Jump to content

Αντικατασταση "βυθου"


Recommended Posts

Βασικα θελω να αντικαταστησω το κλασσικο χαλικακι με τις πετρες που εχω στο ενυδρειο με κατι αλλο για δυο λογους:

1. οι πετρες και το χαλικι απο ασπρες εχουν λερωθει και δεν καθαριζουν

2. και πιο βασικο εχω την εντυπωση οτι ειναι δυσκολοτερος ο καθαρισμος του ενυδρειου καθως οι ακαθαρσιες των ψαριων συσσωρευονται αναμεσα και κατω απο το χαλικι με οτι αυτο συνεπαγεται...με μια σκουπα κανω δουλεια αλλα θα ηταν πιο αποτελεσματικη αν οι ακαθαρσιες δεν συσσωρευονταν και μπορουσαν να καθαριστουν και απο το φιλτρο και να μην εμποδιζονταν απο τις πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να αντικαταστησω το κλασσικο χαλικακι με τις πετρες που εχω στο ενυδρειο με κατι αλλο για δυο λογους:

1. οι πετρες και το χαλικι απο ασπρες εχουν λερωθει και δεν καθαριζουν

2. και πιο βασικο εχω την εντυπωση οτι ειναι δυσκολοτερος ο καθαρισμος του ενυδρειου καθως οι ακαθαρσιες των ψαριων συσσωρευονται αναμεσα και κατω απο το χαλικι με οτι αυτο συνεπαγεται...με μια σκουπα κανω δουλεια αλλα θα ηταν πιο αποτελεσματικη αν οι ακαθαρσιες δεν συσσωρευονταν και μπορουσαν να καθαριστουν και απο το φιλτρο και να μην εμποδιζονταν απο τις πετρες.

Ετσι ακριβως ειναι

Link to comment
Share on other sites

ειναι καποια ειδικη αμμος;υποστηριζει και φυτα που ειναι το επομενο πραγαμα που με ενδιαφερει;γινεται χρηση σκουπας σε αυτη τη περιπτωση η θα θολωνει ολο το ενυδρειο και ισως να μπουκωνει και το φιλτρο;οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

βάλε λευκή χαλαζιακή άμμο...και θα είναι μια χαρά και δεν θα έχεις πρόβλημα με το ph

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...