Jump to content

Σκαλάρια με Rainbow


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,έχω ένα ενυδρείο 320 λίτρων με 5 σκαλάρια μεσαίου μεγέθους,20 αρλεκίνους και έναν μικρούλη πλέκο.Είδα κάτι ψαράκια,σε μια αγγελία συγκεκριμένα και έχω φαγωθεί να τα βάλω στο ενυδρείο μου,μιλάω για τις rainbow cichlids αλλά δε ξέρω αν θα έχω προβλήματα επιθετικότητας με τα σκαλάρια.Γενικά θέλω να βάλω κάτι που θα γίνεται 10-15 εκατοστά,μου είπαν για γεωφάγους αλλά δε μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει τόσο όσο οι rainbow,ειδικά στη σκέψη της γέννας απο τις rainbow κολλάω περισσότερο :D Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει για το θέμα συμβατότητας.Εδώ είναι και οι τελευταίες μετρήσεις

Gh : 9

Kh : 10

Nh3/Nh4 : 0

No2 : 0

No3 : 0

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ρε παιδιά??? :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Αφου επιμενεις για απαντηση .... δεν ηθελα να σε στεναχωρησω ..... εγω δεν θα εβαζα. :D

Θα εβαζα 2-3 σκαλαρια ακομα, 10 κορυ (αναλογα και την ικανοτητα της φιλτρανσης) και θα εβγαζα τους αρλεκινους.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο απο τον Αμαζονιο δεν ειναι?(τα rainbow νομιζω ειναι κεντρικης Αμερικης?)

Εγω θα τα εβαζα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναί και τα 2 αμερική,τουσ αρλεκίνους θέλω και εγώ να τους βγάλω και να βάλω καρδινάλιους,τισ κιχλίδες θέλω πολύ να τις βάλω,μου έχουν κολλήσει...Ταιριάζουν οι συνθήκες σχετικά,απλά το θέμα μου είναι η επιθετικότητα,άν θα έχω προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα 2 σκαλάρια δε το σκέφτομαι,νιώθω ότι δε θα χωράνε και θέλω να είναι άνετα,απο φίλτρο έχω το fluval 404 γεμάτο siporax

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα 2 μεσαίου μεγέθους,τα σκαλαράκια 9(μαζί με το πάνο φτερό) και οι κιχλίδες 6..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο πως ειναι διαμορφωμενο?(απο κρυψωνες εννοω)

ισως ειναι λιγο ρισκο γιατι ειναι και μικρα ακομα.

εξαρτατε αν θες να το δοκιμασεις,αλλα να εισαι και προετοιμασεμενος για τα χειροτερα.

Δηλαδη, αν η συγκατοικηση δεν παει καλα εχεις αλλο ενυδρειο να χωρισεις αμεσα τα ψαρια η θα μεινουν εκει να αργοπαιθενουν απο τα χτυπηματα?

Ολα αυτα πρεπει να τα σκεφτεις και να εισαι παντα προετοιμασμενος για τα χειροτερα.

Αν τα πραγματα πανε καλα...κανενα προβλημα.Αλλα ποτε δεν ξεκινας με τετοιο γνωμονα.

Ασχετα λοιπον αν σου γυαλισαν τα ψαρακια, πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου και καποιες παραμετρους.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο με το ενυδρείο,έχει πολλές κρυψώνες κάτο απο τα 2 μεγάλα ξύλα,τα ξύλα τώρα είναι όπως τα βλέπετε,έχω αλλάξει τα φυτά post-15601-1269109412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαει! ;)

Εγω θα τα εβαζα,αλλα οπως σου ειπα σε περιπτωση στραβης θα ειχα και αλλο ενυδρειο ετοιμο στο παραμικρο να τα απομακρυνω.

Ισως αν μπορεις να συνενοηθεις απο εκει που θα παρεις τις ρεινμποου να ειναι για δοκιμη και αν δεις καποια επιθεση να τις επιστρεψεις??

Δεν ξερω...λεω εγω τωρα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο όπως είναι... Εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Εκτός κι αν μπεις στη διαδικασία νέου ενυδρείου :D

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα τις rainbow θα τις πάρω απο χομπίστα που έχει βάλει αγκελία στα ενυδρειακά,το πετ σοπ βέβαια στη περιοχή μου αν του τις πάω σε περίπτωση που δε τα πάνε καλά θα τις δεχτεί μέχρι να τις δώσω σε κάποιον,υπάρχει λύση σίγουρα,απλά καλό είναι να ξέρω απο πριν αν θα έχω προβλήματα,δηλαδή απο κάποιον που ίσως έχει κάνει κάπιον τέτοιο συνδιασμό ή να έχει ακούσει ότι τα πάνε καλά,πιο πολύ φοβάμαι αυτές να ορμίσουν στα σκαλαράκια παρά αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα τις rainbow θα τις πάρω απο χομπίστα που έχει βάλει αγκελία στα ενυδρειακά,το πετ σοπ βέβαια στη περιοχή μου αν του τις πάω σε περίπτωση που δε τα πάνε καλά θα τις δεχτεί μέχρι να τις δώσω σε κάποιον,υπάρχει λύση σίγουρα,απλά καλό είναι να ξέρω απο πριν αν θα έχω προβλήματα,δηλαδή απο κάποιον που ίσως έχει κάνει κάπιον τέτοιο συνδιασμό ή να έχει ακούσει ότι τα πάνε καλά,πιο πολύ φοβάμαι αυτές να ορμίσουν στα σκαλαράκια παρά αυτά..

Αυτες δεν πεζει να ορμησουν στα σκαλαρια.θα ειναι και στρεσαρισμενες...μολις τις βαλεις μεσα θα τρεξουν να κρυφτουνε..

Αν μπορεις να τις πας καπου σε περιπτωση στραβης...εγω λεω προχωρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου. ;)

Το ενυδρειο ομως το στοκαρεις με τα δεδομενα του σημερα ή με τα δεδομενα του τελικου μεγεθους των ψαριων?

Αφου θελεις να ειναι ανετα τα σκαλαρια, δεν νομιζεις οτι και με τις αλλες κιχλιδες θα "στριμωχτουν"?

Αμερικη δεν ειναι απαραιτητα Αμαζωνιος.

Honduras, Costa Rica, Nicaragua ειναι η πατριδα του rainbow.

Και οι τρεις χωρες ειναι πανω απο τ'αυλακι (παναμα) :D

Αν παμε αυστηρα, το rainbow θελει πανω απο 7 πεχα και τα σκαλαρια κατω απο 7.

Τα σκαλαρια αναφερονται για 15-20 εκ μεγεθος και τα rainbow για 10.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου. :rasp:

Το ενυδρειο ομως το στοκαρεις με τα δεδομενα του σημερα ή με τα δεδομενα του τελικου μεγεθους των ψαριων?

Αφου θελεις να ειναι ανετα τα σκαλαρια, δεν νομιζεις οτι και με τις αλλες κιχλιδες θα "στριμωχτουν"?

Αμερικη δεν ειναι απαραιτητα Αμαζωνιος.

Honduras, Costa Rica, Nicaragua ειναι η πατριδα του rainbow.

Και οι τρεις χωρες ειναι πανω απο τ'αυλακι (παναμα) :D

Αν παμε αυστηρα, το rainbow θελει πανω απο 7 πεχα και τα σκαλαρια κατω απο 7.

Τα σκαλαρια αναφερονται για 15-20 εκ μεγεθος και τα rainbow για 10.

Kαι ένα άλλο θέμα είναι ότι οι rainbow πάνε κοπαδάκι πάνω απο 6 άτομα..Και εγώ υπολόγιζα να βάλω 3,θα τα σκεφτώ όλα και θα αποφασίσω,ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και για τα καλά σας λόγια για το ενυδρείο μου ;):huh::unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ναί και τα 2 αμερική,τουσ αρλεκίνους θέλω και εγώ να τους βγάλω και να βάλω καρδινάλιους

Οι καρδιναλιοι ειναι ακομα πιο ευκολο θηραμα για τα σκαλαρια απο τους αρλεκινους, αφου ειναι πιο αργοι και πιο μικροι.

Επισης θα ειναι και "νεα ψαρια" στο ενυδρειο, και μολις μπουν μεσα θα νομιζουν τα σκαλαρια οτι εδεησες και τους ριχνεις ζωντανη τροφη :D

Link to comment
Share on other sites

Σε 300αρι ενυδρειο με σκαλαρια καλες επιλογες κατα τη γνωμη μου για συγκατοικοι ειναι οι νανοκιχλιδες (apistogramma, ramirezi)) και τα corydoras.

Σε μεγαλο ενυδρειο θα ηταν κι αλλα ψαρια, απο δισκους μεχρι και γεωφαγους.

Link to comment
Share on other sites

Οκ...Τέτοια πες μου να πάω σε μεγαλύτερο να με διώξουν απο το σπίτι :D;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί φίλε μου..Άστα να πάνε :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...