Jump to content

ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


atsipas

Recommended Posts

καλησπερα....θαθελα να μαθω ποσο τροφη ημηρεσιως χρειαζεται ενα αγγελοψαρο μεσαιου μεγεθους...να πω οτι τα σκαλαρια ταχει ο κολλητος μου και εχει 4 σε ενα ριο 240....και τα τεσσερα ειναι μεσαιου μεγεθους...τα ταιζει διαφορα flakes και τωρα τελευταια τους δινει τα tubifex worms της O.S.I..ποσο χρειαζεται το κεθενα απο αυτα ημηρεσιως......

Link to comment
Share on other sites

Tubifex όχι καθημερινά λόγω λίπους, γενικά αν μπορεί ας ταΐζει 3 φορές τη μέρα. Σε κάθε γεύμα πρέπει να σταματήσει όταν αρχίζει να βλέπει μικρή διαφορά στο μέγεθος της κοιλιάς των ψαριών όχι να έχουν φουσκώσει απλά να έχουν φάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε vicious... λεγοντας 3 φορες ημηρεσιως....πανω κατω 1 νιφαδα το καθε ενα ψαρι τη φορα???δηλαδη 3 με 4 νιφαδες τη μερα εκαστος???ξερω βλακωδες το ερωτημα....απλα μου λεει ο φιλος οσο και να δινει αυτα τρωνε.....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε vicious... λεγοντας 3 φορες ημηρεσιως....πανω κατω 1 νιφαδα το καθε ενα ψαρι τη φορα???δηλαδη 3 με 4 νιφαδες τη μερα εκαστος???ξερω βλακωδες το ερωτημα....απλα μου λεει ο φιλος οσο και να δινει αυτα τρωνε.....

Αν δεν δεις κοιλιές συνταγή δεν υπάρχει, πες του να τα παρατηρεί και όταν βλέπει να αρχίζει η κοιλιά να φουσκώνει στοπ, εύκολο και δεν χρειάζεται να θυμάται και συνταγές, θα τις βρει μόνος του.

Πες του επίσης να τους πάρει 2-3 κατάλληλες τροφές για ποικιλία και να ταΐζει εναλλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια είναι από τα πιο λαίμαργα ψάρια (κιχλίδες δεν είναι και αυτά?). Φυσικά και θα δώσεις πάνω από μία νιφάδα τη φορά είναι κρίμα να πάνε από ασιτία (απίθανο αλλά λέμε τώρα). Τρεις φορές την ημέρα με τα δάκτυλα μία "πρέζα" όπως θα έβαζες αλάτι στο μαγείρεμα ;) . Μην το παρακάνεις με τα Tubifex. Δίνε εναλλακτικά και bloodworms αν θέλεις (πάλι με μέτρο).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...