Jump to content

Φωτισμος


Recommended Posts

ρε παιδεια πια ειναι η αποψη σας για τον φωτισμο,σε ενα φυτεμενο ενυδρειο που μολις τωρα εχει αρχισει την λειτουργια του

ενταξει για πρωτη φαση εχω τοποθετησει μονο βαλισνερια μεχρι να τακτοπιησο της παραμετρους του νερου

αλλα και το CO2 και μετα να τοποθετησο τα υπολιπα φυτα

το ερωτημα μου ειναι για της ωρες του φωτισμου αλλα και εαν γινεται να ειπαρχει ενδιαμεση διακοπη για να το απολαμβανο το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

πιστευω μια φωτοπεριοδο μεταξυ 12.00-22.00 ειναι καλα. εξαρταται και απο τις λαμπες σου, τα λιπασματα που θα βαλεις, τα φυτα, τους κατοικους. ξεκινα ετσι(κατα τη γνωμη μου) και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες δεν ειναι πολυ???? :)

Εγω εχω καπου στις 70 ριζες απο bacopa anubias κερατοφυλλο και αλλα 2 που δε θυμαμαι το ονοματα τους και τα εχω στις 8 ωρες ειναι λιγο???????

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα μου ειναι για της ωρες του φωτισμου αλλα και εαν γινεται να ειπαρχει ενδιαμεση διακοπη για να το απολαμβανο το απογευμα

Για την διακεκομμενη φωτοπεριοδο τι εχετε να πειτε?
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου σε καμία περίπτωση να μην διακόπτεις την φωτοπερίοδο, δεν φαίνεται καθόλου σωστό-και προφανώς δεν είναι-να τους διακόπτεις την ανάπτυξη στην μέση της "ημέρας" τους και θα είναι και αγχωτικό και για τα ψάρια. Ρύθμισε την φωτοπερίοδο έτσι ώστε να είσαι σπίτι τις περισσότερες τουλάχιστον ώρες που θα είναι ανοιχτά τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

ενας 8ωρος συνεχομενος φωτισμος πανω σε χρονοδιακοπτη ειναι η καλυτερη λυση.θα μπορουσες πχ να αναβουν τα φωτα απο τις 4 εως και τις 12 το βραδι.....

περισσοτερος φωτισμος,περισσοτερα προβληματα(αυξηση της θερμοκρασιας ,αλγες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Για την διακεκομμενη φωτοπεριοδο τι εχετε να πειτε?

προσωπικα δεν θα την εβαζα καθολου.και για τα φυτα και για τα ψαρια πιστευω οτι θα τα στρεσαρει πολυ.στο φυσικο τους περιβαλλον δεν εχουν τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το θέμα του CO2 τη γίνεται ;

Ρωτάω γιατί εμένα το σύστημα μου δεν είναι με κοντρόλ ακόμη αλλά θα το ανοίγω και θα το κλίνω εγώ μέχρι να αποκτήσω την ηλεκτροβανα

Το ερώτημα είναι πρέπει να ανοιγει το co2 άμεσος μόλις ανάψει ο φωτισμός και να κλίνει λίγο πριν σβήσει

Ανεξάρτητα τη ώρες θα είναι σε λειτουργία ο φωτισμός

Link to comment
Share on other sites

Κσαι εγω συνεχη φωτοπεριοδο εχω στα ενυδρεια μου, αλλα θετω το εξης ζητημα.

Η Dennerle ειναι μια φημισμενη εταιρεια στα ενυδρειακα φυτα, λιπασματα, φωτισμο κλπ

Στην πρωτη σελιδα του φωτισμου λεει τα εξης:

Thunderstorms regularly darken the skies in the tropical habitats which are home to most aquarium plants, It is thus advisable to give plants a break and switch the lighting off for between two and four hours around midday. Your plants will get by on the daylight from the window during this time. As a positive side effect, this reduced level of lighting also makes life difficult for algae.

Καταιγίδες σκοτινιαζουν τακτικά τους ουρανούς στα τροπικούς βιότοπους που φιλοξενούν τα περισσότερα φυτά ενυδρείου, Συνεπώς, είναι σκόπιμο να δοθεί στα φυτά ένα διάλειμμα στο φωτισμό τους από δύο έως τέσσερις ώρες περίπου το μεσημέρι. Τα φυτά σας θα συνεχίσουν με το φως της ημέρας που μπαινει από το παράθυρο κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Ενα ακομα θετικό αποτέλεσμα, αυτου του διαλειματος στο φωτισμό θα κανει δυσκολη και την αναπτυξη αλγων.

http://www.dennerle.eu/en/index.php?option...4&Itemid=99

Τις παρατηρησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει ο Nidal που ήταν στους τροπικούς αν οι καταιγίδες έρχονται και εν μέσω πλήρους φωτισμού ή συνήθως κατά το σούρουπο.

Link to comment
Share on other sites

παρολο που ειπώθηκαν οσα ειπώθηκαν απο το σπυρο, εγω πιστευω οτι η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι συνεχομενη και σταθερη. αν θελουμε να προσωμειωσουμε τη φυση πρεπει να γινουν κι αλλα, οπως αποσταξη με νερο ΑΟ. και η διακοπη δεν θα γινεται καθημερινα και την ιδια παντα ωρα. αν θεσουμε και το θεμα της ανατολης και δυσης θα ξεφυγουμε ακομα περισσοτερο. δυστηχως, το ενυδρειο δεν ειναι φυση. τουλαχιστον ενυδρεια των δικων μας διαστασεων και οικονομικων δυνατοτητων.

ολα μπορουν να γινουν αλλα πρεπει να ειναι ολοκληρομενα και οχι ημιμετρα. επισης τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν το ιδιο ολη την ημερα αλλα καποιες ωρες φωτοσυνθετουν λιγοτερο και καποιες αλλες ωρες περισσοτερο. γιατι να ταραζουμε το κυκλο τους διακοπτοντας το φωτισμο? τελος, δεν νομιζω να κανει καλο στα φυτα αλλα και στα ψαρια.

επισης θελω να πω και κατι αλλο γι αυτο που ειπε ο κλαζ. πιστευω οτι για να αναπτυχθει αλγη (αν εχουμε πολλες ωρες φωτισμο) σημαινει λαθος παραμετροι. γιατι να μην αφησουμε την αλγη να καταναλωσει ολα τα βλαβερα, για τα ψαρια, στοιχεια και να την περιορισουμε μικραινοντας τη φωτοπεριοδο? η αλγη, πιστευω, ειναι ενα ειδος μετρησης και καταναλωσης φωσφορικων, νιτρικων. φυσικα δεν μιλαω για φωτοπεριοδο μεγαλυτερη των 12 ωρων. ουτε καν των 10.

αυτη ειναι η δικη μου αποψη!

θεωρω οτι ο καταλληλοτερος για το θεμα ειναι ο vicious!!!

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...