Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

Kαλησπερα και συγχαρητηρια για το site!Πολυ καλη δουλεια....Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια..Το ονομα μου ειναι Γιωργος και σκεφτηκα να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο το οποιο σιγουρα θα βοηθησει στην εργενικη ζωη μου!

Αγορασα λοιπον ενα μικρο ενυδρειο τετραγωνου σχηματος με διαστασεις 18Χ18 εκατοστα και συνολικο ογκο περιπου 6 λιτρα νερου!Το ενυδρειο περιεχει φιλτρο το οποιο ειναι μηχανικο και βιλογικο μαζι καθως επισης και ενα φως κυανου χρωματος..Στο ενυδρειο τοποθετησα 2 χρυσοψαρα...Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξεις:

1)Αν το φιλτρο πρεπει να καλυπτεται ολο με νερο η ενα κομματι του να προεξεχει ετσι ωστε να πετιεται το νερο σα βρυσουλα

2)Προμηθευτηκα ενα αντιχλωρικο και ενα αντιβακτηριδιακο τα οποια και τα δυο στις οδηγιες μιλουν για χορηγηση 10ml απ το καθενα σε 40 λιτρα νερο!Δεδομενου οτι το ενυδρειο μου ειναι 6 λιτρα υπολογισα οτι πρεπει να χορηγησω απ το καθενα 1,5 ml!Ξερετε μηπως η ποσοτητα αυτη σε ποσες σταγονες αντιστοιχει?Απ το μερος που πηρα το ενυδρειομου παν για 20 σταγονες και το θεωρησα υπερβολικο γιαυτο και σας ρωταω!

3)Απ την περιγραφη που σας εκανα αν πιστευετε οτι κατι ειναι αταιριαστο στην εγκατασταση του ενυδειου η αν εχετε καποιο αλλο σχολιο επι των δεδομενων που σας αναφερα περιμενω τα σχολια σας!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι καλη συνεχεια στη πολυ καλη δουλεια που εχετε αρχισει!

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΕΧΩ ΟΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φάνη και καλώς μας ήρθες! :wootwoot:

Τις απαντήσεις μου θα τις δείς παρακάτω....

Kαλησπερα και συγχαρητηρια για το site!Πολυ καλη δουλεια....Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια..Το ονομα μου ειναι Γιωργος και σκεφτηκα να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο το οποιο σιγουρα θα βοηθησει στην εργενικη ζωη μου!

Αγορασα λοιπον ενα μικρο ενυδρειο τετραγωνου σχηματος με διαστασεις 18Χ18 εκατοστα και συνολικο ογκο περιπου 6 λιτρα νερου!Το ενυδρειο περιεχει φιλτρο το οποιο ειναι μηχανικο και βιλογικο μαζι καθως επισης και ενα φως κυανου χρωματος..Στο ενυδρειο τοποθετησα 2 χρυσοψαρα...Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξεις:

1)Αν το φιλτρο πρεπει να καλυπτεται ολο με νερο η ενα κομματι του να προεξεχει ετσι ωστε να πετιεται το νερο σα βρυσουλα

Αυτό εξαρτάτε από εσένα,δηλαδή άν θέλεις να ακούγεται ή όχι αλλά να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι πρέπει να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια έτσι ώστε να έχεις καλύτερη οξυγόνωση.

2)Προμηθευτηκα ενα αντιχλωρικο και ενα αντιβακτηριδιακο τα οποια και τα δυο στις οδηγιες μιλουν για χορηγηση 10ml απ το καθενα σε 40 λιτρα νερο!Δεδομενου οτι το ενυδρειο μου ειναι 6 λιτρα υπολογισα οτι πρεπει να χορηγησω απ το καθενα 1,5 ml!Ξερετε μηπως η ποσοτητα αυτη σε ποσες σταγονες αντιστοιχει?Απ το μερος που πηρα το ενυδρειομου παν για 20 σταγονες και το θεωρησα υπερβολικο γιαυτο και σας ρωταω!

Να υποθέσω ότι εννοείς εκτός του αντιχλωρίου ότι πήρες και βακτήρια σε υγρή μορφή για το βιολογικό φιλτράρισμα.Για τέτια δοσολογία καλύτερα να πάρεις μιά σύριγγα 5ml από ένα φαρμακείο να είσαι και σίγουρος.

3)Απ την περιγραφη που σας εκανα αν πιστευετε οτι κατι ειναι αταιριαστο στην εγκατασταση του ενυδειου η αν εχετε καποιο αλλο σχολιο επι των δεδομενων που σας αναφερα περιμενω τα σχολια σας!

Το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι ο χώρος είναι λίγος για 2 χρυσόψαρα και θα σου πρότεινα να τα αντικαταστήσεις με έναν μονομάχο,αλλά αυτό είναι και προσωπική άποψη!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι καλη συνεχεια στη πολυ καλη δουλεια που εχετε αρχισει!

26320[/snapback]

Ελπίζω να σε κάλυψα!Ότι θές,εδώ είμαστε! :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...