Jump to content

Καλλιέργεια αρτέμιας


Recommended Posts

Μια απορία, έβαλα πριν από 7 μέρες 3 κουταλιές από το μίγμα αρτέμια-αλάτι (Hobby Artemix) στη συσκευή παραγωγής τους (Hobby Artemia breeder http://www.dohse-aquaristik.de/dohse/england/aqua/index.php ) που μόλις είχα αγοράσει.

Μέχρι σήμερα δεν είδα καμιά αλλαγή στην κατάσταση των αβγών.

Μου την έδωσε και έριξα 3 κουταλάκια μαγειρικό αλάτι πιστεύοντας πως αυτό είναι η αιτία.

Τη συσκευή την είχα μέσα σε ένα ντουλάπι με ελάχιστο φωτισμό.

Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο μηχάνημα, και τι κάνω λάθος στην όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μπορείς να μου πεις που βρήκες τη συσκευή αυτή; Την έψαχνα καιρό, όπως μπορείς να δεις εδώ! Θετικές γνώμες γι αυτή είχα πάρει κι εδώ.

Τελικά αφού δεν τη βρήκα, κατέληξα στον κλασσικό τρόπο, όπως περιέγραψα εδώ. Όπως κατάλαβα μετά από συζήτηση με τα παιδιά στην προτελευταία συνάντηση όμως, είχα παραγωγή αρτέμιας αλλά δεν το έβλεπα, την περίμενα λίγο μεγλύτερη - το αναφέρω μήπως τυχόν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο τη συσκευή την αγόρασα από εδώ http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...dor/manufac.530

Πραγματικά όπως τα λες έχουν τα πράγματα!

Περίμενα κάτι μεγαλύτερο(όπως πχ. αυτές που πουλάνε στα μαγαζιά σε σακουλάκια), και δεν πρόσεξα καν ότι κάτι μικροσκοπικοί οργανισμοί κινούνταν ήδη….

Έσβησα τα φώτα και κοίταξα με το φακό, τότε αποκαλύφτηκαν τα πάντα!

Νασαι καλά που σκέφτηκες να το γράψεις.

Πάντως στην αρχή και τα ψάρια δυσκολεύονταν να τις δουν, σε λίγη ώρα όμως έγινε..

Δεν ξέρω αν τα κατάφερες με το κλασικό σύστημα τελικά, πάντως το συγκεκριμένο μηχάνημα φαίνεται να κάνει δουλειά, αφού μέχρι και εγώ τα κατάφερα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα με το πάθημά μου! :thumbup:

Φαντάσου πως ένιωσα όταν μιλώντας με το ΣΤΑΜΑΤΗ και μετά την GIN για τη μη εκκόλαψη με τον κλασσικό τρόπο στην προηγούμενη συνάντηση, μου είπαν ότι εφόσον το νερό γίνεται πορτοκαλί, έχουν εκκολαφθεί! Κι εγώ δεν έβλεπα τίποτα στην αρχή, και είχα αδειάσει 2-3 "σοδειές" down the drain! :o

Είχα ξεχάσει όμως που βρίσκεσαι.. :ninja: Εδώ τα έξοδα αποστολής θα ήταν υπερβολικά για να το παραγγείλω από Γερμανία, απ' όσο έχω δει γενικά, τουλάχιστον γι αυτό το ποσό, οπότε το έψαξα εδώ. Πάντως μου δουλεύει και ο κλασσικός τρόπος, αν και που-και-που ακούω λίγη γκρίνια για τις "μπουρμπουλήθρες" που ακούγονται μέρα-νύχτα! :lmao::thumbdown:

Προβληματίζομαι λίγο με τη "συγκομιδή" όμως, δεν είναι τόσο εύκολο για μένα. Βάζω φως σκεπασμένο με μόνο μια τρυπίτσα να φωτίζει εκεί, αλλά δε μαζεύονται όλα σαν πορτοκαλί μπάλα που διάβαζα. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είσαστε που μπορείτε να τα λέτε και από κοντά…

Όντως, αν δεν μου έλεγε κάποιος ότι είναι τόσο μικρές θα περίμενα πολύ καιρό ακόμα!

Ας είναι καλά τα φόρουμ και οι άνθρωποι που βοηθάνε και εμάς τους άσχετους, θα το πω ακόμα μια φορά.

Τώρα για την παραγγελία σου, πραγματικά θα σου βγούνε τα έξοδα σχεδόν διπλή τιμή απ ότι το μηχάνημα, αν παραγγείλεις μόνο αυτό.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, αν τελικά δεν το βρείς σε κάποιο μαγαζί, να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις και άλλα πράγματα που θα χρειαστείς, και κάνεις μια και καλή την παραγγελία.

Έτσι θα σου βγει πιο φτηνά, νομίζω πως έχουν και μια κάρτα που αγοράζοντας την έχεις κάποια έκπτωση στα μεταφορικά-έξοδα παραγγελίας ;;; κοστίζει 7,98 ευρώ, αλλά λόγω του ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και ότι το καλύτερο θα σου πρότεινα να το ελέγξεις μόνος σου εδώ http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...ONUS-CARD-2006/

Πάντως εγώ επιμένω πως οι αρτέμιες είναι πολύ μικρές.

Ότι πρέπει για τα νεογέννητα, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να δώσεις ένα ολοκληρωμένο γεύμα με αυτές στα μεγαλύτερα ψάρια.

Και ρωτάω, υπάρχει τρόπος να τις "μεγαλώσουμε" πριν τις ρίξουμε στο ενυδρείο;

Κάτι πήρε το μάτι μου για τροφή για αρτέμιες αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορώ για παράδειγμα όπως είναι μέσα στο εκκολαπτήριο να ρίξω κάποια ειδική τροφή(και αν ναι ποια είναι αυτή), και αφήνοντας τις κάποιες μέρες να μεγαλώσουν λιγάκι;

Για να ακούσω γνώμες.

*Η συγκομιδή τους με το "μηχάνημα" είναι παιχνιδάκι :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Manolis
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι φυτοπλαγκτόν για να τις μεγαλώσεις με ασφάλεια (χωρίς προβλήματα αμμωνίας και οξυγόνου). Η καλλιεργεια φυτοπλαγκτού δεν είναι οτι ποιο εύκολο και γρήγορο.

Αλλη μέθοδος ειναι με μαγία(απο αυτη που φτιάχνουν ψωμί) αλλά βρωμίζει το νερό τους!! κάθε μέρα θελει αλαγή νερού και συμπλήρωμα με ίδια αλατότητα(βάζε νερό θαλασσινό! το ίδιο κανει) αλλά θελει υπομονη!!θέλουν 1,5 με 2 μήνες για να μεγαλώσουν!

όταν μεγαλόνουν είναι τείως διαφορετικές απο οταν είναι μικρες! έχουν πλάκα παντος!

Τα ψάρια σίγουρα την βλέπουν απλά στην αρχή δυστάζουν να την φάνε. αν κανουν την αρχή όμως....μετα γίνετε πολεμος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είσαστε που μπορείτε να τα λέτε και από κοντά…

Όντως, αν δεν μου έλεγε κάποιος ότι είναι τόσο μικρές θα περίμενα πολύ καιρό ακόμα!

Ας είναι καλά τα φόρουμ και οι άνθρωποι που βοηθάνε και εμάς τους άσχετους, θα το πω ακόμα μια φορά.

Τώρα για την παραγγελία σου, πραγματικά θα σου βγούνε τα έξοδα σχεδόν διπλή τιμή απ ότι το μηχάνημα, αν παραγγείλεις μόνο αυτό.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, αν τελικά δεν το βρείς σε κάποιο μαγαζί, να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις και άλλα πράγματα που θα χρειαστείς, και κάνεις μια και καλή την παραγγελία.

Έτσι θα σου βγει πιο φτηνά, νομίζω πως έχουν και μια κάρτα που αγοράζοντας την έχεις κάποια έκπτωση στα μεταφορικά-έξοδα παραγγελίας ;;; κοστίζει  7,98 ευρώ, αλλά λόγω του ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και ότι το καλύτερο θα σου πρότεινα να το ελέγξεις μόνος σου εδώ http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...ONUS-CARD-2006/

Πάντως εγώ επιμένω πως οι αρτέμιες είναι πολύ μικρές.

Ότι πρέπει για τα νεογέννητα, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να δώσεις ένα ολοκληρωμένο γεύμα με αυτές στα μεγαλύτερα ψάρια.

Και ρωτάω, υπάρχει τρόπος να τις "μεγαλώσουμε" πριν τις ρίξουμε στο ενυδρείο;

Κάτι πήρε το μάτι μου για τροφή για αρτέμιες αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορώ για παράδειγμα όπως είναι μέσα στο εκκολαπτήριο να ρίξω κάποια ειδική τροφή(και αν  ναι ποια είναι αυτή), και αφήνοντας τις κάποιες μέρες να μεγαλώσουν λιγάκι;

Για να ακούσω γνώμες.

*Η συγκομιδή τους με το "μηχάνημα" είναι παιχνιδάκι

μπουκαλι με νεροστον ηλιο να πρασινισει απο την αλγη και μεταεκολαψη στο μπουκαλι για να εχει η σαλινα φαγιτο

2 4844[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Και αν θυμάμαι καλά, η θρεπτική αξία της αρτέμια μειώνεται δραματικά όταν μεγαλώνει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώνω αρτέμιες για να ταίζω τα ψάρια μου, αλλα δεν χρησιμοποιώ ούτε αεραντλίες, ούτε τίποτα. Έχω βγάλει στο μπαλκόνι δύο μεγάλα βάζα γυάλινα και τις έχω μέσα. Δημιουργείται άλγη οπότε τρώνε και πρασινίζουν. Αν δω οτι δε φτάνει κάνω σκόνη σπιρουλίνα και τροφή για βυθόψαρα και ρίχνω μέσα λίγο. Αναπαράγονται μόνες τους, ασταμάτητα. Καμιά φορά τις μαζευώ και αλλάζω το νερό. Ρίχνω νερό από το ενυδρείο, τρεις κουταλιές αλάτι σε 1,5 λτ. Είναι μια χαρά τροφή για απογευματινο! Είναι πλούσιες σε πρωτείνη... και γίνεται πάρτυ. Με καμία άλλη τροφή δεν κάνουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πολύ απλός και "ανώδυνος" τρόπος αυτός με την εκτροφή σε απλό μπουκάλι, εκτεθειμένο στον ήλιο για δημιουργία άλγης.

Θα τον εφαρμόσω το συντομότερο μιας και δεν έχω και τίποτα να χάσω :thumbup:

Καλού κακού σκέφτομαι να αγοράσω και ένα μπουκαλάκι Hobby Liquizell για περίπτωση που εν υπάρχει αρκετή άλγη.

Δεν νομίζω αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...