Jump to content

την γνωμη σας?


peter7

Recommended Posts

εδω και μια εβδομαδα στρωνω ενα ενυδρειο(50λ καθαρα),φυτεμενο,με καλο φιλτρο και δυνατη ροη.εχω αρχισει να ψαχνω τι ψαρια θα βαλω μεσα γιατι θελω να επιλeξω το σωστο ειδος για το ενυδρειο μου,εχω καταληξει στο να βαλω ειτε 4 γκαπυ και 2 black molly ειτε 8 αρλενικους.ποια ειναι η γνωμη σας?help

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορεσεις κάνε αναλυτική παρουσιαση του ενυδρειου σου για να έχεις πιο σωστες συμβουλες-ιδέες

Link to comment
Share on other sites

κανε μετρησεις και πες μας πιο αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε

ph 7.5

gh 9

kh 7

no2 0

no3 0-10

τα ψαρακια δεν θα τα βαλω τωρα απλος ξαχνω για να βρω αυτο που μου αρεσει αλλα και αυτο που μπορω να βαλω και μετα βλεπουμε.επισης σκεφτομαι και για νεον!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασες την κυριοτερη μετρηση nh3/nh4.τα νεον ειναι ομορφα ψαρια ειναι κοπαδοψαρα πρεπει να εχεις 8-10 στο ενυδρειο σου και αρκετο χωρο να κολυμπανε.στο 50αρι θα ειναι στριμωγμενα.οι αρλεκινοι το ιδιο με τα νεον.

Link to comment
Share on other sites

εσεις σαν ποιο εμπειροι τι 8α μου προτεινατε γενικα απο ψαρακια και σε ποιον αρι8μο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω εχω ενα 60λ. κ εχω 7 γκαμπι(6θ κ 1α).Εμενα με τρελενουν τ γκαμπι κ σ προτινω ν τ βαλεις 3 κ 1 που ειπες για αρχη κ περιμενε κ κανα 2 μηνες κ βλεπεις αν βαλεις κ κατι αλλο μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε 3-4 γκαπυ για αρχη αφου σου αρεσουνε.προσοχη ομως στο φυλο τους.1 αρσενικο με το χαρεμι του.μολις προσαρμοστουνε θα εχεις και αναπαραγωγες γενανε πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

για τους αρλεκινους που μου αρεσουν πιο πολυ ποια ειναι η γνωμη σας.χωρανε(8) θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

καλοι αλλα το ph ακαταληλο για αυτους.θελουν χαμηλο ph.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου αρεσουν αρκετα 8α ρειξω το ph με χρηση τρυφης και χημικα.δεν θελω να πλεξω με γεννες(γκαπυ).αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ομωσ ειναι αν οι αρλενικοι θα ειναι θα ειναι ενταξη στο 50(59*32*31) απο χωριτικοτητα εννοω!!

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα είναι αλλά θα ήταν καλύτερα σε 1μ (μήκος) ενυδρείο γιατί είναι πολύ γρήγορα ψάρια και τους αρέσει να πηγαίνουν κομμάτια μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τουσ αρλεκινουσ 8α μπορουσα να βαλω και ενα Ancistrus cf. cirrhosus για την αγλη ή οχι.τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

για τους αρλεκινους που μου αρεσουν πιο πολυ ποια ειναι η γνωμη σας.χωρανε(8) θα τα καταφερω

Χωρανε, και 1 applsnail για να μην μενει και αφαγωτη τροφη στο βυθο αλλα και για και τις ψιλοαλγες και να αποδεχθεις και το γεγονος οτι δεν θα δεις κανενα ιδιαιτερο θεαμα αφου δεν θα εχουν το μηκος του ενυδρειου που θελουν για να κολυμπησουν.

Απλα θα καθονται και θα κανουν λιγο δεξια, λιγο αριστερα.

Εκ πειρας στα λεω αφου ξεκινησα με τους ιδιους αρλεκινους σε 50 εκ μηκος και μετα τους εβαλα σε ενα μετρο.

Ισως 3-4 Pangio kuhlli στο βυθο θα ηταν καλη προσθηκη, αν εχει αμμωδη βυθο μονο. Θα τον οξυγονωναν με το σκαψιμο τους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα πετύχει στην Θεσαλονίκη αυτές εδώ τις ψείρες : Ember tetra Είναι πολύ μικρό (2 εκ.) και όταν προσαρμοστεί πέρνει όμορφο χρώμα. Βέβαια θα χρειαστεί να ρίξεις αρκετά το pH σου. Φαντάζομαι πως αφού τα πέτυχα έστω και μια φορά εδώ, στην Αθήνα θα είναι πιο εύκολο να τα βρεις... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα σχεδια μου αλλαξαν.για τουσ αρλεκινουσ δαιβασα και απο αυτα που μου ειπατε εσεις οτι θελουν μεγαλυτερα χωρο γιατι κολυμπουν με μεγαλη ταχυτητα για αυτο αποφασησα να βαλω νεον τετρα τα οποια δεν απαιτουν μεγαλο μικος και ισως και γατοψαρακια(για τα τελευταια το σκεφτομαι ακομη)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εσεις ποια μου προτεινετε?(στον βυθο εχω χαλικι)

Link to comment
Share on other sites

ξεχνα τοτε και γατοψαρακια μιας και θελουν αυστηρα αμμο.....

για ασπονδυλα τι θα λεγες ?

Έγινε επεξεργασία - aqua_yoko
Link to comment
Share on other sites

ε ναι...

μπες στο αναλογο τοπικ να δεις τι ακριβως παιζει !

και γενικα διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις θεματα του φορουμ !!

Link to comment
Share on other sites

ενω ολα πηγαιναν καλα με το ενυδρειο και σκεφτομουν την αλλη εβδομαδα να βαλω τα ψαρακια μεσα σημερα το πρωι κανοντας τεστ για no2 απο εκει μου ηταν μηδεν τωρα ειναι 0.3.την προηγουμενη μερα προσ8εσα ph/kh minus κα8ως και ενα δευτερο ξυλο μηπως ευ8υνεται κατι απο αυτα?εκανα μια αλλαγη νερου και προσθεσα και sera bionitrivec τι αλλο πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...