Jump to content

Test Kit


Recommended Posts

Θελω να παρω ενα ολοκληρομενο σετ απο υγρα τεστ αλλα διαβασα οτι της sera δεν ειναι αξιοπιστα (!) τι αλλο εχετε να μου προτεινετε????? Δε θελω να τα παρω κομματια γαιτι βγαινουν γυρω στα 100-150€....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Sera και δεν είχα πρόβλημα ποτέ μέχρι τώρα. Το ότι είναι φθηνότερα από άλλων εταιριών (πχ ΑΡΙ) δεν σημαίνει ότι είναι και λιγότερα αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και χρησιμοποιω το master kit της api ττο οποιο εχει test για Ph αμμωνια νιτρικα και νιτρωδη

Link to comment
Share on other sites

η σερα ειναι μια εταιρεια πολλα χρονακια στο χομπι μας με πολλα και αξιολογα προιοντα.

στο θεμα των τεστ τωρα,εχει απλως παρατηρηθει σε συγκεκριμενα τουλαχιστον τεστ(νιτρικα και φωσφορικα)πωςδεν εχουν πολλες φορες αξιοπιστια η εχουν αστοχια υλικου.ναι μεν ειναι φθηνοτερα επισης σαν τεστ πχ απο αυτα της api,αλλα η τελευταια εχει υλικο για περισσοτερα τεστ οποτε πιστευω ετσι ισοβαθμιζεται και η διαφορα τιμης που εχουν μεταξυ τους οι εν λογω εταιρειες....

Link to comment
Share on other sites

η σερα ειναι μια εταιρεια πολλα χρονακια στο χομπι μας με πολλα και αξιολογα προιοντα.

στο θεμα των τεστ τωρα,εχει απλως παρατηρηθει σε συγκεκριμενα τουλαχιστον τεστ(νιτρικα και φωσφορικα)πωςδεν εχουν πολλες φορες αξιοπιστια η εχουν αστοχια υλικου.ναι μεν ειναι φθηνοτερα επισης σαν τεστ πχ απο αυτα της api,αλλα η τελευταια εχει υλικο για περισσοτερα τεστ οποτε πιστευω ετσι ισοβαθμιζεται και η διαφορα τιμης που εχουν μεταξυ τους οι εν λογω εταιρειες....

απο προσωπικη εμπειρια με τεστ αμμωνιας της Sera αλλα και PH δεν θα ελεγα οτι ειναι και οτι καλυτερο...

αποκλιση σε σχεση με Tetra αλλα και Tropic Marine

ειδικα τη τελευταια τη συνιστω ανεπιφυλακτα οπως και την Api :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα προιοντα της api ειναι πιο ακριβα απο της sera γιατι το ενα ειναι made in usa και το αλλο made in germany. το αμερικανικο επειδη ειναι εκτος ε.ε. εχει υψηλοτερους δασμους για να περασει στην ε.ε. ενω το γερμανικο δεν εχει.αυτο ισχυει για ολα τα προιοντα που ερχωνται εκτος ε.ε.παντος μεχρι τωρα της sera εχω και μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα.

τωρα βεβαια δεν ξερω αν κανουμε ενα τεστ π.χ. ph με ολα τα τεστ των εταιρειων που υπαρχουν στο εμποριο θα μας δωσουν ολες ακριβως την ιδια μετρηση αποκλισεις θα υπαρχουν σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει Σερα, Τετρα, ΑΡΙ, Σαλιφερτ, με κανένα δεν είχα πρόβλημα ή σοβαρές αποκλίσεις.

Και το κιτ της Σερα, μια χαρά το βρίσκω, εμένα δεν μου δημιούργησε αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...