Jump to content

Συνεχομενοι Θανατοι...


funkyfish

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι αυτο

Μετρησεις ειχα κανει πριν μια εβδομαδα και ολα ηταν καλα PH: 6.8, KH: 2, GH: 7, No2: 0, Νο3: 5,

Αμωνια: 0,01. Επισης ειχα κανει και την προκαθορισμενη αλλαγη νερου 30%.

Ειχα μεσα 3 σκαλαρια (10cm περιπου) 2 albino pleco και την πεμπτη προσθεσα 4 κλοουνακια (μποτια) και 6 τετρα.

Μεχρι το Σαβατο ψοφησαν ενα ενα τα τετρας. Εκανα προληπτικα αλλαγη 30%.

Χτες Κυριακη γυρισα το βραδυ και τα 2 απο τα 4 μποτια ειχαν ψοφισει. Το ενα σκαλαρι προσπαθουσε να αναπνευσει απο την επιφανεια του νερου και κολυμπουσε αδυναμα...μετα απο λιγο... RIP. ;)

Εκανα μετρησεις PH KH GH No2/No3 oλα οκ!!! αμωνια δυστηχως το ειχα δωσει σε ενα φιλο. Το πηρα και θα το κανω σημερα το απογευμα.

Κανω λοιπον αλλαγη νερου 60% και περιμενω. Μεχρι αργα το βραδυ τα 2 σκαλαρια και τα 2 μποτια που ειχαν απομοινει ειχαν κανονικη συμπεριφορα.

Το πρωι ομως το ενα σκαλαρι κολυμπουσε αδυναμα με σπασμοδικες κινισεις και ανεπνεε στην επιφανεια. :hysterical:

Εβαλα τα 2 σκαλαρια και τα 2 μποτια σε μια καραντινα που εχω και δυστηχως επρεπε να φυγω για δουλεια. Ποιος ξερει τι θα αντικρισω οταν γυρισω σπιτι.

Επισης τα παρατηρησα για τιποτα ασπρα στηγματα (ικ) αλλα δεν ειδα τιποτα.

Καμια γνωμη για το τι μπορει να συνεβει???

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι αυτο

Μετρησεις ειχα κανει πριν μια εβδομαδα και ολα ηταν καλα PH: 6.8, KH: 2, GH: 7, No2: 0, Νο3: 5,

Αμωνια: 0,01. Επισης ειχα κανει και την προκαθορισμενη αλλαγη νερου 30%.

Ειχα μεσα 3 σκαλαρια (10cm περιπου) 2 albino pleco και την πεμπτη προσθεσα 4 κλοουνακια (μποτια) και 6 τετρα.

Μεχρι το Σαβατο ψοφησαν ενα ενα τα τετρας. Εκανα προληπτικα αλλαγη 30%.

Χτες Κυριακη γυρισα το βραδυ και τα 2 απο τα 4 μποτια ειχαν ψοφισει. Το ενα σκαλαρι προσπαθουσε να αναπνευσει απο την επιφανεια του νερου και κολυμπουσε αδυναμα...μετα απο λιγο... RIP. :hysterical:

Εκανα μετρησεις PH KH GH No2/No3 oλα οκ!!! αμωνια δυστηχως το ειχα δωσει σε ενα φιλο. Το πηρα και θα το κανω σημερα το απογευμα.

Κανω λοιπον αλλαγη νερου 60% και περιμενω. Μεχρι αργα το βραδυ τα 2 σκαλαρια και τα 2 μποτια που ειχαν απομοινει ειχαν κανονικη συμπεριφορα.

Το πρωι ομως το ενα σκαλαρι κολυμπουσε αδυναμα με σπασμοδικες κινισεις και ανεπνεε στην επιφανεια. :hysterical:

Εβαλα τα 2 σκαλαρια και τα 2 μποτια σε μια καραντινα που εχω και δυστηχως επρεπε να φυγω για δουλεια. Ποιος ξερει τι θα αντικρισω οταν γυρισω σπιτι.

Επισης τα παρατηρησα για τιποτα ασπρα στηγματα (ικ) αλλα δεν ειδα τιποτα.

Καμια γνωμη για το τι μπορει να συνεβει???

Αυτό μου κάνει σε δηλητηρίαση.

4 κλόουν επίσης είναι πολύ για αυτά τα λίτρa.Tα τέτρα(νέον,cardinal??...) μπορεί να τα σκότωσαν τα σκαλάρια.

Μήπως τα ψάρια που πήρες ήταν άρρωστα?Μήπως σου έπεσε νερό απο την σακούλα τους στην προσαρμογή?

Καλό θα είναι να σηκώσεις φωτογραφίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να μετέφεραν τα νέα σου ψάρια κάποια ασθένεια. Ίσος το φίλτρο σου να έχει πρόβλημα και με την απότομη αύξηση των ψαριών να ανέβηκε η αμμωνία σε μη επιτρεπτά όρια.

Καλλίτερα όμως μέτρα το απόγευμα την αμμωνία και ενημέρωσε μας. Αλλά να ξέρεις μερικές φορές στο ενυδρείο μας συμβαίνουν γεγονότα που δεν μπορούμε ούτε να τα επιλύσουμε ούτε και να τα εξηγήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνει σε δηλητηρίαση.

4 κλόουν επίσης είναι πολύ για αυτά τα λίτρa.Tα τέτρα(νέον,cardinal??...) μπορεί να τα σκότωσαν τα σκαλάρια.

Μήπως τα ψάρια που πήρες ήταν άρρωστα?Μήπως σου έπεσε νερό απο την σακούλα τους στην προσαρμογή?

Καλό θα είναι να σηκώσεις φωτογραφίες. ;)

Τα τετρα ηταν congo tetras

Σε 230 λιτρα καθαρα με 3σκαλαρια και 2 πλεκο δε μπορω να κρατησω 3-4 κλουνακια ???

Τα ψαρια και το νερο της σακουλας δεν νομιζω να ηταν προβλημα. Τα πηρα απο πετ σοπ που εμπιστευομαι πολυ και στο παρελθον δεν μου ειχε δημιουργησει προβλημα ποτε με ψαρια. Βεβαια ποτε δε ξερεις!

Τι να βαλω σε φωτο? το ενυδρειο δεν εχει ψαρια μεσα τωρα. Ειναι στη μικρη καραντινα τα 2 σκαλαρια και τα 2 κλοουν. Ελπιζω να τα βρω ζωντανα οταν γυρισω απο δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Ίσος να μετέφεραν τα νέα σου ψάρια κάποια ασθένεια. Ίσος το φίλτρο σου να έχει πρόβλημα και με την απότομη αύξηση των ψαριών να ανέβηκε η αμμωνία σε μη επιτρεπτά όρια.

Καλλίτερα όμως μέτρα το απόγευμα την αμμωνία και ενημέρωσε μας. Αλλά να ξέρεις μερικές φορές στο ενυδρείο μας συμβαίνουν γεγονότα που δεν μπορούμε ούτε να τα επιλύσουμε ούτε και να τα εξηγήσουμε.

Θα μετρησω και θα ποσταρω! Αλλα χτες εκανα αλλαγη 60% πανω στο πανικο μου οποτε η μετρηση δεν θα ειναι αξιοπιστη.

Αν εχω αμμονια τι κανω? Μονο αλλαγες νερου?

Τι κριμα και ειχα βγαλει ζευγαρακι σκαλαρια... ελπιζω να τα καταφερουν ;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα τετρα ηταν congo tetras

Σε 230 λιτρα καθαρα με 3σκαλαρια και 2 πλεκο δε μπορω να κρατησω 3-4 κλουνακια ???

Τα ψαρια και το νερο της σακουλας δεν νομιζω να ηταν προβλημα. Τα πηρα απο πετ σοπ που εμπιστευομαι πολυ και στο παρελθον δεν μου ειχε δημιουργησει προβλημα ποτε με ψαρια. Βεβαια ποτε δε ξερεις!

Τι να βαλω σε φωτο? το ενυδρειο δεν εχει ψαρια μεσα τωρα. Ειναι στη μικρη καραντινα τα 2 σκαλαρια και τα 2 κλοουν. Ελπιζω να τα βρω ζωντανα οταν γυρισω απο δουλεια.

Το πρόβλημα είναι το τελικό τους μέγεθος!Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323414

Κανε μετρήσεις όπως σου είπε και ο Χρηστος να δουμε τι γίνεται ακριβώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα αμμονια 0,1 με το τεστ tropic marine. Να θυμισω οτι την κυριακη εκανα αλλαγη νερου πανω απο 50%

Αραγε πριν την αλλαγη να ειχα τοσο πολυ αμονια που να σκοτωσε 3 σκαλαρια 6 τετρα και 2 μποτια??? :thumbup:

Και αν ναι, γιατι πεθαναν σταδιακα απο την πεμπτη μεχρι σημερα? Λογικα η δηλητιριαση δεν θα τα σκωτωνε ολα μαζι? :)

τι να πω... πολυ στεωωαχωρεθηκα. :P:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...