Jump to content

βακτηρίδια καθε πότε?


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση, ριχνω βακτηρίδια της API και γραφει οτι πρεπει να συνεχιζω να τα ρίχνω επ απειρον 1 φορα τη βδομαδα 5ml/40lit. ειναι σωστο αυτο γιατι ακουσα εφ οσον στρωσει το φιλτρο δεν χρειαζονται αλλα βακτηρίδια παρα μόνον συε καθε αλλαγή νερού. τί κάνω? ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση, ριχνω βακτηρίδια της API και γραφει οτι πρεπει να συνεχιζω να τα ρίχνω επ απειρον 1 φορα τη βδομαδα 5ml/40lit. ειναι σωστο αυτο γιατι ακουσα εφ οσον στρωσει το φιλτρο δεν χρειαζονται αλλα βακτηρίδια παρα μόνον συε καθε αλλαγή νερού. τί κάνω? ;)

Κάθε εβδομάδα που θα κάνεις αλλαγή νερου θα προσθέτεις και την ανάλογη ποσοτητα βακτηριδίων αναλογα με το νερο που εβγαλες

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωσει το φιλτρο δεν χρειαζεται να ξαναριξεις.Στην αλλαγη του νερου μονο αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εβδομάδα που θα κάνεις αλλαγή νερου θα προσθέτεις και την ανάλογη ποσοτητα βακτηριδίων αναλογα με το νερο που εβγαλες

Αν έχεις λεφτά για πέταμα ακολούθησε την πιο πάνω συμβουλή. ;)

Αν όχι, κάνε τεστ στο νερό σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3) να δεις αν έχει στρώσει και ξέχνα τα βακτηρίδια. Απλά δεν θα πλησιάζεις καν νερό βρύσης στα υλικά του φίλτρου σου και το νερό της αλλαγής θα το αναμιγνύεις με κάποιο αντιχλώριο (πχ prime) πριν το ρίξεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωσει το φιλτρο δεν χρειαζεται να ξαναριξεις.Στην αλλαγη του νερου μονο αντιχλωριο.

;):hysterical::hysterical:

Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και από βιολογία σφύζω !!!

Link to comment
Share on other sites

το 2ο link του φίλου karyda αξίζει να το διαβάσουμε όλοι, παλιοί και νέοι, λέει κάποια πράγματα που ούτε εγώ δεν ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε κι αυτο φιλε μου....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29478&hl=

Αν και ειδα οτι δόθηκε..... ;)

Άλλωστε φίλε μου... όλοι τις ίδιες απορίες είχαμε όταν ξεκινήσαμε.............

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...