Jump to content

ιχνοστοιχεια


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Μαλλον σημερα θα παραγγειλω μια οσμοση που θελω 3 σταδιων.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:θα πρπει να ριχνω ιχνοστοιχεια μετα την αλλαγη?το ενυδρει θα φιλοξενει ενα ζευγαρακι ραμιρεζει και γαριδουλες και φυσικα πολλα σαλιγγαρια.Αν χρειαζεται να ριχνω και κατι αλλο πειτε το γιατι πρωτη φορα θα χρησιμοποιησω οσμοση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Μαλλον σημερα θα παραγγειλω μια οσμοση που θελω 3 σταδιων.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:θα πρπει να ριχνω ιχνοστοιχεια μετα την αλλαγη?το ενυδρει θα φιλοξενει ενα ζευγαρακι ραμιρεζει και γαριδουλες και φυσικα πολλα σαλιγγαρια.Αν χρειαζεται να ριχνω και κατι αλλο πειτε το γιατι πρωτη φορα θα χρησιμοποιησω οσμοση

αλλοι λενε οτι χρειαζονται ιχνοστοιχεια και αλλοι λενε οτι τα περνουν μονο απο τις τροφες , εγω προσωπικα βαζω discus trace σε καθε αλλαγη μου με νερο α/ο

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια γιατι και γω αυτο το σκευασμα εχω απλα ρωτησα μηπως και μου λεγανε να βαλω καποιο αλλο.Να φανταστω οτι το ριχνεις στο βαρελι που εχεις το νερο της οσμωσης ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια γιατι και γω αυτο το σκευασμα εχω απλα ρωτησα μηπως και μου λεγανε να βαλω καποιο αλλο.Να φανταστω οτι το ριχνεις στο βαρελι που εχεις το νερο της οσμωσης ή οχι?

επειδη το νερο της οσμωσης μου φευγει και παει απευθειας στο ενυδρειο , προσθετω μεσα στο ενυδρειο την ποσοτητα που αντιστοιχη για τα λιτρα νερου που προσθεσα ( πχ 2 καπακια στα 160 λιτρα )

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα ιχνοστοιχεια προσθετουμε και μεταλλικα στοιχεια γιατι το νερο ειναι πολυ φτωχο σε ολα!Οσο για το νερο που πεφτει απευθειας στο ενυδρειο και τα προσθετουμε εκει,απο προσωπικη εμπειρια εχασα Δισκο απο οσμοτικο σοκ και απο τοτε το φτιαχνω σε βαρελι και το ριχνω μετα 2 μερες,παντα απο προσωπικη εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα ιχνοστοιχεια προσθετουμε και μεταλλικα στοιχεια γιατι το νερο ειναι πολυ φτωχο σε ολα!Οσο για το νερο που πεφτει απευθειας στο ενυδρειο και τα προσθετουμε εκει,απο προσωπικη εμπειρια εχασα Δισκο απο οσμοτικο σοκ και απο τοτε το φτιαχνω σε βαρελι και το ριχνω μετα 2 μερες,παντα απο προσωπικη εμπειρια!

στα ποσα λιτρα σου εγινε αυτο ? γιατι μιλαμε για 525 λιτρα και το νερο αλλαγης να ειναι 100-120 λιτρα :D

Link to comment
Share on other sites

Στα 350 με 70 λιτρα αλλαγη την εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

περιεργο .....

Μεχρι τωρα παντος ειμαι μια χαρα , υπολογισε ομως οτι για να γεμισει το ενυδρειο μετα απο αλλαγη θελω περιπου 5-6 ωρες

Link to comment
Share on other sites

μεταλλικα στοιχεια οταν λες?Μπορεις να μου εξηγησεις?ποιο σκευασμα ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλλικά στοιχεία είναι αυτό που λέμε μεταλλικά άλατα ή άλατα.

Διάβασε καλά αυτό και αν θες ρωτάς: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%F7%E5%DF%E1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...