Jump to content

φυλλα για ενυδρειο


Recommended Posts

απο τη δεντρα μπορω να βαλω φυλα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερά μαζεμένα από κάτω φυσικά όχι κοντά σε καλλιέργειες ή δρόμους, καστανιά, μουριά, πλάτανος, καρυδιά και άλλα που δεν έχουμε απλά δοκιμάσει.

ΜΗΝ βάλεις, ελιάς, πικροδάφνης, εσπεριδοειδών (πορτοκαλιάς, λεμονιάς, νεραντζιάς που έτσι κι αλλιώς δεν ρίχνουν τα φύλλα τους) και κωνοφόρων (πεύκο, έλατο, κέδρο).

Αν βρεις κάποιο που σου αρέσει ρώτα να το ψάξουμε αν είναι ασφαλείς οι ουσίες που θα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω πολυ , αλλα να σε ρωτησω μπορω να τα κοψω εγω πριν πεσουν και να τα ξερανω ε?

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω πολυ , αλλα να σε ρωτησω μπορω να τα κοψω εγω πριν πεσουν και να τα ξερανω ε?

Δεν το έχω δοκιμάσει, αν θες προσπάθησε το δεν νομίζω να συμβεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω πολυ , αλλα να σε ρωτησω μπορω να τα κοψω εγω πριν πεσουν και να τα ξερανω ε?

αυτο δεν θα ηταν πολυ καλο, γιατι ενα δεντρο πριν ριξει τα φυλλα του εχει ''ρουφιξει'' ολες τις ουσιες, και το ριχνει με φυσικο τροπο.

αν εσυ το κοψεις, εγκλοβιζεις καποιες ουσιες οι οποιες δεν χανονται με την απλη αποξηρανση.

ετσι ξερω, μη βαρατε εεε ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις το πλατανι τωρα βγαζει φυλα ποτε θα πεσουν?

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις το πλατανι τωρα βγαζει φυλα ποτε θα πεσουν?

ρε συ τα φυλλα συνηθως πεφτουν το φθινοπορο... ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν θα ηταν πολυ καλο, γιατι ενα δεντρο πριν ριξει τα φυλλα του εχει ''ρουφιξει'' ολες τις ουσιες, και το ριχνει με φυσικο τροπο.

αν εσυ το κοψεις, εγκλοβιζεις καποιες ουσιες οι οποιες δεν χανονται με την απλη αποξηρανση.

ετσι ξερω, μη βαρατε εεε :)

;):rasp:;):D

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις το πλατανι τωρα βγαζει φυλα ποτε θα πεσουν?

Πήγαινε σε ενα ποτάμι ή ρεματιά(όπου είσαι σίγουρος για την καθαριότητα) και θα βρείς φύλλα όλο το χρόνο

;)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω αλλα θα περιμενω τοσο ? αυτο ενοουσα

Link to comment
Share on other sites

ρε συ το ξερω αλλα θα περιμενω τοσο ? αυτο ενοουσα

Βρες ένα δέντρο όπου να κάνουν τα φύλα του για ενυδρείο και είσαι σίγουρος ότι δεν έχει φάει ράντισμα και όλο και κάποιο ξεραμένο φίλο θα βρεις από κάτω ;)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από πλατάνι θα βρεις φύλλα όλο τον χρόνο.

Αν είσαι από αγροτικές περιοχές και ειδικά ελιά και σιτηρά άλλος ένας καλός λόγος για να μαζέψεις φύλλα το φθινόπωρο είναι γιατί δεν γίνονται ψεκασμοί αυτή την περίοδο και τα ζιζανιοκτόνα-εντομοκτόνα έχουν διασπαστεί-ξεπλυθεί από την άνοιξη-καλοκαίρι που έχουν πέσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω παιδια ,θα κοιταξω κατω απο τα πλατανια και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

περιμενε λιγο!!!! τωρα αν βρεις φιλα απο πλατανι θα εχουν πεσει απο το προηγουμενο φθινοπωρο και θα ειναι σε αποσυνθεση και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...