Jump to content

(crossbreed) Zz Flowerhorn X Blood Parrot


vagvader

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι, θα μοιραστω μαζι σας την γεννηση 80+ αυγων με γονείς μια παπαγαλινα (loveheart..χωρις ουρα) και ενος αρσενικου Zhen Zhou ( ZZ ) Flowerhorn... Ειναι η πρωτη τους προσπαθεια με απολυτη επιτυχια, τα αυγα σκασανε, οι γονεις μεταφερθηκαν αλλου, τα μικρα (που ευχομαι να γινουν ομορφα) εχουν αρχισει ηδη να τρεμουν σα τρελα και να κανουν ζβουρες. Ευχομαι να βγαλω κανα "Bonsai" η κανενα "kampha" απο αυτη τη γεννα... ειδωμεν!!! :thaman:

post-12763-1267202054_thumb.jpg

post-12763-1267202083_thumb.jpg

post-12763-1267202105_thumb.jpg

post-12763-1267202128_thumb.jpg

post-12763-1267202153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... εδω ειναι τα μικρα την πρωτη μερα, μαζεμενα ολα στο κεντρο κατω κατω στη μεση (αυτο το γκρι στρωματακι) της γλαστρας...

post-12763-1267202533_thumb.jpg

post-12763-1267202567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας τρελανες!!!

Θελω να δω την εξεληξη.... ανεβασε συνεχεια φωτο και γραφε για τις εξεληξεις...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας τρελανες!!!

Θελω να δω την εξεληξη.... ανεβασε συνεχεια φωτο και γραφε για τις εξεληξεις...

Αυτη η διασταυρωση ειναι ιδιαιτερα ομορφη γιατι το αποτελεσμα στα ψαρια αυτα ειναι ιδιαιτερο! Υπερισχύει στο DNA η μορφη σωματος του parrot σε συνδυασμό με τους χρωματισμούς του flowerhorn. Καποιοι δε απο τους απογονους (καμια φορα δυο η ακομα και ενα) γινονται "bonzai flowerhorn" δηλαδη κοντοσωμα flowerhorn με πολυ μικρο ποσοστο στοιχειων απο την μανα (parrot). Επισης αν ειμαστε τοσο τυχεροι τελικα ισως αποκτησουμε (σπανιο βεβαια) ενα "Kamfa" οπου εαν συμβει αυτο θα κανουμε παρτυ!!!

Εδω ειναι μια φωτο απο το πως "περιπου" θα ειναι οταν μεγαλωσουν...

post-12763-1267288651_thumb.jpg

post-12763-1267288679_thumb.jpg

post-12763-1267288708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ είναι τα καλυτερα κομμάτια που ‘μπορει’ να βγουν….. ευχομαι δηλαδη!!!

PS: Αυτη ειναι η χαρα του "crossbreed"

post-12763-1267288937_thumb.jpg

post-12763-1267288952_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

παντα ειναι υπεροχη εμπειρια και χαρα για τον χομπιστα η αναπαραγωγη. :D

ΥΓ.προσωπικα ομως ειμαι κατα των παπαγαλοψαρων για τους γνωστους λογους.

Link to comment
Share on other sites

παντα ειναι υπεροχη εμπειρια και χαρα για τον χομπιστα η αναπαραγωγη. :D

ΥΓ.προσωπικα ομως ειμαι κατα των παπαγαλοψαρων για τους γνωστους λογους.

Το ξερω φιλε μου, αλλα εκτός οτι ειναι υπερβολικα χαριτωμένα με ενδιαφερον χαρακτηρα, δεν παυει να ειναι και αυτα ενας τυχαιος συνδυασμός 2 original κυχλιδων (Cichlasoma citrinellum x Cichlasoma synspilum).

Ειμαι και εγω αντιθετος βεβαια που τα βαφουν (μπλε πράσινα μωβ... κλπ) και ειδικά αυτα με τα τατου ειναι απαραδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ όμορφο όταν κάποιος κακοποιεί την φύση με την δημιουργία υβριδίων...

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να είμαι ψύχραιμος και θα παραθέσω την ολοκληρωμένη άποψη μου για το θέμα σύντομα....θα επανέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μ τον klaz ότι η αναπαραγωγή είναι η μέγιστη χαρά του χομπίστα.

Από κει και πέρα το όλο σκηνικό με αφήνει παντελώς διαφωνούντα.

Μπορεί τα ενυδρεία μας να μην είναι η φύση οπότε ούτως ή άλλως μπορεί να προκύψουν διάφορα περίεργα αλλά το να κάνουμε crossbreeding δύο μη ειδών αναμένοντας να προκύψουν ακόμη πιο παραμορφωμένοι απόγονοι με χαρά, πραγματικά δεν είναι κάτι που με ελκύει.

Παρεμπιπτόντως ο τυχαίος αυτός συνδυασμός γίνεται γιατί εμείς τον επιδιώκουμε δεν είναι ? Κατά συνέπεια δεν είναι καθόλου τυχαίος...δυστυχώς....

Προφανώς δεν είναι προσωπικό το ζήτημα !!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, το crossbreed αυτο που εχω κανει ειναι πολλες φορες δοκιμασμενο στην ασια και αμερικη, τα αποτελεσματα του δεν ειναι "τυχαια" οπως λετε και δεν βαζω τους απογονους σε δοκιμασια (αν και πως θα βγουν...) Υπ' οψιν κιόλας οτι τα στοματα στους απογονους κλεινουν κανονικοτατα και δεν υστερουν σε κινηση η ανεση επιβιωσης καθολου, δεν υστερουν με αλλα λογια σε τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλώς ήλθες στο φόρουμ θα σε παρακαλούσα αν θέλεις να μπείς και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11 και να μας πείς λίγα λόγια για σένα και τι ενυδρεία διατηρείς.Θα περιμένουμε με ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ όμορφο όταν κάποιος κακοποιεί την φύση με την δημιουργία υβριδίων...

:D

Δεν θα μπω σε καμια φαση αντιπαραθεσης με κανεναν σας, το περιμενα οτι θα υπαρξουν αντιδρασεις εδω μεσα, ομως θα πρεπει να κατανοησουμε οτι αυτο που ειναι ομορφο για σενα μπορει να μην ειναι και για μενα η το αντιθετο. Η δικη μου αποψη για τα ψαρια που πουλιούνται στα petshop γενικα ειναι οτι ολα ειναι κατα καποιο τροπο μεταλλαγμένα (παρε ενα μικρο παραδειγμα με τα oscar στα petshop και τα wildbreed oscar). Δεν εχουν καμια σχεση τα μεν με τα δε. Εμενα προσωπικά μου αρεσουν πολυ οι συνδιασμοι και τα αποτελεσματα τους σε συγκεκριμένα ειδη. Το επομενο "crossbreed" που θα κανω ειναι η παπαγαλινα (μανα) μου με ενα αρσενικο "Jellybean" parrot που εχω, ειναι ομως μικρουλης ακομα και θα περιμενουμε λιγο γιαυτο!!!

PS: Και το jellybean η αλλιως "pink convict" ειναι και αυτο crossbreed απο convict και parrot

post-12763-1267294772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..... το περιμενα οτι θα υπαρξουν αντιδρασεις εδω μεσα, ......

Αφού το περίμενες ..... καλύτερα να το απ έφευγες ....

Εγω που δεν είμαι κατά των υβριδίων , θεωρώ ότι στη περίπτωση αυτή γίνετε υπερβολή και κακώς προκαλείς τη φύση με τόσο βάναυσο τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

Αφού το περίμενες ..... καλύτερα να το απ έφευγες ....

Εγω που δεν είμαι κατά των υβριδίων , θεωρώ ότι στη περίπτωση αυτή γίνετε υπερβολή και κακώς προκαλείς τη φύση με τόσο βάναυσο τρόπο .

Ποιος ρε παιδια ειναι ο βαναυσος τροπος????? Κιχλιδες ειναι και τα 2, ξερετε πολυ καλα οτι θαυματα δεν γινονται, ειναι συμβατες κυχλιδες που φυσικα αναπαραγονται. Μην τρελαθουμε, οκ καταλαβαινω την αρνιτικη σας αποψη για τα υβριδια αλλα εγω αυτα τα ψαρια τα θεωρω crossbreeds και οχι "hybrids"

PS: αν ειναι να ανοιξουμε θυελα εδω μεσα κακως τοτε ξεκινισα το θεμα και αν ειναι καλυτερα σβηστε το, δεν κανω κεφι αντιπαραθεσεις, λυπαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vagvader όλα τα θέματα που ανοίγουν εδώ, ανοίγουν για συζήτηση και συζήτηση θα γίνει και στο συγκεκριμένο που άνοιξες εσύ. Εγώ με τη σειρά μου τάσσομαι με την άποψη που θέλει τα πράγματα να συμβαίνουν φυσικά ακόμα και στο ενυδρείο μας που είναι μια τεχνητή αναπαράσταση της φύσης και μια μικρογραφία της.

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vagvader όλα τα θέματα που ανοίγουν εδώ, ανοίγουν για συζήτηση και συζήτηση θα γίνει και στο συγκεκριμένο που άνοιξες εσύ. Εγώ με τη σειρά μου τάσσομαι με την άποψη που θέλει τα πράγματα να συμβαίνουν φυσικά ακόμα και στο ενυδρείο μας που είναι μια τεχνητή αναπαράσταση της φύσης και μια μικρογραφία της.

:D

Συμφωνω φιλε "karydas" και εχω ολη την καλη διαθεση να μοιραστω μαζι σας το ολο θεμα, αλλα σχολια με υπερκεφαλαια γραμματα του τυπου Δέν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ όμορφο όταν κάποιος κακοποιεί την φύση με την δημιουργία υβριδίων... , δεν τα εχω αναγκη, εχω πανω απο 25 χρονια εμπειρια με ενυδρεια και εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα και εχω δει και αλλα τοσα... Για το συγκεκριμενο ειδος αυτες ειναι οι αποψεις μου και αν σε καποιους δεν αρεσει ας μην μπαινει καλυτερα στο κοπο να τις χλεβασει, απλα μην ασχοληθει. Ειναι πολυ ευκολο να κριτικαρουμε και να κατηγορουμε.... πιστεψε με θα μπορουσα να γινω πολυ σπαστικος κανοντας το ιδιο σε πολλους εδω μεσα απο οσα πανω κατω εχω διαβασει... ομως δεν το κανω.

Μοιραζομαι μαζι σας αυτην την εμπειρια... αν αρεσει σε καποιους απο σας τοτε θα προσθεσω και τις εξελιξεις αυτης, αν οχι τοτε να 'σται καλα και τα λεμε...

Παντα φιλικοτατα! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα...

Απλα ειμαι περιεργος τι θα βγει απο αυτο το συνδιασμο.... αν καταφερουν να μεγαλωσουν τα μικρα....

Link to comment
Share on other sites

αν καταφερουν να μεγαλωσουν τα μικρα....

... να σαι σιγουρος γιαυτο! Εχω πανω απο 20 γεννες ως τωρα. Καμια δεν μου ξεφυγε!

Link to comment
Share on other sites

... να σαι σιγουρος γιαυτο! Εχω πανω απο 20 γεννες ως τωρα. Καμια δεν μου ξεφυγε!

Δε διαφωνω φιλε μου...

Αλλα απο το συγκεκριμενο συνδιασμο.... ισως τα μικρα δεν καταφερουν να μεγαλωσουν....

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι fan των υβρυδιων και των επιλεκτικων αναπαραγωγων ακομα κι αν βγαινουν υγιεις και ομορφοι απογονοι.

Δεν ξερω αν θα ειναι υγιεις αλλα τουλαχιστον απο το θεαμα των ψαριων που ειδα στα ποστ 4 και 5 ειναι και αποκρουστικα.

(Οπως ειπες ο καθενας εχει το δικο του γουστο)

:D

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω φιλε μου...

Αλλα απο το συγκεκριμενο συνδιασμο.... ισως τα μικρα δεν καταφερουν να μεγαλωσουν....

:unsure:

Αφου ειστε τοσο σιγουροι, εδω θα ειμαστε και θα δουμε :D

Πριν 3 χρονια στην αθηνα ειχα φτιαξει Green Terror (aeguidens rivulatus) x Blood Parrot... το αποτελεσμα ηταν θεικο και γιναν αναρπαστα στο "Pet chanpion" της τατο'ι'ου οπου και τα εδωσα για πουλημα...

Οσο για το συγκεκριμενο συνδιασμο απλα δες εδω

το αποτελεσμα τους που τοσο καιρο κανουν διαφοροι...

Πιστευεις οτι "δεν θα μεγαλωσουν" η "ευχεσαι να μην μεγαλωσουν"???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κατά των υβριδίων εφόσον αυτό τύχει και δεν το προκαλέσουμε επίτηδες. Με άλλα λόγια είμαι κατά της προσπάθειάς σου, αλλά σου εύχομαι ολόψυχα να δεις τα αποτελέσματα που θες. Το όλο θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα περί ηθικής και περί φιλοζωίας. Δεν σε ξέρω προσωπικά, οπότε δεν θα μπω στην διαδικασία να σε "κρίνω" για το εγχείρημά σου.

Και για να κάνουμε και λίγη πλακίτσα... Το link του youtube που έβαλες είναι ανεβασμένο από "περίεργο" χρήστη, οπότε δεν θα το χαρακτήριζα και ως επιχείρημα περί σωστού ανθρώπου και χομπίστα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...