Jump to content

Απορια !


Recommended Posts

Οχι.....

Είναι επικίνδυνο φίλε μου για την υγεία των ψαριών και κακώς χρησιμοποιείται απο κάποιους χομπίστες ως τρόπος στρωσιματος ενός ενυδρείου.Θα περιμένεις ώσπου να είναι έτοιμο το ενυδρείο σου και μετά θα προσθέσεις τους κατοίκους του ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι.....

Είναι επικίνδυνο φίλε μου για την υγεία των ψαριών και κακώς χρησιμοποιείται απο κάποιους χομπίστες ως τρόπος στρωσιματος ενός ενυδρείου.Θα περιμένεις ώσπου να είναι έτοιμο το ενυδρείο σου και μετά θα προσθέσεις τους κατοίκους του ;)

Δηλαδη να μην βαλω χρυσοπσαρα που μου ειπε ο πετσοπας.......

καλως !!

και μια ακομη απορια απο χημικα χρειαζομε μονο αντιχλοριακο κ βακτηριδια για αρχη....σωστα ?

60Λ καθαρα ειναι το ενυδριο !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην βαλω χρυσοπσαρα που μου ειπε ο πετσοπας.......

καλως !!

και μια ακομη απορια απο χημικα χρειαζομε μονο αντιχλοριακο κ βακτηριδια για αρχη....σωστα ?

60Λ καθαρα ειναι το ενυδριο !

Φυσικά και να μη βάλεις.

Για αρχή χρειάζεσαι αντιχλώριο, βακτήρια, υγρά τεστ NH4/NH4, NO2, NO3 και μία τροφούλα.

Θα κάνεις μετρήσεις ανά 2 μέρες και θα παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου. Θα ρίχνεις τροφή καθημερινά για να παράγεται αμμωνία. Αλλαγές νερού δεν θα κάνεις μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Μας ενημερώνεις εδώ μεσα για τις μετρήσεις που κάνεις για να σου λέμε βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να διαβάσεις φίλε μου τα άρθρα στο ακόλουθο λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

;)

Τα διαβασα ολα φιλε Δημητρη και θα ακολουθισω τα οσα λενε !

__________________

Ευχαριστω φιλε στορμ.....θα ενημερωνω συνεχως !!

_________________

Καιρος που απαιτητε στο περιπου για να στρωθει το ενυδριο ειναι γυρω στις 4-6 βδομαδες ?

Η' μπορει να διαρκεσει και λιγοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

***MODE NOTE***

Μην κανεις χωρις λογο εντονη (bold) τη γραμματοσειρα που γραφεις.

Θα το κανεις μονο οταν θελεις να τονισεις κατι.

Ειναι κουραστικο.

Ακολουθα τις οδηγιες και τους κανονες του φορουμ

Γενικοί κανόνες για τα μηνύματα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Link to comment
Share on other sites

***MODE NOTE***

Μην κανεις χωρις λογο εντονη (bold) τη γραμματοσειρα που γραφεις.

Θα το κανεις μονο οταν θελεις να τονισεις κατι.

Ειναι κουραστικο.

Ακολουθα τις οδηγιες και τους κανονες του φορουμ

Γενικοί κανόνες για τα μηνύματα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Οκ "mod" σορρυ....

Αν και αποπση μου ειναι πως γινεσε υπερβολικος λεγοντας πως ειναι κουραστικο....

Link to comment
Share on other sites

Οκ "mod" σορρυ....

Αν και αποπση μου ειναι πως γινεσε υπερβολικος λεγοντας πως ειναι κουραστικο....

δεν το εγραψε για να σε προσβαλει.απλα ακολουθα τους κανονες του φορουμ για την γραφη.οντως τα εντονα γραμματα ειναι κουραστικα για τα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γράφεις με "Bold", αυτά που γράφεις θα διαβαστούν ούτως ή άλλως. ;)

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα μας...

το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο χωρις να πεδευεσαι με τα βακτηρια

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γράφεις με "Bold", αυτά που γράφεις θα διαβαστούν ούτως ή άλλως. ;)

ok παιδια....δεν ξαναγραφω....το εμπεδωσα πως ειναι ενοχλητικο κτλ...

στις τελευτεες μου αποριες καποιος να απαντησει...

εχετε στειλει 3-4 ατομα και για τις αποριες δεν πηρα απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα μας...

το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο χωρις να πεδευεσαι με τα βακτηρια

;)

Ετσι εχει γινει....οτι εχω ειναι μεταχειρισμενο μονο φιλτρο πρεπει να παρω.....μονο 1 με προβλιματιζει....το ενυδριο εχει υποχαλικιο φιλτραρισμα αλλα δεν ξερω τι φιλτρο να παρω για λειτουργει με τ υποχαλικιο....ολα κανουν ??

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχει γινει....οτι εχω ειναι μεταχειρισμενο μονο φιλτρο πρεπει να παρω.....μονο 1 με προβλιματιζει....το ενυδριο εχει υποχαλικιο φιλτραρισμα αλλα δεν ξερω τι φιλτρο να παρω για λειτουργει με τ υποχαλικιο....ολα κανουν ??

Εαν με το "υποχαλικιο" εννοεις φιλτρο βυθου,βγαλτο και βαλε ενα φιλτρο εσωτερικο 'η εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν με το "υποχαλικιο" εννοεις φιλτρο βυθου,βγαλτο και βαλε ενα φιλτρο εσωτερικο 'η εξωτερικο.

Μου ειπαν πως ειναι μια χαρα για θεματα αμωνιας,,,,σιγουρα θα ναι καλυτερα ? να το βγαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτες τις συζητησεις ισως σε βοηθησουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E2%F5%E8%EF%F5

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E2%F5%E8%EF%F5

Ευχαριστω φιλε κωστα,,,,

θα το αφαιρεσω μιας και απο τι καταλαβα δεν ειναι καλυτερο απο 1 καλο εσωτερικο....

Για σερα 120 με βλεπω !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε κωστα,,,,

θα το αφαιρεσω μιας και απο τι καταλαβα δεν ειναι καλυτερο απο 1 καλο εσωτερικο....

Για σερα 120 με βλεπω !!

Σπυρο τον λενε :)

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο τον λενε :)

axxaxaxaxa.....ρε ειχα μπει στο myspace του και ειχα την εντυπωση οτι τον λενε κωστα,,,,,τι κουτος

...χαχαχαχχα

Σπυρος λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν πως ειναι μια χαρα για θεματα αμωνιας,,,,σιγουρα θα ναι καλυτερα ? να το βγαλω ?

τα φιλτρα βυθου χρεισιμοποιουνται παρα πολυ σπανια τωρα.φαντασου σε ενα φυτεμενο ενυδρειο να θες να το καθαρισεις τι εχει να γινει.με ενα καλο φιλτρο με καλα βιολογικα υλικα σωστη ιχθυοφορτηση και τις αλλαγες νερου οταν πρεπει και οσο πρεπει η nh3/nh4 και no2 θα ειναι στο 0.

Link to comment
Share on other sites

τα φιλτρα βυθου χρεισιμοποιουνται παρα πολυ σπανια τωρα.φαντασου σε ενα φυτεμενο ενυδρειο να θες να το καθαρισεις τι εχει να γινει.με ενα καλο φιλτρο με καλα βιολογικα υλικα σωστη ιχθυοφορτηση και τις αλλαγες νερου οταν πρεπει και οσο πρεπει η nh3/nh4 και no2 θα ειναι στο 0.

καλως φιλε Τζιμη !!

Θα παρω το πιο πιθανον τ 120 της σερα !

Ειναι οκ αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...