Jump to content

Θολό νερό


Recommended Posts

Καλό μεσημέρι

Ασχολούμαι με τα ενυδρεία 3 χρόνια περίπου αλλά τελευταία έχω ενα μικρό προβληματάκι.

Εχω ένα ANUBIAS ενυδρείο κάτι παραπάνω απο 400lt καθαρό, (τρέχει περίπου 8 μήνες) 80 ψαράκια (12neon, 30guppy, 30platty, 5corydoras, 2pleco). Υπόστρωμα ψιλό χαλίκι. Φίλτρο 1200lt/hr.

Δεν έχω θανάτους, οι μετρήσεις τέλειες. Τις τελευταίες 20 μέρες, και αφόυ ανακάλυψα αυτό το καταπληκτικό forum και με την παρότρηνση γυναίκας και κόρης, αποφάσισα να αλλάξω λίγο το decor και πέταξα τα πλαστικά φυτά με την προσθήκη 25 περίπου εύκολων κανονικών φυτών(ζούγκλα) χωρίς απαιτήσεις και 3 ξύλων (το ένα τεράστιο τα άλλα 2 πολύ μικρά). Αύξησα την φωτοπερίοδο σε 12 ώρες λόγω των πολλών φυτών έβγαλα τον άνθρακα και σταμάτησα τον αέρα. Μετά απο 2-3 μέρες το νερό θόλωσε (κιτρινοπράσινο). Φαντάστηκα πως είναι άλγη, έριξα το κατάλληλο ζουμί αλλά τίποτα.

Άλλαξα λίγο παραπάνω νερό απο το συνηθισμένο (40%) αλλά πάλι τίποτα. Οι μετρήσεις βέβαια συνεχίζουν οκ και χωρίς καμία απόκληση.

Φταίνε τα πολλά φυτά ή τα ξύλα? Για τα φυτά δεν έχω ρίξει απολύτως τίποτα και είχαν γίνει πριν το κλάδεμα τέρατα.

Επειδή στα φυτά είμαι κουμπούρας παρακαλώ βοηθείστε με.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τα ξύλα τα έβρασες καθόλου?

γιατί αν δεν τα καθάρισες το νερό θολώνει

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας μετρησεις του νερου σου σε ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4...

Υ.Γ Τα ξυλα δεν θολωνουν το νερο αλλα το κιτρινιζουν για τον απλο λογο του οτι βγαζουν τανινες που μαλακωνουν ο νερο και δινουν χρωμα σε αυτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα έβρασα τα ξύλα. Πρέπει να το κάνω τώρα μετά από 20 μέρες?

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15

Αλλαγές νερού: 20% - 30% κάθε μήνα

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί

Οπότε τα φυτά δεν έχουν να κάνουν με το χρώμα.

Δηλαδή πρέπει να δεχτώ αυτή την εμφάνιση τώρα απο την προηγούμενη διαυγή?

Δεν παίρνει τίποτα?

Μήπως το βράσιμο των ξύλων βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το βράσιμο των ξύλων βοηθήσει?

τώρα ποια δεν χρειάζεται
Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο χρώμα που το νερό παίρνει από τα ξύλα, εμένα προσωπικά μ'αρέσει καθώς κάνει το ενυδρείο να δείχνει πιο βιοτοπικό. Αφού οι μετρήσεις σου αποκλείουν η θολούρα να προέρχεται από αμμωνία, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Θα ήθελα να ακούσω όμως μερικές γνώμες για την ιχθυοφόρτιση.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να δεχτώ αυτή την εμφάνιση τώρα απο την προηγούμενη διαυγή?

Δεν παίρνει τίποτα?

Όχι, δε σημαινει πως αληθινα φυτά κ ξύλα θα κάνουν το νερο μη διαυγές!!

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου καμιά γνώμη για το πως να διώξω την κιτρινίλα.

Παλιά όταν έβλεπα απο το πλάι του ενυδρείου έβλεπα απο άκρη σε άκρη.

Τώρα δεν βλέπω ούτε μέχρι την μέση.

Μήπως να βγάλω το πιό μεγάλο κούτσουρο και να το κάψω στο τζάκι?

Βέβαια εκεί όπως και στα φυτά έχουν βρεί καταφύγιο τα guppy και τα platty και απο 20 συνολικά έχουν γίνει σε 20-25 μέρες 60.....

Ευχαριστώ

ΥΓ Το βράδυ ίσως μπορέσω να στείλω φωτο

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ανθρακα η απλα με αλλαγη νερου

βάζοντας άνθρακα μήπως κάνω κακό στα φυτά?

δεν έχω και αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα είναι μάλλον από τα ξύλα.

Σιγά σιγά με τις αλλαγές νερού θα φύγει. Μπορείς να βάλεις και λίγο άνθρακα για μερικές μέρες για να βοηθήσεις την κατάσταση.

Τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα για λίγες μέρες

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα είναι μάλλον από τα ξύλα.

Σιγά σιγά με τις αλλαγές νερού θα φύγει. Μπορείς να βάλεις και λίγο άνθρακα για μερικές μέρες για να βοηθήσεις την κατάσταση.

Τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα για λίγες μέρες

συμφωνω απολυτα,ειχα παθει το ιδιο και στην τεταρτη περιπου αλλαγη ειχε εξαφανιστει..λογικα το νερο σου θα μυριζει και καπως σαν....ξυλο!ισως επειδη εχεις μεγαλυτερο ενυδρειο να παρει λιγο παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή, και άν ολοι οι παράμετροι νερου, θερμοκρασιας και φωτος διατηρηθουν σε καταλληλες τιμές, το νερο σου θα γίνει πολυ πιο διαυγες απο ότι ήταν πριν με τα πλαστικα διακοσμητικα.¨Ηδη τα ψαρια σου θα είναι πιο χαρουμενα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν καίω το ξύλο, κρατάω τα φώτα στις 12 ώρες, δεν ρίχνω ζουμιά, αλλάζω νερό πιο συχνά και πιο πολύ και βάζω άνθρακα για καμια εβδομάδα και θα είμαι εντάξει νομίζω, απο ότι κατάλαβα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν καίω το ξύλο, κρατάω τα φώτα στις 12 ώρες, δεν ρίχνω ζουμιά, αλλάζω νερό πιο συχνά και πιο πολύ και βάζω άνθρακα για καμια εβδομάδα και θα είμαι εντάξει νομίζω, απο ότι κατάλαβα.

Ευχαριστώ πολύ.

..θα πρότεινα φωτισμο 8-9 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις και φωτογραφίες.

Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

Την Παρασκευή πέταξα το μεγάλο κούτσουρο και έκανα νέα αλλαγή 60% (προετοιμασμένο νερό σε 2 δόσεις απο άλλο αχρησιμοποίητο ενυδρείο 120λ).

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 8

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): <10 - 0

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί

Η θολούρα έπεσε ελαφρά αλλά εξακολουθεί.

Πάντα είχα κρυστάλλινο νερό.

Τι έχω κάνει λάθος. HELP......

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα εβαλες;

Τα ξυλα και τα φυτα τα επλυνες πριν τα βαλεις μεσα;

Την αμμο την ανακατεψες η εβαλες καινουργια;

Αποτι βλεπω αυτη ειναι θολουρα παρα κιτρινιλα.

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα εβαλες;

Τα ξυλα και τα φυτα τα επλυνες πριν τα βαλεις μεσα;

Την αμμο την ανακατεψες η εβαλες καινουργια;

Αποτι βλεπω αυτη ειναι θολουρα παρα κιτρινιλα.

Άνθρακα έβαλα για λίγο αλλά τον έβγαλα γιατί επιρεάζει την ανάπτυξη των φυτών.

Τα ξύλα πριν ένα μήνα που τα έβαλα τα ξέπλυνα αλλά δεν τα έβρασα. Δεν ξέπλυνα όμως τα φυτά.

Ένα τεράστιο κούτσουρο που είχα βάλει μαζί με φυτά πριν ένα μήνα το έβγαλα προχτές.

Όπως και λίγα χαλίκια που πρόσθεσα για να θαυτούν οι ρίζες μόνο τα ξέπλυνα πάρα πολύ καλά.

Όπως και να έχει όμως έχει πεάσει ένας μήνας. Δεν θα έπρεπε να έχει ξεθολώσει?

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα έβαλα για λίγο αλλά τον έβγαλα γιατί επιρεάζει την ανάπτυξη των φυτών.

Τα ξύλα πριν ένα μήνα που τα έβαλα τα ξέπλυνα αλλά δεν τα έβρασα. Δεν ξέπλυνα όμως τα φυτά.

Ένα τεράστιο κούτσουρο που είχα βάλει μαζί με φυτά πριν ένα μήνα το έβγαλα προχτές.

Όπως και λίγα χαλίκια που πρόσθεσα για να θαυτούν οι ρίζες μόνο τα ξέπλυνα πάρα πολύ καλά.

Όπως και να έχει όμως έχει πεάσει ένας μήνας. Δεν θα έπρεπε να έχει ξεθολώσει?

Προσωπικά θα έβαζα τον άνθρακα για 5 με 6 ώρες και μετά πέταμα, και μετά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια. Μην τον φοβάσαι για τα φυτά , σε μια δεύτερη φάση ρίχνεις και λίγο λίπασμα με ιχνοστοιχεία.

Θα άλλαζα ανά 2 μέρες το 30% του νερού και καλό πλύσιμο τα μηχανικά φίλτρα καθημερινά.

Επίσης αν σου είναι εύκολο βγάλε και βράσε καλά τις ρίζες γιατί μάλλον και αυτές έχουν μπόλικο πραμα ακόμα.

Αν έχεις σκούπα βυθού κάνε και ένα καλό σκούπισμα.(προσοχή τις ρίζες των φυτών)

Δεν θέλω να το παίξω σωτήρας αλλά απτή στιγμή που οι τιμές είναι φυσιολογικές δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις.

Επίσης γνωρίζω πως η sera έχει και αυτό το προϊόν, ρίξε μια μάτια.

http://www.sera.de/index.php?id=295&L=...ers.com%2Fforum

Link to comment
Share on other sites

Έριξα αυτό το ζουμάκι παρακάτω, που μου το πρότεινε κάποια πωλήτρια στο water inn αντί του sera που ήξερα και ζήτησα.

Δημιουργήθηκε όντως ένα άσπρο σύννεφο σαν "γάλα"!!!!!! αλλά μετά από 24 ώρες που θα καθάριζε όπως έλεγε το σύννεφο όλα ήταν όπως πριν.

Το ξέρει κανείς?

http://www.dennerle.eu/en/index.php?option...&Itemid=213

Μιλάμε κοντέυω να φτάσω στο σημείο το άλλο Σαββατοκύριακο άν δεν έχει καθαρίσει έστω λίγο να βάλω όλα τα ψαράκια μου στο 120λιτρο με νερό του μεγάλου φυσικά και να το στήσω απο την αρχή.

Μήπως KH ή GH είναι χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Έριξα αυτό το ζουμάκι παρακάτω, που μου το πρότεινε κάποια πωλήτρια στο water inn αντί του sera που ήξερα και ζήτησα.

Δημιουργήθηκε όντως ένα άσπρο σύννεφο σαν "γάλα"!!!!!! αλλά μετά από 24 ώρες που θα καθάριζε όπως έλεγε το σύννεφο όλα ήταν όπως πριν.

Το ξέρει κανείς?

http://www.dennerle.eu/en/index.php?option...&Itemid=213

Μιλάμε κοντέυω να φτάσω στο σημείο το άλλο Σαββατοκύριακο άν δεν έχει καθαρίσει έστω λίγο να βάλω όλα τα ψαράκια μου στο 120λιτρο με νερό του μεγάλου φυσικά και να το στήσω απο την αρχή.

Μήπως KH ή GH είναι χαμηλά?

Gh Ιδανικές τιμές μεταξύ: 5 και 15

Kh Ιδανικές τιμές μεταξύ: 4 και 8

Φιλε μου καταλαβαινω τον προβληματισμο σου, το προιον που χρησιμοπηοισες δεν τογνωριζω αλλα μου φαινεται οτι λειτουργει διαφορετικα απο αυτο της σερα που μαζευει τις ακαθαρσιες στο φιλτρο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω δεν είναι κιτρινίλα - θολούρα αλλά έξαρση Green Algae.

Ξεκίνα με αλλαγές νερού 30% κάθε 2 με 3 ημέρες.

Αλλαγή " Υαλοβάμβακα " κάθε εβδομάδα.

Μείωση φωτισμού για μερικές μέρες.

Μείωσε προσωρινά την λίπανση αν κάνεις.

Βάλε κανένα γρήγορο φυτό να τραβήξει την περίσσια των θρεπτικών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω δεν είναι κιτρινίλα - θολούρα αλλά έξαρση Green Algae.

Ξεκίνα με αλλαγές νερού 30% κάθε 2 με 3 ημέρες.

Αλλαγή " Υαλοβάμβακα " κάθε εβδομάδα.

Μείωση φωτισμού για μερικές μέρες.

Μείωσε προσωρινά την λίπανση αν κάνεις.

Βάλε κανένα γρήγορο φυτό να τραβήξει την περίσσια των θρεπτικών.

Μαλλον εχεις δικιο φιλε Δημητρη, μας εξηγεις λιγο γιατι αυτη η θολουρα και αν εχεις καποιο λινκ να προτεινεις γιατι και εγω με τα φυτα ειμαι αρχαριος εως ντιπ για ντιπ περι αλγεων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...