Jump to content

Μπερδεμα με το Ph


Recommended Posts

Εκανα μετρηση στο ph του νερου της βρυσης και μου εδειξε οτι εχει 7,5 και εκανα μετρηση στο ph του ενυδρειου μου και μου εβγαλε 8-8,5...Τι μπορει να ανεβαζει το ph στο ενυδρειο μου?υπαρχει τετοια περηπτωση?

Μπορει να ανεβει απο καποιο φυτο που παει να χαλασει?

post-18204-1268225117_thumb.jpg

post-18204-1268225128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρηση στο ph του νερου της βρυσης και μου εδειξε οτι εχει 7,5 και εκανα μετρηση στο ph του ενυδρειου μου και μου εβγαλε 8-8,5...Τι μπορει να ανεβαζει το ph στο ενυδρειο μου?υπαρχει τετοια περηπτωση?

Μπορει να ανεβει απο καποιο φυτο που παει να χαλασει?

πολλα μπορει να σου ανεβαζουν το ph...

ασβεστολιθικες πετρες, χαλίκι μη χαλαζιακο, υπερβολικο οξυγονο κλπ

σιγουρα οι μετρησεις ειναι σωστες? με τι μετρησες?

Link to comment
Share on other sites

το πιο λογικό είναι να έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου...

έχεις ελέγξει τις πέτρες σου?

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπορει να σου ανεβαζουν το ph...

ασβεστολιθικες πετρες, χαλίκι μη χαλαζιακο, υπερβολικο οξυγονο κλπ

σίγουρα οι μετρήσεις ειναι σωστές? με τι μέτρησες?

πετρες δεν εχω,χαλικι δεν ξερω τι ειναι αυτο που εχω αλλα το πηρα απο καταστημα,οσο για το οξυγόνο η αληθεια ειναι οτι εχω αεραντλια με δυο εξοδους συν αυτο που βγαζει το φιλτρο.

Με υγρο τεστ μετρησα,δεν ειμαι και απολυτος αλλα πιστευω το εκανα σωστα.

Τα φυτα κατεβαζουν το ph?

Link to comment
Share on other sites

το πιο λογικό είναι να έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου...

έχεις ελέγξει τις πέτρες σου?

εχω ενα διακοσμητηκο αλλα δεν το εχω ελεγξει.

Νομιζω υπαρχει τροπος να ελεγθει,μπορει να μου πει καποιος που ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά κατεβάζουν λίγο το pH καθώς κατά την απορρόφηση θρεπτικών βγάζουν Η+ που είναι οξύ, αυτό βέβαια σε μεγάλες ποσότητες, το πιθανότερο αφού δεν έχεις ασβέστιο είναι να έφυγε το λίγο διοξείδιο που έχει το νερό της βρύσης με την οξυγόνωση και να ανέβηκε το pH, το kH και το gH έχουν μεταβληθεί καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά κατεβάζουν λίγο το pH καθώς κατά την απορρόφηση θρεπτικών βγάζουν Η+ που είναι οξύ, αυτό βέβαια σε μεγάλες ποσότητες, το πιθανότερο αφού δεν έχεις ασβέστιο είναι να έφυγε το λίγο διοξείδιο που έχει το νερό της βρύσης με την οξυγόνωση και να ανέβηκε το pH, το kH και το gH έχουν μεταβληθεί καθόλου?

kh17

gh18

Δεν ξερω αν ειναι καλα(μαλλον οχι)αλλα ειναι σταθερα απο την τελευταια φορα που τα μετρησα.αυτην την μετρηση την εκανα με στικς το ph το μετρησα με υγρο.

Link to comment
Share on other sites

kh17

gh18

Δεν ξερω αν ειναι καλα(μαλλον οχι)αλλα ειναι σταθερα απο την τελευταια φορα που τα μετρησα.αυτην την μετρηση την εκανα με στικς το ph το μετρησα με υγρο.

Σκληρότητες σε βρύση-ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Σκληρότητες σε βρύση-ενυδρείο

Μετρηση νερου βρυσης

kh 17

gh 18

Με στικ που μετρησα το νερο της βρυσης μου βγαινει ιδια με την μετρηση του ενυδρειου,δεν ξερω,ισως να εκανα λαθος στην μετρηση του ενυδρειου αλλα και παλι εχω προβλημα ετσι δεν ειναι??

Να πω ομως οτι τις μετρησεις ph τις ειχα κανει με υγρο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Η μετρήσεις με στικακια είναι ενδεικτικές το σίγουρο είναι ότι έχεις αυξημένες σκληρότητες και είναι λογικό να έχεις ανεβασμένο Ph.

Πιθανόν το νερό του δικτύου σου να έχει από την φύση του λίγο αυξημένο CO2

Για αυτό και το Ph 7,5

Βάζοντας το νερό στο ενυδρείο το CO2 μειώνεται δραστικά από τον συνδυασμό φυτά, αεραντλία. Και επειδή δεν έχεις CO2 για αυτό και σου χαλνάν κάποιο φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η μετρήσεις με στικακια είναι ενδεικτικές το σίγουρο είναι ότι έχεις αυξημένες σκληρότητες και είναι λογικό να έχεις ανεβασμένο Ph.

Πιθανόν το νερό του δικτύου σου να έχει από την φύση του λίγο αυξημένο CO2

Για αυτό και το Ph 7,5

Βάζοντας το νερό στο ενυδρείο το CO2 μειώνεται δραστικά από τον συνδυασμό φυτά, αεραντλία. Και επειδή δεν έχεις CO2 για αυτό και σου χαλνάν κάποιο φυτά.

πισευεις αν βαλω διοξιδειο του ανθρακα θα δω σιγουρα αποτελεσματα?

τι μου συνιστάς να κανω για να το κατεβάσω?

Με ποιον τροπο μπορω να δω αν μια πετρα ειναι ασβεστολιθική(διακοσμητικό ειναι αυτο που εχω αλλα θελω να το ελέγξω?

Link to comment
Share on other sites

πισευεις αν βαλω διοξιδειο του ανθρακα θα δω σιγουρα αποτελεσματα?

τι μου συνιστάς να κανω για να το κατεβάσω?

Με ποιον τροπο μπορω να δω αν μια πετρα ειναι ασβεστολιθική(διακοσμητικό ειναι αυτο που εχω αλλα θελω να το ελέγξω?

Το χαλίκι τσέκαρε, ρίχ'το σε ένα ποτηράκι με λίγο ακουαφόρτε (φόρα γάντια καίει το δέρμα) και αν αφρίζει κάτι τρέχει...

Αν δεις οτι το χαλίκι είναι οκ και δεν χρειάζεσαι CO2 για φυτά θα έλεγα να ρίξεις το pH με ξύλα και ενυδρειακή τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι τσέκαρε, ρίχ'το σε ένα ποτηράκι με λίγο ακουαφόρτε (φόρα γάντια καίει το δέρμα) και αν αφρίζει κάτι τρέχει...

Αν δεις οτι το χαλίκι είναι οκ και δεν χρειάζεσαι CO2 για φυτά θα έλεγα να ρίξεις το pH με ξύλα και ενυδρειακή τύρφη.

Οταν λες ξυλα,τις ριζες που πουλανε σε μαγαζια?

Τι ειναι η ενυδρειακη τυρφη?

Εχω φυτα και μαλλον θα χρειaστω CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...