Jump to content

Απορια για εμφιαλωμενο νερο !!


Recommended Posts

Χερετω φιλοι μου....

Λοιπον....βρισκομε στην 23 μερα απ οταν ξεκινησα το στρωσιμο !

Και αυριο θα κανω μια αλλαγη 20% τ ενυδριο ειναι 75λ...

εχουμε καβατζα πολλες εξαδες εμφιαλωμενου νερου θα μπορουσα να κανω αλλαγη χρησιμοποιοντας εμφιαλομενο νερο ? Αμωνια κ Νο2 ειναι μηδενικα ΡΗ στο 7,4 και ολα μοιαζουν ιδανικα στο εμφιαλομενο !!

τι λετε ?

μεχρι στιγμης μετρησεις ενυδριου : ΡΗ 7-7.5 κ ΝΗ3\ΝΗ4 0.25 με υγρα τεστ !

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εμφιαλωμένο νερό. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οχι, για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο;

Τι κακο εχει το νερο του δικτυου σου;

Link to comment
Share on other sites

Ειδα στην ετικετα πως ολα ειναι μηδενικα ΡΗ ιδανικο κτλ....

Τα παρεχει αυτα το δικτυο μου ?

επισης το γεμισμα εγινε απο λαστιχο μπαλκονιου,αφου το αφησα να τρεξει,μιας και ειναι ο μονος τροπος να μεταφερω νερο στο δωματιο μου !!

Απ τη στιγμη που εχω την ανεση γιατι να μην το κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Μηδενικο pH αποκλειεται να λεει, μηπως μπορεις να βαλεις μια καθαρη φωτογραφια απο την ετικετα του μπουκαλιου;

Τι μετρησεις εχει το δικτυο στην περιοχη που μενεις; Ειναι τοσο λαθος οι παραμετροι του νερου με το ενυδρειο που θες να εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις το αρχικο μου ποστ φιλε ορκ θα δεις πως λεω την τιμη του ΡΗ η οποια ανερχετε στο 7.4....

Αλλα ας δωσω ακριβες στοιχεια του εμφιαλωμενου νερου !!

NO2 - 0.0

NO3 - 2.98

NH3/NH4 - 0.0

PH - 7.42

Oπως βλεπεις ολα ειναι ιδανικα...

Τα παραπανω στοιχεια θα βρεις στο νερο "ΖΑΓΟΡΙ"

Απορω γιατι δεν το προτεινουν για το στρωσιμο ενος ενυδριου...

Νομιζω πως γλιτωνεις αρκετες μερες...

Link to comment
Share on other sites

@ orck : Ph λέει 7,4.

Κάνε μετρήσεις του νερού της βρύσης σου.Το "Ιδανικό" το καθορίζουν οι συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

NO2 - 0.0

NO3 - 2.98

NH3/NH4 - 0.0

PH - 7.42

Oπως βλεπεις ολα ειναι ιδανικα...

Τα παραπανω στοιχεια θα βρεις στο νερο "ΖΑΓΟΡΙ"

Απορω γιατι δεν το προτεινουν για το στρωσιμο ενος ενυδριου...

Νομιζω πως γλιτωνεις αρκετες μερες...

Αρκετές μέρες από τι; Το στρώσιμο δεν γίνεται για το νερό.Το στρώσιμο γίνεται για το φίλτρο ώστε να μπορέσει να διατηρήσει αυτές τις τιμές.

Κάνε ένα καλό διάβασμα εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις αλλαγή δεν κατάλαβα. Ακόμη είσαι σε φάση που μετράς αμμωνία. Δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγή αλλά να συνεχίσεις το στρώσιμο μέχρι να μετρήσεις νιτρικά.

Νομίζω ότι έχεις σχηματίσει εσφαλμένα την εντύπωση ότι αν βάλεις νερό με μηδενικά Nh3/Nh4, No2 και Νο3 μετρήσιμο θα έχεις άμεσα στρωμένο ενυδρείο. Αμ δεν είναι έτσι! Όπως σωστά έγραψε ο FotisGT παραπάνω το φίλτρο στρώνουμε όχι το νερό. Διάβασε το προτεινόμενο link ΑΜΕΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απ τη στιγμη που βαζεις μονο εμφιαλομενο στο ενυδριο σου ?

Υπαρχουν μεταβολες με την εισοδο των ψαριων ?

Προσωπικα χρησιμοποιησα και μπολι απο φιλτρο που τρεχει καιρο απο σχετικα ψαγμενο σ'αυτα φιλο μου που δεν ειχε προβλημα ποτε με αρρωστιες κτλ...

Μενω Θεσσαλονικη οπου το νερο σχεδον δεν ειναι πωσιμο οπως θα ξερει κ ο αντρεας !!

Έγινε επεξεργασία - aqua_yoko
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απ τη στιγμη που βαζεις μονο εμφιαλομενο στο ενυδριο σου ?

Υπαρχουν μεταβολες με την εισοδο των ψαριων ?

Προσωπικα χρησιμοποιησα και μπολι απο φιλτρο που τρεχει καιρο απο σχετικα ψαγμενο σ'αυτα φιλο μου που δεν ειχε προβλημα ποτε με αρρωστιες κτλ...

Μενω Θεσσαλονικη οπου το νερο σχεδον δεν ειναι πωσιμο οπως θα ξερει κ ο αντρεας !!

Μια στιγμή ρε παιδιά, γιατί είναι η δεύτερη φορά σήμερα μέσα σε μισή ώρα που διαβάζω για ακατάλληλο νερό. Γιατί είναι ακατάλληλο το νερό της Θεσσαλονίκης ? Έχει υψηλά νιτρικά ή νιτρώδη? Έχει αρσενικό ? Μήπως κολοβακτηρίδια? Χρώμιο και διάφορα άλλα βαρέα μέταλλα ?

Το νερό δεν γίνεται ακατάλληλο από το ψηλό ph ή τη ψηλή σκληρότητα μην τρελλαθούμε κιόλας, ψυχραιμία !

Αν χρησιμοποίησες μπόλι και μετράς αμμωνία παραμένει το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή το φίλτρο είναι άστρωτο. Πίστεψέ με δεν πρόκειται να στρώσει αλλάζοντας νερό είτε με εμφιαλωμένο είτε με μη εμφιαλωμένο. Θα στρώσει ακολουθώντας σωστά τη διαδικασία στρωσίματος. Καν αν βάλεις ψάρια μέσα τώρα μάλλον θα είναι μετρημένες οι μέρες τους. ΥΠΟΜΟΝΗ !! :D

Link to comment
Share on other sites

Ούτε του ενυδρείου είναι πόσιμο.Ρίξε διάβασμα και θα καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.Συμβουλές που δεν έχουν προκύψει κατόπιν πολλών συζητήσεων μην ακούς από κανέναν! Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.Για σένα το λέω και πάντα φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Για νερο δεν το χω ψαξει προσωπικα....αλλα εισαι ο μονος σε αρκετα ατομα που εχω μιλησει για το νερο και λεει πως ειναι καταλληλο....τελος παντων !!

Ως συνηθως αλλο ρωτας και αλλου καταληγεις....

οσο για την αλλαγη που θα κανω ειναι λογω αλγης.....μιας αλλο φυτο ζητησα κ αλλο πηρα σε *#&@*(# πετ σοπ !

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται ρε παιδια.....δεν το συζητω για το αν θελετε το καλο μου η οχι....προς θεου !!

Κ ευχαριστω μιας και ειμαι απειρος σ αυτα......

Link to comment
Share on other sites

Για νερο δεν το χω ψαξει προσωπικα....αλλα εισαι ο μονος σε αρκετα ατομα που εχω μιλησει για το νερο και λεει πως ειναι καταλληλο....τελος παντων !!

Το νερο της Θεσσαλονικης μια χαρα ποσιμο ειναι.Μην ξοδευεις αδικα τα λεφτα σου για να βαζεις

εμφιαλωμενο νερο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει και το εμφιαλωμενο τους κινδυνους του.

Αν βαλεις ψαρια σκληρου νερου τι προβλημα να συναντησεις?

Ολοι απο τη βρυση βαζουν.

(με αντιχλωριο)

Link to comment
Share on other sites

το νερο της βρυσης μια χαρα ειναι για το ενυδρειο σου.παντα με αντιχλωριο το αλλαζεις.ασε τηνφυση να κανει την δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

Ρε το ξεσχίσατε το θέμα. :unsure:

Μάλλον πρέπει να αλλαχτεί ο τίτλος. :D

Η ερώτηση του aqua_yoko ήταν αν μπορεί να βάλει στο ενυδρείο του εμφιαλωμένο νερό αφού του περισσεύει.

Και η απάντηση είναι ναι μπορεί.

Από εκεί και πέρα τη ψάρια θα βάλει και αν το νερό του δικτύου είναι καλό ή όχι, είναι άλλο θέμα, και καλά κανεται και το σηζητάτε.

Απλός τα γράφω αυτά για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν κάνει να βάζουμε εμφιαλωμένο νερό στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε το ξεσχίσατε το θέμα. :unsure:

Μάλλον πρέπει να αλλαχτεί ο τίτλος. :D

Η ερώτηση του aqua_yoko ήταν αν μπορεί να βάλει στο ενυδρείο του εμφιαλωμένο νερό αφού του περισσεύει.

Και η απάντηση είναι ναι μπορεί.

Από εκεί και πέρα τη ψάρια θα βάλει και αν το νερό του δικτύου είναι καλό ή όχι, είναι άλλο θέμα, και καλά κανεται και το σηζητάτε.

Απλός τα γράφω αυτά για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν κάνει να βάζουμε εμφιαλωμένο νερό στο ενυδρείο μας.

Με καλυψε απολυτος ο Χρησταρας !!

Ευχαριστω παιδια.....

Εμαθα αυτο που ηθελα !!

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειωσουν οι "μερικες εξαδες" εμφιαλωμενο με τι νερο θα κανεις αλλαγες?

Με διαφορετικων περαμετρων?

Μια τρυπα στο νερο κανουμε. :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ρε το ξεσχίσατε το θέμα. :blink:

Μάλλον πρέπει να αλλαχτεί ο τίτλος. :D

Η ερώτηση του aqua_yoko ήταν αν μπορεί να βάλει στο ενυδρείο του εμφιαλωμένο νερό αφού του περισσεύει.

Και η απάντηση είναι ναι μπορεί.

Από εκεί και πέρα τη ψάρια θα βάλει και αν το νερό του δικτύου είναι καλό ή όχι, είναι άλλο θέμα, και καλά κανεται και το σηζητάτε.

Απλός τα γράφω αυτά για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν κάνει να βάζουμε εμφιαλωμένο νερό στο ενυδρείο μας.

Χρήστο δεν αμφιβάλλει κανένας ότι φυσικά και μπορεί να βάλει εμφιαλωμένο νερό στην αλλαγή.

Όπως όμως φάνηκε στη συνέχεια των μηνυμάτων, δόθηκε η εντύπωση ότι ο φίλος μας (και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει) πιστεύει εσφαλμένα ότι με τη χρήση του νερού αυτού θα στρώσει το φίλτρο του ταχύτερα (αν όχι αμέσως). Γι αυτό και το θέμα πήγε εκεί που πήγε.

Αν πάλι είναι σαφές στο φίλο μας αυτό, δεν έχω πρόβλημα.

Παραμένει φυσικά το ερώτημα "ποιος ο λόγος να κάνει τώρα αλλαγή νερού??" (γι αυτό δημιουργήθηκαν και οι απορίες ουσιαστικά). :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τοτε παιδια...θα περιμενω να στρωσει τελειως για την αλλαγη....

στο φιλτρο που ειναι το εξης και εχει αυτα τεχνικά στοιχεία EHEIM 2010: Για τα ενυδρεία μέχρι 60-160 λίτρα και Παραγωγή αντλιών σε l/h: 220-550

εχω κατω κατω sera siporax στη μεση σφουγγαρι και πανω πανω υαλοβαμβακα !!

ειμαι καλα ετσι ??

{οφφτοπικ απλα να μου λυθει η απορια ρε μαγκες) :D

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε στο στο eheim (pickup) 2010 να βαλουμε βιολογικο υλικο?αν ναι θα το κανω γιατι το εχω με σφουγγαρι..

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το εμφιαλωμένο νερό είναι οι συνθήκες φύλαξης-μεταφοράς του. Πολλά τα "βλέπει" ο ήλιος, πολλοί έχουν χάσει ζωντανα από εμφιαλωμένο νερό μαζί κι εγώ και μετά από αυτό ούτε καν πίνω εμφιαλωμένο

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...