Jump to content

βοηθεια


billgl

Recommended Posts

το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα και εχω μεσα μονο guppies.επειδη τις τελευταιες μερες εχω απωλειες στα ψαρια πηγα ενα δειγμα νερου στο πετ σοπ οπου του κανουν τα απαραιτητα τεστ και μου ειπαν οτι το νερο ειναι οκ για guppies αλλα μπορει να εχω διαρροη ρευματος και πρεπει να κανω αλλαγες νερου.αν οντως εχω διαρροη τι να κανω και πως να το ελεγξω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα και εχω μεσα μονο guppies.επειδη τις τελευταιες μερες εχω απωλειες στα ψαρια πηγα ενα δειγμα νερου στο πετ σοπ οπου του κανουν τα απαραιτητα τεστ και μου ειπαν οτι το νερο ειναι οκ για guppies αλλα μπορει να εχω διαρροη ρευματος και πρεπει να κανω αλλαγες νερου.αν οντως εχω διαρροη τι να κανω και πως να το ελεγξω?
Σου εδωσαν τα αποτελεσματα των μετρησεων?

Γραψε τα.

Βαλε ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι στο νερο και δες αν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

γραψε τις μετρησεις, και γιατι δεν τις κανεις μονος σου με υγρα τεστ?

και με τις αλλαγες νερου θα σταματησει η διαροη ρευματος?και πως ειναι σιγουροι οτι ειναι διαροη ρευματος?περιεργα μου φαινωνται ολα αυτα.

βαλε το κατσαβιδι και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι ηλεκτολογος!!!!ακουστε αν ειχε τ παιδι κατι τετοιο τοτε δν θα ειχε μινει κανενα μεσα σ λιγα δευτερα κ θα τ επεφτε τ ρελε διαφιγης του σπιτου του αρα τ ξεχναμε αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι ηλεκτολογος!!!!ακουστε αν ειχε τ παιδι κατι τετοιο τοτε δν θα ειχε μινει κανενα μεσα σ λιγα δευτερα κ θα τ επεφτε τ ρελε διαφιγης του σπιτου του αρα τ ξεχναμε αυτο!!!!

Άλλο διαρροή κι άλλο βραχυκύκλωμα. Και δεν έχουν όλα τα σπίτια ρελέ!

Link to comment
Share on other sites

το κατσαβιδι δεν αναβει αλλα το νερο το πηγαινω καθε μηνα στο πετ σοπ και το ελεγχει με υγρα τεστ και μου λεει αν εχει τιποτα.στην αρχη που ειχα αμμωνια μου το ελεγε.τωρα πως το καταλαβε αυτο δεν ξερω για το ρευμα.εγω δεν εχω παρει ακομα τεστ.ειναι ακριβα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι δικό σου,εσύ είσαι ο χομπίστας,η υγεία των ψαριών σου στα χέρια σου οπότε εσύ πρέπει να τα κάνεις όλα.Κάνε μια αναζήτηση σε ενυδρειακά μαγαζιά στο internet και θα δεις τις τιμές.Το κάθε τεστ θα σου φτάνει για περίπου 60 μετρήσεις ή και περισσότερες αναλόγως ποια θα πάρεις.Έλεγχος μια φορά το μήνα δεν αρκεί.Σε 30 μέρες μπορούν να αλλάξουν πολλά! :)

Φιλικά Φώτης.

Link to comment
Share on other sites

εγω δν ειχα παρει τεστ επειδη αυτος μου τα ελεγχε και μου τα ελεγχει οποτε θελω και με υγρα τεστ της sera.αλλα μαλλον πρεπει να παρω και εγω τωρα.ποια τεστ πρεπει να παρω εκτος απο αμμωνιας και NO3?

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη λύση.Υπάρχουν και strips αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστα.Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω αλλά να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Παρε της tropic marin ή της api εχω ακουσει τα καλυτερα! :) Αν δεν τα εχει το pet-shop που αγοραζεις παραγγειλε τα απο το petcumulus.gr ! :P:angry2::thumbup: Ειναι παρα πολυ φτηνα! το ενα κανει 8€ μονο τα NO2 KAI NO3 κανουν 12€(ειναι μαζι σε μια συσκευασια) (αα και nh3/nh4 παλι στα 12€) :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το πετ σοπ εχει σιγουρα της σερα γιατι τα εχω δει.αν εχει τα αλλα θα τα παρω αφου ειναι και πιο φθηνα

Βασικα ειναι ετσι φτηνα απο το petcumulus.gr (παντα μιλαω για tropic marin) και ετσι δεν ξερω αν ειναι πιο φτηνα σε pet! Παντως και εγω που ειχα παει σε ενα pet-shop μου ειπε οτι ειναι πανακριβα και οτι να πηγαινω να μου κανει αυτος μετρησεις! (αλλα αν εισαι σωστος εππαγγελματιας δεν θες να βγαζεις λεφτα λεω εγω τωρα?? :angry2::thumbup::thumbup::hysterical: ) :):P

Link to comment
Share on other sites

μα εμενα μου κανει τζαμπα τις μετρησεις οσες φορες θελω αλλα σιγουρα μου λεει ψεματα γιατι αλλιως ολα τα ψαρια μου θα ζουσαν

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις Ph,Gh και Kh με νερό της βρύσης σου και γράψ'τες.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το κη και το gh μπορει να το κανω και λαθος επειδη λεει μεχρι να γινει πρασινο αλλα δν εχει συγκεκριμενο χρωμα.θα κανω ομως και στο νερο της βρυσης

Link to comment
Share on other sites

απ΄οτι εχω διαβασει απο οδηγο της σερα αν υπαρχει διαρροη* ρευματος στο ενυδρειο τα ψαρια δεν παθαινουν απολυτως τιποτα καθως λειπει η γειωση!! (εγχειριδιο "φυσικη φροντιδα του ενυδρειου και καθαρισμος του νερου" σελ.10)

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και Gh,Kh Βρύσης.Τι τεστ έχεις γι'αυτά?Τα μετράς σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...