Jump to content

Ταιριαζουν τα ψαρια μαζι για φυτεμενο?


Recommended Posts

Σε φυτεμενο ενυδρειο 240 εχω τα ακολουθα ψαρια:

1 hemigrammus bleheri

1 megalamhodus sweglesi

1 melanotaenia praecox

1 trigonostigma heteromorpha(rasbora red)

2 panaque maccus(plecos)

2 crossocheilus siamensis(sae)

2 γαριδες(νομιζω japanesse)

1 shark (galaher)

6 μικρα ψαρακια στο μεγεθος των neon αγνωστου ταυτοτητας.

Καποιο απο αυτα μου τσιμπαει τα φυτα.Τα εχω μαζι περιπου 3 μηνες και απο οσο εχω δει δεν τσακωνονται μεταξυ τους.Ταιριαζουν ομως για φυτεμενο;Να βγαλω καποιο απο αυτα;Μηπως καποιο απο αυτα ειναι φυτοφαγο;Μου φαγανε 2 riccia fluitans και λιγα φυλλα απο 1 crinum natans. Ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

πριν σου απαντήσω αν ταιριάζουν σε φυτεμένο ενυδρείο, θα σου πω ότι δεν ταιριάζουν καν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί νομίζουν ότι επειδή δε τσακώνονται μεταξύ τους τα ψαράκια ταιριάζουν :D το ενυδρείο σου είναι 240 λίτρα??με τι ύψος???

Link to comment
Share on other sites

googlαρισε τα ονοματα των ψαριων και δες τις πληροφοριες που δινονται για τις απαιτησεις τους στις παραμετρου του νερου (pH gH θερμοκρασια), στα ελαχιστα λιτρα ενυδρειου (πχ τι τελικο μεγεθος γινονται), την συμβατοτητας τους απο θεμα επιθετικοτητας (πχ αν το ενα θα φαει το αλλο), σε τι αριθμο ομαδως διατηρουνται (πχ σμηνοψαρα), αν εχει φυτα στο ενυδρειο ποια ειναι φυτοφαγα ή ποια δεν ειναι συμβατα με φυτα γιατι πχ τα ξεριζωνουν κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

googlαρισε τα ονοματα των ψαριων και δες τις πληροφοριες που δινονται για τις απαιτησεις τους στις παραμετρου του νερου (pH gH θερμοκρασια), στα ελαχιστα λιτρα ενυδρειου (πχ τι τελικο μεγεθος γινονται), την συμβατοτητας τους απο θεμα επιθετικοτητας (πχ αν το ενα θα φαει το αλλο), σε τι αριθμο ομαδως διατηρουνται (πχ σμηνοψαρα), αν εχει φυτα στο ενυδρειο ποια ειναι φυτοφαγα ή ποια δεν ειναι συμβατα με φυτα γιατι πχ τα ξεριζωνουν κλπ κλπ

φιλε delta66 το ειπε και μονος του εχει galaher σε λιγο καιρο δεν θα εχεις τιποτα.! παρα μονο τον galaher και θα ζει κατω απο πολυ ασχημες συνθηκες.! :D

Σου το λεω γιατι την εχω παθει.! εκ πειρας.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορο οτι ο galaher ειναι το πιο ησυχο ψαρι μεσα στο ενυδρειο.Δεν τρωει τα φυτα και δεν πειραζει κανενα ψαρι.Ειναι ο πιο φοβητσιαρης.

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση στο ερωτημα σου στην εδωσε ο delta.

Τωρα οσο αναφορα το galaher οταν καταλαβεις οτι δε φοβατε τοτε θα ειναι αργα.

φιλικα Τασος :D

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

;)

Την απαντηση στο ερωτημα σου στην εδωσε ο delta.

Τωρα οσο αναφορα το galaher οταν καταλαβεις οτι δε φοβατε τοτε θα ειναι αργα.

φιλικα Τασος :D

Link to comment
Share on other sites

55 εκατοστα ύψος??Βγάλτα και βάλε ένα κοπαδάκι με 5 σκαλάρια :D είσαι βέβαια στο όριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...