Jump to content

Μαλλον χρειαζομαι βοηθεια(sos)


Recommended Posts

Στο ενυδρειο μου ειχε πεσει υδραργυρος καταλαθος..

Το αδειασα και το ξαναγεμισα τη κυριακη 21-2.

Το ενυδρειο ειναι 50-25-30.

Προσθετω κα8ημερινα sera bio nitrivec(1 καπακι).Φυσικα δεν εβαλα τα ψαρακια που ηθελα να βαλω γιατι φοβομουν,μιλησα με εναν υπαλληλο πετ σοπ και μου ειπε βαλε ενα μονομαχο να δεις πως θα παει και αν ζησει βαζεις τα ψαρακια που 8ες.Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω τιποτα απο αυτο το homby.

Τωρα που εχω μεσα το μονομαχο σινεχιζω να προσθετω βακτηρια?Επισης ο μονομαχος δεν τρωει και με ανυσηχει το γεγονος ,γιατι παει στην τροφη του ,την αρπαζει αλλα μετα απο 2~3 δεφτερολεπτα την αποβαλλει.

Θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε καποια φωτα να ξερω και εγω πως θα κινηθω.

Ενας αναγνωστης ειπε οτι εχο πολυ δυνατο φως.Η λαμπα εχει μπει διαγωνια στο ενυδρειο γιατι δεν εχο βαση στηριξης και απεχει 3cm απο το νερο(σκοπευω να βαλω βεβεια φυτα επιφανειας.)

Ο υπαλληλος επισης μου ειπε να τον ταΙζω 2 φορες τι μερα απο 3-4 μπαλακια(η τροφη ειναι Bette Banquet)

Υ.Σ Σας ευχαριστω προκαταβολικα :thaman:

post-18040-1267035144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το έβγαλες το νερό και καθάρισες το ενυδρείο με τον υδράργυρο δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί ο υδράργυρος είναι μέταλλο και δεν μπορεί να διαλυθεί στο νερό...τώρα καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και να μας τις αναφέρεις.Επίσης τη θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?Τέλος από τροφή δεν την ξέρω αυτή που αναφέρεις.Γενικά να ξέρεις ότι οι μονομάχοι τρώνε προνύμφης κουνουπιών...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Υδράργυρος????Πού τον βρήκες?????Άν σου έσπασε ενυδρειακό θερμόμετρο τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι υδραργύρου.......αυτό που είναι μεταλλικό στα θερμόμετρα είναι οι μπίλιες από 'μολύβι' που έχει το κάτω μέρος για λόγους βαρύτητας και είναι ακίνδυνες....

Link to comment
Share on other sites

Υδράργυρος????Πού τον βρήκες?????Άν σου έσπασε ενυδρειακό θερμόμετρο τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι υδραργύρου.......αυτό που είναι μεταλλικό στα θερμόμετρα είναι οι μπίλιες από 'μολύβι' που έχει το κάτω μέρος για λόγους βαρύτητας και είναι ακίνδυνες....

Σας ειπα οτι ειμαι πολυ αρχαριος και δεν το σκεφτικα καθολου,απλα γυρισα μια μερα σπιτι και το νερο μου φενοτανε ζεστο και επειδη δεν ευρισκα θερμομετρο ηλεκτρονικο εβαλα απο μπομπονιερα(υδραργυρου) και την αλλη μερα ητανε αδειο.το νερο το αδειασα αλλα την αμμο δεν την επλυνα..

Τωρα για μετρησεις δεν ξερω καν τι ειναι και πως γινονται...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το έβγαλες το νερό και καθάρισες το ενυδρείο με τον υδράργυρο δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί ο υδράργυρος είναι μέταλλο και δεν μπορεί να διαλυθεί στο νερό...τώρα καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και να μας τις αναφέρεις.Επίσης τη θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?Τέλος από τροφή δεν την ξέρω αυτή που αναφέρεις.Γενικά να ξέρεις ότι οι μονομάχοι τρώνε προνύμφης κουνουπιών...

θερμοκρασια εχει 26,5 βα8μους

Link to comment
Share on other sites

το να πλύνεις την άμμο είναι δύσκολο γιατί ο υδράργυρος είναι υγρός και όσο και να την πλύνεις θα έχεις πάντα υδράργυρο...τώρα όσο για μετρήσεις τα βακτήρια τα βάζεις για να μην έχει αμμωνία το ενυδρείο σου.άρα πάρε τεστ αμμωνίας και νιτρικών και να τα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

διάβασε αυτά τα άρθρα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=13&t=37688

και

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και θα καταλάβεις για τον κύκλο του αζώτου και γιατί πρέπει να κάνεις τα τεστ

όσο για την άμμο αντικατέστησε την εκτός άμα υπάρχει μέθοδος να την καθαρίσεις.Τέλος ρύθμισε την θερμοκρασία στους 25c

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...