Jump to content

Jewel Record 800(110l)


invman

Recommended Posts

γεια σε ολους.εχω εδω και τρεις μηνες και τρεχει το παραπανω ενυδρειο...αυτην την στιγμη εχω μεσα 13 ψαρακια και απ'οτι εχω διαβασει εδω μεσα ακαταλληλο μου φαινεται..εχω μεσα 7 tiger barb,1 pleco(γλυφτη),2 Botia histrionica,1 angelfish(σκαλαρι),1 red tail shark και ενα αλλο που δεν θυμαμαι το ονομα του :D ....ακουω την γνωμη σας......τα εχω κανει πολυ χαλια αυτοι στα πετ σοπ ολο :unsure::blink::rasp: λενε!πως θα μου προτεινατε να το κανω....

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

ανεβασε φωτο του ενυδρειο και πες μας τις μετρησεις του νερου.οντως ειναι ακαταληλος ο συνδιασμος αλλα αυτο διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

post-16612-1267210874_thumb.jpg ph 7,2 NO3 0,NO2 0,GH 6,KH 7για πες φιλε την γνωμη σου... Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

θα με βοηθησει κανεις? :D

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε invman, όπως καταλαβαίνεις κι εσύ τα ψάρια που έχεις είναι πολλά για τα λίτρα σου και κάποια ασύμβατα μεταξύ τους. Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις τα tiger barb και να διαμορφώσεις το ενυδρείο ανάλογα με διάφορα φυτά της αρεσκείας σου. Τα υπόλοιπα ψάρια μπορείς να βάλεις μια αγγελία εδώ και να τα πουλήσεις/χαρίσεις. Αυτή είναι η δικιά μου πρόταση αλλά να περιμένουμε κι άλλα μέλη να μας δώσουν περισσότερες απόψεις. καλή συνέχεια.

:D

Link to comment
Share on other sites

σημερα εφυγαν τα τιγρακια ωραια ηταν αλλα μου μαδουσαν τα φυτα!εμειναν 1 σκαλαρι,1 πλεκο,1 red tail shark kai 2 botia..να τα κρατησω αυτα οπως ειναι και να βαλω ενα κοπαδακι οπως καρδιναλιοι ή κατι παρομοιο??? :D

Link to comment
Share on other sites

Κρατησες αυτα που επρεπε να διωξεις και εβγαλες αυτα που επρεπε να κρατησεις.Μαλλον δεν

διαβαζεις αυτα που σου γραφουν.

Link to comment
Share on other sites

ξερω να διαβαζω εσυ μαλλον δεν ξερεις γιατι εγραψα οτι μου εχουν μαδησει τα φυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Epalzeorhynchos bicolor ( κλικ1 - κλικ2 )

Κατά την γνώμη μου γίνεται πολύ μεγάλος για τα λίτρα σου. Είναι και παλιοχαρακτήρας. Όσο μεγαλώνει τόσο πιο τσαμπουκάς γίνεται.

Pterophyllum "scalare" - angelfish ( κλικ1 - κλικ2 ) Εξίσου ακατάλληλο ψάρι για το ενυδρείο σου. Ζει σε κοπαδάκι εκτός αν βρεις σίγουρο ζευγάρι. Αλλά και πάλι ακόμα και αν είσαι εντάξει από πλευράς λίτρων, τα ενήλικα σκαλάρια θέλουν ύψος νερού 35 με 40 εκατοστά.

Botia histrionica ( κλικ1 - κλικ2 ) Ζουν σε κοπάδι 4 ως έξι ατόμων και ανείναι και δραστήρια όπως είναι σηνύθως όλα τα loaches, θέλει σίγουρα περισσότερα λίτρα

pleco αν έχεις το κοινό είδος, που συνήθως πωλείται αφειδώς στα πετσοπ, τότε μόνο το τελικό του μέγεθος που ξεπερνάει τα 30 εκατοστά αρκεί για να σε πείσει για την ακαταλληλότητα του.

Όλα αυτά εντελώς εγκυκλοπαιδικά, καθώς δεν γνωρίζουμε ούτε τις τιμές νερού του ενυδρείου σου, ούτε την διαμόρφωση του. Πραγματικά φίλε έχεις ψαράκια που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Τα τιγράκια, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, αλλά σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν πειράζουν φυτά. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την διατροφή τους; Ίσως θέλανε και κάποια τροφή φυτικής προέλευσης.

Καλή συνέχεια φίλε και καλό διάβασμα. Πήγαινε ενημερωμένος στα πετσοπ για να μην σου φορτώνουν ότι θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα! Θα συμφωνήσω με παραπάνω post πως κράτησες τα ''λάθος'' ψάρια ή έστω τον λάθος συνδυασμό ψαριών. Διάβασε τα παραπάνω links που σου έδωσε ο Θόδωρος και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, ακόμα θα συμφωνήσω σχετικά με την διατροφή των Tiger Barbs, που προαναφέρθηκε. Αν ήμουν στη θέση σου θα έστηνα μία Ασιατική σύνθεση με Ασιατικά φυτά (όπου θα βρείς μεγάλη ποικιλία) και ένα κοπάδι Tiger Barbs ή Rasboras και κάποιο ζευγάρι Dwarf Gourami.

Link to comment
Share on other sites

ξερω να διαβαζω εσυ μαλλον δεν ξερεις γιατι εγραψα οτι μου εχουν μαδησει τα φυτα :D

Τα τιγρακια;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα εδιωχνα για αρχη θα ηταν το σκαλαρι.

Τα τιγρακια ειναι συμβατα με φυτα. Κατι αλλο εφταιξε ή παρεξηγησες τη συμπεριφορα τους. Θα τα κραταγα.

Το red tail ειναι οριακα για 110 λιτρα και αν δεν κανει φασαριες με τα αλλα ψαρια μπορει να το κραταγα.

Τα Loaches ειναι γινονται λιγο μεγαλουτσικα (13 εκ) για το ενυδρειο και σκεπτομενος οτι πρεπει να τα εχω σε ομαδα 5+ ατομων θα προτιμουσα να τα δωσω.

Το πλεκο ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ολα τα εχω κανει στραβα... :D 8α κρατησω μονο το labeo που μου αρεσει και θα παρω tetra η κατι παρομοιο ελπιζω να μην ειναι και αυτο λαθος...και κατι αλλο αν ειναι ευκολο θα ηθελα ονοματα απο μερικα ευκολα φυτα και τι ακριβως θα χρειαστω λιπασμα και τα σχετικα...το βλεπω στο τελος θα τα παρατησω και θα παρω κανεναν σκυλο...

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ολα τα εχω κανει στραβα... :unsure: 8α κρατησω μονο το labeo που μου αρεσει και θα παρω tetra η κατι παρομοιο ελπιζω να μην ειναι και αυτο λαθος...και κατι αλλο αν ειναι ευκολο θα ηθελα ονοματα απο μερικα ευκολα φυτα και τι ακριβως θα χρειαστω λιπασμα και τα σχετικα...το βλεπω στο τελος θα τα παρατησω και θα παρω κανεναν σκυλο...

Φίλε invman, δεν υπάρχει λόγος ούτε να απογοητεύεσαι ούτε να τα παρατήσεις. Λάθη κάνουμε όλοι, μαθαίνουμε από αυτά και προχωράμε. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ψάξιμο και διάβασμα για κάθε οργανισμό που θέλεις να φιλοξενήσεις, ώστε να ξέρεις τι συνθήκες χρειάζεται για να ζήσει και αν μπορείς να τον φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου. Μην βιάζεσαι και προσπάθησε να λύνεις τις απορίες σου με διάβασμα ή συζήτηση μέσα στο φόρουμ.

:D

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ολα τα εχω κανει στραβα... :unsure: 8α κρατησω μονο το labeo που μου αρεσει και θα παρω tetra η κατι παρομοιο ελπιζω να μην ειναι και αυτο λαθος...και κατι αλλο αν ειναι ευκολο θα ηθελα ονοματα απο μερικα ευκολα φυτα και τι ακριβως θα χρειαστω λιπασμα και τα σχετικα...το βλεπω στο τελος θα τα παρατησω και θα παρω κανεναν σκυλο...

Ευκολα απογοητευσαι.

Αν διαβασεις εμεις τι πατατες ειχαμε κανει στην αρχη, δεν θα επρεπε οτι ντοκιμαντερ με ζωα να μη μας επιτραπει να βλεπαμε.

Διαβαζε το φορουμ και θα πετυχεις.

Ακομα και καπου κατι να παει στραβα, εδω ειμαστε να βοηθησουμε.

Ετσι εγινε και με ολους μας.

Σε αυτη τη συζητηση θα βρεις πολλες πληροφοριες για τα ευκολα φυτα και την πορεια σου :D:blink:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29291&st=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...σκευτομαι να το δωσω και να παρω καποιο 600αρι οπως το anubias και να το φτιαξω καλυτερα απο το πρωτο :D ...αλλα αυτο το καλοκαιρακι.μεχρι να το δωσω λεω να το κανω φουλ φυτευτο με ενα κοπαδακι και το labeo..καποια βοηθεια για τα φυτα και τα σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω τωρα το ειδα το link για τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...