Jump to content

Γιγας ενυδρειο...


Recommended Posts

Μετα απο την κατασκευη του Κωστα (ΕΔΩ).

Σκεφτομαι να κανω και εγω κατι αντιστιχο αλλα με τζαμια αντι για πλαστικη πισινα.

δηλαδη ενα "ενυδρειο" με διαστασεις 250cm x 250cm x 80cm (μηκος - βαθος - υψος) = 5000 λιτρα

Το θεμα ειναι, Θα αντεξουν τα τζαμια την πιεση??

τι κατασκευη πρεπει να γινει?? γιαλινες κοντρες θα αρκουν η θα θελει μεταλικα πλαισια???

;):D:);)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρταται το τζαμι...

Η ερωτηση μου ειναι....πόσα δινεις για τετοια τζαμια??

10 ή 20 χιλιαρικα??

Γιατι σιγουρα μιλαμε για αλεξισμφαιρα... και 4cm τουλαχοστον!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Που θα γίνει αυτή η κατασκευή?Εαν γίνει σε εσωτερικό χώρο να ρωτήσεις μηχανικό προτού ξεκινήσεις.

Καλη επιτυχία ;):D

Link to comment
Share on other sites

Με τζάμια θα σου βγει ο κούκος αηδόνι...οι πιο πολύ στο εξωτερικό το κάνουν είτε με ξύλο είτε χτιστό και μόνο μπροστά βάζουν τζάμι.Φίλτρο-φωτισμό και κόστος κατασκευής έχεις υπολογίσει?Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τζάμια θα σου βγει ο κούκος αηδόνι...οι πιο πολύ στο εξωτερικό το κάνουν είτε με ξύλο είτε χτιστό και μόνο μπροστά βάζουν τζάμι.Φίλτρο-φωτισμό και κόστος κατασκευής έχεις υπολογίσει?Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου ;)

Κανε μονο τη μια πλευρα με γυαλι... και τις αλλες χτιστες... οπως κανουν τα συντριβανια... αλλα και παλι...

ειναι πολυ μεγαλλες οι πιεσεις που θα ασκουνται στις πλευρες... και θελει μεγαλη προσοχη κατι τετοιο...

ΚΑι περιττό να σου πω κι εγω... ακομα και σε υπογειο... θελει ψαξιμο απο μηχαμικο....

Link to comment
Share on other sites

Λίγο επικίνδυνη η ιδέα σου, αν δεν ξέρεις από <<μηχανικά>. Ω στόσο η ιδέα σου είναι πολύ καλή! Αλλά το κόστος...?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι περιττό να σου πω κι εγω... ακομα και σε υπογειο... θελει ψαξιμο απο μηχαμικο....

τι προβλημα μπορει να εχει σε υπογειο?

ή σε ισογειο χωρις υπογειο απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα μπορει να εχει σε υπογειο?

ή σε ισογειο χωρις υπογειο απο κατω?

Θα σου απαντησω οσο πιο απλα μπορω...

Για παραπανω εξηγηση.... στη συναντηση... παρεα με μπυρα!!! ;)

Πλακα του ισογειου ή αντιστοιχα του υπογειου δεν εχει καμια διαφορα με τις υπολοιπες...

Δηλαδη.... δεν εδραζει κατευθειαν στο εδαφος, αλλα ειναι καλουπωμενη απο κατω και μεταφερει τα δικα τις φορτια και του οροφου στα αντιστοιχα "δοκαρια" (συνδετήριες δοκούς) και εν συνεχεια στις κολωνες και τα θεμελια....

Απο κει και περα.... θεωρω οτι δεν υφισταται θεμα καθιζησεις γιατι 5-6 τονοι παραπανω δε θα επιφερουν προβλημα στο εδαφος... αλλα στην κατασκευη??

Μην ξεχναμε οτι για καθε κατασκευη εχει γινει μια μελετη αναλογα για τη χρηση του καθε κτηριου.

Στην καθε μελετη υπολογιζονται τα μονιμα και τα κινητα φορτια. Καλο θα ειναι λοιπόν να μην προσθετουμε πολλα μονιμα φορτια... πχ 5-6 τονους σε 4τ.μ.

Από κει και περα... εξαρταται την χρονολογια της κατασκευης... όχο απο θεμα παλιου - καινουργιου κτιριου, αλλα βαση των νεων κανονισμων.... γιατι μετα απο καθε μεγαλο σεισμο και όχι μονο αλλαζουν οι κανονισμοι.... και μεχρι τις ασχρες του 11 θα ξανα αλλαξουν.

Για να μη σε κουραζω αλλο.... σκεψου πολυ μια τετοια κατασκευη.... κυριως απο θεμα κοστους.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα ξαναερθεις?Θελεις ιδιαιτερα!

Θα ψαξω να σου βρω εντομεταξυ μερικα λινκ να διαβασεις...

Με κανετε περηφανο παιδια μου!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

;):D

Αυτο φοβομουν.... να μην χρειαστει να παρω αλεξισφερα τζαμια κτλ.... γιατι εκτος οτι μονο τα τζαμια θα ζυγιζουν 2 - 3 τονους (χωρις νερο) μαζι με το νερο παμε για 8 - 9 τονους... ;):rasp::thumbup:

+ το κοστος.. που απο οσο ξερω αυτα τα τζαμια ειναι πανακριβα.... :thumbup:

Την κατασκευη σκεφτομουν να την κανω στο γκαραζ του σπιτιου μου.... που βρησκετε στο ισογιο και απο κατω δεν υπαρχει αλλος οροφος....

Οποτε η μονη λυση ειναι η πλαστικη πισινα??? :)

Link to comment
Share on other sites

:);)

Αυτο φοβομουν.... να μην χρειαστει να παρω αλεξισφερα τζαμια κτλ.... γιατι εκτος οτι μονο τα τζαμια θα ζυγιζουν 2 - 3 τονους (χωρις νερο) μαζι με το νερο παμε για 8 - 9 τονους... :thumbup::thumbup::angry2:

+ το κοστος.. που απο οσο ξερω αυτα τα τζαμια ειναι πανακριβα.... :rasp:

Την κατασκευη σκεφτομουν να την κανω στο γκαραζ του σπιτιου μου.... που βρησκετε στο ισογιο και απο κατω δεν υπαρχει αλλος οροφος....

Οποτε η μονη λυση ειναι η πλαστικη πισινα??? :rasp:

θες 2μιση μετρα μηκος και πλατος, αλλα γιατι να κανεις ολη αυτη την αποσταση τζαμι?

ειναι τελειως ασυμφορο...

τα βαρη και οι πιεσεις που θα ασκηθουνε στις κολωνες και στις δοκους του κτιριου ειναι κατι που με σταματησαν και εμενα στο χτησιμο.

μεγαλο βαρος θα παρει και το πατωμα εννοειται και δεν ξερεις τι υπαρχει απο κατω...

κατελληξα πως για να κανεις μια τετοια παρεμβαση σε ενα κτιριο που εχει φτιαχτει με αλλα προτυπα, πρεπει να εχουνε γινει ολα εξ αρχης.

τι εννοω..

πρεπει να χτιστει αυτη η τεραστια δεξαμενη πανω σε ενισχυσεις, και μετα γυρω της να χτιστει ολο το υπολοιπο κτιριο.μονο ετσι θα βγει σωστο σε βαθος χρονου.

πηγαινε σε αλλη λυση.μην χτισεις.

μπορεις να κανεις αυτο που θες και να εχεις και τζαμια πλαινα με αλλου τυπου κατασκευη.

πες λιγα πραγματα για τον χωρο ομως,πως το σκεφτεσαι, καποιες φωτογραφιες ισως βοηθουσαν και πανω απ'ολα.....τι ψαρια θελεις να φιλοξενησεις!αν μιλαμε για αλτουμ τοτε εγω δεν σου απανταω!!! ;)

μετα συζηταμε....... :D

Link to comment
Share on other sites

για το δαπεδο μπορουμε να βρουμε λυση μειωνοντας το υψος του ενυδρειου.... το θεμα ειναι τα πλαινα... δεν θελω να κανω χτιστη κατασκευη επιδη το σπιτι δεν ειναι δικο μου... γιαυτο σκεφτικα τζαμια... αν μειωσω τις διαστασεις δλδ

200εκ χ 200εκ χ 50εκ = 2000 λιτρα θα εχω παλι προβλημα??

και δεν σκεφτομαι να βαλω σκαλαρια...αλλα θυρευτες.... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Να μειωσεις υψος στα ηδη 0,80 εκ?

Εγω θα το εκανα και πανω απο μετρο αν ημουνα στη θεση σου.

Δωσε μου λιγο χρονο να σου δωσω καποιες προτασεις...

Στο μεταξυ φωτογραφισε το χωρο αν μπορεις!

(σοβαρα σκεφτεσαι να κανεις κατι τετοιο?Μην ψαχνω τσαμπα!)

;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να απαντησω φιλε... εγω το σκεφτομαι και το θελω... να δουμε ομως και το θεμα κοστους και ασφαλειας.... θα δω αν δεν συμφερει θα ψαξω για πλαστικη πισινα οπως εσυ.... ;):D

για φωτο λιγο δισκολα τωρα γιατι εχουμε μεσα ενα φουσκωτο σκαφος...οποτε..... :);)

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ΔΕΝ ειναι δικο σου το κτιριο... και πας για κατι οχι μονιμο...

Πλαστική πισινα... χωρις δευτερη σκεψη!!

Ουτε μεγαλα κοστη ουτε κατασεκευες... και αν γινει καμια στραβη.... το ξεστηνεις και φευγεις!!!

Νομιζω.... η πισινα με pon φιλτρο... και εισαι κομπλε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να απαντησω φιλε... εγω το σκεφτομαι και το θελω... να δουμε ομως και το θεμα κοστους και ασφαλειας.... θα δω αν δεν συμφερει θα ψαξω για πλαστικη πισινα οπως εσυ.... ;):D

οτι συμφερει, συμφερει να το ξερεις απο τωρα.

αλλα απο οτι καταλαβα εχεις κολλημα να μην βλέπεις τα ψαρια μονο απο πανω, εμενα δεν με πολυ νοιαζει (σιγουρα καλητερα τα 3.500 λιτρα να ηταν τζαμαρια...αλλα...)οποτε βρηκα τη φθηνοτερη νομιζω πατεντα.

λυσεις για σενα:

τα μεγαλα δοχεια ιχθυοκαλιεργιων

που τα βρισκεις απο 7.500 εως 25.000 λίτρα.

ισως με παραγγελια βρεις κατι στις διαστασεις σου, και ισως μπορουνε να σου το κατασκευασουνε εξ αρχης με τζαμι περιμετρικα.

λινκ

http://www.rotosal.gr/Rotosal%20Gr/enydria...%9A%CE%91%CE%A3

αλλη λυση:

δεξαμενες απο fiberglass.

ειναι ως επι το πλειστον το υλικο απο το οποιο γινονται τα συντριβανια, και απο'τι ξερω ειναι πολυ καλο χωρις τρελα κοστολογια.σε αυτο 99% προσαρμοζεις παραθυρο και τα βλεπεις απο το πλαι

λινκ

http://www.shortypen.com/projects/pond/index.htm

μια ακομα λυση ειναι να γινει ο ''σκελετος'' απο ξυλινες δοκους, και σε ανοιγματα που θα προνοησεις να υπαρχουν ηδη απο πριν, βαζεις τζαμια.αυτο το προτιμουν πολλοι σαν κατασκευη στο εξωτερικο λογο μικρου κοστολογιου σε σχεση με τα λιτρα που μπορεις να βγαλεις.

δες αυτο το θρεντ..

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι γιατι νομιζω οτι εχετε μπερδευτοι ολοι ειναι μια μεζονετα με ισογιο χωρο οπου ενα τμημα του ειναι γκαραζ.... οταν λεω οτι δεν ειναι δικο μου εννοω οτι ειναι του πατερα μου, και δεν μπορω να του πω παω να χτυσω ενα ενυδρειο.... ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι γιατι νομιζω οτι εχετε μπερδευτοι ολοι ειναι μια μεζονετα με ισογιο χωρο οπου ενα τμημα του ειναι γκαραζ.... οταν λεω οτι δεν ειναι δικο μου εννοω οτι ειναι του πατερα μου, και δεν μπορω να του πω παω να χτυσω ενα ενυδρειο.... ;):D:)

Το καταλαβα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

οτι συμφερει, συμφερει να το ξερεις απο τωρα.

αλλα απο οτι καταλαβα εχεις κολλημα να μην βλέπεις τα ψαρια μονο απο πανω, εμενα δεν με πολυ νοιαζει (σιγουρα καλητερα τα 3.500 λιτρα να ηταν τζαμαρια...αλλα...)οποτε βρηκα τη φθηνοτερη νομιζω πατεντα.

λυσεις για σενα:

τα μεγαλα δοχεια ιχθυοκαλιεργιων

που τα βρισκεις απο 7.500 εως 25.000 λίτρα.

ισως με παραγγελια βρεις κατι στις διαστασεις σου, και ισως μπορουνε να σου το κατασκευασουνε εξ αρχης με τζαμι περιμετρικα.

λινκ

http://www.rotosal.gr/Rotosal%20Gr/enydria...%9A%CE%91%CE%A3

αλλη λυση:

δεξαμενες απο fiberglass.

ειναι ως επι το πλειστον το υλικο απο το οποιο γινονται τα συντριβανια, και απο'τι ξερω ειναι πολυ καλο χωρις τρελα κοστολογια.σε αυτο 99% προσαρμοζεις παραθυρο και τα βλεπεις απο το πλαι

λινκ

http://www.shortypen.com/projects/pond/index.htm

μια ακομα λυση ειναι να γινει ο ''σκελετος'' απο ξυλινες δοκους, και σε ανοιγματα που θα προνοησεις να υπαρχουν ηδη απο πριν, βαζεις τζαμια.αυτο το προτιμουν πολλοι σαν κατασκευη στο εξωτερικο λογο μικρου κοστολογιου σε σχεση με τα λιτρα που μπορεις να βγαλεις.

δες αυτο το θρεντ..

;):D:);)

οι δεξαμενες απο fiberglass με "πορωσαν" ασχημα...... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σταθη, για τι θηρευτες ακριβως μιλαμε?

Arapaima's και τετοια φανταζομαι εεε? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...