Jump to content

αναγνωριση ειδους


Recommended Posts

παιδια οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωσει.μολις τωρα το ειδα ανεβαζω βιντεακι και φωτο για να δειτε και να μου πειτε τι ειδος ειναι αυτο και εαν κανει να μεινη στο ενυδρειο μου.εχω μεσα ζωοτοκα ψαρια και εμφανιστικε αφου εβαλα ενα φυτο μετα απο 2 βδομαδες.και εαν μπορει να μεινει μαζοι με τα ψαρια γεναει αυτο το ειδος χρειαζετε κατι να κανω εγω τωρα απο δω και περα?και με τι τρεφετε?θα χρειαστει να αγορασω τροφη ξεχωριστη?σας ευχαριστω εκ των προτερων για της απαντησεις που θα δωσετε.

το βιντεακι εδω http://vimeo.com/10459871 (το φορτωνει, σε λιγο θα ναι ετοιμο)

και μερικες φωτο οσο μπορεσα να βγουν σωστες.ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος.στο βιντεο φαινετε πιο καλα.

post-16164-1269613630_thumb.jpg

post-16164-1269613651_thumb.jpg

post-16164-1269613700_thumb.jpg

post-16164-1269613725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης είναι.Αν δε θες να γεμίσεις βγάλ'το.Αν δε σε ενοχλεί να ξέρεις οτι αν δεν είσαι προσεκτικός στο τάισμα των ψαριών σου θα αυξηθούν με πολύ γρήγορους ρυθμούς.Κακό πάντως δεν κάνουν.Βοηθάνε στην ανακύκλωση του βυθού και στον καθαρισμό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμφανίστηκε και σε εμενα μετα απο 1 μηνα σε νεο φυτεμενο και εχω την εντύπωση οτι μου χαλαει τα φύλλα απο τις ανουμπιες που εχω ... ειναι πολλα και μικρα πως θα γινει να τα βγαλω? να πω οτι το ενυδρείο δεν εχει ψαρια μεσα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σχετικά με αυτά τα σαλιγκάρια.

Για όποιον επιθυμεί την αφαίρεση τους οι τρόποι είναι:

Προσοχή στο υπερβολικό τάισμα,αφαίρεση με το χέρι,ειδικές παγίδες,χημικά (Μακρυά!) ή προσθήκη σαλιγκαριών Anentome helena που τρέφονται με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

κανουν κακο δηλαδή στα φυτα σε φυτεμένο επιβεβαιωμένα?

Οχι, μονο αν δεν εχουν να φανε τιποτα μπορει να πειραξει φυτα.

Τα συγκεκριμενα σαλιγγαρια δεν μου αρεσουν.

Ειναι μαλλον καποιο ειδος Physa. (αν εχει αριστεροστροφο κέλυφος)

Αν εχει δεξιοστροφο ειναι Lemnaea strangalis και εχουν τη φημη οτι αν πεινασουν θα φανε και φυτα.

Απο τα μεγαλα "επικινδυνα" σαλιγγαρια για φυτα λεγονται οτι ειναι ενα ειδος applesnail τα Pomacea canaliculata, τα Marisa cornuarietis

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35084

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σχετικά με αυτά τα σαλιγκάρια.

Για όποιον επιθυμεί την αφαίρεση τους οι τρόποι είναι:

Προσοχή στο υπερβολικό τάισμα,αφαίρεση με το χέρι,ειδικές παγίδες,χημικά (Μακρυά!) ή προσθήκη σαλιγκαριών Anentome helena που τρέφονται με αυτά.

Υπαρχουν και ορισμενα ειδη ψαριων που κανουν αυτη την δουλεια (πχ loaches)..εγω εβαλα σε 110 λιτρα 3 botia yoyo και την αλλη μερα δεν υπηρχε ουτε ενα σαλιγγαρι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ειναι συμβατα με το ενυδρειο γενικοτερα (πχ τιμες νερου, μεγεθος ενυδρειου, συγκατοικοι) και να διατηρουνται σε σωστο μινιμουμ αριθμο ομαδας ως σμηνοψαρα που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ειναι συμβατα με το ενυδρειο γενικοτερα (πχ τιμες νερου, μεγεθος ενυδρειου, συγκατοικοι) και να διατηρουνται σε σωστο μινιμουμ αριθμο ομαδας ως σμηνοψαρα που ειναι.

:)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια για της απαντησεις σας.ενοειτε το κραταω μεσα στο ενυδρειο εχω βρει αλλα 2 ακομη μικρουλια.ειναι συνεχεια στις βολτες πανε πανω σε πετρες και χαιρομαι που δεν πειραζουν τα πρωτα μου μικρα φυτα.περιμενω να γινουν πιο πολλα να βαλω και στα αλλα ενυδρεια μου.μεγαλωνουν καθολου η θα μεινουν μικρα σε μεγεθος οπως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια για της απαντησεις σας.ενοειτε το κραταω μεσα στο ενυδρειο εχω βρει αλλα 2 ακομη μικρουλια.ειναι συνεχεια στις βολτες πανε πανω σε πετρες και χαιρομαι που δεν πειραζουν τα πρωτα μου μικρα φυτα.περιμενω να γινουν πιο πολλα να βαλω και στα αλλα ενυδρεια μου.μεγαλωνουν καθολου η θα μεινουν μικρα σε μεγεθος οπως ειναι τωρα?

1-2 cm αναλογα το ειδος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...