Jump to content

Μόλις γεννήσαμε !!!!!!!!!


Recommended Posts

Παιδιά τα γκαπάκια μου μόλις γεννήσανε,έχω καμιά δεκαριά καινούρια σκατουλάκια που κολυμπάνε μέσα στο ενυδρείο μου ;):D .

Μέσα έχω αρκετό κερατόφυλλο και κολυμπάνε κυρίως εκεί.Έχω και μια μικρή γεννήστρα,να τα βάλω μέσα εκεί ή να τα αφήσω ελεύθερα στο ενυδρείο?Αν τα βάλω στην γεννήστρα τι φροντίδα πρέπει να παρέχω?

Απ΄ότι καταλάβατε είναι η πρώτη γέννα και δεν έχω ιδέα του τι πρέπει να κάνω, όσοι πιστοί απαντήσατε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα γκαπάκια μου μόλις γεννήσανε,έχω καμιά δεκαριά καινούρια σκατουλάκια που κολυμπάνε μέσα στο ενυδρείο μου ;):D .

Μέσα έχω αρκετό κερατόφυλλο και κολυμπάνε κυρίως εκεί.Έχω και μια μικρή γεννήστρα,να τα βάλω μέσα εκεί ή να τα αφήσω ελεύθερα στο ενυδρείο?Αν τα βάλω στην γεννήστρα τι φροντίδα πρέπει να παρέχω?

Απ΄ότι καταλάβατε είναι η πρώτη γέννα και δεν έχω ιδέα του τι πρέπει να κάνω, όσοι πιστοί απαντήσατε.

Καλησπέρα μπορείς να διαβάσεις μέσα απ'αυτό το LINK τα πάντα για τα αγαπημένα Guppy σου !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορείς να διαβάσεις μέσα απ'αυτό το LINK τα πάντα για τα αγαπημένα Guppy σου !!! ;)

Δυστυχώς δεν λειτουργεί το link

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν λειτουργεί το link

Λειτουργεί Jimn πάτα πάνω ή εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί Jimn πάτα πάνω ή εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

ok ευχαριστώ(δεν μου άνοιγε το pdf πριν)

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία τουλάχιστον 5 γενιών γκάπυ, σου προτείνω να τα αφήσεις ελεύθερα να κολυμπούν στο κερατόφυλλο και να αποφύγεις τη γεννήστρα. Το κερατόφυλλο τους παρέχει την προστασία που χρειάζονται και θα δείς ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο θα αρχίσουν να "ξεψαρώνουν" και να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο. Όσον αφορά το τάισμα, πούδρα ειδική για νεογέννητα γκάπυ και 4-5 φορές τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία τουλάχιστον 5 γενιών γκάπυ, σου προτείνω να τα αφήσεις ελεύθερα να κολυμπούν στο κερατόφυλλο και να αποφύγεις τη γεννήστρα. Το κερατόφυλλο τους παρέχει την προστασία που χρειάζονται και θα δείς ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο θα αρχίσουν να "ξεψαρώνουν" και να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο. Όσον αφορά το τάισμα, πούδρα ειδική για νεογέννητα γκάπυ και 4-5 φορές τη μέρα...

Ευχαριστώ πολύ,λόγω έλλειψης πούδρας τρίβω τα flakes που ταΐζω τα άλλα για μέχρι την Δευτέρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά,δεν νομίζω να έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,λόγω έλλειψης πούδρας τρίβω τα flakes που ταΐζω τα άλλα για μέχρι την Δευτέρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά,δεν νομίζω να έχω πρόβλημα?

πολυ καλα κανεις.Να κοιτάς να γίνεται σκόνη με το τρίψιμο

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μικρά jimn :)

Link to comment
Share on other sites

να τα χαίρεσαι! Πολύ σωστές οι πληροφορίες για την αποφυγή γεννήστρας, άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της χωρίς πολλά πολλά, τα φυτά σώζουν ζωές!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,σήμερα πήρα και τροφή για τα μικρά η οποία είναι σαν μικροσκοπικά μπαλάκια,είναι η σωστή?

Link to comment
Share on other sites

πόσο μικρά; πως λέγεται η τροφή; αν κρίνεις ότι χωράει στο στόμα τους είναι σωστή!

Link to comment
Share on other sites

πόσο μικρά; πως λέγεται η τροφή; αν κρίνεις ότι χωράει στο στόμα τους είναι σωστή!

Η τροφή λέγεται TetraDelica minibits

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

βασικα ...εχεις κι τους γονεις μεσα?εχεις αλλα ψαρια??μηπως να εβαζες μια φωτο για να παρουμε μια ιδεα γιατι μπορει οι συνθηκες που ζουν τα μικρα να φαινονται καλες και να μην ειναι.....!!παντως καλη συνεχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μικρά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...