Jump to content

Προβλήματα με φυτά


Recommended Posts

To PHOSVEC GRANULAT της sera κάνει για να ρίξω τα φωσφορικά? Το βρήκα σε ένα μαγαζί με 10 ευρω σε αντίθεση με το phosguard που έχει 20 ευρω.

Φίλε istellas περιμένω τα φώτα σου!!

Ευχαριστώ!

25976[/snapback]

Ρίξε μια ματιά για το Phosvec ΕΔΩ

Επειδή το έχω δοκιμάσει και αυτό! να σε ενημερώσω ότι δεσμεύει την αμμωνία και δημιουργεί λευκά αιωρήματα στο ενυδρείο τα οποία φεύγουν μόνο με τη φίλτρανση! Επίσης σε θέμα απόδωσης τα άλλα δύο που ανέφερα, τα βρήκα πολύ πιο αποτελεσματικά και δεν επηρεάζουν καθόλου την οπτική διαύγεια του νερού.

ΙΜΗΟ θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα δύο προηγούμενα βρεις (υλικά φίλτρων και όχι ζουμιά).

Βέβαια για να κάνεις δουλειά ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσεις buffering αλλιώς δεν πρόκειται να δεις τα φωσφορικά σου να πέφτουν! Επίσης, λέει να μην χρησιμοποιείται παράλληλα με τη χρήση buffer φωσφορικών γιατί τότε απορροφά τα φωσφορικά με αποτέλεσμα να μην κάνει δουλειά ούτε το buffer αλλά ούτε και το αντιφώσφορο.

Όσον αφορά για τις λάμπες δεν έχω κάτι στα υπόψιν μου σε 25 πόντους για Τ5 ή PC. Είναι πολύ μικρό το μέγεθος. Το μόνο που μπορείς να δεις είναι αν χωράει άλλη μια ακόμα λάμπα στο ήδη υπάρχον καπάκι και να βγάλεις έξω τα ballast των λαμπών.

Link to comment
Share on other sites

Χθές έβαλα τελικά το Phos Zorb της API. Η τελευταία μέτρηση προτού το βάλω για τα φωσφορικά ήταν 6,5!

Σήμερα σχεδόν 24 ώρες μετά οι τιμες για τα φωσφορικά είναι: 0,5!!!!!!!

Οπότε πάμε καλά αν και πέσανε λίγο απότομα!

Να το αφήσω κ άλλο μέσα ή να το βγάλω τώρα?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ απότομα δεν πέσανε???? Σίγουρα το 6.5 ήταν σωστό? Μπορείς να το βγάλεις και να παρακολουθήσεις τι θα γίνει. Αν τα δεις πάλι να ανεβαίνουν στα ύψη, φταίει και κάτι ακόμα εκτός από το buffer. Αλλά αν ήταν μόνο αυτό, τώρα θα πρέπει να μπορείς να τα ελέγξεις μόνο με τις αλλαγές νερού ή να αυξάνονται σιγά σιγά...

Για τσεκ και τα ξαναλέμε επί του θέματος από Δευτέρα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Θα το βγάλω κ θα σας ενημερώσω! Θα κάνω καθημερινές μετρήσεις!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι τιμές στα φωσφορικά φαίνεται να εχουν σταθεροποιηθεί γύρω στο 1.

Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού κ βλέπουμε πάλι!

Το Phos Zorb που έβγαλα το ξέπλυνα με νερό της βρύσης κ το έβαλα πάλι στο κουτί του. Αν χρειαστεί μπορώ να το βάλω πάλι ή πάει για πέταμα?

Το άσχημο είναι πως το 1 αρσενικό ραμιρέζι που είχα μέσα ( κ ξυνόταν με το πλευρό του) δεν τα πάει κ πολύ καλά. Έχασε τα χρωματά του, του έχουν πεταχτεί τα μάτια του έξω κ έχει σοβαρά προβλήματα ισορροπίας.

Επειδή δεν το άφηναν ήσυχο τα άλλα 2 ραμ που έχω μέσα το έβγαλα χθες κ το έβαλα σε ένα μικρότερο ενυδρείο με ζωοτόκα!

Το μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω?????

Τουλάχιστον σήμερα φαίνεται να έλυσε κάπως τα προβλήματα ισορροπίας ( δεν πάει συνέχεια αναποδα ή με το κεφάλι προς τα πάνω)

Τα υψηλά ποσοστά φωσφορικών μπορούν να προκαλέσουν τέτοια προβλήματα σε ψάρια?

Ευχαριστώ!!

κ μία διόρθωση: η λάμπα που έχω στο ενυδρείο δεν είναι 25εκ. αλλά 45εκ.

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ενημερώσω ότι όλα τα σκευάσματα αντιφωσφορικών έχουν ένα σημείο κορεσμού! Αυτό σημαίνει πως όταν απορροφήσουν ένα συγκεκριμένο αριθμό φωσφορικών παθαίνουν κορεσμό και σταματούν να κάνουν δουλειά. Σε αυτή τη φάση τα πετάς και παίρνεις καινούργια. Γιατί τα φωσφορικά ανέβηκαν πάλι στο 1? Επίσης, από φωσφορικά δεν έχω ακούσει να ψωφάει κανένα ψάρι. Μόνο η άλγη παίρνει τα πάνω της. Όσο αφορά την εξοφθαλμίαση στο ψάρι σου, συνήθως αυτή καθαυτή δεν είναι πρωτογενής ασθένεια αλλά απόρια άλλων παθήσεων ή κακής ποιότητας νερού. Μπορείς να ξεκινήσεις θεραπεία με Melafix και να δούμε στη συνέχεια, μήπως έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο. Για τη λάμπα συζητάμε αργότερα.... Κάτσε να φτιάξουμε πρώτα τα πιο σοβαρά... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Θα προσπαθήσω να βρώ το Melafix. Είδα κ στην ιστοσελίδα σου οδηγίες!

Κ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως αυξήθηκαν πάλι τα φωσφορικά (έστω κ λίγο).

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στο φίλτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τις πρώτες πρωινές ώρες το ραμ μας άφησε αν και το πάλεψε πάρα πολύ!

Τα φωσφορικά μου παραμένουν σταθερά στο 1. Θα υπάρξει πρόβλημα εάν συνεχίζουν σε αυτές τις τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...