Jump to content

Αφαιρωντας ενα κυριαρχο αρσενικο...


Recommended Posts

Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο οποιο παρουσιαστηκε μια διαδικασια που ακολουθειτε για να μην ζευγαρωνει μονο ενα αρσενικο με πολλα θυλικα στο ενυδρειο.

Η διαδικασια ηταν να αφειρεθει το κυριαρχο αρσενικο απο το ενυδρειο,νυχτα και με τα φωτα σβηστα.

Το επομενο πρωι ο δευτερος αρσενικος στην ιεραρχια,αφου δεν ειδε τον ''νταη'' της παρεας,ανελαβε σταδιακα τα νεα του καθηκοντα,αρχιζοντας να ζευγαρωνει με τις θηλικες μεσα σε 2 μερες και εκδηλωνοντας μια τεραστια διαφορα στα χρωματα και τη συμπεριφορα του.....

Τι λετε οσοι ασχολειστε με τις αναπαραγωγες? :D

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο οποιο παρουσιαστηκε μια διαδικασια που ακολουθειτε για να μην ζευγαρωνει μονο ενα αρσενικο με πολλα θυλικα στο ενυδρειο.

Η διαδικασια ηταν να αφειρεθει το κυριαρχο αρσενικο απο το ενυδρειο,νυχτα και με τα φωτα σβηστα.

Το επομενο πρωι ο δευτερος αρσενικος στην ιεραρχια,αφου δεν ειδε τον ''νταη'' της παρεας,ανελαβε σταδιακα τα νεα του καθηκοντα,αρχιζοντας να ζευγαρωνει με τις θηλικες μεσα σε 2 μερες και εκδηλωνοντας μια τεραστια διαφορα στα χρωματα και τη συμπεριφορα του.....

Τι λετε οσοι ασχολειστε με τις αναπαραγωγες? :D

Και εγω το ειδα.... :hysterical:

Πολυ ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο οποιο παρουσιαστηκε μια διαδικασια που ακολουθειτε για να μην ζευγαρωνει μονο ενα αρσενικο με πολλα θυλικα στο ενυδρειο.

Η διαδικασια ηταν να αφειρεθει το κυριαρχο αρσενικο απο το ενυδρειο,νυχτα και με τα φωτα σβηστα.

Το επομενο πρωι ο δευτερος αρσενικος στην ιεραρχια,αφου δεν ειδε τον ''νταη'' της παρεας,ανελαβε σταδιακα τα νεα του καθηκοντα,αρχιζοντας να ζευγαρωνει με τις θηλικες μεσα σε 2 μερες και εκδηλωνοντας μια τεραστια διαφορα στα χρωματα και τη συμπεριφορα του.....

Τι λετε οσοι ασχολειστε με τις αναπαραγωγες? :D

Κώστα, αυτό το έχω εφαρμόσει στο αφρικάνικο. Ο αρσενικός που αποχώρησε ήταν labidochromis και σε άλλη περίπτωση cynotilapia afra. Η αφαίρεση πάντως γίνεται πολύ εύκολα με παγίδα (ο κυρίαρχος, ως κυρίαρχος μπαίνει πρώτος και καλύτερος μέσα, καλά να πάθει :hysterical: ). Το δεύτερο αρσενικό αναλαμβάνει δράση την ίδια κιόλας μέρα. Δηλαδή δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να αφαιρεθεί νύχτα, ο άλλος αμέσως αντιλαμβάνεται το κενό "εξουσίας" και σιγά σιγά αναλαμβάνει δράση. Πράγματι τα χρώματα του υποδεέστερου αρσενικού μεταμορφώνονται εντυπωσιακά (λογικό).

Εδώ να φανταστείς ότι, ειδικά στα κίτρινα που είχα πολλά σε μια περίοδο (ούτε guppies), μερικά που τα υπολόγιζα για θηλυκά με την αποχώρηση του κυρίαρχου, ξαφνικά έδειξαν το πραγματικό τους φύλο σε μια προσπάθεια να αποκτήσουν κυριαρχία.

Πολύ ωραίες φάσεις αυτές, ωραίο θεματάκι. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Νομίζω ο χαρακτήρας των ψαριών είναι αυτό που αξίζει πιο πολύ από όλα στο χόμπι μας. Γι' αυτό πρέπει να τους προσφέρουμε και το κατάλληλο περιβάλλον, ώστε να παρατηρήσουμε τις φυσιολογικές τους αντιδράσεις.

Συγγνώμη για το off topic!

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα αφαιρεσαν τον αρσενικο βραδυ,νομιζω για αποφυγη στρες,και γρηγοροτερη εκδηλωση του νεου νταη.

Λογικο μου ακουγετε..

Παρεπιπτωντως Αφρικανικη κιχλιδα νομιζω ηταν.

Το ψαρι εδειξε απιστευτη αλλαγη στη συμπεριφορα του και εκει που το εκαναν και για θυλικο λογο της συμπεριφορας του,πεταξε απιστευτα χρωματα και αμεσως ζευγαρωσε!

Κωστη σημερα το απογευμα το εδειξε ο ΣΚΑΙ,δεν ξερω ονομασια του ντοκιμαντερ να σε βοηθησω! :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι για αμερικανα μου φανηκε...Δεν ειχε χαρακτηριστικα απο αφρικανες...

Το τρομερο ηταν πως μεσα σε 2 μερες απο μπεζ το ψαρι πηρε χρωμματα που ξεκιναγαν απο το κιτρινο και κατεληγαν στο μπλε... :D

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα αφαιρεσαν τον αρσενικο βραδυ,νομιζω για αποφυγη στρες,και γρηγοροτερη εκδηλωση του νεου νταη.

Λογικο μου ακουγετε..

Παρεπιπτωντως Αφρικανικη κιχλιδα νομιζω ηταν.

Το ψαρι εδειξε απιστευτη αλλαγη στη συμπεριφορα του και εκει που το εκαναν και για θυλικο λογο της συμπεριφορας του,πεταξε απιστευτα χρωματα και αμεσως ζευγαρωσε!

Κωστη σημερα το απογευμα το εδειξε ο ΣΚΑΙ,δεν ξερω ονομασια του ντοκιμαντερ να σε βοηθησω! :hysterical:

Μου αρκεί αυτό Κώστα για να το βρώ, ευχαριστώ.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μου αρκεί αυτό Κώστα για να το βρώ, ευχαριστώ.

:D

Aμα το βρεις πες το και σε μας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για να ξερετε οσοι ψαξετε να το βρειτε,δεν ηταν κατι ενυδρειακο η αφιερωμα στα ψαρια απλα εδειξε ενα πειραμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...