Jump to content

Προτάσεις για ‘παιδικό’ 40 λίτρα.


Recommended Posts

Προτάσεις για ‘παιδικό’ 40 λίτρα.

Γκαπυ …μολι….γαριδες ???????

Καλησπέρα σε όλους

Ο συνεταίρος μου έχει ένα αγοράκι 3 χρονών και αποφάσισε να φτιάξει ένα ενυδρειακη για τον πιτσιρίκα καθώς ξετρελαίνετε όταν βλέπει ψαράκια και είναι ένα καλό σχολείο για να μαθαίνει και να γίνετε υπεύθυνος.

Λιπών το ενυδρείο είναι 40λιτρα, χαλαζιακη άμμο, μια μικρή ριζουλα και θα του δώσω κερατοφυλο, ανουμπια, βαλεσινερια, σαλιγκαρακια.

Το ενυδρείο θα πάει στρωμένο καθώς θα του δώσω βιολογικό υλικό από το δικό μου.

Εδώ που χιάζομαι την βοήθεια σας είναι στην επιλογή ψαριών …… σκοπός είναι να βάλλουμε διαφορετικά πλάσματα (συμβατά βέβαια) 3-4 είδη ψαριών, γαρίδες, σαλιγκαράκια…..

Παιδιά σας παρακαλώ δώστε ιδέες για τα ψαριά (δεν έχω ιδέα για αυτήν την κατηγορία) είναι σημαντικό να έχουν διαφορές τα είδη…(πλεκοστομος, γατόψαρο,φιδακια, μικρά, μεγάλα, σχήματα, χρώματα..)

Τέλος θέλω να σας ενημερώσω ότι το ενυδρείο θα τρέχει με νερό βρύσης , αντ χλώριο, βακτήρια ο φίλος μου είναι πρωτάρης…

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω προτάσεις .

Link to comment
Share on other sites

3 χρονων παιδι τι υπευθυνοτητα μπορει να αποκτησει?

:D

Συγνωμη αλλα το θεωρω κακη ιδεα,να του παρει πλαστικα να παιζει το παιδακι!

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

3 χρονων παιδι τι υπευθυνοτητα μπορει να αποκτησει?

:hysterical:

Συγνωμη αλλα το θεωρω κακη ιδεα,να του παρει πλαστικα να παιζει το παιδακι!

:hysterical:

δεν νομιζω οτι θα κανει αυτος τις αλλγες νερου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Γκάπυ με γαρίδες είναι καλός δοκιμασμένος συνδυασμός και με λίγη προσοχή θα είναι οκ για 40 λίτρα αλλά θα πρέπει να αναλάβεις να του μάθεις πως να χειρίζεται το ενυδρείο (αλλαγές νερού, τάισμα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Γκάπυ με γαρίδες είναι καλός δοκιμασμένος συνδυασμός και με λίγη προσοχή θα είναι οκ για 40 λίτρα αλλά θα πρέπει να αναλάβεις να του μάθεις πως να χειρίζεται το ενυδρείο (αλλαγές νερού, τάισμα κλπ).

Φαντάζομαι εννοείς του πατέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μικρός και το ενυδρείο δεν έχει μόνο νερό.Έχει και ρεύματα!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορεί να μην το έκανα ξεκάθαρο…

Ο πατέρας θα αναλάβει όλες της ρουτίνες ο μικρός θα συμμετέχει!!!

Προς θεού ρε παιδιά τι να κάνει ένα παιδί 3 χρονών… :D

Για πείτε για τα ψαράκια καμία ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

και είναι ένα καλό σχολείο για να μαθαίνει και να γίνετε υπεύθυνος.

Εσυ το ειπες εγω δεν φταιω! :hysterical:

Ενα χαρεμακι guppies και 5 red cherry για αρχη ειναι μια χαρα!

Να ερθεις να σου δωσω! :D

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα φίλε, απλά κάνω λίγη πλάκα !

Εκτός από ότι σου είπα ο viciouscircle πιστέυω οριακά θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπαδάκι Celastial Pearl Danio (cpd). Από ότι όμως έχω διαβάσει είναι ντροπαλά ψαράκια και θέλουν αρκετά φυτά για να νοιώθουν άνετα και να κινούνται στο ενυδρείο.

Τον μονομάχο μάλλον τον αποκλείεις ε;

Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρεμακι guppies και 5 red cherry για αρχη ειναι μια χαρα!

Να ερθεις να σου δωσω! :D

Σε ευχαριστώ πολύ θα σου στείλω ΠΜ

Μπορώ να βάλω 3 guppis 2+1

και αλά ψαράκια εξίσου μικρά και συμβατά?

Link to comment
Share on other sites

Τον μονομάχο μάλλον τον αποκλείεις ε;

εννοεις μονος του.....ή με αλλα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ θα σου στείλω ΠΜ

Μπορώ να βάλω 3 guppis 2+1

και αλά ψαράκια εξίσου μικρά και συμβατά?

Με ενα χαρεμακι αρχικα,θα εχεις πολλα μωρα συντομα.

εννοεις μονος του.....ή με αλλα ψαρακια.

Ο μονομαχος παει μονος..

Link to comment
Share on other sites

ο μονομάχος αποκλείεται γιατί θα πρέπει να είναι μόνος του και γιατί δεν παρουσιάζει τόσο ενδιαφέρον κ κινητικότητα όσο οι γαριδούλες κ τα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο μονομάχος πρέπει να είναι μόνος του;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο μονομάχος πρέπει να είναι μόνος του;;;;;

Γιατι θα ειναι στα χερια ενος 3χρονου παιδιου! :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορεί να μην το έκανα ξεκάθαρο…

Ο πατέρας θα αναλάβει όλες της ρουτίνες ο μικρός θα συμμετέχει!!!

Προς θεού ρε παιδιά τι να κάνει ένα παιδί 3 χρονών… :D

Για πείτε για τα ψαράκια καμία ιδέα.

Τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για ‘παιδικό’ 40 λίτρα.

Γκαπυ …μολι….γαριδες ???????

Καλησπέρα σε όλους

Ο συνεταίρος μου έχει ένα αγοράκι 3 χρονών και αποφάσισε να φτιάξει ένα ενυδρειακη για τον πιτσιρίκα καθώς ξετρελαίνετε όταν βλέπει ψαράκια και είναι ένα καλό σχολείο για να μαθαίνει και να γίνετε υπεύθυνος.

Λιπών το ενυδρείο είναι 40λιτρα, χαλαζιακη άμμο, μια μικρή ριζουλα και θα του δώσω κερατοφυλο, ανουμπια, βαλεσινερια, σαλιγκαρακια.

Το ενυδρείο θα πάει στρωμένο καθώς θα του δώσω βιολογικό υλικό από το δικό μου.

Εδώ που χιάζομαι την βοήθεια σας είναι στην επιλογή ψαριών …… σκοπός είναι να βάλλουμε διαφορετικά πλάσματα (συμβατά βέβαια) 3-4 είδη ψαριών, γαρίδες, σαλιγκαράκια…..

Παιδιά σας παρακαλώ δώστε ιδέες για τα ψαριά (δεν έχω ιδέα για αυτήν την κατηγορία) είναι σημαντικό να έχουν διαφορές τα είδη…(πλεκοστομος, γατόψαρο,φιδακια, μικρά, μεγάλα, σχήματα, χρώματα..)

Τέλος θέλω να σας ενημερώσω ότι το ενυδρείο θα τρέχει με νερό βρύσης , αντ χλώριο, βακτήρια ο φίλος μου είναι πρωτάρης…

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω προτάσεις .

:D

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να είναι μόνος του και γι' αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=323429

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντάς σοβαρά όμως γιατί ο μονομάχος πρέπει να είναι μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Και αν σας έλεγα ότι στο ενυδρείο μου εδώ και 7 χρόνια υπάρχει πάντα ένας μονομάχος.

Και τον τελευταίο μήνα έχει παρέα και έναν δεύτερο.

(Προσοχή αυτό δεν το συστήνω σε ένα αρχάριο)

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντάς σοβαρά όμως γιατί ο μονομάχος πρέπει να είναι μόνος του.

Καλα πλακα κανεις τωρα?Τι παραπανω να πω εγω απο το επισημο προφιλ του ΑΖ?

1.Γιατι ειναι 40 λιτρα ενυδρειο.

2.Γιατι αυτο το ενυδρειο θα το συντηρει καποιος που δεν εχει καποιες γνωσεις

3.Αυτο το ενυδρειο,θα το χερεται ενα μικρο παιδακι,που δεν ξερεις τι μπορει να του ''τη δωσει'' να κανει...

4.Γιατι τους μονομαχους τους συνδυαζουμε με αλλα ψαρια σε περισσοτερα των 100 λιτρων και με τις καταλληλες προυποθεσεις/γνωσεις...

(Νομιζω?)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 25 λίτρων για λογαριασμό ενός φίλου αρχάριου με παιδάκι 4 ετών έχω βάλει ένα μονομάχο με 7 καρδινάλιους. Λειτουργεί εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς απώλειες - ασθένειες

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 25 λίτρων για λογαριασμό ενός φίλου αρχάριου με παιδάκι 4 ετών έχω βάλει ένα μονομάχο με 7 καρδινάλιους. Λειτουργεί εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς απώλειες - ασθένειες

Δεν νομιζω οτι προτρεπουμε για τετοιες κινησεις εδω μεσα...

Ακομα και ετσι ομως αν ειναι,υπαρχεις εσυ που στην οποιαδηποτε ''στραβη'' κατι θα κανεις να σωσεις την κατασταση με βαση την εμπειρια σου!

Εγω ειπα την γνωμη μου,απο κει και περα....αποσηρομαι στην Αμαζονια..... :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εμενα ειναι 7 και ειναι νωρις ακομα.και εγω εψαχνα ενα 40 αρι αλλα ηθελε στο τελος playmobil!!!!!!και τα βλεπει φαντασου απο τοτε που γενηθηκε :D

ας το παρει για το σαλονι.

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου dimitrig το προφίλ το λέει ξεκάθαρα:

1. Κοινωνική συμπεριφορά: Μοναχικό είδος που δεν προτιμά παρέα στο ενυδρείο του,

2. Οι μονομάχοι δεν ανέχονται στο χώρο τους άλλα ψάρια της οικογένειας Osphronemidae...ενώ θα είναι το ίδιο επιθετικά σε όποιο ψάρι μοιάζει με του είδος τους πχ. τα ψάρια με μακριές ουρές, όπως τα guppy.

3. Στη φύση δύο αρσενικά Betta δεν θα παλέψουν μέχρι θανάτου, αφού ο χαμένος θα υποχωρήσει και θα φύγει. Στο ενυδρείο όμως δεν υπάρχει χώρος για υποχώρηση, οπότε ο νικητής θα συνεχίσει να επιτίθεται συνήθως μέχρι να σκοτώσει τον χαμένο. Γι'αυτό δεν βάζουμε μαζί δύο αρσενικά σε ενυδρείο παρά μόνο αν είναι 180 λίτρα και πάνω, ή σε ενυδρείο με χωρίσματα ή σε πολύ καλά φυτεμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες.

4. Σίγουρα οι μονομάχοι δεν πρέπει να συνυπάρχουν με άλλα ψάρια επιθετικά όπως κιχλίδες, ή ψάρια που έχουν τη συνήθεια να τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων (fin nippers), όπως τα Danios, Tetras και Barbs.

5. Κάποιο είδος σαλιγκαριού θα ήταν ιδανικός συγκάτοικος σε μικρό ενυδρείο.

6. Οι γαρίδες μικρού μεγέθους όπως οι Red cherry θέλουν προσοχή, ιδίως ο γόνος τους.

7. Γενικότερα η επιτυχία της συμβίωσης του μονομάχου με άλλα ψάρια έγκειται στο ποσοστό επιθετικότητας του χαρακτήρα του κάθε μονομάχου ξεχωριστά.

Νομίζω πως η πλειοψηφία γνωρίζει τον 1 ή τον άλλο λόγο που μας αποτρέπει να φιλοξενήσουμε μονομάχους σε κοινωνικά ενυδρεία, ωστόσο ήταν μια ευκαιρία να βγάλουμε το ζουμί από το προφίλ που με κόπο συνέταξε το Aquazone project team και να παραθέσουμε όλους τους λόγους σε 1 post σύντομο.

Να σημειώσω ότι ανάλογα με την εμπειρία μας και την ταχύτητα των δράσεών μας σε ένα ενυδρείο μπορούμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα γιατί και ξέρουμε πως να χειριστούμε μια στραβή και έχουμε εξασκήσει την παρατηρητικότητά μας σε ψάρια που έχουμε καιρό και γνωρίζουμε να "διαβάζουμε" τη συμπεριφορά τους.

Λαμπρό παράδειγμα ο φίλος vicious που πειραματίστηκε και μας προσφέρει συμπεράσματα για τις αντοχές των red cherry σε ποικιλία σκληρότητας, ph και θερμοκρασίας. Όμως δεν μπορούμε να πούμε σε κάποιο φίλο που ξεκινάει τώρα "βάλε cherry στο μπαλκόνι σου".

Γι' αυτό δεν συμμερίζομαι την συμβουλή σου στο φίλο μας.

Με όλο το σεβασμό στην εμπειρία σου στα ενυδρεία και με φιλική διάθεση :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...