Jump to content

Eιμαι πολυ χαρουμενος :p


Recommended Posts

Και ναιιι.. μετα απο πολυ καιρο.. το πηρα.. δεν ηθελα αυτο αλλα οκ.. δεν πειραζει... παιδια ειναι τελειο.. αλλα πολυ πιεση.. ειναι κακο αυτο για τα ψαρια??? και το σημαντικοτερο.. πηρα το eheim ecco pro 300 σε 100λτ ενυδρειο

post-17558-1270065684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανεις???

μαλλον δεν ειδατε την ερωτηση..

το φιλτρο εχει ροη 720 λτ/ωρα.. και πεταει το νερο με πολυ πιεση μεσα στο ενυδρειο... ειναι βλαβερο αυτο για τα ψαρια??

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

κανεις???

μαλλον δεν ειδατε την ερωτηση..

το φιλτρο εχει ροη 720 λτ/ωρα.. και πεταει το νερο με πολυ πιεση μεσα στο ενυδρειο... ειναι βλαβερο αυτο για τα ψαρια??

ευχαριστω :)

φιλε μου πιστευω οτι ειναι αρκετα μεγαλο για τα λιτρα σου τι ψαρια εχεις μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα ή συνδυασμούς από τα παρακάτω:

1. Γύρνα την έξοδο του φίλτρου προς τα τοιχώματα του ενυδρείου ώστε να χτυπά στο τζάμι .

2. Σφίξε λίγο το βανάκι της εξόδου (out) του φίλτρου.

3. Πρόσθεσε ένα spray bar με τις τρύπες να κοιτάνε προς το τοίχωμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να "παιξεις" με το spray bar και να μειωσεις την ενταση της πιεσης.

υ.γ μεγια το νεο σου φιλτρο :)

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις spraybar δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Η ροη δεν ειναι υπερβολικη για το ενυδρειο.

Τι ψαρια εχεις? Δεν προτιμουν δυνατη ροη?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι 2 αφροψαρα (δεν ξερω πως τα λενε.. ειναι ριγε)

2 ραμιρεζι

2 ξιφοφοροι

2 ροδοστομοι

2buenos aires tetra

1 algae eater

2 πολυχρωμα που εχεουν μια χαρακτηριστικη βουλα πισω. πριν ακριβως απο την ουρα

3 μικρα μικρα κοκκινα που εχουν στην μουσουδα τους κατι σαν τριχακια.. αλλα δεν ειναι γατοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

οσο για το spray bar δεν εχω τετοιο.. αλλα εχω ενα power diffusor (αυτο μου φαινεται οτι κανει την πιεση μεγαλυτερη :S) παντως τα ψαρια και ειδικα τα αφροψαρα παιζουν παρα πολυ.. εχω ριξει γελιο απο εχθες... και αν βαλεις το αυτι σου κοντα στο τζαμι ακουγεται λες και ειναι ποταμος.. (η ροη)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι 2 αφροψαρα (δεν ξερω πως τα λενε.. ειναι ριγε)

zebra danios?

post-4281-1270110175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

zebra danios?

post-4281-1270110175_thumb.jpg

ναι αυτα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το power diffusor ειναι εξαρτημα για να εισαγει αερα μεσα στο νερο (συστημα venturi) σε νορμαλ συνθηκες ιχθυοφορτωσης δεν χρειαζεται.

Καλυτερα να υπηρχε spraybar.

Στα ψαρια πρεπει να κανεις αναγνωριση σε οσα δεν ξερεις και να δεις τις αναγκες τους. http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34

Γρηγορα γρηγορα, βλεπω λαθος αριθμο ατομων στα σμηνοψαρα και ψαρια ασυμβατα σε παραμετρους νερου.

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο σε 80 λίτρα... είναι μια χαρά αλλά βάλτου οπωσδήποτε spraybar περίπου 30cm γιατί αλλιώς κάνει τσουνάμι... :)

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο σε 80 λίτρα... είναι μια χαρά αλλά βάλτου οπωσδήποτε spraybar περίπου 30cm γιατί αλλιώς κάνει τσουνάμι... :)

Εγω εχω σε 100 λιτρα το εχ1200 της τετρα με spraybar και ειναι μια χαρα 1200λιτρα την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σε 100 λιτρα το εχ1200 της τετρα με spraybar και ειναι μια χαρα 1200λιτρα την ωρα.

είμαστε κάφροι! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σε 100 λιτρα το εχ1200 της τετρα με spraybar και ειναι μια χαρα 1200λιτρα την ωρα.

να σου πω και κάτι άλλο για να το ξέρεις όμως... (επειδή τα έχω φάει στη μάπα τα τέτρα) Τα 1200 λίτρα/ώρα που λέει η τέτρα είναι εντελώς πλασματικά. Υπολογίζω ότι αποδίδουν περίπου τα μισά...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω και κάτι άλλο για να το ξέρεις όμως... (επειδή τα έχω φάει στη μάπα τα τέτρα) Τα 1200 λίτρα/ώρα που λέει η τέτρα είναι εντελώς πλασματικά. Υπολογίζω ότι αποδίδουν περίπου τα μισά...

Αυτο θα γινεται γιατι σε καποιες εταιρειες μπορει να δινουν στα specifications την ονομαστικη ροη της αντλιας και οχι με γεματο τον καδο με υλικα, υπολογισε μετα και τη δυναμη που χανει οταν σηκωνει το νερο.

Και ετσι ειναι νομιζω το σωστο γιατι δεν μπορει η εταιρεια να υπολογισει τι υλικα θα βαλεις εσυ ή ποσο ψηλα θα το στειλεις το νερο.

Αν θελεις να υπολογισεις ακριβως τη ροη, πρεπει να βαλεις (υπολογισμενο σε λιτρα) νερο σε ενα δοχειο, του οποιου το υψος να φτανει στο ιδιο υψος με το υψος του ενυδρειου και να χρονομετρησεις σε ποσο χρονο το αδειασε.

Μετα με τους καταλληλους υπολογισμους βρισκεις την πραγματικη ροη την ωρα.

Και παλι ομως εισαι στο περιπου γιατι η ροη του φιλτρου εξαρταται και απο την καθαριοτητα των υλικων μεσα σε αυτο.

Αλλη ροη εχει φρεσκοσυντηρημενο και αλλη μετα απο λιγο καιρο.

Θα πρεπει να κανεις το ιδιο πειραμα με καθαρο και με βρωμικο φιλτρο. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

απλά δεν κάθισα να το ψάξω ιδιαίτερα... στην αρχή νόμιζα ότι όντως έφταιγαν τα υλικά και γιαυτό το άδειασα εντελώς και το "έτρεξα" σκέτο. Πάλι τα ίδια απογοητευτικά αποτελέσματα. Στη θέση του μπήκε ένα 2075 με ονομαστική ισχύ 1250λ/ω το οποίο κυριολεκτικά σήκωσε κύμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...