω κιόλας ότι τρέφονται απευθείας από το νερό και όχι από τις ρίζες τα συγκεκριμένα. Οπότε τσάμπα οι κάψουλες..

Υ.Γ.

Ας μου επιτραπεί 1 σχόλιο για το κατά τα υπόλοιπα πολύ καλό κατάστημα: κάποια παιδιά (όχι όλα) έχουν το new tank syndrom και είναι άσχετα. Μιλάω για το προσωπικό και όχι για το κατάστημα.

Κυριως στον εχινοδορο μου ειχαν πει να βαλω καψουλα και αν θελω λιγο στις καμπομπες-μπακοπες , Το κερατοφυλλο το πηρα απο αλλο μαγαζι και εβαλα χωρις να ρωτησω πρωτα(λαθος μου ;) ) μια καψουλα κομενη στα 2. Στις ανουμπιες δεν εχω βαλει τις εχω δεσει με κλωστη πανω στα ξυλα

Αλλαγες νερου μπορω να κανω συχνες και μεγαλες τωρα που ειναι σε φαση στρωσιματος το ενυδρειο;
Κατι σχετικα με αυτο;
Link to comment
Share on other sites

1)Τον εβγαλα τον ανθρακα και εβαλα στην θεση του εναν ακομα υαλοβαμβακα.
Ελπιζω οχι κοινο υαλοβαμβακα, αλλα ενυδρειακο.

Αν και δεν χρειαζοταν αφου εχει ηδη κι αλλο..

Κεραμικα βιολογικα υλικα θα ηταν πιο χρησιμα.

Εγω θα εκανα αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οχι κοινο υαλοβαμβακα, αλλα ενυδρειακο.

Αν και δεν χρειαζοταν αφου εχει ηδη κι αλλο..

Κεραμικα βιολογικα υλικα θα ηταν πιο χρησιμα.

Εγω θα εκανα αλλαγες.

Ενυδρειακος ειναι της juwel το ασπρο σαν μπαμπακι που ειναι...

θα κανω και εγω αλλαγες, μια σημερα το 40% και μια το σ/β αλλο 50% περιπου ή μηπως πρεπει παραπανω;

θα ενημερωσω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα εχτες με χαρτι τα πολλα και εκανα μια αλλαγη 50% περιπου εβαλα καινουριο νερο και αντιχλωριο και απο εχτες διχνει καλυτερα, υπαρχει μεν κατι σαν σκονη(λογικα ειναι τα υπολοιματα απο τις ταμπλετες που ελιωναν καθως τις εβαζα μεσα στο νερο) αλλα δεν υπαρχει πλεον αυτη η ταινια που ειχα πριν. Θα συνεχισω με τις αλλαγες και ελπιζω να καθαρισει συντομα.

Επισης εβαλα αγγελια και πειρα μπολι απο εμπειρο μελος γιατι δεν θα αντεχα να βλεπω ενα αδειο ενυδρειο για ενα μηνα ακομα... Το μπολι ηταν ενα κομματι αρκετα μεγαλο "βρωμικου" υαλοβαμβακα(filter wool) και 2-3 κεραμικα υλικα. Εβγαλα λοιπον τον εναν υαλοβαμβακα που ειχα βαλει στην θεση του ανθρακα, και εβαλα εκει τον υαλοβαμβακα και τα κεραμικα υλικα ετσι ωστε με την ροη του νερου μεσα στο φιλτρο να βγαλει οτι εχει ο υαλοβαμβακας πανω στα σφουγκαρια του φιλτρου και εριξα και λιγη τροφη για να τρωνα τα βακτηρια.

Εκανα και μετρισεις μετα απο 2-3 ωρες αφου μπηκε το μπολι

(χθεσινες- βραδινες)

PH: 7.5

KH: 7

GH: 10

NH3/NH4: 0 (απο 0.5-1) που μετραγα πριν το μπολι

Νo2: 0

No3: 0

Εδω δεν ξερω τι γινεται... κανονικα δεν θα επρεπε να εχω no3; Μηπως επιδη εκανα μεγαλη αλλαγη νερου; μηπως ειναι ακομα νωρις και δεν προλαβε το μπολι να μετατρεψει τα νιτρωδη σε νιτρικα; Μηπως το τρωνε ολο τα φυτα που εχω; (2 ανουμπιες 1 "γλαστρακι" κερατοφυλλο 1 καμπομπα 1 μπακοπα;) Μηπως κανω λαθος το τεστ; Ειναι τις Σερα και με προβληματιζει λιγο το βημα με την σκονη που ριχνω μεσα στο φυαλιδιο και το κουναω για 15 δευτερολεπτα δυνατα... Αυτη η σκονη πρεπει να διαλυθει; γιατι εμενα δεν διαλυεται μεσα σε 15 δευτερολεπτα... (ξερω οτι τα τεστ της Σερα δεν ειναι και τα καλυτερα...Το νερο το μετραω με συρριγγα 10μλ γιατι οντως ειναι λαθος η διαβαθμηση στον σωληνα.) Κανω αλλη μια μετριση σε λιγο και ενημερωνω.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλε Giannhs21. Ακόμα κι όταν μπολιάζεις το φίλτρο σου, αυτό δεν στρώνει αμέσως. Χρειάζεται χρόνος να δημιουργηθούν οι αποικίες των βακτηρίων και μην ξεχνάς να ταΐζεις ώστε αυτά να πολλαπλασιαστούν. Μόνο οι μετρήσεις θα σου δείξουν πότε είναι έτοιμο το ενυδρείο σου.

;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σχετιζεται(ας με διορθωσουν οι αλλοι αμα ειναι)παντως τις πρωτες μερες ειχα και εγω αυτο το προβλημα -σε μικροτερο βαθμο- και μαλλον προερχοταν απο το ξυλο που ειχα βαλει μεσα γιατι οταν σκουπιζα τον αφρο ειχε καφε χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα εχτες με χαρτι τα πολλα και εκανα μια .....
Τετοιο φιλμ σαν του ενυδρειου σου ειχα και εγω. Απο σιδηρο ηταν.

Εκανε αρκετο καιρο να φυγει και μετα απο αρκετες αλλαγες.

Ειχα και θολο νερο γενικα. (οχι bacteria bloom, λευκο χρωμα)

Εχε υπομονη, θα καθαρισει.

Προσεχε πολυ με τα λιπασματα ιδιως ταμπλετες βυθου, να μην βγαινουν απο το βυθο. (αναλογα και τις οδηγιες)

Το μπολιασμα αν εγινε σωστα και αναλογα την ποσοτητα του μπολιου μπορει να στρωσει και αμεσα.

Για να σταθεροποιηθουν οι αποικιες των βακτηριων πανω στα υλικα θελει ομως λιγο χρονο.

Φυσικα ο βυθος ειναι ασχετος με το στρωσιμο του φιλτρου θα κανει 3 μηνες τουλαχιστον να εχει τη βιολογια του κι αυτος.

Μη βαλεις γατοψαρα πχ κορυ, πριν περασουν 3 μηνες.

Μην περιμενεις απο τις μετρησεις να δεις αμεσως τα αποτελεσματα του μπολιασματος.

Δες αυτα

Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712

Και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=190814

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις:

PH: 7.5

KH: 7

GH: 10

NH3/NH4 : 0.5 (0.009 συμωνα με τον πινακα του τεστ σε σχεση με το πεχα)

NO2 : 0-0.5 (Δεν ειχε σχεδον καθολου ηλιο σημερα και ηταν πολυ δυσκολο να καταλαβω αν ηταν κιτρινο ή απαλο πορτοκαλι...)

NO3: >10 (λιγο ποιο σκουρο απο την κλιμακα του 10 και ποιο ανοιχτο απο την κλιμακα του 25 αρα καπου αναμεσα )

Εκανα και μια αλλαγη νερου περιπου το 50 % για να μειωθει η αμμωνια και τα νιτρωδη

Η εμφανιση των νιτρικων δεν σημαινει οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου; Αρα και οτι το φιλτρο εχει σχεδον στρωθει;

Συνεχιζω το τάισμα των βακτηριων και θα μετρησω παλι αυριο το μεσημερι γιατι τωρα δεν θα καταφερω και παλι να ξεχωρισω τα χρωματα και θα πανε χαμενα τα τεστ :hysterical:

Αυτο το χνουδι(φωτο 1) που εχει βγει σε διαφορα μερη του ξυλου ειναι ο μυκητας που εχω διαβασει οτι φευγει μονος του σε καμια δεκαρια μερες σωστα;

th_IMGP1697.jpg

Και μια φωτο απο το ενυδρειο μου :hysterical:;) (την αφισα δεν την εχω κολλησει ακομα εχει τρεξει νερο απο πισω γι'αυτο φενεται ετσι)

th_IMGP1699.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εισαι ετοιμος,μπορεις να βαλεις λιγα ψαρακια.Προσοχη στην ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

No3: 0

Εδω δεν ξερω τι γινεται... κανονικα δεν θα επρεπε να εχω no3; Μηπως επιδη εκανα μεγαλη αλλαγη νερου;

Ναι επρεπε να εχεις.

Τις μετρησεις τις κανουμε πριν την αλλαγη νερου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οχι κοινο υαλοβαμβακα, αλλα ενυδρειακο.

Αν και δεν χρειαζοταν αφου εχει ηδη κι αλλο..

Κεραμικα βιολογικα υλικα θα ηταν πιο χρησιμα.

Εγω θα εκανα αλλαγες.

Αυτος ο ... ενυδρειακος ... ειναι απο γυαλι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...