Jump to content

Αποψεις ...?


Recommended Posts

Καταρχην πριν ξεκινησω με την ερωτηση να σας πω το ενυδρειο μου ..

Εχω ενα capri 80 http://www.ferplast.it/scheda_prodotto_eng...03/frm_pagina=1

100 λιτρακια

εχω βαλει μεσα χαλικακι για υποστρωμα (δυστηχως δεν ξερω να σας πω λεπτομεριες για αυτο αλλα ηταν μαρκας)

Το εχω ξεκινησει για στροσημο με τροφη εδω και 3 μερες και η μετρηση σημερα εδειξε αμωνια 0.009

Οκ ακομα δεν εχει αρχησει να <<σαπιζει>> η τροφη καλα και για αυτο λογικα ακομα δεν εχω καμοια μεγαλη συγκεντρωση αμωνιας

θερμοκρασια στους 27 ...φωτοπεριοδος 8 ωρες την ημερα

Βακτηρια δεν εχω βαλει μεσα (μονο την καψουλα βακτηριων του φιλτρου) και μιας και ειμαι ψιλοκολημενος με τον φυσικο κυκλο θα ηθελα να μην αγωρασω βακτηρια ....θα αφησω την φυση να κανει την δουλεια της και ας παρει και λιγο καιρο παραπανω ...

Επειδη εχω και ενα μεγαλο μωρο (την γυναικα μου ) σπιτι επεμενε (και δεν χωραει κουβεντα) να βαλω και ενα απο αυτα τα αθλια διακοσμητικα του εμποριου ...ειναι ενας ..κατι σαν ναος !(το τελαυτο το εγραψα για οταν μελλοντικα δειτε φωτο απο το ενυδρειο να γλυτωσω το κραξιμο ;) )

Θελω να το κανω φυτεμενο και δεν θελω δυσκολα φυτα αρα παμε για ανουμπιας κτλ

Αν και δεν ειμαι στα τρελα λιτρα θελω να νομιζω οτι εχω την βαση για μια καλη αρχη ε?

Φυτα δεν εχω βαλει ακομα (το μοναδικο καταστημα που βρηκα θα φερει την παρασκευη) θα παω να αγωρασω

μερικα αν και καταλαβα οτι οι τιμες θα ειναι αρκετα αγριες ....και εχω αρχισει να ψαχνομαι σε online καταστημα που εχει αναφερει φιλος απο εδω !!!

Εχωντας ακομα τον χρονο με το μερος μου (μεχρι να στρωσει το ενυδρειο) λεω σιγα σιγα να ριξω μια ματια σε τι ψαρια μπορω να επιλεξω ...

Εκει ειναι που θελω την γνωμη και την αποψη σας

Αρχικα ηθελα χρυσοψαρα ...γενικα η ιδεα του χρυσοψαρου σε ενυδρειο ...ξερεις ...ειναι χαραγμενη στο μυαλο μου ...Επεισης αν και χορτοφαγα δεν τα τρωνε τα φυτα που εχω στο μυαλο μου ..ΔΕν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε οξυγονο και σε θερμοκρασια νερου ...Ολλα τα ανω με κανουν τα τα γουσταρω ...

ηθελα 4 ....αλλα διαβαζοντας βλεπω οτι ειναι πανω απο το οριο και τις προηποθεσεις του ενυδρειου μου ...

Καλα σε πετ σοπ ...σου λενε οτι μπορεις να βαλεις πολαααα παραπανω !!αλλα ..ασε μην το αναλυσω και μην το αναλυσεται ...Μια λυση ειναι να βαλω 3 χρυσοψαρακια μεσα λοιπον εν γνωση μου οτι παλι ειμαι στο οριο

κανα 2 σαλιγγαρια και ειμαστε κομπλε ....αυτο ειναι το ενα setup ...

Απο την αλλη ...ειναι τα τροπικα ...εκει βλεπω ανοιγουν αρκετα οι οριζοντες μου συν οτι παντοτε μου αρεσαν

τα κοπαδακια ....ε ? καμοια 10αρια νεον πχ ειναι μουρλια .....εχουν πλακα και οι πλεκο (ΕΜΕΝΑ γλυφτες μου αρεσουν να τους λεω ενταξυ ? :) )

Αλλα στο πανω setup φοβαμε οτι θα μπλεξω και με τους θερμοστατες με ph κτλ ...δεν ξερω αν τα φυτα που θελω να βαλω κανουν για τα τροπικα ψαρια ....? επειπλεον μου ψιλοαρεσουν και τα guppy αλλα διαβαζοντας το φορουμ τα 9 στα 10 ποστ με αρρωστα ψαρακια ηταν γκαπι ...(οκ μπορει και να τα παραλεω αλλα ειναι πλοιψηφια) ....δεν θελω ψαρακια να πεθαινουν ...ξανα μανα αρχιζει και μου αρεση η ιδεα του ανθεκτικου τρελοχρυσοψαρου !

Εχω μπερδευτει και τα εχω ψιλοχασει ....

οποιες αποψεις γνωμες μου πειτε μονο καλο θα μου κανουν για να αρχισω να ζυγιζω τα συν και τα πλιν των δυο ανω setups ...

Παντως εκει που ειμουν σηγουρος για τα χρυσοψαρα ...βλεποντας οτι οι επιλογες στα ψαρια κρυου νερου ειναι αυτα και τα ΚΟΙ που ειναι ολλα τους μεγαλα ψαρακια εχω αρχισει να γερνω σιγα σιγα στην πλευρα των τροπικων ...(αν και δεν μου αρεσει η ιδεα του θερμοσταστη στις μεγαλες θερμοκρασιες )

Για πητε ρε παιδια και εσεις ...... :D

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! μολις θα μπουν οι εμποιροι των φυτεμένων θα σου δώσουν σηγουρα πολλες ιδεες~~!!! παντος η ιδέα με τα κοπαδόψαρα πειστευω ειναι πολυ καλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα κοπαδόψαρα(tetra), αλλά τότε θέλεις χαμηλό pH! Εναλλακτικά εγώ θα σου πρότεινα gourami που δεν είναι αρκετά απαιτητικά, ή και ζωοτόκα αν θες!

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμ φιλαρακι τα gourami δεν ειναι καθολου κακα ...πολυ ωραια ...

θα πεσω στο διαβασμα ...ελπιζω να μην γινονται πολυ μεγαλα και τα στριμωξω ....

Αμαν αμαν ξεκινησαμε με τα ph ε ? του σαταναααα οχι οχι να ειναι ανθεκτικα τα κακομοιρα ...μην γυρναω και τα βλεπω αναποδα ....

Ευχαριστω για τις τοσο γρηγορες απαντησεις σας φιλαρακια

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες φίλε μου,

είσαι διατεθειμένος να ακούσεις και να ακολουθήσεις κατά λέξη συμβουλές πιο έμπειρων; Αν ναι τότε πες τι ψάρι σου αρέσει και όλοι θα βοηθήσουμε. Αν όμως είσαι από τους ισχυρογνώμονες του τύπου "το έχω δει σε τόσα λίτρα", "το είχε φίλος τόσα χρόνια και δεν έπαθε τίποτα" κλπ κλπ τότε βάλε χρυσόψαρα ή καλύτερα μόνο φυτά.

Στο ΑΖ υπάρχει η γνώση να φιλοξενήσεις όποιο ψαράκι σου αρέσει, με το σωστό στρώσιμο, μετρήσεις, υπομονή και προσοχή δεν θα σου πεθάνει κανένα, ούτε θα σου αρρωστήσει. Το θέμα είναι αν θες να εκμεταλλευτείς αυτή την γνώση.

Σε 100 lt εγώ θα έβαζα μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων φωτισμού-λιπάσματος, 1 λάμπα, μερικά ξύλα, 1 κοπαδάκι τετρα και άλλο 1 κοπαδάκι ψαράκια βυθού. Κοιτάς χρώματα και διαλέγεις. Αν διαλέξεις παραπάνω από 1 κοπαδάκι να προσέξεις να μην κολυμπούν στην ίδια ζώνη του ενυδρείου για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

ό,τι χρειαστείς τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου ..

οχι δεν με ενδιαφερει να βγαλω τα βιτσια μου και την ισχυρογνωμοσηνη μου πανω στα κακομοιρα τα ψαρακια

Οι γνωμες σας ειναι πολητιμες και θυσαυρος στην αποιρεια μου ....Ειμαι αποιρος αλλα μαθενω και γρηγορα

! για αυτο και ρωταω ...

Η πρωταση σου μου ακουγεται πολυ καλη και θα εχει και ωραιο αισθητικο αποτελεσμα

Αν προσεξες πολυ πριν παρω τα ψαρια αρχισα να διαβαζω και με τις γνωσεις σας θελω να φτιαξω ενα χωρο για

τα ψαρακια το δυνατον καλητερο για αυτα ...δεν ειναι σωστο η δικη μου ελυψη γνωσης να πληρωθει απο αυτα!

Ας το παρω αλλιως λοιπον ως ερωτηση ...

Συγουρα οι γνωσεις και το χρημα ..μπορουν να φτιαξουν οτι θελεις ....

Ας το παμε λοιπον στο θεμα του υπαρχοντως εξοπλισμου μιας και το χρημα δεεεεε (ερχεται και ο γιος στον κοσμο σε 1 μιση μηνα ) ...

Με τον ανω εξοπλισμο θα προχωρισουμε (ενταξυ στο μελλον βλεπουμε)

Θα ηθλελα να αποφυγω την συνεχη χρηση του θερμοστατη (οινομια ...ειναι μεσα στο φιλτρο και δεν βλεπω λαμπακι αλγες κτλ) αλλα απο οτι εχω διαβασει τα <<κρυα>> ψαρια ειναι μονο χρυσοψαρα και ΚΟΙ

Απο την αλλη αν υπαρχουν τροπικα ψαρακια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις τα οποια φυσικα και δεν γνωριζω ποια ειναι (εδω ερχεται η δικια σας συμβουλη) ....ειμαι ανοικτος ως προς αυτα

Αυτο που ελπιζω και θελω να κανω ειναι αν μετα απο ενα καλο στρωσιμο (οσο καιρο και αν παρει αυτο) να εχω ενα σχετικα απροβληματιστο και χωρις ιδιατερη αναγκη συντηρησης ενυδρειο

Μιας και ο χρονος (οπως λογικα σε ολους μας) δεν περισσευει

και παλι σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα τροπικά ψαράκια όμως θέλουν θεμοκρασία γύρω στους 27 βαθμούς! Άρα ο θερμοστάτης είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ! Όταν λές ότι δεν θέλεις να χρησιμοποιείς συνέχεια τον θερμοστάτη, τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικαιο ..να σου απαντησω ....

Πρωτα απολα οικονομια (και οχι δεν το λεω επειδη θα μου κοστισει 5 ευρο παραπανω στον λογαριασμο ...απλα ειμαι απο αυτους τους χιπηδες που οταν φευγουν απο το σπιτι κλεινουν και το standbye απο την τηλεωραση για να μην καταναλωνουν αδικο ρευμα ) αγαπαμε την φυση (α και κολημενος με τις ΑΠΕ πριν γινουν μοδα)

Δευτερος λογος ειναι οτι (δεν ξερω εδω εσεις θα μου πειτε) αν κοπει κανα ρευμα ? θα τα βρω αναπδα τα ψαρακια μου ? Ο θερμοστατης μου ειναι 100watt δεν θα τον συκωσει πολυ ωρα ενα ups !

Η μεγαλυτερη θερμοκρασια δεν συμαινει και μεγαλητερη εξατμιση του νερου ? Την υγρασια θα ηθελα να την αποφυγω !

Ολα τα πανω που αναφερα δεν τα γραφω υπο την μορφη γνωσης μου ...αλλα υπο την μορφη απορειας

δηλαδη ετσι οπως τα λεω τα νομιζω ...μπορει να κανω (και μακαρια δηλαδη) λαθος αν ναι ...καλο ειναι να μου το πητε να βγαινουν απο το μυαλο μου σιγα σιγα διαφωρα κοληματα

Και παλι σας ευχαριστω για την διαθεση να μου απαντησετε

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα εβαζα ενα κοπαδακι τετρα(νεον,καρδιναλιους)απο 10 ψαρακια η ενα κοπαδακι ροδοστομους.ομορφα ψαρια και ζωηροι κολυμβητες θα εχει συνεχεια κινηση το ενυδρειο.προσοχη ομως στο p.h.

το καλοκαιρι δεν χρειαζεται καθολου θερμοστατης εγω τον βγαζω απο την μπριζα τελειως.το προβλημα σου θα ειναι η αυξηση της θερμοκρασιας με την ζεστη που θα εχει και θα χρειαστεις καποιο ανεμιστηρακι για να την κατεβαζεις.μεχρι τωρα με τις διακοπες ρευματος δεν ειχαμε καποιο προβλημα.οταν φευγεις απο το σπιτι δεν νομιζω οτι κλεινεις και το γενικο.ο θερμοστατης δεν θα σου διμηουργρεισει κανενα απολυτος προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μια είναι η καύτερη λύση...Ένα κοπαδάκι με 12-14 Capoeta tetrazona,τα γνωστά ως τιγράκια..Θα ξετρελαθείς πίστεψε,είναι ΥΠΕΡκινητικά και πανέμορφα,τώρα όμως δε ξέρω τι γίνεται με το θέμα φυτών :D:) πάντως την ανούμπια και τη βαλισνέρια δε νομίζω να τη πειράζουν.Είναι πολύ καλή λύση τα τιγράκια,ψάξε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα κοπαδοψαρο που μπορεισ να το εχεις σε θερμοκρασία δωματίου και ειναι και πολυ σκληρό ..http://www.youtube.com/watch?v=7JjRLqTxGQs

http://www.aquahobby.com/gallery/e_tanictis.php

(εσυ έχε το φυτεμένο το ενυδρειο αν σου αρέσει..)

υ.γ Δεν ειναι μόνο η anubia ανθεκτικό και ευκολο φυτο,ψαξε στο forum λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες,όταν φεύγεις κατεβάζεις και το γενικό, τότε τι θα γίνει το φίλτρο? Επίσης πρέπει και το φως του ενυδρείου σου να είναι αναμμένο περίπου 10 ώρες κάθε μέρα σε περίπτωση που βάλεις αληθινά φυτά!(για σκέψου και αυτό λοιπόν που λες ότι θες να κάνεις οικονομία). Όσο για το αν η μεγαλύτερη θερμοκρασία προκαλεί και μεγαλύτερη εξάτμιση του νερού, νομίζω πως αυτό είναι αυτονόητο! Ωστόσο μην σε νοιάζει και τόσο πολύ, αφού θα έχεις το καπάκι! Όσο για το τι ψάρια να βάλεις, σε περίπτωση που θες να αποφύγεις τον θερμοστάτη, καταφεύγεις σε λύσεις όπως χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Πάντως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως ένα κοπαδάκι tetra θα ήταν ιδανικό για το ενυδρείο σου. ΑΛΛΑ προσοχή στο pH! Το νερό της αθήνας έχει pH περίπου 7,8 και τα tetra θέλουν γύρω στο 5,5-6!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

:D

Οι ιδεες για τα ενυδρεια που ανεφερες ηταν πολυ καλες.

Εγω σου προτεινω να ξεκινησεις με τα χρυσοψαρα που ειναι και η πρωτη σου αγαπη.

Απλα μη παρεις ειδος που γινεται μεγαλο και δεν χωραει οταν μεγαλωσει αλλα και λερωνει πολυ.

Προτιμησε λοιπον μια ποικιλια απο fancy χρυσοψαρα. Δες εδω πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

Μεχρι 2-3 χρυσοψαρα δεν θα σε παιδεψουν στη συντηρηση του ενυδρειου κλπ προβληματα.

Πρωτα απολα οικονομια (και οχι δεν το λεω επειδη θα μου κοστισει 5 ευρο παραπανω στον λογαριασμο ...απλα ειμαι απο αυτους τους χιπηδες που οταν φευγουν απο το σπιτι κλεινουν και το standbye απο την τηλεωραση για να μην καταναλωνουν αδικο ρευμα ....

Το ρευμα ειναι απαραιτητο στα ενυδρεια, ειτε λειπεις ειτε οχι, γιατι το φιλτρο πρεπει να λειτουργει 24 ωρες και το φως να αναβει για μερικες ωρες καθε μερα (στα τροπικα θελει και θερμαντηρα)

ΥΓ βαζε το μεγαλο μωρο να βλεπει ενυδρεια με φυσικη διακοσμηση στο φορουμ (ξυλα πετρες φυτα) και σιγα σιγα θα στο πει μονη της να βγαλετε την ακροπολη και να τη βαλετε στο γραφειo για μπιμπελο. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενταξυ ...προφανως παρεξιγηθικα στο θεμα του ρευματος ...

Δεν λεω πουθενα οτι κατεβαζω τον γενικο οταν φευγω !!!

Ετσι δεν θα εχει προβλημα ουτε το φιλτρο ουτε η λαμπα ...ουτε και το ψυγειο με τον καταψυκτη ;):rasp:

Τον θερμοστατη ελεγα να γλυτωσω ...και τωρα ολοι θα με λετε τσιγγουνι κλαψ καλψ :thumbup::thumbup:

ευχαριστω για τις αποψεις σας παιδια ...και φυσικα εχω λιωσει στο διαβασμα και ειναι τρελη πηγη λεμε το site

μπραβο και παλι μπραβο σε ολους σας για την πολυ καλη δουλεια που εχεται κανει!

Αρχισε να μου αρεσει η ιδεα των κοπαδοψαρων αρα πρεπει να ριξω διαβασμα στο ph τωρα ... :angry2:

Φιλε δελτα ...αυτο προσπαθω να κανω να την βαλω να βλεπει ενυδρεια δικα σας μπας και φυγει ο ναος ....

και επεσε πανω σε μια φωτογραφια που ειχε ενα πιθαρι ...........

ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΡΙ ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

Ενα κοπαδοψαρο που μπορεισ να το εχεις σε θερμοκρασία δωματίου και ειναι και πολυ σκληρό ..http://www.youtube.com/watch?v=7JjRLqTxGQs

http://www.aquahobby.com/gallery/e_tanictis.php

(εσυ έχε το φυτεμένο το ενυδρειο αν σου αρέσει..)

υ.γ Δεν ειναι μόνο η anubia ανθεκτικό και ευκολο φυτο,ψαξε στο forum λιγο...

Πολυ ωραια ψαρακια (ασχετο η μουσικη στο βιντεο τα σπαει)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξυ ...προφανως παρεξιγηθικα στο θεμα του ρευματος ...

Δεν λεω πουθενα οτι κατεβαζω τον γενικο οταν φευγω !!!

Ετσι δεν θα εχει προβλημα ουτε το φιλτρο ουτε η λαμπα ...ουτε και το ψυγειο με τον καταψυκτη :hysterical::rasp:

Τον θερμοστατη ελεγα να γλυτωσω ...και τωρα ολοι θα με λετε τσιγγουνι κλαψ καλψ :rasp::rasp:

ευχαριστω για τις αποψεις σας παιδια ...και φυσικα εχω λιωσει στο διαβασμα και ειναι τρελη πηγη λεμε το site

μπραβο και παλι μπραβο σε ολους σας για την πολυ καλη δουλεια που εχεται κανει!

Αρχισε να μου αρεσει η ιδεα των κοπαδοψαρων αρα πρεπει να ριξω διαβασμα στο ph τωρα ... :rasp:

Φιλε δελτα ...αυτο προσπαθω να κανω να την βαλω να βλεπει ενυδρεια δικα σας μπας και φυγει ο ναος ....

και επεσε πανω σε μια φωτογραφια που ειχε ενα πιθαρι ...........

ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΡΙ ;):D:)

;):rasp::thumbup:

Εισαι ωραιος.

Οσο για το πιθαρι, τολεγα εγω να τις εξαφανιζουμε ολες αυτες τις φωτο αλλα δεν μ'ακουσανε :thumbup::angry2:

Ενταξει το πυθαρι δεν ειναι και τοσο κιτς και αν ειναι απο καθαρο πυλο δεν κανει κακο στο νερο, ειναι και χρησιμο διακοσμητικο αφου χρησιμευει και σαν φωλια για καποια ψαρια.

Που να δεις κατι καραβια απο ψαροβαρκες (καλη ωρα εγω στο πρωτο μου ενυδρειο), μεχρι τιτανικους με 4 φουγαρα και οτι σου βαζει ο νους.

Υπαρχει ενα αστειο τοπικ που εχουμε βαλει μερικοι τα πρωτα μας τρελλα ενυδρεια.

Θα σου δωσω το λινκ, μονο μη το δει η παντοφλα και θελει και τετοια. :rasp::hysterical:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=31094&st=0

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

;):D:)

το καικι ολα τα λεφτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

και για να επανελθω στο θεμα μας ...

Παιδια ΔΕΝ ειμαι τεμπελης στο διαβασμα ...αλλα μια προσπαθεια που εκανα στην αναγνωριση των ειδων

χαθηκα μιας και ειναι μεγαλη η data base ...

Αν ξερεται απο την πειρα σας ...

Για να μην μπαινω ΚΑΙ στην διαδηκασια της σωστης διαμωρφοσης του ph στις αλλαγες του νερου (κατι το οποιο ειχα παραμελισει να διαβασω και κανοντας το λιγο πριν ...καταλαβα οτι ειναι ενα κομματι που θελει προσωχη)

μιας και το βλεπω να πηγαινω σε κοπαδοψαρα και 3 4 μικρα ψαρακια ξεχωριστα (να μην επιβαρινω το ενυδρειο αλλο καλα το βλεπω μεχρι εκει)

Αν και μου αρεσαν πολυ τα τετρα ....λογο ph ...παμε για αλλα

Μπορειτε να μου ριξετε λιγο φως στο τι (η ποια κατηγωρια στην αναγωριση των ειδων) να βρω σε κοπαδοψαρα που να μην θελουν προσωχη στο ph να ειναι δηλαδη στο 7.5 με 8.0 που ειναι της βρυσης ?

Και κατι που παρα το ψαξιμο ...δεν επεσα πανω του ...

Οταν εχω απωλειες νερου λογο εξατμισης γιατι πρεπει να βαζω απιωνισμενο νερο και οχι απο βρυση(προετοιμασμενο φυσικα)?

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορηση για ψαρια ξεκινα με τα νεα πληρη προφιλ ψαριων που συγγραφει η aquazone project team

εδω στην αντιστοιχη κατηγορια στη σελιδα του φορουμ "Προφίλ ψαριών γλυκού νερού" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O και αφηνει ολα τα στοιχεια (αλατα κλπ) στο νερο του ενυδρειου.

Αν βαζαμε νερο απο τη βρυση για την εξατμιση, στο τελος, ολα τα στοιχεια που αφηνει το εξατμιζομενο νερο πισω του θα μας εκανε το νερο του ενυδρειου σκληρο κλπ γεματο καταλοιπα.

Το απιονισμενο ή το νερο απο αντιστροφη οσμωση ειναι σκετο νερο χωρις αλατα κλπ σαν αυτο λοιπον που εξατμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλε μου

Καταλαβα τι παιζει ...

Ενα μεγαλο μπραβο για το νεο προφιλ που φτιαξατε ολο το τιμ για τα ψαρια ...

Ειναι τεραστιο βημα μπροστα μιας και πριν ειχα χαθει και τωρα με αυτο που βλεπω μπροστα μου μπορω να

καταλαβω τι θελω χωρις βοηθεια ...μπραβο τρελα κατανοητο και ευχρηστο

(οπιου ιδεα και να ειναι ....ειναι τρελος μαγκας ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το calculator αυτο

http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTank...archMode=simple

πως το βλεπεται ...καλο δεν μοιαζει να γινει ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα κανει λαθος το calculator αυτο φοβομουνα ....

Αντε ξανα μανα να ψαχνω ...τε τετρα μου αρεσουν και θελω να βαλω ...

θελω ομως να βαλω και αλλα τεσσερα (ποιο μεγαλα ψαρακια ) ...

επειδη θελω να τους δωσω το ονομα στο καθενα απο τα ανηψια μου ;):thumbup::thumbup::o

τι να βαλω ? :)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Αρα κανει λαθος το calculator αυτο φοβομουνα ....

Αντε ξανα μανα να ψαχνω ...τε τετρα μου αρεσουν και θελω να βαλω ...

θελω ομως να βαλω και αλλα τεσσερα (ποιο μεγαλα ψαρακια ) ...

επειδη θελω να τους δωσω το ονομα στο καθενα απο τα ανηψια μου ;):thumbup::thumbup::o

τι να βαλω ? :)

Δεν κανει τοσο λαθος.

Απο κατω λεει :

Recommended pH range: 7 - 7.5.

Αν βγαλεις ολα τα αλλα και αφησεις μονο τα neon θα σου δειξει:

Recommended pH range: 5.5 - 7.5.

Αυτο σημειναι οτι για να συγκατοικισουν τα ειδη πρεπει να βρεις μια μικρη μονο γκαμα τιμων η οποια ειναι και δυσκολο να τη διατηρεις παντα σταθερα εκει και ειναι και στα ακρα των οριων των παραμετρων των ειδων.

ΥΓ το φιλτρο που εχεις βαλει ειναι λαθος. Το πεδιο συμπληρωνεται οχι απο τη ροη του φιλτρου ή απο τα μαξιμουμ λιτρα ενυδριου που γραφει αλλα απο τα πραγματικα λιτρα που μπορει να φιλτραρει βαση μελετης που εχει κανει ο κατασκευαστης του calculator, γι'αυτο και σου ζηταει τον τυπο του φιλτρου.

Αν δεν υπαρχει στη λιστα, επελεξε το μινιμουμ που αναφερει στα specification του το φιλτρο πχ ανα λέει for aquariums 100-300 Lt εσυ επελεγε οτι κανει για 100.

ΥΓ τα ορια που εχει βαλει το calculator στις αντοχες των ψραιων μπορει να ειναι "τραβηγμενα". Μην φτανεις στα ακρα.

Δες εδω πληροφοριες για τις παραμετρους που χρειαζεται το καθε ψαρι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...