Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα Σκαλαριων


elmagico

Recommended Posts

Καλησπερα στα μελη.....

Εβαλα σημερα στο ενυδρειο μου 6 σκαλαρια και μετα απο 8 ωρες παρατηρησα οτι καθονται κατω στην αμμο με την κοιλια και τα κατω πτερυγια.

Μπορειτε να μου εξηγεισετε για ποιο λογο γινετε αυτη η συμπεριφορα?

Μηπως τους αρεσει απλα να καθονται στην αμμο?

Σας ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω σκαλαρια εδω και 2 χρονια και δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο.

δωσε μας μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;;

Εχεις αλλα ψαρια μεσα,και ποσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες σωστή προσαρμογή?Μήπως φταίει ο φωτισμός? και εγώ που τα έχω 2 μήνεσ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ενυδρειο ειναι στρωμενο εδω και 1 μηνα και ολα πανε μια χαρα..

Ολες οι μετρησεις ειναι ενταξει....

Βρισκονται σε ενα RIO 300 με συγκατοικους μερικους ροδοστομους...

Η προσαρμογη εγινε με τον κλασικο τροπο...

1.τοποθετηση τις σακουλας στο ενυδρειο για να πιασει θερμοκρασια...

2.αδειασμα μερικου νερου τις σακουλας και τοποθετηση νερου απο το ενυδρειο...

Το RIO 300 εχει 4 λαμπες που μενουν ανοιχτες περιπου 8 ωρες σπαστες...

Και στο δευτερο ενυδρειο μου που εχω σκαλαρια και δεν το εχω ξαναδει κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όχι μόνο για εσένα αλλά για να ακουστεί γενικά, να ξέρουμε οτι το να βάλουμε 2 ποτήρια νερό δεν είναι σωστή προσαρμογή.

Μια καλή (και πάλι όχι τέλεια) προσαρμογή είναι να μπουν τα ψάρια σε κουβά και να γεμίζει από το ενυδρείο με σωληνάκι λεπτό, όταν διπλασιαστεί το νερό στον κουβά (50% ενυδρείου-50% σακούλας) αδειάζουμε κάμποσο και το αφήνουμε να ξαναγεμίσει όσο και πριν (75% νερό ενυδρείου-25% νερό σακούλας), το κάνουμε ακόμα μια φορά αν δεν βαριόμαστε και έχουμε τελικά 85% νερό ενυδρείου-15% νερό σακούλας.

Αν απλά διπλασιάσουμε το νερό στο σακουλάκι και πετάξουμε τα ψάρια μέσα θα φάνε το μισό σοκ από το να τα ρίξουμε όπως είναι, όχι και τόσο καλό...

Το παραπάνω αν βιαζόμαστε μπορούμε να το κάνουμε και σε σακούλα απλά είναι λίγο ταλαιπωρία για τα ψάρια να την βάζουμε-βγάζουμε για άδειασμα το μισό.

Η ταχύτητα και οι φορές που θα κάνουμε το μισοάδειασμα-γέμισμα είναι σχετικές με το πόσο διαφορετικά είναι τα νερά (σακούλας-ενυδρείου) και το πόσο ευαίσθητα είναι τα ψάρια, συνήθως πάνω από μισάωρο καλύτερα.

Αυτά... :D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι μπορεί αυτός να είναι ο σωστός τρόπος προσαρμογής αλλά επειδή πολλοί φίλοι χομπυστες δεν τον κάνουν έτσι,απλά βάζουν 3-4 ποτήρια νερού,δεν παει να πει ότι δεν αγαπάνε τα ψάρια που θα βάλουν στο ενυδρειο τους...

Πιστεύω,για το δικό μου θέμα,ότι επειδή είναι μικρά σκαλαρακια μπορεί να έχουν στρεσαριστει η να είναι και φοβισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι στρεσαρισμένα,όμως η προσαρμογή στο νέο ενυδρείο ειναι πολυ σημαντική και ο vicius σου περιέγραψε τον ορθό τρόπο.Το θέμα μας δεν είναι η αναμβισβήτητη αγάπη μας για τα ψάρια,αλλά οι τρόποι προστασίας αυτών.

Πόση ώρα έκανες προσαρμογή?Αν μπορείς βάλε καμμια φώτο. :D

Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογή έγινε με ανοιχτά τα φώτα??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όχι μόνο για εσένα αλλά για να ακουστεί γενικά, να ξέρουμε οτι το να βάλουμε 2 ποτήρια νερό δεν είναι σωστή προσαρμογή.

Μια καλή (και πάλι όχι τέλεια) προσαρμογή είναι να μπουν τα ψάρια σε κουβά και να γεμίζει από το ενυδρείο με σωληνάκι λεπτό, όταν διπλασιαστεί το νερό στον κουβά (50% ενυδρείου-50% σακούλας) αδειάζουμε κάμποσο και το αφήνουμε να ξαναγεμίσει όσο και πριν (75% νερό ενυδρείου-25% νερό σακούλας), το κάνουμε ακόμα μια φορά αν δεν βαριόμαστε και έχουμε τελικά 85% νερό ενυδρείου-15% νερό σακούλας.

Αν απλά διπλασιάσουμε το νερό στο σακουλάκι και πετάξουμε τα ψάρια μέσα θα φάνε το μισό σοκ από το να τα ρίξουμε όπως είναι, όχι και τόσο καλό...

Το παραπάνω αν βιαζόμαστε μπορούμε να το κάνουμε και σε σακούλα απλά είναι λίγο ταλαιπωρία για τα ψάρια να την βάζουμε-βγάζουμε για άδειασμα το μισό.

Η ταχύτητα και οι φορές που θα κάνουμε το μισοάδειασμα-γέμισμα είναι σχετικές με το πόσο διαφορετικά είναι τα νερά (σακούλας-ενυδρείου) και το πόσο ευαίσθητα είναι τα ψάρια, συνήθως πάνω από μισάωρο καλύτερα.

Αυτά... :D

Αυτη ειναι η καλυτερη μεθοδος αλλα το χειμωνα ειναι δυσκολο γιατι κανει κρυο και κρυωνει το νερο στον κουβα-δοχειο. (εγω εχω τετοιο προβλημα δλδ γιατι κανω 0.5-2 ωρες προσαρμογη, αναλογα το νερο που ηταν στο πετσοπ και σε ποιο ενυδρειο θα μπουν)

Εκτος κι αν εχει καποιος μικρο θερμαντηρα και το βαλει στο δοχειο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι παιδια....

Τελικα οντως οπως λεγαμε ηταν λιγο στρεσαρισμενα και θελανε και λιγη ωρα συνιθησουν στο καινουργιο τους σπιτι...

Οσο για την προσαρμογη που λεγαμε χθες......

Κρατησε κοντα 1 ωρα η προσαρμογη και με κλειστα φωτα...

Απλα οπως ελεγα και χθες μπορει ολοι να μην κανουν αυτο τον σωστο τροπο αλλα εναν περιπου λιγοτερο σωστο τροπο....

Σας ευχαριστω που αναλυσαμε το προβλημα μου...

Υ/Γ..Μηπως να γινει θεμα σωστης προσαρμογης στο forum η εχει ξανα αναφερθει??

Σας ευχαριστω και παλι ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει σε πολλα θεματα.

Και με τη σακουλα σωστος και κλασικος τροπος ειναι.

Απλα θελει πιο μικρες και πιο πολλες προσθεσεις νερου.

Μαλιστα θελει αδειασμα του μισου νερο της σακουλας και ξεναγεμισμα σιγα σιγα παλι.

Αυτο αν γινει και δυο τρεις φορες, θα'ναι ακομα καλυτερα.

Σε μερικα πολυ ευαισθητα ειδη (πχ ραμιρεζι) ακομα και ο τροπος που ριχνουμε το νερο στη σακουλα θελει προσοχη.

Δεν πρεπει να κανει παφλασμο, αλλα να πεφτει "γλυφωντας" τα τοιχωματα της σακουλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...