Jump to content

Ενυδρειο 18l, βοηθεια για ξεκινημα στο χομπυ!


SteLad

Recommended Posts

Χαιρεται,

εδω και αρκετο καιρο ηθελα να παρω ενα ενυδρειο.Αλλα επειδη το ειχα ψαξει, ειδα οτι θελει αρκετα χρηματα,χωρο στο σπιτι, κ χρονο για ενασχοληση.Χρονο ειχα, χωρο κ χρηματα οχι :thaman: Πριν απο μερικες μερες, ειδα στα Jumbo ενα ενυδρειακι 18 λιτρων(διαστασεις υψος:24εκ, πλατος:18εκ, μηκος:31εκ), κ δν μπορεσα να κρατηθω, το αγορασα : ) .Το ενυδρειο εχει μαζι ενα εσωτερικο φιλτρο με αντλια, Jebo Q112, 5W, κ λεει Qmax=250L/h, λογικα ειναι η κυκλοφορια του?Εχει κ ενα σωληνακι, το οποιο απ'οτι διαβασα βγαινει εξω απο το νερο κ απο κατω συνδεεται το κουτακι με το φιλτρο, κ εχω ερωτηση, ποσο πρεπει να μπει μεσα στο νερο;, λεει κ κατι για θερμοκρασια "Max Watter Temperature 35C" μηπως ειναι κ θερμαντηρας/θερμοστατης?Αντλια<-Link για την αντλια.

Το ενυδρειο θα ηθελα να το φυτεψω με ευκολα φυτα, ωστε μιας κ ειμαι αρχαριος, να μην εχω επιπλεον εγνοιες.Με τι θα μπορουσα να το φυτεψω?Για υποστρωμα να βαλω, αμμο κ απο πανω χαλικι?Τι αμμο θα πρεπει να βαλω?

Επισης, στη διακοσμηση θα ηθελα να προσθεσω κ ενα ξυλο, οχι πολυ μεγαλο, τι ξυλο θα πρεπει να ειναι, πρεπει να το αγορασω απο pet shop, η μπορω να βαλω καποιο ξυλο απο πλατανο ισως αφου το ξεπλυνω καλα, να φυγει το χρωμα που θα βγαζει στο νερο, κ το βρασω?Θα ηθελα να βαλω κ καμια πετρα μεσαιου μεγεθους, για να πετυχω πιο ωραιο αισ8ητικο αποτελεσμα, θα μπορουσα καποιες τετοιες να τις βρω σε οχθες ποταμου, γιατι σπουδαζω Λαμια κ ο Γοργοποταμος ειναι διπλα, διαβασα οτι θελουν κα8αρισμα κ βρασιμο κ αυτες, μπορει να γινει με αυτον τον τροπο?

Για φωτισμο, λεω να βαλω μια λαμπα 10-15W, θα τη συνδεσω με χρονοδιακοπτη(πρεπει να εχω κ ενα ηλεκτρονικο), αλλα απο που να αγορασω τη λαμπα, πρεπει να την παρω απο pet shop, θα χρειαστει καποια βαση?

Ακομα, δν ξεχναω το θερμομετρο, θα ειναι οινοπνευματος, λογω low budget.

Τελος, θα ηθελα να βαλω μεσα εναν μονομαχο, κ ενα σαλιγκαρι απο αυτα που καθαριζουν, φτανουν τα λιτρα, να παρω απο την αρχη τον μονομαχο, η να δοκιμασω πρωτα με ενα χρυσοψαρο κ μετα να το δωσω καπου?

Για το στρωσιμο του ενυδρειου, πιστευετε οτι πρεπει να χρησιμοποιησω μπολι?Διαβασα για τον κυκλο του αζωτου,κ ενα αλλο αρθρο κ ελεγε πως στρωνει πιο γρηγορα το ενυδρειο...

Ακομα, ποια ειναι τα βασικα εργαλεια που θα χρειαστω?Οπως σκουπα βυθου, αποχη, ξυστρα...

Θα ηθελα να εχετε υπ'οψη σας, οτι το budjet ειναι χαμηλο, κ θα ηθελα να κανω τα λιγοτερα δυνατα εξοδα(προς το παρον τουλαχιστον, μετα θα δουμε), ακομα επειδη δεν εχω αλλο χωρο, θα ηθελα συμβουλες για το συγκεκριμενο ενυδρειο, δν μπορω να βαλω μεγαλυτερο στο σπιτι...

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους θα ασχοληθειτε μαζι μου, κ το εκτιμω αφανταστα...

Link to comment
Share on other sites

:thaman: στην παρεα !

-Qmax=250L/h, λογικα ειναι η κυκλοφορια του? "Ναι εκει απευθεινεται αλλα πολυ μου ακουγεται για 20 λιτρα"

-Το ενυδρειο θα ηθελα να το φυτεψω με ευκολα φυτα, ωστε μιας κ ειμαι αρχαριος, να μην εχω επιπλεον εγνοιες.Με τι θα μπορουσα να το φυτεψω?Για υποστρωμα να βαλω,αμμο κ απο πανω χαλικι?Τι αμμο θα πρεπει να βαλω? "το υποστρωμα ειναι για τα φυτα σου και τις ριζες του και υπαρχουν πολλων ειδων και εταιριων και απο πανω μπορεις να βαλεις χαλαζιακη αμμο...."

-Επισης, στη διακοσμηση θα ηθελα να προσθεσω κ ενα ξυλο, οχι πολυ μεγαλο, τι ξυλο θα πρεπει να ειναι, πρεπει να το αγορασω απο pet shop, η μπορω να βαλω καποιο ξυλο απο πλατανο ισως αφου το ξεπλυνω καλα, να φυγει το χρωμα που θα βγαζει στο νερο, κ το βρασω? "καλυτερα να παρεις καποια πολυ μικρη ριζα απο πετ σοπ κατα τη γνωμη μου για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο "

-Θα ηθελα να βαλω κ καμια πετρα μεσαιου μεγεθους, για να πετυχω πιο ωραιο αισ8ητικο αποτελεσμα, θα μπορουσα καποιες τετοιες να τις βρω σε οχθες ποταμου, γιατι σπουδαζω Λαμια κ ο Γοργοποταμος ειναι διπλα, διαβασα οτι θελουν κα8αρισμα κ βρασιμο κ αυτες, μπορει να γινει με αυτον τον τροπο? "εδω αλλαζει το πραγμα σε σχεση με τα ξυλα..μπορεις να κανεις αυτο που ειπες αρκει να αποστηρωθει πληρως και οσο αφορα τη διακοσμιση τα μεγεθη ξυλου και βραχου να ειναι καταλληλα γ τα 18 σου λιτρα για να χει και ο μονομαχος σου χωρο για το κολυμπι του"

-Για φωτισμο, λεω να βαλω μια λαμπα 10-15W, θα τη συνδεσω με χρονοδιακοπτη(πρεπει να εχω κ ενα ηλεκτρονικο), αλλα απο που να αγορασω τη λαμπα, πρεπει να την παρω απο pet shop, θα χρειαστει καποια βαση? "εχει καπακι το ενυδριο ? αν ναι προτίμησε να το βγαλεις και να βαλεις κατι σαν auto"

-Τελος, θα ηθελα να βαλω μεσα εναν μονομαχο, κ ενα σαλιγκαρι απο αυτα που καθαριζουν, φτανουν τα λιτρα, να παρω απο την αρχη τον μονομαχο, η να δοκιμασω πρωτα με ενα χρυσοψαρο κ μετα να το δωσω καπου? "Με σωστη διαχειρηση του χωρου θα ειναι οκ πιστευω δωσε βαση ομως στο Αναλυτικό Προφίλ για τους μονομαχους : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...try323429"

-Για το στρωσιμο του ενυδρειου, πιστευετε οτι πρεπει να χρησιμοποιησω μπολι?Διαβασα για τον κυκλο του αζωτου,κ ενα αλλο αρθρο κ ελεγε πως στρωνει πιο γρηγορα το ενυδρειο... " αν εισαι σιγουρος για το μπολι που θα παρεις οσο αφορα την ποιοτητα του και την υγεια του τοτε ειναι οτι πρεπει για πιο γρηγορο στρωσιμο"

-Ακομα, ποια ειναι τα βασικα εργαλεια που θα χρειαστω?Οπως σκουπα βυθου, αποχη, ξυστρα... "ε...μια αποχη παρε για αρχη απο τετοια...βακτηρια και αντιχλωριακο μετα ειναι απαραιτητα"

υπολογιζε στο 40αρι λοιπον για "ριζα-βακτηρια-αντιχλωριακο-υποστρωμα-φως και φυτα"

μονο για την θερμανση ενημερωσε μας...υπαρχει θερμοστατης ?

αυτο στην φωτογραφια δεν ειναι παντως....

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δν εχω θερμοστατη, ειδα εναν νομιζω στα 7,5Watt , καλος δε θα ειναι?

Το φιλτρακι με την αντλια λεω να το δοκιμασω οσο καιρο θα το στρωνω, κ μετα αν δω οτι ενοχλει κ αγχωνει το ψαρι, θα παρω μια με μικροτερη ροη.

"το υποστρωμα ειναι για τα φυτα σου και τις ριζες του και υπαρχουν πολλων ειδων και εταιριων και απο πανω μπορεις να βαλεις χαλαζιακη αμμο...."

Αν θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποια συγκεκριμενα, θα ημουν ευγνωμων...

Οσο για τα ξυλα, μαλλον θα κανω αυτο, θα προσεξω να τα αποστειρωσω πολυ καλα πριν τα βαλω μεσα, ετσι κι αλλιως δε βιαζομαι, θελω να γινει σωστα η δουλεια :thaman:

Μια ερωτηση για τα φυτα, επειδη δε θελω να πηξει το ενυδρειο, μπορω να κλαδευω τα φυτα μου ετσι? Τι παιζει με το CO2, θα πρεπει να εχω παροχη, νομιζω οχι, γτ κ μικρο ειναι, κ λιγα φυτα θα βαλω...

Για τον μονομαχο διαβασα οτι χρειαζεται καπακι, γιατι πηδαει εξω, ετσι κι αλλιως ομως το καπακιεχει μια εγκοπη στο πισω μερος του, που θα εχει περιπου το μεγεθος τησ λαμπας, οποτε νομιζω ειναι οκ με το φωτιστικο...

Αν εχετε καποια παρατηρηση, η οτιδηποτε να προσθεσετε ειμαι ολος αυτια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Α, ακομα, την αντλια μπορω να την βαλω κ ολη μεσα στο νερο, υπαρχει κινδυνος επαφης με το νερο?, γτ απ'οτι ειδα ειναι ολο μονωμενο, η μονο μεχρι το στομιο της...Ακομα, τι μπορω να βαλω στο στομιο για να μικρυνω τη ροη, θα μπορουσα ισως να εβαζα κ καποιο εμποδιο(πχ ενα κλαδι απο το ξυλο) να περναει απο μπρστα ωστε να μην εχει τοση δυναμη?

Link to comment
Share on other sites

από σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις neritina που δεν μεγαλώνουν πολύ...για υπόστρομα μπορείς να βάλεις μόνο άμμο κατά προτίμηση λευκή χαλαζιακή περίπου 2-3 εκ.Πριν βάλεις την άμμο να κάνεις έκπλυση.Για τις πέτρες αυτό που μας ενδιαφέρει να μην είναι ασβεστολιθικές και ανεβάζουν το ph.Για το άμα είναι κατάλληλες μπορείς να κάνεις το εξής πάρε λίγο ξύδι και ρίξε πάνω στις πέτρες αμα δεν αφρίσουν είναι οκ αλλά να την πλύνεις καλά πριν την βάλεις μέσα.Πάντως σου προτείνω μην βάλεις πολλά μέσα γιατί είναι μικρό το ενυδρείο και στο τέλος δεν θα είναι άνετα και το ψάρι.

Τα φυτά αναγκαστικά θα τα κλαδεύεις.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλως ορισες και απο εμενα!! καποιες παρατηρησεις...

το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για καθε ειδους ψαρακι. ειναι πολυ μικρο. αν θελεις να βαλεις εστω και ενα ψαρακι, θα σε συμβουλευα να παιξεις πανω απο 40 λιτρα... μην πω απο 60 λιτρα.

το χρυσοψαρο που αναφερες ειναι για μεγαλυτερο ενυδρειο απο ενα μονομαχο. δυστηχως ειναι πολυ παρεξηγημενο και πολλες φορες χρειαζεται ενυδρεια τερατα!!!

η ανλτια νερου που εχεις δεν κανει τιποτα απο μονη της. χρειαζεσαι φιλτρο. δηλαδη ανλτια και καδο μαζι. μεσα στο καδο θα βαλεις βιολογικα υλικα καθως και υλικα μηχανικης φιλτρανσης. χωρια που απο οτι μου λες νομιζω ειναι πολυ δυνατη.

το υποστρωμα που αναφερθηκε πριν (λιπασμα για φυτα δηλαδη) παει μονο με χαλικι και μπαινει απο κατω στα σημεια που θα φυτεφτουν. με αμμο δεν μπορεις να το βαλεις γιατι θα ανακατευτουν μαζι. οταν βαζουμε αμμο, βαζουμε μονο αμμο. υπαρχουν λιπασματα σε υγρη μορφη ή σε μορφη ταμπλετων.

το αν θα επιλεξεις αμμο ή χαλικι καθως και αν επιλεξεις φυτα, ξυλα ή πετρες για διακοσμο εξαρταται απο τους κατοικους που θα βαλεις. ακομη και για την ενταση του φωτισμου πρεπει να λαβουμε υπ οψιν το ειδος των κατοικων. τα ξυλα δεν τα βραζουμε ή τα απολυμενουμε. φυσικα αν ειναι αγορασμενα απο πετ σοπ. τα ξεβγαζουμε με καυτο νερο απο το θερμοσιφωνα και μπλουμ. επειτα θα απελευθερωσουν ουσιες (κιτρινιλα) στο νερο που ειναι πολυτιμες για καποια ψαρια οπως αυτα του αμαζονιου.

τα ξυλα που θα διαλεξεις απο τη φυση πρεπει να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος, οσο αφορα το ειδος τους, το μερος που τα μαζεψες και πρεπει να ειναι εντελος ξερα και καλα καθαρισμενα. οι πετρες θελουν ενα καλο καθαρισμα αλλα πρεπει να προσεξεις, γιατι αν βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο και οξυνο νερο, αυτες πρεπει να ειναι μη ασβστολιθικες. αυτο ισχυει και για πετρες απο τη φυση αλλα και απο τα πετ σοπ.

το μονο ψαρι που θα μπορουσες να βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειο ειναι ο μονομαχος. οταν λεω μικρο εννοω, οπως ειπα και πριν ενυδρειο μεγαλυτερο των 40 καθαρων λιτρων.

γνωμη μου. το μονο που μπορεις να βαλεις μεσα ειναι φυτα, ξυλα ή πετρες, καμια γαριδα και κανενα σαλιγκαρακι και ολα αυτα εφοσον βρεις λυση με το φιλτρο και το φωτισμο.

κατι σηματνικο. οτι αγοραζουμε σχετικα με το ενυδρειο το αγοραζουμε απο εξειδικευμενα καταστηματα και οχι απο καταστηματα τυπου τσαμπο.

ολα αυτα σου τα λεω φιλικα και με σκοπο τον προβληματισμο σου σημερα για την αποφυγη μελλοντικων προβληματων. ενας μονομαχος θα ζησει καποιο διαστημα σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο αλλα οχι για πολυ και δεν θα σου βγαλει χρωματα και συμπεριφορες.

το ενυδρειο ειναι ενα ομορφο χομπι. θελει ομως γνωση, υπομονη, κοπο, χρονο και χρημα, ειδικα στην αρχη. οταν λεω αρχη εννοω στο στησιμο ενος ενυδρειου και οχι στην αρχη της ενασχολησης σου με το χομπι. σε αυτη τη περιπτωση χρειαζεται καλο διαβασμα. σου το αναφερω να μην απελπιστεις απο τα λογια μου ή απο οτι συναντησεις στο μελλον. καλυτερα να κανεις υπομονη μελετωντας σχετικα με το χομπι και οταν βρεις χωρο και ρευστο να προχωρησεις σε κατι καλυτερο με αργα και σταθερα βηματα!!! :thaman: ενας λογος παραπανω ειναι οτι εισαι (αν ειδα καλα) απο επαρχια και η δυνατοτητα να βρεις σωστο εμπορα ή αν θελεις γνώστη και με ποικιλια ελαχιστες.

μην ταλαιπωρηθεις σε κοπο και χρημα αδικα και κυριως μη ταλαιπωρησεις ζωντανους οργανισμους. κριμα ειναι. :thaman:

αυτα. ελπιζω να μην σε κουρασα παρα μονο να σε προβληματισα.. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις απαντησεις!Ομως ακομα δεν προτεινε κανεις κανα φυτο :thaman:

fishaki:Η αντλια εχει κ φιλτρο, ενα μαυρο σφουγγαρακι, που απ'οτι διαβασα στις οδηγιες ειναι ανθρακα...Με το φωτιστικο σκεφτηκα τελικα τι θα κανω, αν βρω αυτο που θελω.

Οσο για τα λιτρα, καταλαβαινω οτι ειναι λιγα, αλλα δν ειχα χωρο κ χρημα για περισσοτερα, γι'αυτο κ δε θελω να δωσω κ πολλα, αν τελικα δν επιβιωσει ο μονομαχος :thaman: , θα βαλω 2 σαλιγκαρακια μεσα κ θα το κρατησω ετσι...

Αυριο παω Γοργοποταμο για να βρω ξυλα,πετρες κ φυλλα, κ να τα φερω πισω να τα καθαρισω, πιστευω ειναι καλη εποχη να βρω αρκετα ξερα φυλλα κ ξυλα...

Κ μετα σε Pet Shop για τ υπολοιπα...Αν θα μπορουσε κανεις να προτεινει καποιο καλο στη Λαμια, εχω δει ενα που φαινεται καλο, κ με μεγαλη ποικιλια, μαλλον σε αυτο θα παω...

Επισης αν εχετε να προτεινετε πατεντα για τη μειωση της ροης της αντλιας, θα βοηθουσε...Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

για τη ροή μπορείς να βάλεις το νερό να πέφτει στο τζάμι...επίσης εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις πέτρα για να μην περιορίσεις το χώρο...και τον άνθρακα σε 2-3 βδομάδες πρέπει να τον αντικαταστήσεις σταδιακά με άλλο βιολογικό υλικό γιατί όπως λένε μετά από κάποιο διάστημα πετάει ότι έχει μαζέπσει.καλό βιολογικό υλικό είναι το siporax mini.Άμα έχεις την οικονομική δυνατότητα μην ξεκινήσεις καν με τον άνθρακα αλλά με αυτό που σου πρότεινα.ΑΑΑΑ και να προσέξεις να πάρεις μικρή συσκευασία γιατί θες μικρή ποσότητα από βιολογικό υλικό και είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για την μεγάλη.

Πάντος στο τονίζω και εγώ είναι λίγα τα λίτρα για μονομάχο(κανονικά θέλει min.30λ.)...γι'αυτό μην βάλεις πολλά μέσα μόνο λίγα ξύλα(του αρέσουν τα ξύλα) και φυτά.

φιλικά πάντα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

καλό φυτό είναι αυτό

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=365

δες άμα υπάρχει κανένας χομπίστας από τα Λαμία που να είναι στο forum και να έχει αυτό το φυτό άμα μπορεί να σου δώσει φυτό από κλάδεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις με σκοπό να σε βοηθήσω καθώς αυτό ήταν το πρώτο μου ενυδρείο.

Τα λίτρα του είναι 13 και όχι 18. Θα δυσκολευτείς πολύ λόγω του ότι το φίλτρο του δεν έχει καμία σχέση με φίλτρο. Θα ξοδέψεις πολλά χρήματα με τα οποία θα μπορούσες να πάρεις ένα ενυδρείο 60 λίτρων έστω και μεταχειρισμένο που να έχει τα πάντα.Φωτισμό,θερμοστάτη,φίλτρο και ΛΙΤΡΑ!Θα το έχεις,θα το χαίρεσαι,θα έχεις

αρκετές επιλογές και δε θα σου ψοφάνε τα ψαράκια σου κάθε 5 μέρες.

Πίστεψε με....Δε θα χάσεις! :thaman:

Φιλικά φώτης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα μας. Συμφωνώ με όσα σου είπαν οι φίλοι παραπάνω και θα έλεγα να μην βάλεις κανένα ψάρι σε αυτά τα λίτρα. Μπορείς να βάλεις μερικά φυτά, ένα δυο ξύλο και κανένα σαλιγκάρι και να προσπαθήσεις με τον καιρό να αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με το οποίο θα μπορέσεις να κάνεις περισσότερα πράγματα.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μερικα βασικα : εδω ειναι πληροφοριες για το μονομαχο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Η αντλια ειναι πολυ δυνατη για μονομαχοενυδρειο, Θελεις 2-3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου να γυριζουν την ωρα και με spaybar ει δυνατον για να σπαει η ροη σε πολλα σημεια.

Το ενυδρειο πρεπει να εχει καπακι (πηδαει το ψαρι) φως και θερμαντηρα.

Φυτα ευκολα μενα αλλα να μη γνονται πολυ ψηλα για να χωρανε στο ενυδρειο δες εδω καποια πραγματα που εχουν γραφτει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=245317

και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry253034

Υποστρωμα, διοξειδιο λιπασματα δεν χρειαζεσαι

Ουτε σκουπες, βακτηρια αν θες να κανεις οικονομια κλπ

Μπορεις να στρωσεις το ενυδρειο αργα (στην ουσια λιγες μερες παραπανω κανει) με φυσικο τροπο.

Θα στησεις το ενυδρειο βυθο απο αμμο (οχι θαλλασας) πλυμμενη καλα πολλα χερια μεχρι να μη βγαζει θολουρα, ξυλο ενυδρειακο γιατι απο τη φυση κανουν ελαχιστα και θελουν προεργασια ψησιματα κλπ. Ενα μικρο με 6-7 ευρω θα φτασει και μερικα φυτα μη το πνιξεις να βαλεπεις και το ψαρι λιγο. Μπορεις να βαλεις φυλλα τελειως ξερα απο πλατανι, καρυδια, καστανια απο καθαρο περιββαλον πλυμμενα καλα με ενρο.

Θα βρεις ενα σωστο φιλτρο και οχι αυτο που εχεις.

Θα γεμισεις το ενυδρειο νερο θα ριξεις αντιχλωριο, θα το ρυθμισεις στους 25-28 (αναλογα αν ειναι χειμωνας ή καλοκαιρι)

Θα βαλεις να τρεχει το ενυδρειο και θα ριχνεις για 30-40 μερες ενα φυλαρακι τροφη μεσα.

Θα το δεις να βγαζει μια ασπρη θολουρα, ειναι εξαρση βακτηριων (καλων) που βρηκαν αμμωνια που δημιουργηθηκε απο τους ρυπους.

Θα ξεθολωσει (παει να πει τη "φαγανε" την αμμωνια τα βακτηρια)

Θα περσουν κι αλλες μερες να δημιουργηθουν κι αλλα βακτηρια

Μετα τις 30-40 μερες θα κανεις μια αλλαγη 50-70% και θα βαλεις το ψαρι με προσαρμογη μισης ωρας. (καθε πενετ λεπτα λιγο νερο απο το ενυδρειο στη σακουλα που θα εχεις κρεμασει μεσα στο ενυδρειο)

Θα κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη 30%, αργα και οχι μπλουμ το νερο. Θα το βαζεις σε δοχειο με αντιχλωριο για μερικες ωρες να ερθει να ζεσταθει, και οχι θερμοσιφωνο.

Θα ταιζεις ελαχιστα 2 φορες την ημερα να καταναλωνεται ολη η τροφη και θα εχει ποικιλια απο 4-5 τροφες μικρες συσκευασιες να μη κρατανε πανω απο 3 μηνες ανοιχτες.

Μια φορα την εβδομαδα θα μουλιαζεις την τροφη με λιγες σταγονες βιταμινης για ψαρια.

Δεν θυμαμαι αλλα :thaman:

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λπν συνφορουμιτες,

πηγα το πρωι κ αγορασα πραματα για το ενυδρειο...

Πηρα θερμαντηρα, θερμομετρο,αντιχλωριο, υποστρωμα(Femanga ελεγε, πως το χρησιμποιω αυτο?) κ χαλικι...Λεει οτι ειναι caly based, einai ok?Ποσα εκατοστα απο το καθε υλικο να βαλω?

Βρηκα κ ενα ξυλο μοπανι οτι πρεπει για το ενυδρειο...Ακομα πηρα κ το siporax mini που προτεινε ενας φιλος απο πανω...

Προς το παρον εχω, το ενυδρειο με το φιλτρο μονο να δουλευει, κ εχω ριξει αντιχλωριο...Επισης εχω βαλει κ το ξυλο σε νερο με αντιχλωριο για να κα8αρισει...Το απογευμα θα παω να βρω κ φωτιστικο, θα παρω κ μια λαμπα κ θα τα βαλω...

Λογικα τωρα πρεπει να ξεπλυνω κ την αμμο κ το χαλικι, να ριξω κ αντιχλωριο πριν τα βαλω μεσα???

Ειδα κ καποια απο τα φυτα που προτεινατε στο pet shop...

Σε ποσεσ μερες να βαλω φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Λπν συνφορουμιτες,

πηγα το πρωι κ αγορασα πραματα για το ενυδρειο...

Πηρα θερμαντηρα, θερμομετρο,αντιχλωριο, υποστρωμα(Femanga ελεγε, πως το χρησιμποιω αυτο?)σου εγραψα πιο πανω δεν βαζεις υπιστρωμα κ χαλικι...Λεει οτι ειναι caly based, einai ok?clay based γραφει, βασισμενο σε πηλο, οκ Ποσα εκατοστα απο το καθε υλικο να βαλω? 3-4 εκ μονο χαλικι αν βαλεις φυτα που δεν στο βυθο αλλα δενονται σε ξυλα-πετρες, 5-7 αν εχουν ριζες, θα σου φαει ολη τη χωρητικοτητα. Αμμος ηταν καλυτερη στεκονται πιο ευκολα τα φυτα σε μικροτερο υψος βυθου.

Βρηκα κ ενα ξυλο μοπανι οτι πρεπει για το ενυδρειο...Ακομα πηρα κ το siporax mini που προτεινε ενας φιλος απο πανω...

Προς το παρον εχω, το ενυδρειο με το φιλτρο μονο να δουλευει, κ εχω ριξει αντιχλωριο...Επισης εχω βαλει κ το ξυλο σε νερο με αντιχλωριο για να κα8αρισει...αυτο θελει ενα δυνατο ντους μονο να φυγουν οι σκονες, θα σου καφετισει λιγο το νερο (για μερικους μηνες) και θα γινει οπως στη φυση λιγο σκουρο Το απογευμα θα παω να βρω κ φωτιστικο, θα παρω κ μια λαμπα κ θα τα βαλω... Ενυδρειακη λαμπα?

Λογικα τωρα πρεπει να ξεπλυνω κ την αμμο κ το χαλικι, να ριξω κ αντιχλωριο πριν τα βαλω μεσα??? Θα τη βαλεις σε δοχειο και θα τη γυριζεις με το χερι μεχρι να βγαζει καθαρο νερο. Δεν θα βαλεις δυο υλικα. ή αμμο ή χαλικι γιατι αν ανακατευτουν θα πει σταδιακα απο κατω η αμμος και απο πανω το χαλκι και θα δημιουργηθουν προβληματα. Δες εδω δυο τοπικ για το βυθο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16820

Ειδα κ καποια απο τα φυτα που προτεινατε στο pet shop...

Σε ποσεσ μερες να βαλω φυτα? απο τωρα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

fishaki:Η αντλια εχει κ φιλτρο, ενα μαυρο σφουγγαρακι, που απ'οτι διαβασα στις οδηγιες ειναι ανθρακα...Με το φωτιστικο σκεφτηκα τελικα τι θα κανω, αν βρω αυτο που θελω.

Οσο για τα λιτρα, καταλαβαινω οτι ειναι λιγα, αλλα δν ειχα χωρο κ χρημα για περισσοτερα, γι'αυτο κ δε θελω να δωσω κ πολλα, αν τελικα δν επιβιωσει ο μονομαχος :thaman: , θα βαλω 2 σαλιγκαρακια μεσα κ θα το κρατησω ετσι...

οχι ανθρακα στο φιλτρο του γλυκου ενυδρειου. ο ανθρακας απορροφα βλαβερες χημικες ουσιες καθως και θρεπτικα συσστατικα. βιολογικο υλικο και υλικο μηχανικης φιλτρανσης. βιασεσαι πολυ μου φαινεται, σε σημειο τετοιο που δεν εχεις μελετησει τα βασικα.

οσο για το μονομαχο, οκ. βαλε και το παιδι σου σε ενα δωματιο 3Χ3 να ζησει και ΑΝ ψοφησει παρε μια γατα :thaman: . και αυτο γιατι δεν εχεις χωρο και χρημα.

συντομα θα χρειαστεις πολυ περισσοτερο χρημα και χωρο. μπορει να σου φαινομαι απολυτος αλλα δυστηχως ετσι ειναι. βλεπεις δεν εισαι ο μονος που πραττει ετσι. τα ιδια λαθη εχουν κανει και αλλοι αλλα και εμεις...

παντα φιλικα... ετσι? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

delta66:Εφτιαξα το ενυδρειο, εβαλα 2 φτερες για αρχη, εβαλα κ το ξυλο, αν κ ειχα καποια προβληματα σταθεροποιησης στην αρχη, αλλα τελικα οκ.Εβαλα θερμαντηρα κ θερμομετρο, κ το εχω ρυ8μισει στους 25C...26 ειναι ο θερμαντηρας, 25 λεει το θερμομετρο.Κ εχω μια ερωτηση...για λαμπα, εχω βαλει μια φθορισμου, Libra 7W, 2700K...με ενα φωτιστικο που ειχα...το φως της δεν ειναι πολυ λευκο, κιτρινιζει λιγο...Ειναι οκ η λαμπα, η να δω τη συμπεριφορα των φυτων κ να κοιταξω για καμια αλλη, αν γινεται θελω να αποφθγω τα εξοδα των ενυδρειακων λαμπων...Μια απλη για φωτισμο στο σπιτι θα ηθελα, αν υπαρχει κατι τετοιο που μπορει να το καλυψει.Η συγκεκριμενη που εχω ειναι στογγυλη, βιδωτη, κ εχει μεσα 2 σωληνακια σε σχημα υ.

Α, και κατι αλλο, απο οταν εβαλα το σιποραχ μεσα στο φιλτρο, εχει κοψει αρκετα η ροη της αντλιας, την εχω απο χθες κ δουλευει ετσι...ειναι οκ?

Εβαλα κ ενα φυλο απο πλατανι μεσα, το καθαρισα, κ το αφησα στο αντιχλωριο 6 ωρες...

Τι αλλο εχεις να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

delta66:Εφτιαξα το ενυδρειο, εβαλα 2 φτερες για αρχη, εβαλα κ το ξυλο, αν κ ειχα καποια προβληματα σταθεροποιησης στην αρχη, αλλα τελικα οκ. καποια το παιζουν δυσκολα μερικα σπανιως δεν βουλιαζουν ποτε

Εβαλα θερμαντηρα κ θερμομετρο, κ το εχω ρυ8μισει στους 25C...26 ειναι ο θερμαντηρας, 25 λεει το θερμομετρο. Το θερμομετρο κοιτας (αρκει να ειναι σωστο). Τον θερμαντηρα μπορεις να τον καλιμπαρεις (αν καλιμπραρεται) να δειχνει και αυτος οσο το θερμομετρο (περιττο)

Κ εχω μια ερωτηση...για λαμπα, εχω βαλει μια φθορισμου, Libra 7W, 2700K...με ενα φωτιστικο που ειχα...το φως της δεν ειναι πολυ λευκο, κιτρινιζει λιγο...Ειναι οκ η λαμπα, η να δω τη συμπεριφορα των φυτων κ να κοιταξω για καμια αλλη, αν γινεται θελω να αποφθγω τα εξοδα των ενυδρειακων λαμπων...Μια απλη για φωτισμο στο σπιτι θα ηθελα, αν υπαρχει κατι τετοιο που μπορει να το καλυψει.Η συγκεκριμενη που εχω ειναι στογγυλη, βιδωτη, κ εχει μεσα 2 σωληνακια σε σχημα υ.

Μια χαρα θα ειναι για τη φτερη και παρομοια ευκολα φυτα. Με χαμηλη φωτεινοτητα θα κανει και για ψαρι που δεν αρεσκεται σε δυνατο φωτισμο. Για τα φυτα γενικα οι λαμπες στα 35000-4500Κ ειναι μια χαρα. Απο βατ αναλογα τη δυσκολια του φυτου, για ευκολα μετρια απο 0.2-0.5 βατ ανα λιτρο ενυδρειου ειναι ΟΚ.

Α, και κατι αλλο, απο οταν εβαλα το σιποραχ μεσα στο φιλτρο, εχει κοψει αρκετα η ροη της αντλιας, την εχω απο χθες κ δουλευει ετσι...ειναι οκ? Ναι και βλεπεουμε και ενημερωνεις. Ποσε φορες υπολογιζεις οτι γυρανει τα λιτρα του ενυδρειου?

Εβαλα κ ενα φυλο απο πλατανι μεσα, το καθαρισα, κ το αφησα στο αντιχλωριο 6 ωρες... Δεν χρειαζεται αντιχλωριο για το ξεπλυμα με νερο βρυσης, υπερβολη. Εβαλες χλωρινη για απολυμανση?

Τι αλλο εχεις να προτεινεις?

:D

Για παμεεεεε.

Link to comment
Share on other sites

ΧΛΩΡΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ....παπαπαπα....τι ειναι αυτα που λες...ειπαμε, ειμαι ασχετος, αλλα αυτα δε τα κανουμε :blink::unsure: Οχι, απλα εβαλα κ αντιχλωριο, ετσι για να υπαρχει :rasp:

Ευτυχως που κανει η λαμπα, γτ δν εμεινε φραγκο :blink:

Για την αντλια, πρεπει να κανει 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειο, δουλεβει αρκετα χαλαρα...Δεν πιστευω να καει η τπτ τετοιο????

Ακομα, εβαλα κ 4-5 μικρουλες πετρες, που μαζεψα χθες στο ποταμι, τις δοκιμασα πρωτα με ξυδι, δν αφρισαν, τις ξεπλυνα καλα, κ τις εβαλα...

Αλλο, σχετικα με τα φυτα εβαλα μονο αυτες τις δυο φτερες προς το παρον, για να δω πως θα πανε, κ θελω να βαλω κ moss, που θα κλαδευ αρκετα συχνα για να μην πειζει, αλλα δν ειχε Java Moss στο Pet Shop, θα κοιταξω κ σε αλλα αυριο...Μου εδωσε κ βακτηρια, εριξα 3 ml, ποτε πρεπει να ριξω τροφη, κ λιπασμα???

Τελος, στο καπακι σχηματιζονται αρκετα σταγονιδια κ υδρατμοι, λογικα ειναι λογω εξατμισεις, θα πρεπει να ανυσηχω μηπςσ ειναι λογω θερμοκρασιας απο τη λαμπα???

Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια, κ μολις μπει ο Maximus Decimus Meridius( ο μονομαχος :hysterical: ) θα βαλω κ φωτο :D...(Να βαλω και το Neritina μαζι με τον μονομαχο, η πιο μετα?)

Link to comment
Share on other sites

ΧΛΩΡΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ....παπαπαπα....τι ειναι αυτα που λες...ειπαμε, ειμαι ασχετος, αλλα αυτα δε τα κανουμε :blink::unsure: Οχι, απλα εβαλα κ αντιχλωριο, ετσι για να υπαρχει :rasp:

Δεν διευκρινησα κακως και εγω. Εννουσα διαλυμα χλωρινης οταν γινεται απολυμανση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29353&hl=

Ευτυχως που κανει η λαμπα, γτ δν εμεινε φραγκο :blink:

Για την αντλια, πρεπει να κανει 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειο, δουλεβει αρκετα χαλαρα...Δεν πιστευω να καει η τπτ τετοιο????

Ακομα, εβαλα κ 4-5 μικρουλες πετρες, που μαζεψα χθες στο ποταμι, τις δοκιμασα πρωτα με ξυδι, δν αφρισαν, τις ξεπλυνα καλα, κ τις εβαλα... Εδω ισως θα χρησιμευε το πιο πανω λινκ. Δεν ξερεις τι βαζεις μαζι τους μεσα στο ενυδρειο

Αλλο, σχετικα με τα φυτα εβαλα μονο αυτες τις δυο φτερες προς το παρον, για να δω πως θα πανε, κ θελω να βαλω κ moss, που θα κλαδευ αρκετα συχνα για να μην πειζει, αλλα δν ειχε Java Moss στο Pet Shop, θα κοιταξω κ σε αλλα αυριο...Μου εδωσε κ βακτηρια, εριξα 3 ml, ποτε πρεπει να ριξω τροφη, κ λιπασμα???

Τροφη για να δηιουργουνται ρυποι=τροφη για τα βακτηρια απο την πρωτη μερα, ενα φυλλαρακι φτανει.

Τελος, στο καπακι σχηματιζονται αρκετα σταγονιδια κ υδρατμοι, λογικα ειναι λογω εξατμισεις, θα πρεπει να ανυσηχω μηπςσ ειναι λογω θερμοκρασιας απο τη λαμπα??? Οκ δεν πειραζει μονο να μην ειναι απο το φωτιστικο (δεν ξερω και πως ειναι φωτιστικο που εβαλες) τιποτα γυμνα καλωδια και επαφες,

Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια, κ μολις μπει ο Maximus Decimus Meridius( ο μονομαχος :hysterical: ) θα βαλω κ φωτο :D...(Να βαλω και το Neritina μαζι με τον μονομαχο, η πιο μετα?)

Αντε καλη τυχη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οκ δν ειναι απο το φωτιστικο, ειναι ενα απο το IKEA, που δν ακουμπαει καν στο ενυδρειο, εχει ενα στηριγμα κ βγαινει απο πανω, κ εχω στρεψει το ντουι του προς τα κατω κ λιγο πλαγια, ριχνει περισσοτερο φως στη μερια που βρισκονται οι φτερες :D ...

Ακομα θελω να ρωτησω, το χορταρι που βλεπω σε πολλα ενυδρεια κατω, ειναι ευκολο να το φτιαξω???Πως γινεται αυτο, ειναι αλγη μηπως?

θα χρειαστει να κανω τεστ στο νερο πριν βαλω το ψαρι μεσα, πρεπει να παρω υγρα, η υπαρχουν κ αλλα?Τι τιμες παιζουν περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οκ δν ειναι απο το φωτιστικο, ειναι ενα απο το IKEA, που δν ακουμπαει καν στο ενυδρειο, εχει ενα στηριγμα κ βγαινει απο πανω, κ εχω στρεψει το ντουι του προς τα κατω κ λιγο πλαγια, ριχνει περισσοτερο φως στη μερια που βρισκονται οι φτερες :D ...

Ακομα θελω να ρωτησω, το χορταρι που βλεπω σε πολλα ενυδρεια κατω, ειναι ευκολο να το φτιαξω???Πως γινεται αυτο, ειναι αλγη μηπως? Για απλο φωτισμο μονο με moss μπορεις να παιξεις

θα χρειαστει να κανω τεστ στο νερο πριν βαλω το ψαρι μεσα, πρεπει να παρω υγρα, η υπαρχουν κ αλλα?Τι τιμες παιζουν περιπου? Κανονικα ναι. Πως θα Καταλαβεις οτι εστρωσε? Τα υγρα ειναι ακριβα αλλα κρατανε για πολλα τεστ και εινει αξιοπιστα, τα στικ δεν ειναι για πολλα και χαλανε γρηγορα με τον αερα και δεν εχουν τεστ αμμωνιας.

Παρε υγρο για αμμωνια και στικ για ολα μαζι τα υπολοιπα. κανα 12αρι το υγρο της APi και κανα 15αρι+ τα στικ αναλογα τη μαρκα. Αλλιως πηγαινε σε ενα πετσπ που κανει (με υγρα τεστ) μετρησεις, μετα απο 20 μερες να δεις πως παει

:unsure: Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λνπ, εχω το ενυδρειο κ τρεχει μια βδομαδα σχεδον, ριχνω καθε μερα 1-2 φυλαρακια Sera Flora.Ο λογος που γραφω ειναι οτι με ανυσηχησαν κυριως τα φυτα, εχω φτερες οπως ειπα, ενα- δυο φυλλα κιτρινισαν, κ κανα δυο αλλα δν πανε καλα, αλλα απ'οτι βλεπω ξεπεταγονται κ κατι καινουρια απο κατω?θα πρεπει να κανω κατι, η ετσι ειναι?Τα φυλλα που χαλανε κ πεφτουν πρεπει να τα βγαλω , η να τα αφησω ν αποσυντεθουν?

Ακομα, πανω στο ξυλο εχει βγει μια σχεδον διαφανης "αδεια" :D . Ειναι σα να εχει τυλιξει ολο το ξυλο...τι ειναι αυτο?

Το φως το εχω αναμμενο σχεδον σταθερα 12 ωρες τη μερα, μιση ωρα πιο πριν μιση πιο μετα, απο αυριο θα εχω κ χρονοδιακοπτη...

Αυτα προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

1. Λνπ, εχω το ενυδρειο κ τρεχει μια βδομαδα σχεδον, ριχνω καθε μερα 1-2 φυλαρακια Sera Flora.

2. Ο λογος που γραφω ειναι οτι με ανυσηχησαν κυριως τα φυτα, εχω φτερες οπως ειπα, ενα- δυο φυλλα κιτρινισαν, κ κανα δυο αλλα δν πανε καλα, αλλα απ'οτι βλεπω ξεπεταγονται κ κατι καινουρια απο κατω?θα πρεπει να κανω κατι, η ετσι ειναι?Τα φυλλα που χαλανε κ πεφτουν πρεπει να τα βγαλω , η να τα αφησω ν αποσυντεθουν?

3. Ακομα, πανω στο ξυλο εχει βγει μια σχεδον διαφανης "αδεια" :D . Ειναι σα να εχει τυλιξει ολο το ξυλο...τι ειναι αυτο?

4. Το φως το εχω αναμμενο σχεδον σταθερα 12 ωρες τη μερα, μιση ωρα πιο πριν μιση πιο μετα, απο αυριο θα εχω κ χρονοδιακοπτη...

Αυτα προς το παρον...

1. ΟΚ. Δεν εχεις κανει μετρησεις οπως καταλαβινω αλλιως θα τις παρεθετες. Αστο ακομα 2-3 εβδομαδες και μετα θα βαλεις το πρωτο ψαρι. (θα γινει αλλαγη νερου και μετρηση εαν ειναι δυνατον, θα τα ξαναπουμε τοτε)

2. Τα φυτα παντα στην αρχη οταν αλλαζουν περιβαλλον τα κανουν αυτα. Μπορει να φτασουν μεχρι και να χαλασουν τελειως και να βγαλουν νεα φυλλα απο τις ριζες. Βγαζε τα σαπια καλυτερα. Κλαδευε τα πριν σαπισουν τελειως για να βγαλουν νεα.

3. Αστο αυτο. Μυκητας ειναι θα φυγει μονο του.

4. Κακως τοσο πολυ φως στην αρχη, και χωρις αναπτυξη φυτων, θα γεμισει αλγες το ενυδρειο. 8 ωρες ειναι αρκετο, οχι παραπανω.

Εγω θα εκανα μια αλλαγη νερου 30%, δεν κανει κακο.

Με προτοιμασμενο σωστα, νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...