Jump to content

Επιλογή ψαριών


Recommended Posts

γεια σας....

εχω ενα ενυδρείο 100χ30χ45 εδω και 2 μήνες

με 6 τιγράκια και 2 αγκιστρους θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας

ποια ψάρια και πόσα στον αριθμό θα ήταν το ιδανικό για να κλείσω με τα ζωντανά

του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο διαθετει το ενυδρειο και με τι ειδος και ποσοτητα υλικων ειναι γεματο?

το ενυδρείο είναι aquatlantis (carrefour) εχει φιλτρο 600 αρι

απο οτι είδα και απο υλικά εχει το μεγάλο σφουγγάρι της μανας του

μισή συσκευασία siporax για 100 λιτρα και υαλομβάμβακα που αλλάζω κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα χωρου σε παιρνει να βαλεις ψαρια ομως, στη θεση σου θα κανα μετρησεις λιγο πριν την αλλαγη νερου ρουτινας και αναλογα τα αποτελεσματα θα φορτωνα.

Πρεπει να ξερεις αν ειναι σε τελικο μεγεθος τα ψαρια που ηδη εχεις, για να υπολογισεις το πραγματικο βιοφορτιο που θα εχει το ενυδρειο στο μελλον και να μη βρεθεις εξ'απροοπτου.

Ενας γενικος κανονας για ιχθυοφορτωση (που δεν ισχυει ομως για ολα τα ψαρια και θελει προσοχη) ειναι 1-1.5 λιτρο νερου (οχι ογκο ενυδρειο) για καθε εκατοστο ψαριου.

Μέτρα υψος στηλης νερου (απο το τελος του χαλικιου-αμμου μεχρι την επιφανεια του νερου) και αφαιρεσε και στο περιπου απο το αποτελεσμα λιγο ογκο, οσο πιανουν τα διακοσμητικα και το φιλτρο, και ετσι βρες τα καθαρα λιτρα νερου.

Αν οι διαστασεις που εχεις δωσει ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου υποθετω οτι το υψος νερου ειναι 35 εκ.

Ετσι εχουμε : 100 μ Χ 30 πλ Χ 35 υψ. νερου = 105000 = 105 λιτρα = 100 περιπου λιτρα νερο

Υπολογιζεις

barbs τελικο μεγεθος 7 εκ Χ 6 ατομα = 42 εκ = 40 λιτρα

ancistrus τελικο μεγεθος 13 εκ Χ 2 ατομα = 26 εκ = 26 λιτρα

συνολο 40+26=66 λιτρα

Σου μενουν 34 λιτρα για αλλα ψαρια και για ενα ενυδρειο χωρις ρισκα και ταλαιπωρια

Μπορεις να το φορτωσεις και παραπανω αλλα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι θα χρειαστει σιγουρα :

Περισσοτερη παρατηρηση και προσοχη για πιθανα προβληματα (ισως η εμπειρια ειναι μια καλη βοηθεια σε τετοια θεματα, αν την εχεις καλως, αλλιως ξεκινα ηρεμα)

Περισσοτερη φιλτρανση (οχι σε δυναμη αντλιας αλλα σε ποσοτητα υλικων και ποιοτικων υλικων μαλιστα)

Πιο συχνες αλλαγες νερου.

Οι σημαντικοι παραγοντες συμβατοτητας φυσικα εκτος του διαθεσιμου χωρου, ειναι ολα τα ψαρια να ειναι συμβατα απο θεμα παραμετρων νερου, ειρηνικης συμβιωσης και διατροφης.

Κοιτα να ειναι οι απαιτησεις ολων των ψαριων μεσα στα ορια και οσο πιο κοντα στο κεντρο των παραμετρων

πχ μη βαλεις ενα ψαρι που ζει σε πεχα 5-7.2 με ενα ψαρι που ζει σε 7 - 8.2 και εχουν κοινες τιμες στο πεχα 7-7.2

Ειναι ευκολα κατανοητο οτι δεν θα εχεις περιθορεια λαθους στη ρυθμιση των τιμων :D

Το ιδιο κοιτας και για τη σκληροτητα (gH) και για τη θερμοκρασια.

Για κανε μια ερευνα στις πιθανες επιλογες ψαριων που σου αρεσουν και αρμοζουν στο ενυδρειο σου και πες μου τα αποτελεσματα σου να τα ξαναπουμε :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα χωρου σε παιρνει να βαλεις ψαρια ομως, στη θεση σου θα κανα μετρησεις λιγο πριν την αλλαγη νερου ρουτινας και αναλογα τα αποτελεσματα θα φορτωνα.

Πρεπει να ξερεις αν ειναι σε τελικο μεγεθος τα ψαρια που ηδη εχεις, για να υπολογισεις το πραγματικο βιοφορτιο που θα εχει το ενυδρειο στο μελλον και να μη βρεθεις εξ'απροοπτου.

Ενας γενικος κανονας για ιχθυοφορτωση (που δεν ισχυει ομως για ολα τα ψαρια και θελει προσοχη) ειναι 1-1.5 λιτρο νερου (οχι ογκο ενυδρειο) για καθε εκατοστο ψαριου.

Μέτρα υψος στηλης νερου (απο το τελος του χαλικιου-αμμου μεχρι την επιφανεια του νερου) και αφαιρεσε και στο περιπου απο το αποτελεσμα λιγο ογκο, οσο πιανουν τα διακοσμητικα και το φιλτρο, και ετσι βρες τα καθαρα λιτρα νερου.

Αν οι διαστασεις που εχεις δωσει ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου υποθετω οτι το υψος νερου ειναι 35 εκ.

Ετσι εχουμε : 100 μ Χ 30 πλ Χ 35 υψ. νερου = 105000 = 105 λιτρα = 100 περιπου λιτρα νερο

Υπολογιζεις

barbs τελικο μεγεθος 7 εκ Χ 6 ατομα = 42 εκ = 40 λιτρα

ancistrus τελικο μεγεθος 13 εκ Χ 2 ατομα = 26 εκ = 26 λιτρα

συνολο 40+26=66 λιτρα

Σου μενουν 34 λιτρα για αλλα ψαρια και για ενα ενυδρειο χωρις ρισκα και ταλαιπωρια

Μπορεις να το φορτωσεις και παραπανω αλλα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι θα χρειαστει σιγουρα :

Περισσοτερη παρατηρηση και προσοχη για πιθανα προβληματα (ισως η εμπειρια ειναι μια καλη βοηθεια σε τετοια θεματα, αν την εχεις καλως, αλλιως ξεκινα ηρεμα)

Περισσοτερη φιλτρανση (οχι σε δυναμη αντλιας αλλα σε ποσοτητα υλικων και ποιοτικων υλικων μαλιστα)

Πιο συχνες αλλαγες νερου.

Οι σημαντικοι παραγοντες συμβατοτητας φυσικα εκτος του διαθεσιμου χωρου, ειναι ολα τα ψαρια να ειναι συμβατα απο θεμα παραμετρων νερου, ειρηνικης συμβιωσης και διατροφης.

Κοιτα να ειναι οι απαιτησεις ολων των ψαριων μεσα στα ορια και οσο πιο κοντα στο κεντρο των παραμετρων

πχ μη βαλεις ενα ψαρι που ζει σε πεχα 5-7.2 με ενα ψαρι που ζει σε 7 - 8.2 και εχουν κοινες τιμες στο πεχα 7-7.2

Ειναι ευκολα κατανοητο οτι δεν θα εχεις περιθορεια λαθους στη ρυθμιση των τιμων :D

Το ιδιο κοιτας και για τη σκληροτητα (gH) και για τη θερμοκρασια.

Για κανε μια ερευνα στις πιθανες επιλογες ψαριων που σου αρεσουν και αρμοζουν στο ενυδρειο σου και πες μου τα αποτελεσματα σου να τα ξαναπουμε :hysterical:

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

φυσικά και θέλω να κάνω πρώτα μετρήσεις πριν βάλω και αλλα ψάρια

αλλα εδω στις Σέρρες 3 εβδομάδες περιμένω για κάποια χαρτάκια και να δούμε ποτε θα ερθουν

ξέρω οτι τα υγρα είναι καλύτερα αλλα για την ώρα ήθελα κατι οικονομικό

πάντος το ph με κάτι χαρτάκια που μετράω είναι 7,2 περίπου

θα ψάξω για κάποια ψάρια (τα silver shark που ταιριάζουν με τα τιγράκια λογικά να τα ξεχάσω)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

φυσικά και θέλω να κάνω πρώτα μετρήσεις πριν βάλω και αλλα ψάρια

αλλα εδω στις Σέρρες 3 εβδομάδες περιμένω για κάποια χαρτάκια και να δούμε ποτε θα ερθουν

ξέρω οτι τα υγρα είναι καλύτερα αλλα για την ώρα ήθελα κατι οικονομικό

πάντος το ph με κάτι χαρτάκια που μετράω είναι 7,2 περίπου

θα ψάξω για κάποια ψάρια (τα silver shark που ταιριάζουν με τα τιγράκια λογικά να τα ξεχάσω)

Το silver shark ειναι ενα καλο παραδειγμα που αποδυκνειει αυτο που ειπα πιο πανω "(που δεν ισχυει ομως για ολα τα ψαρια και θελει προσοχη)"

Το ψαρι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36769 γινεται 33-35 εκατοστα.

Με τον "κανονα" 1 λιτρο ανα εκατοστο, χωραει φαινομενικα στο ενυδρειο αφου σου περισσεουν 34 λιτρα νερο.

Ομως σκεψου ενα ψαρι 35 εκατοστων σε 100εκ μηκος και 30 πλατος πως θα κινειται.

Μαζι με αυτο υπολογισε οτι ειναι σμηνοψαρο και διατηρειται με ακομα 3-4 ατομα μινιμουμ (που θα μπουν τα αλλα?)

Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα για ψάρια GURANI τα οποία όμως δεν βρίσκω την

επιστημονική ονομασία για να δω και αλλα στοιχεία όπως τελικό μέγεθος και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Λες για τα Gourami.

Αυτα ειναι ημιαγρια ψαρια και θελουν μια μικρη προσοχη στο αριιθμο ατομων σε ενα ενυδρειο οπως και στο φυλο των ατομων αυτων.

Στο δικο σου δεν μπαινουν ευκολα δυο αρσενικα χωρις να υπαρχουν καλες κρυψωνες (φυτα ξυλα κλπ).

Επισης θα πρεπει να διαλεξεις καποιο απο τα πιο ηρεμα ειδη.

Ενα μικρο ειδος (6-7 εκ) ειναι το colisa lalia (dwarf gourami) αλλα ειναι πιο αγριο (για να βαλεις δυο αρσενικα μεσα), απο ενα μεγαλυτερο οπως το Trichogaster leeri (Pearl Gourami) (12 εκ)

Τα καθε αρσενικο εντωμεταξυ διατηρειται με 2-3 θηλυκα για να μοιραζεται το press που θα τους κανει.

Θα μπορουσες να βαλεις ενα αρσενικο με δυο θηλυκα απο ενα απο αυτα τα δυο ειδη, αλλα υπαρχει ηδη μεσα στο ενυδρειο ο κινδυνος που λεγεται fin nippers.

Διαβασε στα λινκς εκει που λεει "Tank compatibility" και θα καταλαβεις.

Ειναι ενα ρισκο και ενας λογος για δημιουργια στρεσ που καταληγει ασχημα, σχεδον παντα.

Με μεγαλο κοπαδι απο τιγρακια μπορει να μειωθει ο κινδυνος για fin nipping, αλλα θελει παρακολουθηση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Trichogaster_leeri]Trichogaster leeri[/url] (Pearl Gourami) (12 εκ)

Τα καθε αρσενικο εντωμεταξυ διατηρειται με 2-3 θηλυκα για να μοιραζεται το press που θα τους κανει.

Θα μπορουσες να βαλεις ενα αρσενικο με δυο θηλυκα απο ενα απο αυτα τα δυο ειδη, αλλα υπαρχει ηδη μεσα στο ενυδρειο ο κινδυνος που λεγεται fin nippers.

φίλε delta66 νομίζω οτι η παραπάνω επιλογή είναι πολύ καλή και απο οτι έψαξα εύκολα θα ξεχωρίσουμε

το αρσενικό απο τα θηλυκά και θα πάρω 1 αρσενικό + 2 θηλυκά και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Trichogaster_leeri]Trichogaster leeri[/url] (Pearl Gourami) (12 εκ)

Τα καθε αρσενικο εντωμεταξυ διατηρειται με 2-3 θηλυκα για να μοιραζεται το press που θα τους κανει.

Θα μπορουσες να βαλεις ενα αρσενικο με δυο θηλυκα απο ενα απο αυτα τα δυο ειδη, αλλα υπαρχει ηδη μεσα στο ενυδρειο ο κινδυνος που λεγεται fin nippers.

φίλε delta66 νομίζω οτι η παραπάνω επιλογή είναι πολύ καλή και απο οτι έψαξα εύκολα θα ξεχωρίσουμε

το αρσενικό απο τα θηλυκά και θα πάρω 1 αρσενικό + 2 θηλυκά και τέλος

Στα νεαρα ατομα δεν ειναι τοσο ευκολος ο διαχωρισμος φυλου, και τα πετσοπ πουλάνε ως επι των πλειστων πολυ νεαρα ψαρια που δεν εχει αναπτυχθει στα αρσενικα το ραχιαιο πετρυγιο σε μακρος.

Επισης απο το στρες του πετσοπ ενυδρειου μπορει να ειναι αχρωμο το αρσενικο και να μη το ξεχωρισεις.

Αυτα δεν ειναι κανονας φυσικα και εχω βρει πολυ καλα ψαρια σε πετσοπ.

Το αρσενικαρο μου ετοιμο κατακοκκινο τον βρηκα σε πετσοπ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=2846

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...