Jump to content

Φυσαλιδες παντου??


Recommended Posts

Δημιουργω αναταραξη του νερου αλλα το νερο γεμιζει με μικρεσ φυσαλιδες.

Αμα σταματησω την αναταραξη του νερου δεν σταματανε τελειως οι φυσαλιδες απλα μειωνοντε πολυ.

Τι μπορει να συμβαινει ? ;)

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Γράψε μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου.Πόσο καιρό τρέχει,τι μετρήσεις έχεις,τι ψάρια έχεις,ρουτίνες και ότι άλλο σκεφτείς ότι μπορεί να βοηθήσει στο να σου απαντήσουμε.

Μήπως υπάρχει κάποια ουσία στο νερό?

Τα ψάρια τι συμπεριφορά έχουν?

Δείχνουν υγιή?Έχεις απώλειες?

Μένουν φυσαλίδες στην επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες είναι μέσα στο νερό ή πάνω στα τζάμια?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες είναι μέσα στο νερό ή πάνω στα τζάμια?

Το ενυδρειο ειναι στο στροσιμο απο μπολι..λιγες μερες και θα ειναι ετοιμο μιας και οι μετρησεις πανε καλα.

Οι φυσαλιδες ειναι μεσα στο νερο,ουτε πανω στα τζαμια αλλα ουτε στην επιφανια.Δημιουργουντε απο το φιλτρο απ`οσο καταλαβαινω οπως και μερικεσ μεγαλες(λογικο) και στη πορεια σκανε.

Δεν εχω ψαρια μεσα.Επιπεδα μετρησεων κατω απο το πρωτο επιπεδο του κινδυνου.

ΥΓ.Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα δεν ανεβαινει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις?Εσωτερικό?Έχει σωληνάκι που ρουφάει αέρα από την επιφάνεια?Μήπως είναι χαμηλή η στάθμη του νερού και ρουφάει αέρα ο κυκλοφορητής του?

Link to comment
Share on other sites

post-18134-1269553449_thumb.jpg

Επιτελους!

Ειναι εσωτερικο φιλτρο της eheim biopower 160 και μπορει Φωτη να εχεις δικιο γιατι το ενυδρειο παει πολυ καλα και δεν ειναι λογικο να εχει υπαρχει ουσια μεσα στο νερο.Δυσοσμια δεν εχει και μυριζει οπως ενα φυσιολογικο ενυδρειο,ουτε περιεργη αλγη εχει.Η αντλια ειναι οντως λιγο εξω απο την επιφανεια για καλη αναταραξη του νερου.Και εχει ενα σωληνακι για να περνει αερα και να λειτουργει σαν οξυγονο και αυτες οι φυσαλιδες ειναι ιδιες οπως οταν εχει το σωληνακι(δεν το εχω τωρα).Τι να πω με βαση τη λογικη αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι ένα άλλο ενδεχόμενο...

Αν το φίλτρο είναι βουλωμένο ή τα υλικά πιεσμένα και δεν υπάρχει ομαλή ροή νερού μέσα από αυτό, να τραβάει η αντλία περισσότερο νερό από από αυτό που μπορεί να κυλίσει μέσα από τα υλικά με αποτέλεσμα να βγάζει φυσαλίδες και να κάνει κι έναν ελαφρύ θόρυβο η αντλία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι ένα άλλο ενδεχόμενο...

Αν το φίλτρο είναι βουλωμένο ή τα υλικά πιεσμένα και δεν υπάρχει ομαλή ροή νερού μέσα από αυτό, να τραβάει η αντλία περισσότερο νερό από από αυτό που μπορεί να κυλίσει μέσα από τα υλικά με αποτέλεσμα να βγάζει φυσαλίδες και να κάνει κι έναν ελαφρύ θόρυβο η αντλία!

Δεν εχω αλλαξει κατι στα υλικα το μονο που εκανα πριν 4 μερες εριξα το μπολι και ταν αυτη η λασπη που λεμε και ισως να εχουν φραξει λιγο τα σφουγκαρια αλλα δεν θελω ακομα να το καθαρισω λογο βιολογιας γιατι θα τη χαλασω.Θορυβο δεν κανει μιας και ειναι σχεδον αθορυβο οποτε θα το ειχα καταλαβει.Οπως και να εχει αυριο περιμενω το 2213 και θα ειμαι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περισσότερο νερό και παρακολούθησέ το.Αν ξεπεράσεις την επιτρεπτή στάθμη άδειασέ το μετά.Δεν έχει σημασία αν θα αλλάξεις φίλτρο...Κάν'το για την εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι χαμηλη η σταθμη απλα εχω πολυ αμμο και τερματιζει στον βυθο το φιλτρο.Θα το δοκιμασω ομως ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η αντλία δεν πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού. Αν θέλεις να δημιουργήσεις ανατάραξη προσπάθησε να στρέψεις την έξοδο του νερού προς τα επάνω. Αν και δεν έχω το συγκεκριμένο φίλτρο η τεχνική του υλοποίηση μοιάζει αρκετά με τις Aquaball και η Eheim αναφέρει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο τη σωστή τοποθέτηση της αντλίας. Αν μπορείς μερικές πληροφορίες ακόμη (λίτρα, διαστάσεις κτλ) ώστε να ξέρουμε εαν χρειάζεσαι έξτρα οξυγόνωση του νερού ή η ανατάραξη του νερού είναι αρκετή.

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η αντλία δεν πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού. Αν θέλεις να δημιουργήσεις ανατάραξη προσπάθησε να στρέψεις την έξοδο του νερού προς τα επάνω. Αν και δεν έχω το συγκεκριμένο φίλτρο η τεχνική του υλοποίηση μοιάζει αρκετά με τις Aquaball και η Eheim αναφέρει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο τη σωστή τοποθέτηση της αντλίας. Αν μπορείς μερικές πληροφορίες ακόμη (λίτρα, διαστάσεις κτλ) ώστε να ξέρουμε εαν χρειάζεσαι έξτρα οξυγόνωση του νερού ή η ανατάραξη του νερού είναι αρκετή.

60χ30χ30 ειναι.Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να κοιταει η εξοδος προς τα επανω παρα μονο στην ευθεια..δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι χαμηλη η σταθμη απλα εχω πολυ αμμο και τερματιζει στον βυθο το φιλτρο.Θα το δοκιμασω ομως ;)

Όταν λες πολύ πόσα cm εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ πόσα cm εννοείς?

6-7 και σε μερικα σημεια ισως και 8 εκατοστα..κοχυλοψαρα θα βαλω και ηθελα πολυ αμμο

Link to comment
Share on other sites

Το record 600 είναι?Δεν χρειάζεται τόση άμμος.Θα έχεις πολλές εναερόβιες περιοχές.Γύρνα την έξοδο με κλίση προς τα πάνω.Αρκεί να μην πιτσιλάει και να μην κάνει θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Το record 600 είναι?Δεν χρειάζεται τόση άμμος.Θα έχεις πολλές εναερόβιες περιοχές.Γύρνα την έξοδο με κλίση προς τα πάνω.Αρκεί να μην πιτσιλάει και να μην κάνει θόρυβο.

Δες το Φωτη!Δεν ειναι και τοσο τραγικα με την αμμο.Μετρησα με μετρο και ειναι με το ζορι 7 εκατοστα στα πιο ψηλα σημεια.Και με το 2213 θα ειναι καλα νομιζω.Δεν ειναι το record γιατι το δικο μου βγαζει 54 λιτρα αλλα ειναι σχεδον ιδιο.post-18134-1269557902_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

;)

Το έπιπλο έλεγξε αν έχει καλή στήριξη σε περίπτωση "κουνήματος".

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

:D

Το έπιπλο έλεγξε αν έχει καλή στήριξη σε περίπτωση "κουνήματος".

Καλή συνέχεια!

post-18134-1269558691_thumb.jpgΤο αλλαξα σε αυτο αλλα οχι για λογο κουνηματος μιας και η σιφινιερα που ακουμπουσε ηταν τεθωρακισμενη ;)

αλλα λογο εξυπηρετησης και ταξης..

Ευχαριστω για το ενδιαφερον Φωτη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά.Όταν με το καλό τελειώσει περιμένουμε παρουσίαση στην αντίστοιχη ενότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνονοματε...

Τωρα το παρατηρησα...

Το καλοριφερ αυτο.... το... αναβεις??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνονοματε...

Τωρα το παρατηρησα...

Το καλοριφερ αυτο.... το... αναβεις??? :)

:D Αν δεν το αναβω θα ψοφησω απο το κρυο!!!

Φοβασαι μην επηρεασει τη θερμοκρασια?Το πολυ 22 βαθμους το βαζουμε το χειμωνα οποτε αποκλειεται να επηρασει τοσο ωστε να ξεπερασει τους 25 που εχω οτον θερμοστατη.Θα κανω και οικονομια στο ρευμα..ετσι το σκεφτηκα(τσιγκουνης) ;)

Link to comment
Share on other sites

:D Αν δεν το αναβω θα ψοφησω απο το κρυο!!!

Φοβασαι μην επηρεασει τη θερμοκρασια?Το πολυ 22 βαθμους το βαζουμε το χειμωνα οποτε αποκλειεται να επηρασει τοσο ωστε να ξεπερασει τους 25 που εχω οτον θερμοστατη.Θα κανω και οικονομια στο ρευμα..ετσι το σκεφτηκα(τσιγκουνης) ;)

Μωρε καλα το σκεφτηκες... για να κανει οικονομια στο ρευμα...

Αλλα ειδα το εχεις πολυ κοντα...

Αυτες τις μερες το εχεις αναψει καθολου??

Παρατηρεις τη θερμοκρασια του ενυδρειου???

Το λεω γιατι εσυ μπορει να εχεις 22 το θερμοστατη του καλοριφερ... αλλα αυτος ο θερμοστατης βρισκεται στι πιο κρυο σημειο του σπιτιου.

Επίσης... εσυ μπορει να το εχεις 22... αλλα το νερο που κυκλοφορει ο καυστηρας ειναι συνηθως γυρω στους 50 βαθμους!!!

Για δοκιμασε να πιασεις το καλοριφερ οταν δουλευει... κι ας σβηνει στους 22!!!

22 πιανει ο χωρος... το σωμα???

Προσεξε το... :)

Link to comment
Share on other sites

Μονιμα στους 20 ειναι το καλοριφερ αλλα δεν περιμενω να επηρεασει γιατι η συχνωτητα που ξεκιναει το καλοριφερ ειναι μικρη και μιας και δινω προσοχη τωρα στην αρχη παρακολουθω τα παντα συνεχεια.Τον χειμωνα ομως οταν θα εχει 2-3 βαθμους εξω θα το προσεξω και αν χρειαστει θα το απομακρυνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονιμα στους 20 ειναι το καλοριφερ αλλα δεν περιμενω να επηρεασει γιατι η συχνωτητα που ξεκιναει το καλοριφερ ειναι μικρη και μιας και δινω προσοχη τωρα στην αρχη παρακολουθω τα παντα συνεχεια.Τον χειμωνα ομως οταν θα εχει 2-3 βαθμους εξω θα το προσεξω και αν χρειαστει θα το απομακρυνω ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειοεπιπλάκι τα σπάει είναι πολύ καλό.

Για το καλοριφέρ θα σου έλεγα για καλό και για κακό να βάλεις

ένα εμπόδιο στη ροή του αέρα όπως χάρτινο φωτιστικό δαπέδου.

Αν και εμένα μου το κρυώνει το ενυδρείο η λειτουργία του καλοριφέρ,

το έχω 20 πόντους ποιο μακριά από εσένα (ζεστός αέρας πάνω).

Μη στεγνώνεις πλέον ρούχα εκεί θα μειώνεται η ροή και θα ανεβαίνει η θερμοκρασία

πάνω στο σώμα.

Να προσέξεις που οφείλονται η φυσαλίδες και το χλώριο αέριο είναι ποιος

ξέρει τι άλλο μπορεί να έχει το νερό της βρύσης.

Κάνε πολλές ώρες προετοιμασία με αεραντλία, κάνε και

ένα τεστ γέμισε ένα ποτήρι με νερό από τη βρύση με πίεση

και δες πως φαίνεται έχει πολλά αέρια.

Αν και το χλώριο χάνεται σε λίγα 24ωρα σε ανοιχτό δοχείο.

Μήπως σε τρομάζουν οι φυσαλίδες που κολλάνε στις καθαρές

επιφάνειες του ενυδρείου?

Θα λερώσει και θα φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...